annastasia.j annastasia.j komentáře u knih

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Kniha láká na to, že vrah je perfekcionista, který vytváří z hnusných mrtvol krásná umělecká díla - tohle je v knize dodrženo, oběti v knize jsou opravdu výjimečné.

Výhoda knihy je, že jste vhození přímo k první vraždě pachatele, kniha tedy nemá divný a nudný začátek, ale je okamžitě dynamická a zajímavá. Obecně se celá moc hezky četla, na detektivkách od Coleho se mi líbí, že si hezky hraje se slovy, dokáže i z nudné věty udělat "inteligentnější větu", neopakuje slova, zkrátka co se týče slovní zásoby a stavby vět, je kniha rozhodně nadprůměrná. Jsou zde 3 vyšetřovatelé, všichni jsou moc hezky popsaní a sympatičtí. Mně osobně baví to, jak kniha plyne a vy čtete a čtete a najednou bum a kniha přeskočí do doby o 7 let později a pak nadále pokračuje. Jediné, co já osobně moc nemusím, je to, že znáte vraha už od druhé poloviny knihy, což tady bohužel je a autor nás tím obírá a napětí, kdo je vlastně vrah. Ve finále je kniha moc dobrá, výborně se čte, je zajímavá, ale asi nepatří k mým top knihám.

15.12.2021 4 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Tohle byl úžasněj (sex)komiks! Koupila jsem si ho na doporučení, nic moc jsem od toho neočekávala, snad jen to, že se dozvím nějaké nové informace. Obrázky jsou fakt skvělý a vtipný, je tady velká spousta zajímavých informací. Moc se mi líbí, jak na sebe kapitoly hezky navazují a jak jsou zhruba stejně dlouhé, takže se žádné období neupřednostňuje. Kniha je skvělá v tom, že můžete přečíst každý den kousek, pak se vrátit a nemusíte se vracet a dohledávat, kde jste skončili, zároveň je to super knížka třeba na dlouhou cestu, celou ji přečtete za pár hodin a ani se nebudete cítit "mentálně unavení", jako by to bylo u nějaké složitější knížky. Musím říct, že jakmile jsem tenhle komiks dočetla, bylo mi to až líto a na druhý den jsem utíkala do knihkupectví pro druhý díl.

08.12.2021 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Kniha je ve zkratce o psychoterapeutovi jménem Theo, který odejde ze současné práce a přichází pracovat do neznámé léčebny, která je na pokraji zavření a to z důvodu, aby se ujal péče o Alicii, pacientku a známou malířku, která údajně brutálně zavraždila svého manžela a byla nalezena stojící vedle mrtvoly se zbraní v ruce. S policií i psychiatry odmítala komunikovat, vlastně je to už nějaká doba, co nepromluvila ani slovo. Theo se ji rozhodne rozmluvit a zjistit pravdu, co se tehdy stalo.

Kniha je líčená z velké části z pohledu Thea, cca 90 % z léčebny a cca 10 % z jeho soukromého života, následně zde pak jsou i úryvky z deníku Alicii, což dodává knize určité tajemství. Aby toho nebylo málo, vyskytuje se zde i Kathy, přítelkyně Thea, která vlastně není úplně tak bezvýznamná osoba, jak by se dalo na začátku očekávat. Kniha se čte velmi dobře, vtáhne vás do děje a nebude vás chtít pustit. Začátek je bohužel docela nezajímavý a dlouhý, byla jsem přesvědčená, že tohle rozhodně nebude moje oblíbená kniha a chěla jsem ji i odložit. Každopádně kniha se po pomalém začátku "rozjela", od půlky už jsem nevnímala realitu, ale jenom knihu, ke konci jsem četla s otevřenou pusou a ve finále jsem byla překvapená, zmatená a říkala si, že tahle kniha je geniální. Dokáže vám, že jste celou knihu něčemu věřili a že je vlastně úplně všechno jinak a všechno je mnohem komplikovanější a propojenější. Pak začínáte vlastně i pochybovat nad tím, jestli se teda celá kniha odehrává v realitě nebo částečně minulosti a které části jsou z jaké doby. Po přečtení lituju, že mě nenapadlo si dělat poznámky, co se v knize děje. Za mě osobně je tohle momentálně nejoblíbenější kniha, kam se hrabe Sněhulák od Nesba...

08.12.2021 5 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Seznam hostů je kniha o ženě jménem Jules a jejím snoubenci, kteří spolu s jejich přáteli a rodinou chtějí oslavit jejich lásku v podobě svatby. Oba jsou úspěšní, krásní, mladí lidé, okolo kterých se motá bulvár, proto si vyberou jako místo svatby opuštěný ostrov, kam nikdo z pevniny nedohlédne. Tím, jak jsou svatebčané na jednom ostrově a není možnost úniku, začínají spolu vést dialogy, začínají se chovat nevhodně, podezřele a pár hostů dokonce zjišťuje, jak i přesto, že jsou vlastně cizími lidmi, nemůže být jejich seznámení čistá náhoda, ale vyloženě osudové setkání a mají vlastně spolu mnohem víc společného, než by čekali.

Kniha je strukturovaná do opravdu krátkých kapitol, každou vypravuje jiná postava, což dělá knihu zajímavou a "vnímatelnou z mnoha úhlů pohledu". Navíc se do kapitol míchá i současnost v podobě krátkého popisu situace, tedy nalezení mrtvoly. Hrozně hezky se dá do knihy začíst, vše se začíná dít rychle, ale zároveň se nic moc neděje. V překladu: není to kniha, u které se budete prvních 50 stran nudit, zatáhne vás do děje hned na začátku, zároveň v sobě úplně neukrývá dynamiku a takové to vyvrcholení, kdy jenom s otevřenou pusou hltáte každou stranu. Postavy jsou moc hezky vykreslené, každá z nich je vlastnostmi jiná, každá vnímá svatbu jinak a i tohle přispívá k tomu, že je kniha opravdu zajímavá. Pokud tedy sháníte knihu, která je jiná než ostatní (jak dějem, tak strukturou) a chcete si ji zapamatovat ještě nějakou dobu po dočtení, tak tuhle rozhodně doporučuju, hezky se do ní dá začíst, bude vás bavit od začátku do konce a rozhodně vás nenechá chladnými

08.12.2021 4 z 5