anonymní.Ilja anonymní.Ilja komentáře u knih

Bůh na lavici obžalovaných Bůh na lavici obžalovaných C. S. Lewis (p)

Vždy když se člověk setká se sbírkou, kolísající kvalita je patrnější než u běžného monolitu knihy. Stejně tak člověk vznáší otázku na to, proč a z čeho všeho vybral ten, kdo to dával dohromady, právě těchto 13 kousků; autor už nebyl naživu, když k tomu výběru došlo.

Tohle je kniha, která dokáže velice jednoduchou cestou přiblížit "složité" teologické problémy, aby byly uchopitelnější. Přestože bych se asi pod některé věci nepodepsal, musím autorovi nechat, že jeho úvahy jsou konzistentní a precizně budované i na místech, kde se neshodneme. Každopádně je tam mnoho myšlenek a výroků, které mohou posloužit jako odrazový můstek pro vlastní myšlenky; ať už vedené k vlastnímu užitku nebo ve snaze někomu jinému odpovědět na jeho otázky.

30.09.2022

Koncert na ostrově / Halleyova kometa / Odlévání zvonů Koncert na ostrově / Halleyova kometa / Odlévání zvonů Jaroslav Seifert

Kniha plná zkušeností a moudrosti starého muže stejně jako jeho smutku, stesku a skepse. Tohle není veselé čtení. Jsou to krásné verše plné citu, krásných obrazů a bolavých myšlenek.

30.09.2022 4 z 5

Muž ve vaně Muž ve vaně Zdeněk Rosenbaum

Sada 25 povídek na pouhých 174 stranách. Už tento popis vám naznačí, jak svižné čtení to asi bude. Spíš než o příběhy jde o vystižení nálady a vůně prchavého okamžiku. Nádherná práce. Přečteno za pár chvil. Příjmený odpočinek.

17.06.2022 5 z 5

Povídky o zmatených záletnících Povídky o zmatených záletnících Juan José Millás

Mohl bych komentovat kvalitu povídek, jejich průměrnou kvalitu a nebo zopakovat jako již několikátý čtenář v řadě, že u většiny povídkových knih kvalita obsahuje není konstantní. Já se vydám ovšem jiným směrem: na 102 stranách textotu je předloženo 26 povídek. To je prosím pěkně necelé 4 stránky na povídku; a do tohoto limitu se počítá i ta třetina první stránky, kterou spolu s číslem sežere u každé povídky její (nepříliš graficky povedený) název. Máme tu čest s opravdovými miniaturami!

Povídky, které se nacházejí v této sbírce, mají různorodost až fantastickou. Jak obsahově, tak stylem, kterým jsou podávány. Jejich celkové vyzmění je podle mého jakási jemná absurdní tragikomedie. Autor zde - dle mého názoru - předkládá koncepty a myšlenky, které nejsou dost silné na to, aby stálo za to věnovat jim víc času, nebo jsou tak silné samy o sobě, že nepotřebují více prostoru než ty tři kratičké stránky.

Na závěr bych chtěl říct, že se nemohu rozhodnout, zda šlo o genialitu, nebo o průměr; zda chci knihu pomocí knihobudky poslat dál, nebo jí dát místo ve své knihovně. Netuším, zda je to kniha, která si zaslouží druhé čtení, nebo je to kniha, která jen velice mile potěšila, aby byla odkopnuta. Zatím v mé knihovně zůstane, ale nevím na jak dlouho. Dokud v tomto nemám jasno, necítím se kompetentním zůčastnit se hlasování pomocí hvězdiček.

02.02.2022 3 z 5

Sex začíná v kuchyni Sex začíná v kuchyni Kevin Leman

Kevin Leman je věřící muž, psycholog, párový terapeut a autor řady knih. Tato informace je velice důležitá pro celou tuto knihu. Tato kniha je přiznaně psaná z pohledu křesťana; ne jako kniha teologická, ale jako kniha, která staví na základech křesťanských hodnot, potlačování sobectví, lásky a trvalosti manželského slibu. Jeho psychologická a terapeutický praxe přináší do kiny mnoho zkušeností a příběhů, které má autor z první ruky, zatímco skutečnost, že nejde o jeho prvotinu, dělá z knihy dílo čtivé, zajímavé a nad rámec "odborné literatury" zábavné. Je "vypsaný" a je to znát. mám mobil plný úryvků z této knihy, které jsou tam uschovány ne jako rady do vztahu a moudra, ale jako malé perly na poli humoru, formulací nebo zábavných příhod.

