Antologie esesáckých básní

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Je možná poezie po Osvětimi?“ Ptal se známý polský básník Tadeusz Różewicz. „Je možná poezie o Osvětimi?“ Ptal se známý polský básník Piotr Macierzyński. „Je možná poezie o Osvětimi!“ Odpovídá Petr Štengl a vydává Antologii esesáckých básní v češtině. Poezie obětí i poezie vrahů, mučených i katů, přeživších i zplynovaných… Piotr Macierzyński se pustil na velmi tenký led a neutopil se. Dokázal zpracovat toto výjimečně náročné téma, které se dlouho považovalo za nezpracovatelné veršem. Mimochodem tak záporně odpovídá na otázku, zda existují témata, která do poezie nepatří. Moderní jazyk, staré téma, moderní poezie, stará bolest. Na holocaust by se nemělo zapomínat ani po sedmdesáti letech a Macierzyńského poezie je vhodným připomenutím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264564/antologie-esesackych-basni-264564.jpg 4.45
Žánr:
Poezie

Vydáno: , Petr Štengl
Originální název:

Antologia wierszy ss-mańskich


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Antologie esesáckých básní

zanetkov77
10.10.2018

Jak se normálně vyhýbám beletrii o druhé světové válce a koncentračních táborech, kterých vycházejí stále mraky, tohle je něco úplně jiného. Jedna báseň ve vás zanechá směsici pocitů od šoku, přes zhnusení až k děsu. Právě díky tomu, že jde o básně, do těch pár řádků je vtěsnán hrozivý objem toho, co se jinak dávkuje na 300 stranách prózy. O to zajímavější na tom je pohled z dvojí perspektivy, první část knihy jsou totiž básně Osvětimské (z pohledu obětí), druhou částí jsou básně Esesácké, z kterých vás bude mrazit možná ještě víc.

„když jsem chtěl navštívit Inge
odstřelil jsem jednoho Helga bydlela dál
to jsem vždycky zabíjel dva během údajných pokusů o útěk
dávali za to dovolenou na šest dní.”

BUBO26
05.07.2018

Škaredá kniha. Nie formou, obsahom. Veľmi silné čítanie, počas ktorého ma prechádzala chuť do jedla. Na knihe je zaujímavé, že spracováva obe strany - ako obete, tak aj vrahov.


Boboking
18.06.2018

Ďábelsky poetické, šílené, hrůzné, mráz běhá po zádech. Obdivuji autora , jak téma Osvětimi zpracoval...