bookswithmarry bookswithmarry komentáře u knih

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kniha je krátka, čo je ale neuberá na kvalite.
Knihu som prečítala vcelku celkom rýchlo. Veľmi sa mi páčilo rozdelenie knihy na krátke kapitoly.
V príbehu sa ocitneme vo vlaku v ktorom sa stretne viacero ľudí, z rôznych krajín a rôzneho spoločenského postavenia. Vo vlaku dôjde k vražde a je len na známom detektívovi Poirotovi či sa mu vraždu podarí objasniť.
Príbeh je dynamický, bez zbytočných zápletok a veľkých zvratov. Autorka nás v príbehu zoznámi s každým cestujúcim vo vlaku, čím nás do deja úplne vtiahne.
Knihu odporúčam každému, kto má rád klasiky a nepohrdne ani starým dobrým krimi príbehom.

Prekliate mesto Prekliate mesto Lisa McMann

Malá, útla knižka ale s perfektným príbehom vo vnútri.
Už samotná anotácia mi napovedala, že sa mi táto kniha bude páčiť. A prvý dojem nesklamal.
Rýchlo som sa dostala do deja a nevedela knihu spustiť s rúk. Kniha bola miestami dosť Creepy, hlavne vsuvky medzi jednotlivými kapitolami. Zo začiatku som si myslela, že sú to len nejaké veršíky z iného diela, ale postupom času mi do deja zapadli a pochopila som že sú súčasťou hlavného príbehu.
Vôbec by ma nenapadlo, že kniha skončí tak ako skončila.
Príbeh je písaný veľmi pútavo a drží čitateľa v napätí a po celý čas.
Kniha sa číta ľahko a dosť rýchlo, keďže sa chcete dozvedieť, čo sa vlastne stalo a ako bude dej napredovať.
Dej celý čas pekne graduje až k prekvapivému záveru.
Hneď som si obľúbila hlavnú postavu Kendall. Príbeh som prežívala spolu s ňou a niekedy sa aj mne stalo, že mi po chrbte prebehol mráz. Taktiež sa mi páčila postava Jaciána, ktorý bol zo začiatku tajomný a divný ale nakoniec odkryl aj svoje svetlé stránky.
Kniha je podľa môjho názoru mierne horrorová. Nič viac ma totiž nevie vystrašiť, alebo zanechať vo mne divné pocity, ako to keď neviem čo alebo kto za všetkým stojí a celá situácia je veľmi divná a nezvyčajná.

Cilkina cesta Cilkina cesta Heather Morris

Nádherný príbeh plný smútku, utrpenia ale so šťastným koncom.
Príbeh sa odohráva po 2. sv.v. v gulagu Vorkuta.
Príbeh nám rozpráva o Slovenke Cilke, ktorá prežila koncentračný tábor v Osvienčime z ktorého bola oslobodená, avšak hneď prevezená do ďalšieho "väzenia" v gulagu Vorkuta.
V knihe sa opisuje Cilkin život v gulagu ale spomína sa aj jej život v Osvienčime. Kniha je plná smutných momentov, ale taktiež radostných chvíľ, ktoré však v knihe nenájdeme na každej strane.
Musím vypichnúť Cilkinu odvahu a jej dobrosrdečnosť. Hoc si Cilka prešla ťažkými vecami a prekážkami, ktoré jej osud nadelil, myslí nie len na seba a svoj budúci život ale ešte viac myslí na ľudí, ktorí sú v jej okolí, či už ide o jej kamarátky, väzňov alebo spolupracovníkov. Snaží sa čo najviac pomáhať inými a tak sa nie raz dostane do problémov.
Taktiež sa mi v príbehu páčila súdržnosť žien, ktoré mali rôznu minulosť a ťažké osudy a aj tak v gulagu našli priateľstvo.
Hoc je kniha len fikcia, avšak na základe skutočného príbehu podloženého faktami, to jej neuberá na kvalite.
Príbeh nás donúti myslieť na to, aké ťažké boli časy a čím všetkým si dievčatá a ženy museli prejsť v ich životoch v táboroch.

Nôž Nôž Jo Nesbø

Ďalší z prípadov Harryho Holea.
Kniha opäť nesklamala. (A nepíšem to len kvôli tomu že Nesbo je môj najobľúbenejší autor).
Príbeh je od začiatku napínavý a núti vás čítať knihu ďalej a ďalej a rozmýšľať kto bude tento krát vrahom.
Ako pri každej knihe sa mi (samozrejme) nepodarilo zistiť kto je vrah, až kým nepadlo vrahovo meno.
Harry Hole sa teraz ocitá asi v najťažších chvíľach vo svojom živote. Ako sa píše aj v popise knihy, Harry si siahne až na úplne dno a je otázne či sa mu tentokrát podarí postaviť sa znova.
Neviem si pomôcť ale Harry, hoc je aký je, je jednou z knižných postáv, na ktoré sa stále teším.
Zbožňujem ako autor opisuje okolie kde sa postavy nachádzajú. Najviac sa mi však páči ako opisuje Nórsku prírodu. Vtedy sa cítim akoby som sa tam naozaj nachádzala.
Knihu odporúčam prečítať každému kto má rád kvalitné a napínavé kriminálky. A nie len túto jednu knihu, ale všetky príbehy s detektívom Harrym Holeom ako aj samostatné knihy, ktoré Nesbo napísal.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jeden z príbehov ktorý vo mne zanechal veľký roj emócií.
Príbeh je písaný z dvoch pohľadov. Z pohľadu matky 2 deti, avšak matky, ktorá má svoju obľúbenú dcéru Katušku a druhá dcéra Baruna je pre ňu tŕňom v oku. Kým jednu dcéru vychvaľuje do nebies, s druhou nie je nikdy spokojná.
Druhý pohľad je z pohľadu Báru. Dospievajúce dcéry, ktorá je z matkinej strany stále porovnávana so sestrou.
Nemôžem povedať, že by bola Bára práve ukážkový teenager, ale to ako sa k nej správala frustrovaná matka a otec si vôbec ale vôbec nezaslúžia. Navyše to bola veľmi talentovaná osoba a krehká duša. Tento talent sa však jej rodiča v nej snažili potlačiť.
Príbeh je písaný veľmi dobrým jazykom a štýlom, ktorý sa veľmi dobre a rýchlo čítal. Stránky sa vám jedna za druhou strácali až ste sa dočítali na koniec knihy.
V knihe sa skrýva veľmi silný príbeh, ktorý vám z mysle len tak ľahko nevyprchá.

