Beebee Beebee komentáře u knih

Cesty do posvátné hory Cesty do posvátné hory Roman Tadič

Drsný jazyk příběhů šajenů vás pobaví, rozesměje, rozhodí, naštve, vyděsí... Podobně syrové bývají i příběhy jiných přírodních národů těžce zkoušených přírodními podmínkami - Evenků, Inutitů, Tibeťanů.

20.02.2021 5 z 5

Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů Gustav A. Konitzky

Syrové, humorné i roztomilé příběhy ze života indiánských kmenů, kterých bytí bylo těžce zkoušeno přírodou a také mezikmenovými válkami. Podobné drsné příběhy najdete u Tibeťanů, Evenků, Inuitů...

20.02.2021 4 z 5

Tibetské lidové příběhy Tibetské lidové příběhy Norbu Čhöphel

Knížka používá krásný a místy drsný jazyk tibeťanů, příběhy jsou syrové, ale s trochou znalostí a vcítění do jinakosti této kultury, lze uvidět, jak jsou obdařeny půvabem a duchem. Připodobnila bych to indiánským nebo grónským či eskimáckým bájím a mýtům. Jakoby namáhavý způsob život národa v drsných přírodních podmínkách produkoval syrovější příběhy a humor je taky trochu drsnější. Prostě krása neopracovaného vltavínu.

20.02.2021 4 z 5

Příběh tantry Příběh tantry Viliam Poltikovič

Zajímavý počin na poli osvětlování tajemných zákoutí východní filozofie, v tomto případě tantry. V tantře nejde o sex. Stejně jako v sexu obvykle nejde o sex, jak vám řekne každý psychoterapeut. Líbí se mi i přesah do filozofie Plótína (M. Calábek), do Karlštejnských mystérií (H. Blochová). Ohledně novoplatonismu a jeho propojení s advaitou - doporučuji knihu Michala Justa Novoplatonismus a paramadváita (srovnávací studie a překlad Spandakáriky). Hodně mi dala stať s rozhovorem s D. Berounským a Chokyong Pala rinpočem, jsou tam pro mně nové informace ze "zákulisí" tanter (tibetolog, mimochodem specialista na Burjatský budhismus, odkazuji taky na knihu Bělky Tibetský budhismus v Burjatsku, a tulku přímo od zdroje z linie Kagju). Rob Preece a Daniel Odier jsou staří známí českého čtenáře, již je zde několik knih od těchto autorů a všechny jsou "husté" (to abych nebyla za boomera).
R. Preece:" Víte, já byl vychováván v křesťanském prostředí. A domnívám se, že z křesťanské kultury si odnáším výtku, že má původní přirozenost je hříšná, mravně zkažená, kdežto poselství, které mi skýtá tantrické prostředí, říká, že má podstata je čistá, jasná, mnohostranná, je jen zapotřebí ji uvolnit, osvobodit, a to je veliký rozdíl, to jsou dva různé světy..."

14.02.2021 5 z 5

Křišťálová koule - mystické povídky Křišťálová koule - mystické povídky Petr Pavlík (Holý)

Osvěžující mystika, podaná neotřelým a nám (v srdci Evropy) blízkým způsobem. Doporučuji všem, kteří mají rádi E. Tomáše a jeho dílo.

04.02.2021 5 z 5

O autech – Pohádky na čtyřech kolech O autech – Pohádky na čtyřech kolech Jiří Kahoun

Tahle kniha nadchla moje dcerky. Ač klučičí, je hodně vtipná a lahodná.

13.01.2021 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

(SPOILER) Obsahuje spoiler: Moc zajímavé téma, podezřelý je v době vraždy nade vší pochybnost na dvou místech současně. King jako obvykle uchopil téma a zpracoval ho sobě vlastním mysteriózním způsobem. Naštěstí jsou v knize otevřené hlavy, které se dokážou podívat rozporuplným faktům do tváře. A že z toho vyjde zrůda ne z tohoto světa? A jak jinak? V první části děj budí nenasytnou zvědavost, příliš se nerozvine do epické šíře, spíše je komorní. V druhé části se přijde na viníka, aha, takže takhle.... Ve třetí se hrdinové snaží vraha eliminovat, což se jim povede za cenu života několika méně zajímavých postav, které si nestihneme pořádně zamilovat (souhlasím s příspěvkem od Petra5167). Pěkná jednohubka. Možná dvojhubka. King nezklamal, ale jedná se o kapku slabší opus.

