bagger95 bagger95 komentáře u knih

Větrný zpěvák Větrný zpěvák William Nicholson

Knížku jsem docela namátkově koupil v Levných knihách s tím, že se nechám překvapit. Jako jediná na mě totiž působila zajímavě: žádné vraždy, žádné vyšetřování. Chtěl jsem zkusit něco jiného, něco milého a pokud možno pěkného právě "obyčejností" tématu.

Knížka je jasně cílená mladším čtenárům, čímž jsem se trochu minul s mým záměrem. Představuje ale poměrně zajímavý příběh. Lidé žijí ve městě, kde o kvalitě jejich života rozhodují známky z každoročních testů (zde patrná cílovka! :-)). Samozřejmě se najdou mladí hrdinové, kterým se takový systém nelíbí, postaví se mu, a... Však asi už tušíte.

Prostředí i lokace mi přišky zajímavé a originální (zejména lodě, nebudu blíže vyzrazovat). Autor představil roztomilý, barvitý svět, přesně tak akorát. Pro starší čtenáře budou právě lokace to, co jim utkví v paměti.
Slabým místem jsou ale bezesporu dialogy, stejně jako prakticky žádný prostor pro rozvoj postav. Ačkoliv nefandím tlustým knihám, tomuto příběhu by prospělo mít minimálně jednou tolik stránek. Postrádal jsem propracovanost děje - to co by se klidně dalo vyprávět na 20 stran autor smrskl do několika vět. To mě docela mrzí a vnímám to jako nevyužitý potenciál.

17.12.2015 3 z 5

Poslední let pilota Mig-25 Poslední let pilota Mig-25 John Barron

Málokdo ví, že Mig-25 způsobil svého času na západě poprask. Sovětům se podařilo vytvořit iluzi špičkového a dokonalého stroje, kterou navíc velmi přísně střežili, takže o tajemném letadle neměly západní zpravodajské služby příliš mnoho (jistých) informací. S letadlem jim ale unikl jejich člověk, člen elitní letecké jednotky, Viktor Bělenko, prezentovaný dokonce jako jeden z hrdinných vojáků SSSR... Kniha výborně popisuje dobovou atmosféru, život v Sovětském svaze i pocity člověka imigranta, který se v nové zemi necítí dobře a táhne jej to zpět domů... Místy méně akce, o to víc ale dojmu. Výborné.

02.12.2014 4 z 5

Vojenské omyly druhé světové války Vojenské omyly druhé světové války Kenneth Macksey

Docela zajímavě pojaté. Autor se snaží vybírat zásadní chyby v rámci jednotlivých tažení a zasazovat je do kontextu (jak operativního, tak i v rámci doktríny daného státu). Najde se celá řada zajímavých poznámek či postřehů, které nejsou v rámci WW2 mainstreamu úplně profláknuté, což je fajn, protože člověk nemá pocit, že by četl to, co už tak nějak všeobecně ví (v rámci základních obecných znalostí).

Často jsem měl ale problém s udržením se v obraze (tažení v severní Africe je skvělým případem), kde se přece jen objevuje řada málo známých jmen a názvů. K většině kapitolám je přiložená mapka, ale jsem moc velká lama na to, abych s ní dokázal držet krok s textem. S tím se váže, že text není úplně přístupný, pokud byste neměli základní obecný přehled o tom, jak válka probíhala. Autor neopakuje milionkrát vydané dějiny WW2, ale přímo zasazuje do konkrétních událostí. Je to doplňkový materiál, nikoliv výčet pro první seznámení se s tím, jaké byly zásadní bitvy v rámci WW2. Pokud víte, že nějaké takové bitvy byly, máte jen trochu tušení o jménech atd., pak už má smysl tohle číst.

V některých případech je podle mě výběr klíčových chyb také lehce diskutabilní – jejich volba mohla být více odůvodněná. Autor mohl víckrát zdůraznit, že to je jen jeho názor, dát přece jen trochu více najevo, že uznává, že v některých případech byl neúspěch operace spíše smůlou více faktorů. Nicméně tenhle pocit mám jen u některých kapitol.

