BUBO26 BUBO26 komentáře u knih

Erik Erik Doris Lund

Obľúbená kniha mojej sestry. Mne trval dosť dlho, kým som sa k nej dopracoval, ale neľutujem. Je krásna, citlivo napísaná a inšpiratívna. Len ma trochu prekvapil štýl písania. Na to, že autorka je profesionálna spisovateľka, mi tá kniha neprišla nejak umne napísaná a krásna je skôr príbehom a samotným Erikom, než štýlom písania. Popravde, autorka ma svojím správaním skôr štvala.

12.04.2015 5 z 5

Vtipné a morbídne poviedky, presne ako Burtonove filmy. Kniha je krátka, tak na jedno posedenie, ale stojí za to. Ale ten preklad mi nie je veľmi po chuti.

12.04.2015 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Taká jednohubka. Pomerne originálny príbeh, veľmi dobrá psychológia postáv, skvelé budovanie napätia. Veľmi dobrý štýl písania, aj keď sa mi zdá, že určený najmä na mainstreamového čitateľa. Mne tá kniha veľa nedala.
(moja prvá kniha od Kinga)

11.11.2014 4 z 5

V melounovém cukru / In Watermelon Sugar V melounovém cukru / In Watermelon Sugar Richard Brautigan

Krásne absurdne fantaskné. Ale čo mi strašne vadilo, bol preklad. Pokiaľ sa musím pozerať do originálu (ktorý je v tejto verzii našťastie veľmi blízko), aby som porozumel vete, tak je niečo špatně.

03.03.2024 4 z 5

Proč nemůžeme spát? Proč nemůžeme spát? Darian Leader

Ak chcete odpoveď na otázku: "Proč nemůžeme spát?", tak si nájdite inú knihu, ktorá vám to zodpovie. V tejto knihe sa dozviete, že nevieme. Nevieme, prečo je v modernej spoločnosti toľko ľudí s nespavosťou - stres?, prostredie?, mylné presvedčenie, že spím málo?... Nevieme, prečo snívame. Nevieme, ako presne spánok prebieha a čo je jeho presnou príčinou. Autor nám niekoľko krát povie, že si zrejme nespavosť len nahovárame a že spíme dostatok času. Potom niekoľko krát zopakuje, že ľudia v minulosti spali na dva krát a že dokonca má pacientku, ktorá to takto robí. Autor je zjavný fanúšik Freuda a veškerú analýzu nespavosti vedie pod taktovkou freudovskej analýzy - za všetko môže sex a matka.
Autor píše subjektívne, povrchne, zaoberá sa zbytočnými výletmi do minulosti, do politiky (kritika Trumpa) a celková myšlienka sa dá zhrnúť ako: Nespíte? To si len nahovárate. Lieky na spanie sú zlo, ktoré vás zničí. Zvyknite si na to.

19.06.2022 3 z 5

Mezi slovem a mečem Mezi slovem a mečem Jana Rečková

Je očividné, že sa jedná o jednu z prvých kníh. Štýl je značne nevypísaný, vetné skladby sú často chaotické, kvalita poviedok kolíše nielen medzi jednotlivými poviedkami, ale aj vnútorne. Poviedky sú pomerne klišoidné, ale až tak mi to nevadilo. Najviac mi na tejto knihe vadila Chastova dokonalosť. Je vo všetkom dokonalý - dokonalý v mágii, v kováčstve, v súbojoch, v posteli... S takýmto hrdinom nie je možné sa stotožniť a nemôžete oňho mať strach. Proste vždy viete, že hrdina všetko na dobré obráti a kvôli tomu sa vytráca nielen napätie, ale vlastne aj túžba po pokračovaní v príbehu. Čítal som neskoršie autorkine knihy (Dračí sérii), takže viem, že sa zlepšila. Táto kniha ale bohužiaľ nebola pre mňa. Úprimne, po prvej poviedke som chcel prestať čítať.

05.06.2022 3 z 5

Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Gaius Iulius Caesar

V knihe bolo tak zúfalo veľa preklepov, hrubých chýb (gramatické, odsadenia...), a zastaralá čeština, že som nebol schopný čítať ju.