05.01.2021 4 z 5

Jóga Spandakárika Jóga Spandakárika Daniel Odier

Vynikající kniha, která jde rovnou k cíli. Vše, co prožíváme, vše lze použít k osvícení, k zacílení své cesty k Jáství. Vše je čisté a je vodou na mlýn osvícení. Nepočítá se zde s nutností cokoliv štěpit a neznát se k tomu. Žádné hříchy. Žádné chybky. Žádné "nedovolené" emoce. Vše je zkrátka ok. Vše je jenom energií k použití. Ptáme se: "Kdo to je, kdo cítí touhu, hněv, cokoliv?" Hledáním zdroje a ponořením do zdroje je možné emoci "osvobodit". Ego mate tím, že samotou emoci (která není nic jiného než energií Já) naváže na objekt. To znamená, že čirou, průzračnou emoci sváže s předmětem emoce: po čem to toužím, na koho se zlobím? Tím znemožní využít energii emoce na zpětné vnoření se do Já. A emoci lze osvobodit ještě předtím, než se sváže se svým předmětem. Kniha obsahuje kromě Spandakáriky taky Vidžňána Bhairavu tantru (mimo jiné ji najdete v knize od J. Krutiny Uvědomění Vědomí), která popisuje ve více než 100 verších stejně tolik meditačních cvičení. Principiem je využití smyslových vjemů pro meditativní vnor. Dále je zde Padmasambhavovo poučení žačce Ješe Coghjal (ano žačce, ne žákovi, ač je to tam takto přeloženo) - Nazírání nezastřeným vědomím jako prostředek sebe-osvobození (jinak je naleznete v knize Rady mistra zrozeného z lotosu). Tohle dílo je ve publikováno v knize ve dvou verzích, jedna je od Thurmana. Dále je tam kopec textů od jiných mistrů, většinou krátké básně a konotace k tématu veršů Spandakáriky. Takže jestli chcete knihu doslova nabušenou původními texty, propojujícími šivaismus Kašmíru s tibetským budhismem, zde je. Jen si ta slova neracionalizovat, ale vnímat je naplno celou duší.

03.01.2021 5 z 5

Sám, ale ne osamělý Sám, ale ne osamělý Wunibald Müller

Ne, že by kniha přinesla zásadní novinky, ale je útlá a hřejivě napsaná. Co se mně týče, nezdá se mi, že by autor nějak příliš tlačil na křesťanskou pilu. Oproti mnoha jiným opusům je umírněný.

29.12.2020 4 z 5

Rozkvétání ibišku. Poznámky k eidetické biologii Rozkvétání ibišku. Poznámky k eidetické biologii Zdeněk Neubauer

Trochu básnické a trochu filozofické dílo. Nemůžu se zbavit pocitu, že pohled Z. Neubauera na to, co znamená žít a být má mnohé společné s daseinsanalýzou a jejími kořennými filozofy a také s advaitou a védami. Útlé dílko popisuje překvapení filozofa, který chtěl "vidět" rozkvétání svého ibišku. A milý ibišek mu připravil nečekané odhalení o sobě samém a živoucím Bytí.

26.12.2020 5 z 5

Uvědomění vědomí Uvědomění vědomí Jiří Krutina

Text kašmírského šivaismu (snad až 4 tisice let starý) popisuje 112 způsobů meditace, od nejjednodušších po meditace určené pokročilým a zamýšlené praktikovat již z pozice Jáství. Je veden formou poučení, o které žádá Šakti od Šivy. Tedy božský princip pohybu - Šakti dostává poučení od zdroje pohybu, jádra a centra - Šivy. Text kromě jiného vysvětluje, jak cokoliv, co zažíváme, můžeme proměnit v zahloubení se do Já (Šivy, Brahmy). Prakticky vše je voda na mlýn cesty k osvícení. Text pracuje s pojmy kundalíni, dech vnitřní a vnější a energie za dechem, prostor, rozpuštění, sušumna, různé typy samádhi, mantry, pranavy a pod. Moc děkuji za to, že původní text Vidžňána Bhajrava Jiří Krutina nabídl hledajícím v české kotlině a na Slovensku.