31.05.2020 2 z 5

Poslední rozkaz Poslední rozkaz Timothy Zahn

Zcela nenarocny cteni, pohodicka pred spanim, pri dojizdeni atd., da se kdykoliv zaklapnout. Ale uprimne, kdyby to nebylo ze sveta SW, asi bych to nedocital, pribehove to uplne odvar neni.

07.12.2019 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nedočetl jsem. V němčině je to velmi náročné čtení se spoustou slangových a nespisovných výrazů, divnou stavbou věc atd. Málo pokročilým bych tuhle knížku určitě nedoporučil. Špatné mi to ale - z toho, kam jsem se prokousal - nepřišlo.

02.09.2017

Škoda Favorit vyjíždí Škoda Favorit vyjíždí Otakar Gregora

Netechnicke pasaze jsou docela zajimave, nakonec nepusobi ani moc tendencne. Dnes je az usmevne, v jakych superlativech je v teto publikaci Facko popisovane, na druhou stranu to byl pro tuzemsky prumysl opravdu veliky krok vpred. Osobne bych ocenil jeste daleko vic zajimavosti z pozadi vyvoje, v tomhle smeru jsou napr. rozhovory s sefkonstrukterem Hrdlickou daleko poutavejsi.

15.08.2017 3 z 5

Ohnivá píseň Ohnivá píseň William Nicholson

Postavy trochu vyrostly, a s nimi je o neco dospelejsi i pribeh. Dobre zakonceni trilogie, nenudil jsem se. Libil se mi napad ala pukliny v zemi. :)

26.04.2017 4 z 5

Žít a nechat zemřít Žít a nechat zemřít Ian Fleming

Parádní bondovka, s předchozím Casino Royale se nedá vůbec srovnat. Děj má tempo, přicházejí nové postavy, zajímavé lokace, dobré finále.

15.04.2017 5 z 5

Diamanty jsou věčné Diamanty jsou věčné Ian Fleming

Nevybocuje z mezi serie, subjektivne mi ale prisla docela malo dobrodruzna. Boj s americkym gangem neni tak zajimavy jako nektere dily z Asie ci o potyckach s KGB. Hlavni zaporak take neni zrovna zadny Blofeld.
Ozvlastnujici je prostredi konskych dostihu a kratka cast z paluby Queen Elizabeth.

04.03.2017 3 z 5

Ilustrovaná historie letectví (Iljušin Il-28 / Vickers Wellington / Marcel Bloch MB-200) Ilustrovaná historie letectví (Iljušin Il-28 / Vickers Wellington / Marcel Bloch MB-200) Jan Krumbach

Vynikající. V textu je zmíněno velké množství informací, vše je ale podáno srozumitelně. Obsah tak balancuje na pomezí populárně naučného a lehce odborného textu. Spousta historických souvislostí, informace jsou již vzhledem k roku vydání navíc oproštěny od propagandistických nesmyslů. Autoři si museli o dané problematice napřed "něco" zjistit a je to hodně znát.

21.12.2016 5 z 5

Kosmonaut Kosmonaut Katri Lipson

Misty to na me bylo cele trochu zamotane, v deji jsem se zorientoval az nekde v polovine. Nebyl to uplne muj salek kavy.

17.12.2016 2 z 5

Velký šéf Velký šéf Ed McBain

Kriminalni pribeh, tentokrat z pohledu obycejneho, ctizadostiveho, a manipulativniho kluka. Cte se dobre, ale neni to nic objevneho.

