Burziáni

Román známý i z filmové adaprace, odhaluje život bohaté pařížské společnosti po první svět. válce. Zaměřuje se na to jak pojímají nebo jsou schopni pojímat a jedině chápat lidskou důstojnost lásku a smrt. Ústřední linií románu je historie bankéřské rodiny Schoudlerů, vztah otce a syna. Otec chce udržet svou autoritu a syna pokořit. Intrika, které použije k jeho zastrašení se mu podaří tak dokonale, jak ani sám nechtěl – jeho jediný syn končí sebevraždou. Autor se v bohaté galerii postav zaměřuje také na ty, kteří se nějakým způsobem vyšplhali k tomuto privilegovanému společenskému postavení – buď svou bezzásadovostí nebo dravou amorálností....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33227/burziani-33227.jpg 4.210

La fin des hommes (1.)

Les grandes familles (1948)

Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

aardvarka

Nabité kousavým černým humorem, brutálními životními zvraty a zároveň opravdu nesmírně citlivé k lidské povaze. Kritický realismus po druhé světové válce, některé pasáže až Zolovské. Z jednotlivých obrazů bych na prvním místě vypíchla, jak praděd bere vnuka "činit dobro" a vzbudí tím u něj zájem o morbidnost. Těším se na chlapcův vývoj v dalších knihách. Skvělá práce s figurkou Polantovou. A pak samozřejmě, to byl zlatý hřeb, předstírané těhotenství slečny herečky. (Jediné postavy, ke které jsem necítila ani trochu náklonosti. A to jsem na počátku byla nespokojená s nedostatkem sympatických postav. Kdepak! Byli všichni úžasně lidští.)

Aviator
12.07.2012

Výborný začiatok ďalšej historickej série od Maurica Druona. Po stredovekom Francúzsku (vlastne Prekliatych kráľov napísal neskôr, ale ja som čítal najskôr ich :)) tu máme Francúzsko v medzivojnovom období. Druon opäť neuveriteľne reálne vystihuje atmosféru vtedajších čias. Tento krát sa zameriava na aristokraciu (rod De la Monnerie), mocných finančníkov (rod Schoudler), vplyvných mužov (lekár Lartois alebo politik Rousseu). Sleduje tiež vzostup „bezvýznamných“ ľudí do spoločnosti „veľkých mužov“ (Simon Lachaume). Veľký priestor dostávajú dialógy postáv. Doplnil by som nightlybird-a, na Slovensku (Československu) vyšli všetky tri časti, vydal ich Tatran v 60. rokoch.

nightlybird
18.07.2011

Fandové Jeana Gabina asi znají film - kniha, za kterou dostal Druon v roce 1948 Concourtovu cenu, je ale podle mne barvitější. Jako by se v ní prolínaly prvky Balzacova mistrovského vypravěčství s drsným Zolovým naturalizmem, podrobná perokresba postav vytváří barvitou fresku své doby, doby, kterou Druon označuje jako zánik lidí se srdcem, lídí kteří nejsou ostatním vlky. A Zánik lidí je současně název trilogie, jejíž jsou Burziáni 1. částí a v jejíž dalších částech La chute des corps a Randez-vouz aux enfers autor osudy svých postav ještě dál rozvíjí. Mám pocit, že snad i vinou změny názvu v duchu reálného socializmu kniha neprávem trochu utrpěla a není jí věnována taková pozornost čtenářů, jakou by si zasloužila. A možná je taky ve stínu Prokletých králů. pokud ale máte v oblibě francouzký realizmus nebo naturalizmus, neměli by jste ji nechat nepovšimnutou. A je škoda, že u nás zbývající dvě části trilogie nevyšly - asi se zdály pro nás příliš naturalistické.

zfilmováno

Maurice Druon