Auto999 Auto999 komentáře u knih

Martin Michek: O život Martin Michek: O život Martin Jaroš

4,5 hvězdičky. Kniha je velmi čtivá. Úvodní třetina knihy je famózní. O mládí, dospívání, jak se Michel dostal k závodům, motokrosu o rodičích atd. Proč poté končí skvělé vyprávění vstupem do profesionálního závodění netuším. Dále jsou popsány 2 ročníky Dakaru (2021 a 2022) a světový pohár FIM v dálkových soutěžích daleko podrobněji než ostatní část knihy. Bohužel právě tím je kniha nekonzistentní. Na závěr je kapitola o jeho vlastní rodině. Navíc je celá kniha plná krásných fotek.

21.05.2023 5 z 5

Česká rally ve fotografii 2003-2004 Česká rally ve fotografii 2003-2004 Pavel Jelínek

Kniha je složena pouze z fotografií z české sezóny v rally a rallysprintu roku 2003. Fotografie nejsou perfektní ale jsou nadprůměrné.

21.05.2023 4 z 5

Eliška Junková vlastní rukou Eliška Junková vlastní rukou Eliška Junková

Tato útlá knížka s velmi velkými písmeny je unikátní tím, že obsahuje dopisy a poznámky přímo od Elišky různým lidem. Kniha je krásná, škoda že je tak krátká.

30.04.2023 5 z 5

Královna volantu Královna volantu Miloš Kovářík

Krásně a velmi čtivě napsaná kniha, kterou přečtete za pár hodin. Jde o zážitky paní Junkové z menší části o životě mimo závody a po konci závodní kariéry. Ale největší část knihy se věnuje zážitkům ze závodů - Targa Florio, Nürburgring, Zbraslav - Jíloviště atd.

28.04.2023 5 z 5

Pekelná jízda Pekelná jízda Bad Boy Uli (p)

Kniha je čtivá, i když asi všechno není úplně pravda, tak jak to autor píše. Kniha je blbě z němčiny přeložena. Slovo "Bulle" znamená nejen býk, ale hovorově též policajt. To asi překladatel nevěděl. Takových špatných překladů je v knize více.
K obsahu: Hells Angels není klub motorkářů, ale klub gangsterů a kriminálníků. Někteří členové nemají dokonce ani řidičský průkaz. Většina z nich se živí zločinem, konzumují ve velkém alkohol a ještě ve větším drogy. A když autorovi knihy vyhrožují smrtí, dokonce zaplatí nájemným vrahům tak stejně u soudu dostanou pouze podmínku. A to je úplně nejhorší.

08.04.2023 4 z 5

Prvních osm Prvních osm Milan Olšanský

Útlá knížka formátu A5 je psána velmi čtivě. Přečtete jí za několik hodin. Popisuje stručně prvních 8 ročníku "Velké ceny" automobilů na Masarykově okruhu v Brně. Tehdy to skutečně bylo něco jako dnešní F1. A v roce 1949 zatím naposledy v Čechách.
Dále jsou v knize stručně popsány i jednotlivé závodní vozy, které tehdy startovali.
Jediné co se knize dá vytknout je, že je v ní pouze několik málo nekvalitních černobílých fotografií.

08.04.2023 5 z 5

Grand Prix a Formule 1: kompletní historie od roku 1894 až po současnost Grand Prix a Formule 1: kompletní historie od roku 1894 až po současnost David Selucký

V knize jsou hezky čtivě popsány nejprve jednotlivé důležité závody od roku 1894 a od roku 1950 všechny sezóny F1. Vždy minimálně jedním souvětím každý závod. Za každou sezónou jsou statistiky bodování celé sezóny (každého závodu) pro nejlepších 10 jezdců celé sezóny. A ještě tabulka 5 nejlepších konstruktérů včetně bodů. Tyto statistiky oceňuji, protože se v podobných knihách obvykle nevyskytují. Vše doplněno menším množstvím krásných fotografií. Pro fandy opravdu stojí za přečtení.