26.12.2020 5 z 5

Jsem Jsem Marta Foučková

Tato autorka proběhla s "pacienty" množství regresních sezení do minulých životů. To mělo vliv na pochopení současných životních obtíží a mnohdy vedlo k úlevě od zdravotních problémů. Zásadní je také, že kniha nabízí naději, že smrtí nekončíme. Nedoporučuji číst odpůrcům reinkarnace, asi by jim kromě nevůle nic nepřinesla. Možná by však mohli po jejím přečtení nechat otázku reinkarnace pro sebe otevřenou. Knihu jsem dala číst matce své tchýně pár let před smrtí a ta mi pak řekla, jo, to je jasný, já si pamatuji několik svých minulých životů, akorát jsem to nikdy nikomu neřekla...

25.10.2020 5 z 5

Buddhismus a kvantová fyzika Buddhismus a kvantová fyzika Christian Thomas Kohl

Konečně si někdo dal tu práci a propojil kvantovou fyziku s budhismem, konkrétně ponejvíce s Nágardžunou a jeho "ne toto, ne tamto" (Múlamadhjamakakárika -MMK). Jedno podporuje druhé. Tento opus předpokládá u čtenáře jakési základy filozofie (Platón, Descartes a jiní) a alespoň laický zájem o fyziku, nejlépe kvantovou. Jde o to, uvědomit si rozdíly mezi extrémními názory, které jsou základem západního myšlení (zda věc vzniká sama ze sebe, skrze cosi jiného, skrze obojí předešlé, nebo zcela bez příčiny - substancielně) a najít vhled, který je nad tím. Dle mého názoru tato kniha patří do ruky těm, kdo si roky lámali hlavu nad zenovými výroky, nad pochopením neduality, a nad vnitřním smyslem materiálních věcí, jevů, myšlenek, konceptů a sebe samých. Kdo prošli martýriem nechápání a občasných vnorů a pročetli stohy jiných filozofických a budhistických děl ale neporozuměli ke své spokojenosti a kteří v této cestě nenacházeli oporu v intelektu a vědě.

07.10.2020 5 z 5

Cesta života Cesta života Alexandr Putík

Velmi podrobný životopis, krásná úprava stran, je zde množství informací doplňujících a vysvětlujících souvislosti.

28.09.2020 5 z 5

Meditace bez úsilí Meditace bez úsilí Madhurananda

Autor píše o detailech a úskalích meditace bez úsilí. Poprvé vůbec jsem se setkala s detailním vysvětlením myšlení spontánního a reaktivního. Do hloubky ujasňuje, jak prakticky uchopit učení Mahárišiho, a nabízí krok po kroku, jak meditovat aniž by sme se do toho nutili. První kniha, která mi ujasnila ten rozdíl, ač v mnoha (třeba v Tomášovi) je o tom dost podrobně psáno. Autor je intelektuál a uchopuje analytickou myslí praxi, aby jí explicitně vyjasnil hledajícímu. Vysloveně mi sedl. (Takový zen oproti tomuto je pro mně málo konkrétní, jen naznačuje.) Jediné, co mi na knize vadí jsou chyby ve slovech, větách, překladu.

13.09.2020 5 z 5

Nebuďte obětí Nebuďte obětí Verena Kast

Jako obvykle u knih od Vereny Kastové, dostáváme kvalitní čtení - v tomto zhutněné informace o konkrétních komplexech, na bazi pohádky o Modrovousovi a Dupynožkovi (Rumplcimprcampr nebo Martinko Klingáčik). Aktuálně o komplexech obsahujících dvojici oběť- agresor. Kastová objasňuje, proč je těžké vymanit se z pozice oběti a jak je těžké, aby se nositel takového komplexu v rámci uzdravy ztotožnil jak s obětí, tak s vnitřním agresorem. Ukazuje, jak je těžké v pasti pasivní agresor a jeho Pomahač, označit kdo je vlastně agresor a kdo oběť. Mluví o stáří a ustanovování nových komplexů v tomto nelehkém životním období, o tom, jak se senioři nekdy zapletou do pozice oběti či agresora, vlivem specifik tohoto životního období a vlivem postoje společnosti vůči seniorům. Knize místy není lehké porozumět, obzvláště pak pro laika. Ale dává klíč k řešení emočních útrap spojených s různými typy komplexů, včetně komplexu vícecennosti, neboli grandiozity. Dle Kernberga není možné překročit narcismus dříve než po 40-tém roku věku. To proto, že až po polovině života se stane nevyhnutnost smrti zřejmou a neoddiskutovatelnou, což jediné může vést k proměně tohoto typu komplexu.