12.02.2022

Legenda o nekonečnu Legenda o nekonečnu Nikkarin (p)

Nestáva sa mi často, aby som sa nahlas smial pri knihách, ale pri tomto komikse to bolo v jednom kuse. Komiks je krásne nakreslený, naplnený easter eggmi, ktoré po chvíli hľadáte v každom okienku a naozaj zábavný. Príbeh ma bavil, hoci plynul veľmi rýchlo. Nedá sa povedať, že by bol nejako originálny, ale toto mi nejak nevadilo. Samotné vykreslenie "fantasy settings" mi stačilo. A síce som dal 5 hviezd, neodpustím si kritiku.
Z príbehu som nepochopil, čo by sa stalo, keby niekto koblihu Nekonečna zjedol, alebo keby ju nechali niekde uloženú. Tým pádom mi nie je jasné tá prvotná príčina, prečo boli vyslaný na túto výpravu. Taktiež príbehu vadí absencia záporáka. Kto koblihu vytvoril? Za akým účelom? Kto je tá temná postava ťahajúca za nitky? Toto sa dozvieme až na konci knihy a zase sa tým vytráca napätie v príbehu. Samotné uzavretie príbehu mi tiež prišlo akoby "spíchnuté na koleně" a trochu nedostatočné.

02.10.2021 5 z 5

Žena Žena Charles Baudelaire

Nehodnotím Baudelairove básne, tie majú vždy 100%.
Ale nerozumiem úplne dôvodom, prečo táto kniha existuje. Jedná sa o 15 básní z Květú zla. A hoci zbierka nesie názov Žena, nie všetky básne sú o ženách a v zbierke nie sú všetky básne o ženách, ktoré napísal Baudelaire v Květech zla. Takže prečo ten názov? Čo sa týka prekladov, radím ten Holanov na tretie miesto za Čapka a Kadlece.
Pre mňa značne zbytočná zbierka, ktorá síce má miesto v mojej kolekcii Baudelairových kníh, ale mimo toho nevidím opodstatnenie knihy.

26.09.2021 3 z 5

Spomienky: Život podľa továrenskej sirény / Láska k vlasti Spomienky: Život podľa továrenskej sirény / Láska k vlasti Leonid Iljič Brežněv

Nikdy som sa nedostal cez prvú stranu, lebo vždy, keď čítam: "Mal som to šťastie, že som sa narodil, vyrástol a pracovne sa zocelil v robotníckej rodine, vo veľkej robotníckej kolónii. Jedným z prvých a najsilnejších dojmov môjho detstva bola továrenská siréna....", mám dosť a nie som schopný pokračovať....

24.11.2020 1 z 5

Rozdrásané duše Rozdrásané duše Milan Kališ

Ja neviem, má to byť dada? Absolútne sa to nedalo čítať, mnohé vety nedávali zmysel a boli akoby vytrhnuté z kontextu. Postavy sa správali totálne nelogicky. Mizerné dialógy.
Ukážka:
Zavolám partnerke a potrebujem to posunúť do nových vôd:
-Práve som za peniaze znásilnil obsluhu v hoteli...
-Si si istý, že to nezneužije?
"Ona musí milovať moju potrebu rovnako, ako ju milujem ja!! - prepadne ma myšlienka, proti ktorej nebojujem.
-Chcel som ti iba povedať, že ťa mám rád.
-Už si jedol to, čo ti priniesla?
-Ešte nie...
Najedol som sa a pri jedení a som myslel na svoju partnerku. Kúpim jej nejaký šperk, veď jej záležalo na tom, aby som jedol!
Veľmi divné používanie kurzívy a zvýrazneného textu. Divné použitie zátvoriek. Príbehy v podstate úplne smiešne, ale nie tak, aby si z nich človek niečo vzal.
Za mňa rezolútne nie.

20.07.2020 1 z 5

Cizinec / Pád Cizinec / Pád Albert Camus

Toto bolo moje, myslím, tretie stretnutie s Cudzincom. Prvý krát som čítal akúsi skrátenú verziu, potom film a teraz už skutočného Cudzinca. Cudzinec je samozrejme vynikajúci a v mnohom sa podobá aj môjmu presvedčeniu. Príbeh je napísaný zručne, príjemne odsýpa a keď človek nechce, ani sa nemusí zamýšľať nad jeho hlbším zmyslom (čím ale príde o 80% zážitku). Bohužiaľ, Pád ma takto nezaujal. Vydržal som asi 30 strán, ale stále som ničomu nerozumel, nemal som poňatie, ako dej uchopiť a ako ho chápať. Než sa nútiť, radšej Pád odkladám na neskôr.