07.04.2023 5 z 5

Historie F1: triumfy a tragédie Historie F1: triumfy a tragédie Robert Pavelka

V této knize jsou v krátkosti (vždy na 1x A4) popsány osudy 53 pilotů F1. Těch hodně známých není moc, více je těch méně známých. A tímto je tato kniha unikátní.
V poslední čtvrtině knihy jsou opět v krátkosti popsány osudy asi 30 týmů. Jsou rozděleny na 3 skupiny. Ty v minulosti úspěšné, ale nyní už neexistující; týmy z USA; a úplně nejhorší týmy.
Vše je doplněno velkými nádhernými fotografiemi. Dobrý dojem z této knihy kazí faktické chyby a nepřesnosti a hlavně velmi malá písmena. To může být pro některé čtenáře problém. Jinak by tato kniha měla 5 hvězd.

07.04.2023 4 z 5

Ruská mafie Ruská mafie Jaroslav Kmenta

Čekal jsem knihu o ruské mafii v čechách, ale to je jen menší část knihy. Kniha se týká hlavně Mogileviče, což je možná boss ruské mafie č.1 či jeden z nejvyšších.
Knihu bych rozdělil na 2 části. 1. polovina je dobrá, má spád, i se rychle čte. Také se více týká ČR. Bohužel ve druhé polovině už je to jen omýlání pořád jednoho dokola, kniha nemá spád, není čtivá a netýká se ČR. celkem 3,5 hvězdy.

02.04.2023 3 z 5

Stalingrad jsme dobyli 21. srpna Stalingrad jsme dobyli 21. srpna Petr Hošťálek

Krásně napsaná kniha, velmi čtivá. Zajímavé zážitky z východní Evropy, to co tam, se jen tak nikde jinde nevidí, to se prostě musí zažít. Lidé jsou tu sice chudší, žijí jiným způsobem života, asi jako u nás za komunismu, ale na druhou stranu si daleko víc pomáhají a hlavně rádi pohostí nebo i ubytují cizince úplně zadarmo. To už je u nás, a v západním světě věc opravdu nevídaná.

15.03.2023 5 z 5

Grand Prix - kniha o automobilových závodech Grand Prix - kniha o automobilových závodech Michael Frewin

Není to kniha jako jiné knihy, obvykle napsané jedním autorem, ale jedná se o soubor jednotlivých článků, seskládaných neuspořádaně do knihy. Autoři jsou např. různí jezdci formule 1 - Jim Clark, J.M. Fangio; konstruktéři nebo majitelé týmů - Enzo Ferrari, Colin Chapman a další lidé z branže motorsportu. Pár kapitol napsal i překladatel knihy Miloš Skořepa. Několik kapitol je i o silničních vozech a jízdě všeobecně. Kniha je dnes již velmi stará a popisuje jak nejstarší dobu závodů kolem roku 1900, tak meziválečnou doby i 50. a 60. léta formule 1. Kniha je doplněna spoustou krásných, ale dobových tzn. méně kvalitních fotografií. Z hlediska čtivosti a zajímavosti je kniha velmi nerovnoměrná. Některé kapitoly se čtou skoro samy např. o Tazio Nuvolarim nebo o Johnu Surteesovi i všechny kapitoly od Miloše Skořepy (o dragsterech, o závodech v USA atd.) a některé moc zajímavé nejsou např. kapitoly netýkající se přímo závodů.