29.08.2020 5 z 5

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Moc dobře napsané, někdy jsou pointy trochu předvídatelné, ale jednotlivé povídky mají hustou atmosféru klasických hororů. Nejde tolik o psychiku hrdinů (jako například v knize "Doupě. Zhroucení koně"), jako o temno a zlo samotné.

01.07.2020 5 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

(SPOILER) Pozor, obsahuje spoilery.
Knihu jsem si pořídila na podnět komentáře od yerriho. Za mně upřesňuji: nasedneš do vlaku ČD a zjistíš, že jedeš vrtnou soupravou do žhavého centra země. Připomíná mi drobet Kafku - tou absurdností některých povídek a rozmlžeností obrazu. V principu se Evenson zaobírá těmito tématy - kapitulace, když je člověk pod tlakem okolností bezmocný, tématem zda lze odlišit mrtvé a živé v určitých situacích, kde obvyklé opory mysli nefungují, tématem ztráty stability mysli, rozkladem a zamlžením vědomí a nejistotou (ať už bolestí, bezmocí, poraněním mozku, halucinogeny nebo psychózou), také pojednává o neschopnosti uchopit přítomnou realitu, pokud nějaká vůbec je, a tím o nepredikovatelnosti dalšího vývoje.
Nepochybuji, že autor tyto stavy mysli někdy zažil.
"Doupě" pojednává o postapokalyptickém světě a aktuální definici člověčenství, o smyslu bytí člověka i "nečlověka", o neschopnosti integrovat více osobností v jedné mysli a jednom docela neduživém těle.
"Černá kůra" čtenáře nenápadně přenáší mezi žitím a zásmrtným nekonečnem, s velmi rozmazanými hranicemi mezi nimi. Tato povídka má propojení s povídkou "Kapání krve", která tu první rozvíjí a dotahuje.
"Hlášení" je velmi depresivní povídka o bezmoci a nejistotě, vině.
"Trestej" je více klasicky pojatý horůrek s mstivými prsty.
"Zhroucení koně" je moc hezké, pojednává o rozpadu vnímání reality u psychotické ataky, přičemž se prolíná svět mrtvých a živých.
"Tři potupy" je ponor do mysli člověka, který je nemocen a prodělává lékařské zákroky (jenž vypadají jako úmyslné mučení) a to ho radikálně mění. Umím si představit, že někteří lidé v nemocnici tohle prožívají naostro.
"Sekta" je ponor do chabé, závislé mysli člověka, se slabým sebepojetím, který se neumí odpoutat od teroru své psychicky narušené psychopatické partnerky. Tento horor je reálný, ze života.
"Přímořské letovisko" je o podobně slabém, rozpadlém a prázdném muži, který je vmanipulován přítelkyní do dovolenky. Dovolenka u moře ho mysticky (snad až Lovecraftovsky) promění na někoho zcela jiného, impozantního, se zcela jiným cílem, jak s partnerkou (která jím pohrdá a zneužívá ho) naložit.
"Prach" je cosi mezi Bradburym a Donaldem E. Westlake - Cesta ke smrti (Strašidla nejstrašnější).
"Méďa srdcík" je klasickou hororovou povídkou o "oživlém" plyšákovi, kterého převezme k používání a komunikaci duše mrtvého dítěte.
"Obrušování" je syrové, realita se míchá s nejistotou fantasmagorických stavů mysli. "Strnulost" je decentní, jemná a krátká povídka o utrpení při nespavosti, spojené s brněním rukou a o tom, jak si s tím chudák paní poradila po svém. Žádná krvárna, její myšlenkové pochody jsou zcela pochopitelné a my jí její způsob péče o sebe nejspíš rádi dopřejeme. "Dojet až za Reno" je velmi jemně psané, v náznacích, nic konkrétního, pak se v mysli čtenáře vynořuje strašná pravda - ale jaká přesně? Na konci povídky každý čtenář dostane to, co si tam dosadí sám. Úžasná povídka, velmi hororová.
"Jakoukoliv mrtvolu" je drsné, syrové, že by draci z pohádek ve formě jiné rasy z vesmíru, nebo paralelně se vyvíjející dvě rasy vedle sebe na zemi? Tuto povídku s Doupětem spojuje myšlenka tabulatury, přístroje na oživení mysli mrtvého nebo replikaci mysli do datové podoby.
"Úpění" je čistá halucinogenní psychedelie, zastřené vědomí.
"Okno" je klasický hororový žánr. Moc hezká. Přiskřípnout a poranit entitu se prostě nedělá. I když se líně vleče přes parapet a my s ní nemáme dostatek trpělivosti...
"Cvak" je čistý Kafka. Jak se léčí kartóni?
"Kapání krve" rozvíjí "Černou kůru", pojednává o nenápadném, nezaznameném přechodu na druhý svět, aniž by se tak zcela měnily osoby a kulisy. Čirá hrůza.
Zdá se, že Evenson miluje koně a bojí se pekla v podobě nejistoty, zda je člověk živ či ne, rozpadu mysli, prachu, písku a manipulujících žen (ostatně: kdo by se jich nebál?). Stojí za přečtení.

