Hájili jsme hrad

Kultovní příběh o hrstce třinácti amerických vojáků, kteří v blízkosti Arden hájili starý zapomenutý hrad proti posledním vzplanutím německé armády na konci druhé světové války.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29285/hajili-jsme-hrad-29285.jpg 3.8150

Castle Keep (1987)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

InaPražáková

Neheroický pohled na válku už dnes nikoho nepřekvapuje, v 60. letech asi rezonoval víc. Eastlake je ale originální mírou frašky a gagů, které rozhazuje hrstmi.
Snad třetinu knihy mě žrala epizodičnost kapitol, které narušují lineární děj (v jedné kapitole chlap spadne z třiceti metrů do příkopu, v další chodí a mluví, jako by se nic nestalo), pak jsem přijala autorovu hru a brala kapitoly jako jednoaktové divadelní výstupy.
Už jsem se domnívala, že knihu dočtu se zájmem, ale nezúčastněně, když se atmosféra mžikem změnila a přišla vážnější, filosofičtější část, která mi vlastně seděla mnohem víc, ale nemohla jsem si na ni zvyknout.
Až ke konci jsem začala s hrdiny cítit a rozlišovat je, velké finále už jsem si odžila s emocemi i nadšením z nádherných metafor. Druhé čtení by asi bylo lepší, natolik mi ale byla cizí fraškovitá nálada první části, že mě ta představa neláká.

Eicherik

K této knize jsem se vrátil po dlouhých letech a přijde mi stejně dobrá jako tehdy. Už tenkrát se mi líbil námět, kdy skupina vojáků brání středověký hrad, který je zároveň důležitým strategickým bodem v krajině. Své místo zde má i starý hrabě a jeho velmi mladá žena Thérése. Román stojí z velké části na někdy až infantilních dialozích amerických vojáků, kteří se tímto způsobem odreagovávají, aby se z války kolem nezbláznili. Komu tenhle styl humoru nesedne, tomu se kniha líbit nejspíš nebude.

bookemma
03.07.2017

"Moje patřičný meze jsou celej svět..."
Kdo by se staral o Němce, když nemáme chleba? Koho by zajímalo Německo, když má hrad?
Dokonalá kniha plná absurdity a výsměchu, kde jsou komické situace ještě komičtější, a to, co vlastně vůbec není vtipné, je zde vykresleno tak humorně, až máte pocit, že válka je vlastně jedno velké divadlo. (A to svým způsobem skutečně je.)

Atanone
04.05.2017

Co k téhle knize říct..snad jen,že dobré zboží se chválí samo.

pobijecmuch
28.09.2016

Literární klasika, která patří do každé knihovny fandy válečných románů. Je pravda, že čtení některému čtenáři bude dělat potíže, ale kdo má rád ironii přijde si na své. Jen škoda, že tato kniha bude věčně ve stínu knihy Jak jsem vyhrál válku.

Marbo
12.06.2016

Dost schizofrení kniha, u které jsem dlouho váhal čím vlastně je. První dvě třetiny překypují humorem ( který mně zrovna nesedl ) a závěr je zas hloubavý a nutí k zamyšlení ( což mne chytlo ). Ať už vás chytne kterákoli z obou nálad, vězte, že ta druhá vás bude o to více štvát

beluca
27.04.2016

Jako žena a né zrovna milovník válečných knih :-), musím ohodnotit kladně!

shenandoah
16.01.2016

Ta kniha je jedna velká bláznivina. Ale měli bychom si jí vážit, stejně jako si ve středověku vážili (alespoň některých) bláznů pro možnost říkat pravdu do očí. V této knize se i přes záplavu "keců" objevuje spousta skvělých myšlenek. Dalo by se říct, že nastavuje zrcadlo heroickým válečným románům. Na druhou stranu musím říct, že jsem kolikrát počítala stránky, které mi ještě zbývají k přečtení, přestože mě kniha občas rozesmála.