13.12.2016 3 z 5

Otroci Panství Otroci Panství William Nicholson

Oproti prvnímu dílu vyzrálejší, ale pořád prostě dost dětské... Příběhu by neuškodil trochu větší rozsah a zejména nějaká lepší práce s postavami. Ty postrádají nějaké hlubší rozvedení a většina dialogů se tak odehrává na úrovni "on řekl to a ona odpověděla ono". Tak se vedle sebe doslova mlátí až dětinské pasáže s částmi, kde autor moc hezky pracuje se slovy a rozvádí hluboce pocity postav (např. taneční scény). Hezké, ale z tématu šlo vyždímat ještě mnohem, mnohem víc. Už třeba historie Pěvců, Manthů...

05.12.2016 3 z 5

Moonraker Moonraker Ian Fleming

Je neuvěřitelné, jak málo má film společného s knižní předlohou... Kromě pár nejzákladnějších motivů je obsah obou děl úplně jiný. Kniha naštěstí nabízí více "komorní" zábavu, není třeba se obávat vesmírných bitev a podobných věcí, které do žánru úplně nezapadají.
Rozjezd pomalý, kdo se nevyzná v kartách (jako já), moc z něj mít nebude. Docela dlouhou dobu se nic moc neděje, zbytek ale není špatný. Podle mě jde o spíše slabší díl, který sráží především rychle utnutý závěr. Hvězdičku navíc za bondgirl.

21.07.2016 3 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Při čtení se mi několikrát vybavila knížka "Smrt je mým řemeslem" (R. Merle). Toto vyprávění však tolik nepůsobí na city, naopak poukazuje na neskutečnou tragédii lidí v KLDR. Téma je navíc stále aktuální, vezmeme-li si v potaz například konflikt na Blízkém východě. Vlastně se docela divím, že si Kim Hjon-Hi skutečně nedoběhl nějaký severkorejský tajný agent...
Čistě objektivně vzato je vyobrazení Boeingu 707 vedle dvojice stíhaček na obálce knihy poměrně hloupé. Letecký konflikt zde nečekejte :)

30.06.2016 4 z 5

Kde létají andělé Kde létají andělé Stanislav Moc

Moc hezké vyprávění člověka, který se za komunistů rozhodl na nějaký čas odejít pryč a poznat kus světa. Jazyk, kterým autor píše, je moc milý a člověk tak dostává pocit, že někdo vážně sedí vedle něj. Asi jen málokdo z nás toho zažije v životě tolik co autor. Moc se mi také líbila nesobeckost vyprávění a jakási energie, která z celého toho příběhu vycházela. Moc mě mrzí, že třetí rok od vydání knihy jsem první, kdo zde dává knize hodnocení...
Za mě jde rozhodně o jednu z nejpříjemnějších knížek, jaké jsem četl a už teď se těším, až si ji jednou přečtu znovu.

03.03.2016 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nevim, cim to je, ale knizku jsem nedovedl ocenit tak, jako cele me okoli. Ztracel jsem se v mnozstvi postav, nestalosti casove perspektivy... Cim dal se clovek dostava, tim vic dava ta nepochopitelna kopa veci smysl - ale ze bych se vylozene bavil...
Jinak jde o valecny roman, ktery s tradicnim pojetim military nema nic spolecneho. Cele to balancuje nekde mezi Svejkem a serialem MASH.
Mno, jednou se k tomu vratim a zkusim si to precist jeste jednou, haka haka!

29.02.2016 3 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Bondovkami se pročítám postupně a na přeskáčku (podle aktuální dostupnosti v knihovně). Ano, jde o úvodní díl a podle toho to také "vypadá" (víceméně jednoduchá a předvídatelná zápletka). Tenhle ''pilotní'' díl je třeba brát jen jako rozjezd. Ne, že by postrádal něco z Bondova typického stylu (snad vtipů provokativních poznámek se moc neobjevilo), nicméně ten závěr, nevím... Nesedl mi.

04.10.2015 3 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Jak zde již několikrát zaznělo, druhý díl Jurského parku nemá s filmovým zpracováním a názvu některých postav společného takřka vůbec nic. Stejně jako film, i knižní "dvojka" už není tak horké zboží, pokud vás ale jednička bavila, dvojka rozhodně nudit nebude.

30.11.2014 3 z 5