14.02.2020 4 z 5

Úpadok a zánik Rímskej ríše Úpadok a zánik Rímskej ríše Edward Gibbon

Trvalo mi dlho, než som sa ňou prehrýzol, ale zase mi aj veľmi dlho zostala v hlave. Kniha je obsiahla, podrobná, venuje sa sa takmer všetkým aspektom života v Ríme - od života plebejcov, cez hierarchiu v armáde, až po život a vládnutie jednotlivých cisárov. Niektoré kapitoly sú napísané veľmi čtivo, iné sú skôr nudné. Niektoré sú zbytočne dlhé, iné sú zase krátke. A hoci je kniha v niektorých aspektoch zastaraná, stále dokáže mnoho poskytnúť pre fanúšikov histórie.

27.01.2020 4 z 5

Golem Golem Hana Neborová

Jednoducho napísané, bez nejakých nejasností. Kniha je krátka a má pekné ilustrácie.

24.01.2020 4 z 5

To královské To královské Oldřich Mikulášek

Zbierka ako celok pekná. Básne sú mierne komplikované a vyzývajú na rozbor. Občas mierne archaický jazyk, bohaté obrazy. Ale o žiadnej z tých básní nemôžem povedať, že by ma nejak naozaj zaujala.

13.01.2020 3 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Knihu som si veľmi užíval, ale odložil som ju potom, čo som po 4 dňoch hrania nebol schopný vyjsť zo Zagorského labyrintu.

15.12.2019 4 z 5

Informatika Informatika Jindřich Kaluža

Veľmi zle napísané skriptum. Chápem, že je to primárne zamerané na ekonomické odbory, ale v tejto publikácii sú informácie tak brutálne zjednodušené (občas až zavádzajúce), že to naozaj nemožno považovať za dobrú učebnicu. Je to tiež napísané mierne chaoticky, takže si neviem predstaviť, že by som sa z toho musel učiť. Ja som po knihe siahol len zo zvedavosti a veľmi skoro som ju odložil.

27.10.2019 1 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

Ako dieťa som túto knihu miloval, hlavne vtipné (a mimoriadne detailné) ilustrácie. Príbehy boli vtipné a jednoduché. Keď som ju teraz prečítal nanovo, tak mi už vadili mnohé opakujúce sa aspekty príbehov - hlavne príbuzní skrývajúci sa pod stolom a šalejúci tam. Stále je to ale príjemná a jednoduchá kniha, ktorá dokáže zabaviť.

06.10.2019 4 z 5

Od kompasu k GPS Od kompasu k GPS Hiawatha Bray

Zaujímavá publikácia, z ktorej som sa aj ja ako odborník dozvedel nové informácie. Predovšetkým ale cieli na verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku lokalizácie a navigácie. Kniha začína rozprávanie už v staroveku, potom sa zameriava na určovanie polohy pri moreplavectve, venuje sa výskumu časomerov, postupuje k svetovým vojnám a radaru, nástup družíc, GPS, mobilné prijímače a internet (názov je teda trochu zavádzajúci, kniha začína ďaleko pred kompasom a končí ďaleko za GPS). Niektoré kapitoly sú popísané veľmi podrobne, až únavne, iné sú veľmi stručné. Niektoré kapitoly sú veľmi technické, iné sa zase veľmi zaoberajú právnou a politickou stránkou veci. Na to, že sa jedná o populárne-náučnú knihu a navyše ju vydáva MatFyz, chýbajú mi akékoľvek doplnky k textu - kniha neobsahuje obrázky, diagramy, tabuľky..., hoci by tieto boli textu veľmi nápomocné. Preklad je urobený mierne fušersky, obsahuje veľké množstvo chýb a preklepov. Taktiež mi mierne vadilo, že autor (najmä v poslednej tretine) dosť často vyjadroval svoj osobný pohľad na vec a nie vecný vedecký pohľad. Celkovo je kniha skôr priemerom, ale verejnosť môže zaujať.

06.10.2019 3 z 5

Dům, kde tančí mrtví / Lidé temnot Dům, kde tančí mrtví / Lidé temnot Tony Hillerman

Priemerná detektívka, ktorej ale na zaujímavosti pridáva indiánska mytológia a veškeré indiánske reálie do príbehu zakomponované. Mierne plytké postavy, priemerné napätie.

25.09.2019 3 z 5