Povídky o zmatených záletnících

Povídky o zmatených záletnících https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138322/bmid_povidky-o-zmatenych-zaletnicich-YGT-138322.jpg 3 21 7

Známý španělský prozaik a novinář předkládá v Povídkách o zmatených záletnících třicet krátkých textů na téma manželské a partnerské nevěry. Pohrává si s nejrůznějšími situacemi, ke kterým může při záletech dojít, a vždy jim propůjčuje překvapivý a často humorný závěr. Juan José Millás k tématu nevěry přistupuje s lehkostí, ale na druhé straně s literární bravurou, která mnohdy přebíjí téma samotné. Základem všech povídek je moment překvapení, nonsens či anekdotická zkratka, čímž navazuje na tradici španělsky psané absurdní povídky.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Paseka

Cuentos de adúlteros desorientados , 2003

jeany23
22.10.2022 1 z 5

Ani jsem to nedočetla. Vůbec mě to nechytlo.

anonymní.Ilja
02.02.2022 3 z 5

Mohl bych komentovat kvalitu povídek, jejich průměrnou kvalitu a nebo zopakovat jako již několikátý čtenář v řadě, že u většiny povídkových knih kvalita obsahuje není konstantní. Já se vydám ovšem jiným směrem: na 102 stranách textotu je předloženo 26 povídek. To je prosím pěkně necelé 4 stránky na povídku; a do tohoto limitu se počítá i ta třetina první stránky, kterou spolu s číslem sežere u každé povídky její (nepříliš graficky povedený) název. Máme tu čest s opravdovými miniaturami!

Povídky, které se nacházejí v této sbírce, mají různorodost až fantastickou. Jak obsahově, tak stylem, kterým jsou podávány. Jejich celkové vyzmění je podle mého jakási jemná absurdní tragikomedie. Autor zde - dle mého názoru - předkládá koncepty a myšlenky, které nejsou dost silné na to, aby stálo za to věnovat jim víc času, nebo jsou tak silné samy o sobě, že nepotřebují více prostoru než ty tři kratičké stránky.

Na závěr bych chtěl říct, že se nemohu rozhodnout, zda šlo o genialitu, nebo o průměr; zda chci knihu pomocí knihobudky poslat dál, nebo jí dát místo ve své knihovně. Netuším, zda je to kniha, která si zaslouží druhé čtení, nebo je to kniha, která jen velice mile potěšila, aby byla odkopnuta. Zatím v mé knihovně zůstane, ale nevím na jak dlouho. Dokud v tomto nemám jasno, necítím se kompetentním zůčastnit se hlasování pomocí hvězdiček.

Anna27
01.09.2019 3 z 5

Některé povídky dost zvláštní, jiné kouzelné, takový průměr.

jaroiva
03.01.2019 3 z 5

Jak už to tak bývá u povídkových knížek, některé povídky zaujmou víc, některé méně... Ale celkově bych řekla, že spíš bylo víc těch, co mě zaujaly.
Přesto knížku řadím k těm, které jsou o tom, že si prostě užiju ponoření do příběhu v tom okamžiku a za měsíc už si na žádnou povídku už nevzpomenu.
Za mě v součtu takové 3,5 *, ale na 4 hvězdy to nestačí.

michal0133
04.11.2018 5 z 5

Mně to přišlo úžasný. Ty povídky jsou kouzelný.

bara9550
04.09.2016 4 z 5

Milá knížka, která neurazí, některé povídky jsou lepší, některé horší.
Já ji využila na cestování do práce a z práce a svou službu splnila na 1.
Neočekávejte mistrovské dílo, spíše odpočinkovou četbu, nad kterou ovšem nezavřete poslední list a chcete ji přečíst znovu.

Lucina88
29.04.2016 4 z 5

Ale jo, některé povídky dost zajímavé.. :D

španělská literatura

Juan José Millás
španělská, 1946
2012  64%Povídky o zmatených záletnících
2004  77%Dve ženy v Prahe
2007  67%Nepozeraj sa pod posteľ
2022  80%Sapiens a neandertálec: Rozpravy o živote

Kniha Povídky o zmatených záletnících je v