B612 B612 komentáře u knih

Napsal sám život. Život je tvrdý, a pokud nemáme zázemí, jsme na všechno sami, máme málo informací a dost omezené možnosti, není obtížné rozhodnout se chybně. Vzhledem k prvotním informacím ze života Oxany se nedivím, že její rozhodnutí byla někdy zcela lichá a dost riskantní. Když vezmu v úvahu, v jakém politickém systému vyrůstala a kolik informací měla o zemích, kde se vyskytovala, kolik "volnosti" jí její majitelé dávali, divím se, že se jí podařilo se z toho kolotoče dostat ven. Ne každý má tak velké štěstí. Což v závěru knihy (nikoli jejího života) i sama dost uvědoměle sděluje. Proti tomuto je kniha "Bez dcerky neodejdu" slabý odvar, kde bych spíše čekala hodnocení typu: nezodpovědné jednání matky a přílišná naivita. U Oxany tento dojem opravdu nemám. Na knize hodnotím pozitivně jednak sílu sdělit syrové informace co nejobjektivněji, dodatečnou snahu rozklíčovat jednotlivé události a porozumět jim, podělit se o své emoce, a chuť varovat ostatní. Je obtížné žít život se zklamáním a pocitem, jak jsou lidé krutí a systém "prohnilý", a zároveň najít tolik důvěry a lásky v tytéž lidi, aby požádala o pomoc a ještě pro nás napsala něco, co by nejraději vymazala z vlastní paměti. Jednoznačně úžasná, psycho hororová a zároveň smutně realistická kniha.

21.01.2018

Jakmile jsem Frankla otevřela, nešlo to zavřít. V té knize jsem strávila celý víkend. Naštěstí jsem si vybrala 2dny, kdy to opravdu bylo možné. Čtení této knihy nelze přerušit. Je jako vlak, který nezastavíte. Jen čtete a čtete, dokud je co. I následný fiktivní rozhovor, který je součástí knihy (Synchronizace v Březince) je koncert dynamických úvah. Kniha je o utrpení, hledání smyslu života, o pevné vůli, ale i o bolesti, strachu a beznaději tak velké, že se z ní rodí nová naděje. Kdy konečně pochopíme, že bolest, strach, bezmoc a beznaděj patří neodmyslitelně do našeho života? Frankl to ví a chápe. Učí nás, že i extrémně nenormální životní situace jsou prostě normální, protože realitu jinak nelze přijmout. Čtivěji to napsat nešlo.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Koupila jsem ji své 16 leté neteři jako vyžádaný dárek. Knihu jsem si pročetla a spolu s manželem a 13 letým synem jsme se smáli tomu, že na celé stránce bylo mnohokrát napsáno jen několik nic neříkajících hesel (například o tom, že holení je soukromá záležitost a jen vlastní rozhodnutí). Velmi absurdní čtení. Bohužel je celá kniha o ničem, je vidět autorčina emočně nezralá a nevyrovnaná osobnost, její "deníček emocí" nemohu nazvat poezií. Považuji za omyl, že byla tato kniha vydána. Klobouk dolů českému překladateli - překládal to muž. Muselo to pro něho být velmi náročné.
V hodnocení bych dala minus pět bodů, což bohužel nejde.

03.03.2022

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přečteno za 2 hodiny. Úžasně přímé myšlení a jednání, bezelstnost a logičnost, to je Malý princ. Jednoznačně kniha, která pobaví a nezevšední.

Zpověď inkvizitora Zpověď inkvizitora Michael Weber

Jedna událost, dvě knihy. Nejprve jsem přečetla Kladivo na čarodějnice, asi po týdnu Zpověď inkvizitora. Zatímco Kaplického knihu jsem četla s láskou a zoufalstvím nad hrůzami, které se děly nevinným lidem, Zpověď inkvizitora jsem četla se strašným pocitem v břiše a černými myšlenkami. Největší hrůzu jsem neměla z činů, ale z myšlenek. Kladivo je jednoznačně mnohem jemnější čtení. Zpověď je tvrdá a náročná kniha. Znovu ji číst nebudu, přestože je dobrá. Nemám na ni žaludek. Jsem ale ráda, že jsem ji přečetla.