29.06.2020 5 z 5

Avadhúta Gíta Avadhúta Gíta neznámý - neuveden

Pokud hledáte duchovní cesty, které se nezdržují oklikami, je to kniha pro vás. Je útlá, vybavená komentáři, velmi stará, založena na poznání. K ní doporučuji Drgdršjavivéku, Aštavakragítu, Mahárišiho a Eduarda Tomáše ( jeho knihy o advaite a mentalismu). Je tak dojemné, že ti, co věděli, si dali tu práci, nechat nám vzkaz, nauku.

22.06.2020

Řád času Řád času Carlo Rovelli

Kniha je útlá, za jeden den se dá přečíst. Kvantový fyzik objasňuje poměrně jednoduchou formou své názory na to, co je čas, zda existuje, a pokud ano, v závislosti na čem. Shrnuje minulost fyziky a propojuje se současným věděním od řeckých filozofů a matematiků , přes Newtona a Einsteina k nám. Představit si platnost jeho názorů je překvapivé, až šokující. Například - věděli jste, že v každém bodu prostoru čas plyne jinak? Že na horách plyne rychleji a u moře pomaleji? Že směr času z minulosti do budoucnosti je dán jen a pouze počáteční velmi nízkou entropií vesmíru, která se neustále zvětšuje? Že čas je závislý u toho konkrétního atomu či předmětu na jeho poloze v prostoru a jeho rychlosti? Že elektron v původním stavu a ten samý elektron interagující např. se stínidlem se v mezifázi nachází v alternativním nematerializovaném stavu jakéhosi oblaku svých existenčních možností? Že čas je vlastně naší neznalostí, existuje jenom díky rozmazanosti našeho pohledu na svět? Tohle a mnoho jiného na vás vykoukne z neotřelé mysli Rovelliho. Vše by bylo perfektní až na jeho potřebu filozofovat, která nemá dostatečnou oporu v jeho mysli, znalostech a prožitcích. Takže je schopen vytáhnout příklad z Mahabharáty o tom, že nejsme tělem ani jeho součástmi, dokonce ani interakcí jeho součástí a pochopit to po svém (to znamená z hlediska ztotožnění se s tělem), také je schopen citovat Budhu, koketuje s advaitou, ale nemá hlubší znalost, vlastní prožitek bezčasí a ztráty ega. Tudíž nakonec si vede svou, egem invertovanou pravdu - jsem svými myšlenkami, vzpomínkami, jsem omezen v čase, jsem svým tělem, jsem svojí myslí. Místy budí dojem, že si není jist tím, zda emoce chce a zda jsou na jeho straně v pátrání po pravdě, nebo mu hodně vadí, zda jimi je, či není, zda jsou mu sympatické nebo nesympatické (zde masivně polarizuje). Kdyby byl schopen propojit kvantovou fyziku s empirickým věděním starých jógových mistrů - tento opus by byl dokonalý. Když se do něj ponoříte se znalostí Védant, Aštavakragíty, Drgdršjavivéky, Šankary, zjistíte, jak se jeho poznatky fantasticky kryjí s dávnou filozofií. Tam ještě tento skvělý pán nepřekročil svůj stín. Ale to nevadí, kniha má stejně svoji obrovskou hodnotu.

04.05.2020 4 z 5