Autor, jak jsem již řekl, vychází z křesťanských hodnot a přistupuje k manželství jako k něčemu, co by mělo vydržet celý život. Jeho myšlenky akcentují skutečnost, že podle něj (a s tím souzním) není vztah něco, co by měl člověk vyčerpat a pak zahodit, jako jako něco, na čem je potřeba pracovat, dávat se tomu a budovat bez ustání. Jeho pojetí vztahu (a zejména manželství) je pojetí plné lásky, kde člověk není příjmatel, ale láskyplnný dárce hledající jak oslovit svého partnera, jak si k němu najít cestu a jak naplnit vztah radostí a připravit ten vztah potká.

12.01.2022 5 z 5

Znovuzrození Dračího oka Znovuzrození Dračího oka Alison Goodman

Kniha, která mne získala svou obálkou ... a nezklamala. Miluji, když někdo dokáže vymyslet a krásně čtenářům představit jedinečný nový svět. A pro mne tento svět takovým je.

Jako chlapec jsem byl velice překvapený otevřeností, se kterou autorka rozebírala některé aspekty bytí dívkou přestrojení (jmenovitě menstruace). Ale vlastně to byla milá součást světa, ve kterém nejsou draci v pancíři, ale jako energetické bytosti. A Eon bojuje proti společnosti, která ženy upozaďuje.

28.12.2021 4 z 5

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

Tuto hru jsme si doma pouštěli na gramofonové desce k nedělnímu obědu, zamiloval jsem se a přečíst si i scénář byla dobrá zkušenost.

28.12.2021 5 z 5

Nebe opravdu je... Nebe opravdu je... Todd Burpo

S literaturou tohoto druhu musí člověk zacházet velice opatrně, zejména pokud je věřící. Člověk by měl mít zdravý odstup, ale zároveň by měl být otevřený novým pohledům. Tato kniha mi mnoho zajímavých nových pohledů nabídla. A mimo jiné mi pomohla vysvětlil, co se to ku**a dělo s mým vlastním tělem, když mi prasklo zanícené slepé střevo, a než se na to přišlo, různě mi nastupovaly a odcházely bolesti a stejně tak horečky.

18.12.2021

Rozprávaj mi o láske Rozprávaj mi o láske Michel Quoist

Tuto knihu jsem našel v 16 letech ještě před začátkem svého prvního vztahu. A přehltal jsem ji téměř jedním dechem. Formulace některých myšelnek z ní si stále pamatuji téměř doslova. Inspirativní, zvláštním způsobem poetická, poučná a plná moudrosti, která mnoha lidem, kteří v dnešní době budují vztahy, uniká.

17.12.2021 5 z 5

Radovanovy radovánky Radovanovy radovánky Zdeněk Svěrák

Většina mých dětských nemocí pod dohledem babičky měla nádech Radovanových malých příběhů a mouder. A "Zlý výrostek Hugo" je u nás v rodině obecně uznávaný pojem pro zkaženost nejvyššího kalibru. Kniha, kterou toužím jednou číst svým dětem.

17.12.2021 5 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Krásný příběh a druhá nejlepší kniha, kterou jsem od autora zatím četl. Její příběh je zajímavý, napínavý a poutavý. Mohu vřele doporučit.

08.11.2022 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Za mne velké zklamání. Vyvrcholení serie je jako samostatná kniha nečitelná; jako poslední kniha serie je dost zmatená. Bohužel jediný pohled, z kterého má tahle kniha smysl, je křesťanská Lewisova alegorie. To je méně než jsem od velkého autora čekal.

