Tmavomodrý svět

od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady. Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli. Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil. A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. "Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval," sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70192/tmavomodry-svet-wY4-70192.jpg 4.345
Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Primus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
Ivana.Ka
28. března

Když jsem knihu četla, neskutečně jsem se styděla za náš národ... Toto téma je stále čerstvé, měli bychom se Pánům letcům všichni klanět, bohužel nám stále vládnou ti, co vládnou... To je ale jiná debata... Kniha skvostná...

Tclaw
06.07.2016

Tak netuším jak se dá román o českých letcích (viz příspěvek uživatele Pavelpi) srovnávat se "skutečnými" knížkami generála Fajtla a ani netuším kde uživatel WEIL vzal informaci o tom, že by měl Tmavomodrý svět být kopírován Anglickým pacientem (zřejmě se spletl a myslel Pearl Harbor, o kterém to tvrdí), ale knížka i film jsou rozhodně pěkné a zaslouží plné hodnocení. Má to jednoduchý a přesto naprosto vypovídající děj a jako třešnička na dortu je to o době, kterou bychom neměli zapomínat.

Chris13
02.01.2016

Krátká dojemná kniha, která zbytečně neprotahuje a přesto nic nevynechává. Silný zážitek i dlouho po přečtení :)

veronie
16.06.2015

Přiznám se, že se mi do této knihy moc nechtělo. A byla jsem mile překvapená. Čtivý, zajímavý, pro mě smutný příběh, který mě zkrátka pohltil. Předpokládám, že film je na stejné úrovni, tak nezbývá než hurá na něj!

1v8na
27.08.2014

Příběh se mi velmi líbil. Doporučil mi ho taťkův kamarád a s radostí mohu říct, že už nejsem kulturní barbar. Líbil se mi jak film, tak i kniha.

Pavelpi
10.06.2014

Přečetl jsem hodně knih o našich letcích v Anglii a to i v době,kdy se to nenosilo.Bohužel tahle kniha se mi z toho celku vymyká.Ne proto,že by byla nějak vyjímečná,ale proto,že je fádní i svým námětem.Viděl jsem samozřejmě i film a zdá se mi,že je to normální průměr.Dvě hvězdičky dávám pouze za to,jaký výkon předvedl ve filmu Ondřej Vetchý.Myslím,že knihy Františka Fajtla jsou o sto procent lepší.

inmax
09.09.2013

Musím se přiznat, že na českou tvorbu mám trošku jiná měřítka, zvlášť když je z pera mého oblíbence pana Svěráka. Tato kniha ničím extra nenadchne, ale její čtení nenudí ani chvíli a na konci jsem vždycky tak nějak dojatej. Prostě nemůžu jinak :-)

WEIL
12.10.2011

Tak nevím, kdo od koho opisoval.
Anglický pacient že by od Svěráka? To se mi moc nezdá. Ale oni to tvrdí. Film je aktuálně druhým nejdražším filmem v ČR.

Svou úroveň má, úspěchy na mezinárodní scéně ho ale minuly.