ThomasRuhe
17.11.2015

Velká slabota.Tohle jsem začal číst na doporučení. Ano místy byla kniha celkem vtipná, hlavně na začátku. Pak už to je pořád dokola, navíc dost absurdní až trapný, k tomu hloupé postavy. Závěr už byl opravdu boj s každou stránkou.Už nikdy více.

kilometr
03.09.2015

Válka má spoustu příběhů a tenhle je místy čtivý velmi a místy dějem jen tak proplouváte,až dočtete do konce.65%.

Midudedi
01.03.2015

Tohle rozhodně není klasický válečný román, a kdo hledá čtení ve stylu např. Svena Hassela, nebo hollywoodské trháky, zákonitě musí být zklamaný.

Hájili jsme hrad je ironie a satira zabalená do válečného příběhu, navíc nejde o prvoplánový humor určený k salvám smíchu, ale o obsurdní a v podstatě blbé situace dotažené k realizaci, o děj v této knize v podstatě nejde. Spíše kombinace Woody Allena a Mashe než Toma Cruise a Ramba.

Kdo ale hledá takové knihy, ten zklamaný nebude. Jako válečný román průměr, jako psina z války mě to nadchlo.

anetttik
28.05.2014

Mám takové smíšené pocity, nejdřív jsem se ztrácela v postavách děj mi nebavil a vlastně jsem se nutila jí přečíst (abych splnila povinnou četbu), tak od poloviny to byla celkem vtipná parodie na válku, ale pořád se nic nedělo. Vlastně se něco začalo dít až na konci knihy, což mi děsně vadilo a víc než 3* tomu prostě dát nemůžu. Ten závěr mi za ten nudný začátek (no skoro 4/5 knihy) nestál.

Ječmínek
27.11.2013

Nebavilo.

Francoa
24.09.2013

Je to dobrá kniha , ne skutečnost,ale dobře a vtipně napsaná.Dialogy vtipné ,bavil jsem se výborně a určitě stojí za přečtení.Válečné příběhy moc nemusím a přesto mě docela nadchla.Četl jsem jí v roce 1980 a potom ještě 2x.

Dera
28.11.2012

Bohužel, nesdílím názor většiny... Nuda a zase nuda, zbytečné dialogy, nic co by mě zaujalo. Musel jsem se kousnout, abych dočetl. Na konci knihy se autor snažil oživit děj rádoby bojovými akcemi a to knihu trochu zachránilo před mým totálním zatracením..:-)

kika 13
14.11.2012

Pěkné téma čtivé a film jsem neviděla.

Amaranta
15.03.2012

No, musím se přiznat, že jsem nejdříve viděla film. A ten byl skvělý, vynikal jak námětem, tak zpracováním a krásnou barevností. Ale stejně mi to nedalo a knihu jsem doma našla a rozečetla... Dlouho (a snad skoro celou knihu) jsem se od předchozí vizuální podoby nemohla odpoutat, nicméně detailnější dialogy a ještě ostřejší ironie za to stojí. Jestli však z jakéhokoliv důvodu knižní verzi číst nechcete, vězte, že film není o mnoho pozadu a je dostatečnou náhradou.

Aviator
28.02.2012

Knižka mi bola doporučená ako klasický vojnový román. Teda čakal som všeličo, ale určite nie to, čo prišlo na prvých stranách. Bol som však veľmi milo prekvapený. Prvé 2/3 knihy sú plné absurdných situácii a miestami neuveriteľne vtipnými komentármi vojakov. Inak každú kapitolu rozpráva jeden z vojakov (plus majiteľ hradu a jeho mladá neter, ehm manželka) čo nemusí každému sadnúť, pričom ide o naozaj rôznorodú zmes osobností. Okrem iného sa dozviete aký je naozaj americký vojak, že zbabelci v skutočnosti neexistujú a množstvo ďalších zaujímavostí, vrátane námetu na divadelnú hru, ktorá naozaj „stojí“ za to. Zbrane sa dostanú k slovu až v poslednej tretine. Určite odporúčam, len nečakajte realistické vojnové dielo, čaro knihy je niekde inde a myslím, že tak je to lepšie.

vincek1
17.11.2011

Podle mě poutavě napsaný příběh doporučuji

Matej

Chvílemi mi to připomínalo Malevil od Merleho. Skvělé!