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Úžasná kniha pro ty, kteří chtějí děti ne proto, že se to od nich očekává, ale proto, že chtějí být obklopeni úžasnými a pozoruhodnými tvory, ze kterých se postupně stávají příjemní lidé pro dlouhodobé vztahy. K této knize jsem se dostala přes neméně úžasnou knihu o výchově "Jak žít a nezbláznit se od L.Pekařové". Obě vycházejí z téhož a vzájemně se doplňují. K těmto knihám doporučuji i kurz "Respektovat a být respektován", kde kniha ožívá a je uváděna do praxe příjemným způsobem, a také přednášky Dr.Pekařové, které jsou dnes i na DVD a Youtube. V každém případě, kniha se dá opravdu číst mnoho let, při každém dalším čtení objevíte nové a nové informace a možnosti.

Petr Kachna Petr Kachna Arthur Ransome

Po mnoha letech jsem se vrátila k tomuto autorovi, jako dítě jsem ho hltala. Jako dospělá - matka jsem žasla nad tím, jak výchovné knihy a zároveň úžasně dobrodružné a čtivé dokázal tento autor psát. Nemohu než doporučit, byť tento román je slabší, než ostatní autorovy knihy.

Agnes a Zakázaná hora Agnes a Zakázaná hora Veronika Hájek Hurdová

Kniha se mi do rukou dostala náhodou, sama bych si ji nevybrala. Nejprve mne znechutil dopis autorky, kterým žádá čtenáře, aby knihu šířil dál. I přes to jsem si ji přečetla do konce. Nejprve mi připadala jako lehce primitivní příběh: vesničané žijící bez civilizace... Poté mi vzdáleně připomínala "Cestu hrdiny", což je projekt zážitkové terapie. Bohužel, tato kniha byla bez hlubších myšlenek a zcela nepropracovaná. Jako kniha napomáhající osobnimu rozvoji se jen tváří. Úkoly mi připadaly zcela mimo. Možná pro zmatené náctileté, aby si srovnali myšlenky na papír. Vtipná mi připadala poznámka o brčku v limonádě u Medy a postel s nebesy, lázně s osobním masérem a už ani nevím co všechno...uá, život v divočině bez civilizace musí být jiný, než jsem si myslela z první části knihy, když tohle všechno Agnes zná.
Jediné plus na celé knize vidím v tom, že celá blbost (jinak to nazvat neumím) byla velmi čtivě zpracovaná. Určitě autorka ke psaní talent má. Jen ty nápady, o čem to bude, jsou smutné.

02.02.2023

Kacířka Kacířka Lucie Šitinová

Knihu jsem si otevřela jako historický román (vedeno takto v knihovně). Kromě toho, že je na pozadí jen velmi z dálky zachycena zásadní historická událost, v příběhu žádnou historii nenacházím. Jen půjčená jména rytířů a panovníka, aby pohádka vypadala realističtěji. Ve skutečnosti se příběh nezabývá ani honem na kacíře, ani politikou té doby a historickými událostmi, ani vyobrazením života v té době. Je to jen nějaký příběh o někom, kdo ztratil rodinu za pohnutých okolností, zamiloval se a měl první milostné zkušenosti, našel dobré a zlé lidi (takové lidi v realitě nepotkáme, jen v pohádkách). No, příběh by se četl příjemně, kdyby nebyl tak povrchní a bezduchý. Něco mezi pohádkou (s přílišnou sexualitou) a příběhem pro náctileté, kde mi chyběla hloubka příběhu a alespoň náznak nějakého ponaučení. Pokud chci číst knihu s historickou tématikou, chci se něco dozvědět o té dané době a zemi, případně osobnostech. To, že měl Žižka pásku přes oko a Hus kázal česky ví průměrný 10letý kluk. Tato kniha mne ničím neobohatila, jen mne připravila o můj čas, což mne mrzí. Jistě to není kniha, kterou bych doporučila. Pokud by mladá autorka více zpracovala historická fakta namísto stále stejně popisovaných milostných scén (kterých bylo v příběhu mnoho se stále stejným popisem - buďto úžasné, nebo nesnesitelné soulože - ani zde nebyla zlatá střední cesta), možná by na mne kniha nepůsobila jako deníček 15 letého naivního dítěte.

01.11.2019