Aviator Aviator komentáře u knih

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Zaujímavé postavy, každá s vlastným príbehom sa stretnú na palube jedného lietadla. Také pohodové čítanie. MOŽNÝ SPOILER Nie, že by som nemal rád šťastné konce, ale až takýto happy end tam byť nemusel. MOŽNÝ SPOILER

21.11.2013 4 z 5

To To Stephen King

Pripájam sa k zástupu čitateľov ktorých koniec nenadchol. Zbytočnú rozťahanosť som si nevšimol, naopak, pokojne by som prijal ďalších 200 strán, ak by to pomohlo záveru. Podobný pocit mám pri viacerých jeho knihách. (napríklad Vrece kostí.) Niekedy si oveľa viac užívam prvých 200-400 „rozťahaných“ strán, kde nás autor vťahuje do deja a zoznamuje s postavami, ako „akčný koniec“. Napriek trochu negatívnemu komentáru, je to výborná kniha a s pokojným svedomím dávam 5*.

21.12.2012 5 z 5

Burziáni Burziáni Maurice Druon

Výborný začiatok ďalšej historickej série od Maurica Druona. Po stredovekom Francúzsku (vlastne Prekliatych kráľov napísal neskôr, ale ja som čítal najskôr ich :)) tu máme Francúzsko v medzivojnovom období. Druon opäť neuveriteľne reálne vystihuje atmosféru vtedajších čias. Tento krát sa zameriava na aristokraciu (rod De la Monnerie), mocných finančníkov (rod Schoudler), vplyvných mužov (lekár Lartois alebo politik Rousseu). Sleduje tiež vzostup „bezvýznamných“ ľudí do spoločnosti „veľkých mužov“ (Simon Lachaume). Veľký priestor dostávajú dialógy postáv. Doplnil by som nightlybird-a, na Slovensku (Československu) vyšli všetky tri časti, vydal ich Tatran v 60. rokoch.

12.07.2012 5 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Knižka mi bola doporučená ako klasický vojnový román. Teda čakal som všeličo, ale určite nie to, čo prišlo na prvých stranách. Bol som však veľmi milo prekvapený. Prvé 2/3 knihy sú plné absurdných situácii a miestami neuveriteľne vtipnými komentármi vojakov. Inak každú kapitolu rozpráva jeden z vojakov (plus majiteľ hradu a jeho mladá neter, ehm manželka) čo nemusí každému sadnúť, pričom ide o naozaj rôznorodú zmes osobností. Okrem iného sa dozviete aký je naozaj americký vojak, že zbabelci v skutočnosti neexistujú a množstvo ďalších zaujímavostí, vrátane námetu na divadelnú hru, ktorá naozaj „stojí“ za to. Zbrane sa dostanú k slovu až v poslednej tretine. Určite odporúčam, len nečakajte realistické vojnové dielo, čaro knihy je niekde inde a myslím, že tak je to lepšie.

28.02.2012 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Jednoduchý, ale veľmi pútavý príbeh. Naozaj oddychové čítanie na dobrú noc. Ja som si síce veľmi neoddýchol. Čítam, čítam a zrazu bola 1 hodina v noci. A o 5 bolo treba vstávať na autobus. Keď tá druhá polovica knihy nabrala také strhujúce tempo, musel som sa dozvedieť ako to nakoniec celé dopadne. :)

28.02.2012 4 z 5

Puls Puls Stephen King

Prvá kniha, ktorú som od Kinga čítal. Asi práve preto ju mám rád, neradím ju medzi jeho najhoršie výtvory. Je pravda, že je trochu odlišná, napríklad začiatok je na Kingove pomery dosť akčný. Koniec je trochu slabší, ale určite stojí za prečítanie. Len nemusel zabiť postavu, ktorú som si najviac obľúbil :)

03.09.2011 5 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Zaujímavé poviedky, aj keď si nemyslím, že každému sadnú. Občas treba brať do úvahy dobu ich vzniku. Ale práve tá (okrem iného) im dodáva tajomnú atmosféru. Dokonale si viem predstaviť neznámu postavu, ktorá sa v temnej miestnosti, za pomoci neznámych látok a formuliek, snaží niečo privolať. Zaujímavá je autorova snaha odhaliť pointu príbehu až poslednou vetou.

16.07.2011 4 z 5