06.03.2023 4 z 5

Formule 1 - Nejlepší piloti světa Formule 1 - Nejlepší piloti světa Claus-Peter Andorka

Kniha je docela útlá, obsahuje hodně hezkých dobových fotografií a je i čtivá. Plusem jsou informace o i závodnících, kteří jsou méně známí než hlavní hvězdy. Ale mínusem této knihy je, že většina informací je jen povrchní. Dále se jedná většinou o jezdce, kteří byli v té době teprve na začátku kariéry v F1, tudíž ještě se nevědělo, jak budou úspěšní. Někteří vůbec úspěšní nebyli. To trochu odporuje názvu knihy nejlepší piloti světa. Dále kniha neobsahuje žádnou statistiku. Spíše se jedná o knihu pro laiky. 3,5 hvězdičky, přičemž jedna hvězdička je za spoustu fotografií.
Kniha obsahuje vždy několik stran o závodnících: Alesi, Barrichello, Berger, Coulthard, Diniz, Fisichella, Frentzen, Häkinen, Herbert, D. Hill, Irvine, Larini, J. Magnussen, Panis, Salo, M. Schumacher, R. Schumacher, Senna, J. Verstappen, J. Villeneuve.

20.02.2023 4 z 5

Formule 1: Šampioni, legendární jezdci F1 Formule 1: Šampioni, legendární jezdci F1 Maurice Hamilton

V knize je čtivě velmi stručně popsáno, jak se každý z 34 mistrů světa stal šampionem. I když má kniha 248 stran, tak díky velkému množství velkých fotografií ji přečtete za několik hodin. Laika potěší stručnost a odborníka zase krásné fotky, kterých je opravdu hodně a jsou velké.

07.02.2023 5 z 5

Tábor ztracených Tábor ztracených Otakar Batlička

Kniha mého dětství, kterou jsem přečetl mnohokrát. Velmi poutavou formou popsané různé příběhy hrdinství. Kniha pro dospívající.

Jak postavit monopost F1 Jak postavit monopost F1 Adrian Newey

Geniální kniha od geniálního konstruktéra nejen F1. Nic podobného česky určitě nevyšlo. Opravdu stojí za přečtení. Autor popisuje i některá technická řešení z aerodynamiky F1 a jak na ně přišel. Velmi čtivá kniha.

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Hezký a čtivou formou psaný pohled do zákulisí F1. Nejde tak jen o práci mechanika, ale i o zábavu a blbosti co se dělají okolo. Steve Matchett to sice v The Mechanic's Tale popisuje asi ještě lépe, ale zase jen anglicky. Četl jsem v angličtině takže chyby v překladu v české knize hodnotit nemůžu.

Niki Lauda - Do pekla a zpět Niki Lauda - Do pekla a zpět Niki Lauda

Krásná a dobře čtivá kniha, která nikterak neopakuje jeho předchozí knihu Mé roky s Ferrari. Spíše na ní navazuje. Jde o překlad Nikiho druhé knihy z roku 1985, která je doplněna o jeho pozdější roky života Kevinem Easonem.

05.02.2023 5 z 5

Rychlost - hřích století Rychlost - hřích století Karel Hrubec

Kniha je velmi čtivá. Autor dokáže poutavě připojit čtenáře k pokusům o překonání světového rychlostního rekordu neskutečným způsobem. Jen škoda, že tento autor nenapsal více knih.

24.01.2023 5 z 5

Tajné války tajných služeb: Světová špionáž 1900–2020 Tajné války tajných služeb: Světová špionáž 1900–2020 Karel Pacner

Čtivě napsané knihy popisují různé příběhy světové špionáže.

17.01.2023 5 z 5

S benzinem v krvi S benzinem v krvi Willi Weber

Skvěle čtivá kniha. Není jen o M. Schumacherovi, ale je hlavně o Williho Webera, manažera M. Schumachera. O závodech, hlavně o F1, jsou až druhé 2/3 knihy. První třetina a trochu i zbytek knihy jsou o velmi zajímavém životě Williho Webera. Až se mi nechce věřit, že to co všechno zažil, může být pravda. Jde o příběh člověka, který se skutečně vypracoval z ničeho. Měl štěstí, narazil na správné lidi, ale zároveň se nebál i hodně riskovat.

11.01.2023 5 z 5