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Pri tejto knihe som mala vysoké očakávania, keďže som na ňu čítala dobre recenzie. Ale musím sa priznať, táto kniha ma dosť sklamala.
Neviem či to bude tým, že príbeh bol podľa môjho názoru "tuctový", alebo tým že som zvyknutá na horrory, v ktorých sa bojím skoro celú knihu.
Jednoduchý príbeh (skoro ako každý druhý horror), mladá dievčina zdedí starý dom po príbuznej, ktorú ani nepoznala a dom je samozrejme v schátralom stave. Po nasťahovaní sa začnú diať divne veci.... (zvyšok si prečítajte v knihe).
Za pozitívum beriem, že kniha sa dosť rýchlo čítala. Začiatok (asi prvých 180 strán) sa síce vliekol, ale ku konci knihy to nabralo oveľa rýchlejší spád a začalo to byť miestami zaujímavé.
Nemôžem napísať, že to bola zlá kniha, proste mi tento príbeh nesadol.
Odporúčam ju čítať ako taký light horror. Napríklad pre niekoho, kto si prvý krát ide prečítať horror a nechce sa príliš báť.

23.09.2020 1 z 5

Šéf môjho šéfa Šéf môjho šéfa Michaela Zamari (p)

Táto kniha je pre mňa prvou knihou od skvelej slovenskej spisovateľky Michaela Zamari.
V knihe sa rozoberá pracovno – romanticko – erotický vzťah obyčajného dievčaťa Nely a šéfa jej šéfa Tomasha Leroya.
Veľmi sa mi páči postava Nely. Odvážna, pracovitá ambiciózna ale drzá. Veľmi drzá. Ale presne to sa mi na nej páčilo a nedostala sa do mojej škatuľky typických kancelárskych ženských postáv (milá a veľmi často nešikovná, hlavne v tých najdôležitejších chvíľach).
Naopak Tomash na mňa od začiatku pôsobil odpudzujúco. Neviem povedať prečo. Proste sa mi od začiatku nepáčil, hoc bol vykreslený ako dokonalý chlap a gentleman.
Ich vzťah dynamicky napredoval a preto som mala potrebu knihu čítať stále ďalej a ďalej.
Autorkin štýl písania mi veľmi sadol. Príbeh bol písaný zaujímavo a v „našej reči“. Dialógy postáv boli nenútené a realistické.
Veľmi oceňujem aj vnútorné monológy a vtipné hlášky (väčšinou vďaka drzej Nele).
Ktokoľvek bude mať chuť na romanticko-erotický román všetkými 10 odporúčam práve túto knihu.

Slová načmárané na stenách Slová načmárané na stenách Julia Walton

Skvelá kniha, ktorá sa týka témy, ktorá nie je práve najčastejšou témou pre knihy.
Príbeh nám rozpráva samotná hlavná postava Adam a to prostredníctvom zápisov do "denníka" u svojho psychiatra.
Adam totiž trpí schizofréniou.
Vďaka knihe môžeme nahliadnuť do mysle človeka, ktorý touto chorobou trpí. Prežijeme jeho dni v škole ale aj doma.
Veľmi vítam humor v tejto knihe.
Adam mi ako postava celkom sadla. Vedela som sa vcítiť do jeho emócií a situácií do ktorých sa v knihe dostával.
O tejto chorobe sa málo rozpráva, čo je škoda. Mali by sme vedieť, že aj takýto ľudia sa v našom okolí nachádzajú a nemusíme sa ich báť a odsúvať ich bokom.
Kniha bola písaná v príjemnom štýle, a veľmi ľahko a rýchlo sa čítala.

23.09.2020 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Skvelá kniha. Jednoduchá ale predsa výstižná. Vložiť "iba" 4 dní dospievajúceho chlapca do jednej knihy nebolo určite jednoduché ale splnilo to svoj účel. Kniha sa čítala v podstate sama. Ani neviete kedy a je koniec knihy. Príbeh je zaujímavý od prvej až po poslednú stránku. Prejdete sa myšlienkami dospievajúceho človeka a jeho zmýšľania. Čítala som ju mimo veku dospievania, ale aj tak som si knihu užila. Veľmi ma bavil humor, ktorého v knihe bolo dostatok a tým pádom kniha nebola nudná ale stále vás prekvapilo niečo humorné. Určite odporúčam každému aby si aj túto knihu prečílal.
Som veľmi rada že je táto kniha zaradená medzi povinne čítanie na škole a skromne verím že sú ju niektorí prečítajú a budú ju brat za zaujímavú a možno aj poučnú.