09.10.2022 2 z 5

Pozor! Srdce muže Pozor! Srdce muže John Eldredge

Pod touto knihou se v komentářích objevují stížnosti, že tato kniha (zejména v druhé polovině) se stává nesnesitelně "pánbíčkářskou". Těm lidem bych připomenul, že tato kniha je tu uvedená jako Duchovní literatura, přestože je to za mne spíš "osobní rozvoj z pohledu křesťasnkého autora". Nejsem potrhlý ideologický zaslepený křesťan a k duchovní literatuře odvařených zaslepených věřících jsem velmi rezervovaný, ale tato kniha mi přišla vkusná a myslím, že se jí nedá upřít, že trefuje v mnoha věcech do černého; člověku stačí jen trocha sebereflexe a zkušeností, aby přiznal, že na tom, co autor píše, něco bude. Za sebe jen dodám, že žádná jiná kniha se mnou tak hluboce nerezonovala. Brzy přečtu znovu.

30.09.2022 5 z 5

S úsměvem idiota S úsměvem idiota Jan Vodňanský

Četl jsem týden po částech vždy po patnácti dvaceti kusech. Některé dny jsem odkládal s pocitem, že to byla slabota a spíš šlo o podivné rýmovačky, některé dny jsem odcházel vysoce potěšen, obohacen a s úsměvem, novými nápady a pohledy. Dost nerovnoměrná sbírka, žádná velká poezie, ale nezabere moc času a dají se tam najít poklady.

20.07.2022 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Takhle kniha mne neskutečně chytla a celou jsem ji přečetl během pouhých nádherných čtyř dní. Kniha s velice vkusně a zajímavě vystaveným světěm nadpřirozena omotaného kolem věhlasných tajných studentských splků na Yale. Nadšení. Spokojenost. Tahle autorka se u mne brzy objeví znovu.

20.06.2022 5 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Úžasné dílo mého milovaného velmistra slov a pera Tarryho Pratchetta v doprovodu dokonalého Jana Kantůrka. Krásná historická fantasy z dob starého Londýna, kde chudina byla opravdu chudá, špína opravdu špinavá a život opravdu rozmanitý. Dokonalost.

Zítra je bohužel taky den Zítra je bohužel taky den Tobi Katze

Jako člověk s vlastní zkušeností s deprsí jsem se místy smál. Úžasně napsaná kniha plná černého humoru; černého jako svit Slunce pro člověka s depresí.

17.06.2022 5 z 5

Pramlok: Cena Karla Čapka za rok 1982 Pramlok: Cena Karla Čapka za rok 1982 Zdeněk Rampas

Je moc zajímavé, že tato kniha ještě nemá hodnocení. Vykoukla na mne její obálka v knihovně a nemohl jsem odolat její lákavosti. Popis? Vybrané povídky z prvního ročníku Ceny Karla Čapka? Wow!

Jde o 13 povídek (z toho jedna opravdu dlouho a jedna na stránku) od různých autorů na různá témata. Žánr sci-fi je známý tím, že mnohdy myšlenka převyšuje kvalitu literární, ale na to, že jde o příspěvky do prvního ročníku tehdy podivné soutěže, výsledky jsou famozní. Nejdelší povídka sice trvá o to déle, že je napsána slovensky, ale stojí za to. Moje doporučení tu je.

04.04.2022 5 z 5

Kazičasové Kazičasové Val Tyler

Super kniha. Dětská literatura může být originální i v dnešní době. To vždy potěší. Líbí se mi komické zpracování Kazičasů a jejich způsobu života, které je vevedeno tak skvěle, že nesnižuje jejich vážnost jako protivníků a nesnižuje napětí. Povedený kousek.

09.02.2022 4 z 5

Táta Sekáč Táta Sekáč Jean Webster

Tahle kniha stojí za přečtení i ve chváli, kdy nejste dívka a nemáte 15 let. Kniha je sbídkou dopisů dívky ze sirotčince psaných muži, kterého nezná a který jí zaplatil vzdělání; jeho podmínkou jsou jen ony dopisy a to, že nebude vědět, kdo jejím dobrodincem je.

Ony dopisy jsou plné svérázné upřímnosti a humoru, emocí dívky ze sirotčince, která se dostala do světa, který daleko přesahuje vše, co ve svém životě poznala a očekávala, že pozná; také se tam buduje vztah mezi ní a jejím "tátou sekáčem", který jí neodpovídá na dopisy a ona je odkázána jen na svou představivost.

24.01.2022 5 z 5