Amolein Amolein komentáře u knih

Skvělé, vynikající!!! Stoletý stařík, ač se snaží vyhnout politice, protože ho vlastně vůbec nezajímá, je zatažen do všech významných událostí světové politiky 20. století. Během svého života se setkává s prezidentem Trumanem, generálem Francem, diktátory Stalinem a Kim Čong-ilem a mnoha dalšími nejen politiky ale i významnými vědci. Je to on, kdo pomohl vytvořit atomovou bombu SSSR i USA, kdo zabránil atentátu na Churchilla, kdo utekl z gulagu ve Vladivostoku, bojoval ve španělské občanské válce, v čínské občanské válce a ovlivnil i korejskou válku. Zkrátka je toho mnoho, co Alan do svých 100 let zažil.
Román vypráví jeho příběhy velmi svižně bez zbytečného opisu událostí a díky střídání vyprávěcích rovin máte pocit, že se skoro nezastavíte.
Hlavní dějové roviny jsou dvě: Alanova minulost a příběh, který se stal, když vylezl z okna a zmizel. Druhá linie vypráví detektivní a absurdní příběh o únosu kufru plném peněz. I ta je vyprávěna z několika pohledů: Alan, detektiv, gangsteři.
Vymyslet takto absurdní a přitom velmi fungující příběh je opravdu obdivuhodné, a proto před autorem knihy smekám a určitě mě přitáhl k četbě i svých dalších knih.

12.07.2019 5 z 5

Zrádný mýtus aneb Jak se to málem nevyplatilo Zrádný mýtus aneb Jak se to málem nevyplatilo Robert Asprin

Škoda, že to bylo tak krátké. Staří známí na další misi tentokrát v dimenzi upírů a vlkodlaků. Kouzla tu nefungují, takže si bude muset mocný čaroděj Skeeve poradit tradičnějšími prostředky. Místo kouzla iluze si budou muset sehnat převleky...už vás někdy napadlo, že stejnou hrůzu, jakou budí upíři v lidském světě, budou budit lidé ve světě upířím? No stačí nasadit sluneční brýle a koupit umělé upíří zuby. Problém je, že v upířím světě nejsou moc k sehnání, naštěstí tu mají zuby lidské :)
Prostě tento díl představuje zase pěkně vtipný příběh s napínavou zápletkou.

04.07.2019 5 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

"NORA: Nikdy jste mě nemilovali. Jen vám připadalo, že je docela příjemné být do mě zamilovaní."
Přes 100 let staré drama o vztazích, ale jak to vypadá některé myšlenky nezestárly do dneška. Mám pocit, že majetnický přístup ke vztahu, kdy partnera vnímáte jako váš majetek, je stále častější. Jenže mnoho mladých dívek ani nedojde k prozření jako Nora, aby se ze vztahu snažily vymanit.
Ano, dnes už knihu nemůžete vnímat jako něco objevného, protože na toto téma máme možná lepší knihy, propracovanější psychologické romány. Ale když si uvědomíte kdy kniha vznikla, musíte před autorem smeknout klobouk.
Spoustu věcí vám zde bude připadat poněkud zastaralých, ale některé jsou sakra aktuální a přitažlivé v dnešní době. Nedodržovat společenskou morálku a žít podle sebe je skoro krédem dneška.
Těžko hodnotit, jestli se vám kniha bude líbit. Můžete ji vnímat jako zastaralou, neobjevnou, nebo jako ostrou kritiku (i dnešních) společenských poměrů. Číst se vám ale bude dobře. Vyprávění má spád a bez zbytečných odboček směřuje k vyústění.

01.06.2019 4 z 5

Romeo & Julie (komiks) Romeo & Julie (komiks) Sonia Leong

Hodně jsem se obával, že nemůže fungovat kombinace takové klasiky jako je Shakespeare spolu s japonskou mangou. Spletl jsem se. Je to hodně dobré a troufám si říct, že by tato kniha mohla prodat kouzlo Shakeperových veršů i mladšímu publiku, které třeba tolik nečte.
Komiks děj tragédie hodně zrychlil, to je snad moje jediná výtka ke knize. Vše ostatní je prostě výborné, jazyk, verše, kresba... doporučuji.

14.05.2019 4 z 5

Temné útočiště Temné útočiště Gail Z. Martin

Taky jsem až na konci zjistil, že tahle trilogie má ještě čtvrtý díl. :( To fakt naštve, když vám kniha skončí v polovině bitvy a čtvrtý díl bohužel není přeložen.

Tenhle díl už vypráví jiný příběh. Je to pokračování událostí po nástupu Trise na trůn. Podle mě má dvě zcela odlišné části. První půlka knihy pro mě byla nudná. Děj se vlekl, kromě popisu příprav svatby a různých rituálů se tam nic moc nedělo. Teprve druhá část rozjela velmi napínavé líčení nových hrozeb. Je to vůbec nejnapínavější část celé tri-/tetralogie.
Oproti předchozím dílům je tento lepší také v tom, že přesně nevíte proti jakému zlu hrdinové stojí. Obsahuje tedy jistý prvek překvapení, který prvním dvěma až příliš čitelným dílům chyběl. Jenže o to víc vás nakonec mrzí, že kniha má otevřený konec. Na všech frontách/se všemi hrdiny to vypadá velmi špatně. Mají ještě šanci se zachránit? Dozvíme se v dalším díle...

06.05.2019 4 z 5

Krvavý král Krvavý král Gail Z. Martin

Druhý díl se nijak neodlišuje od prvního. Jde o klasickou fantasy. Černobílé postavy tu jsou stále, ale to prostě k tomuto žánru patří.
SPOILER ALERT
Mně spíš vadí, že mi přišel zápas se zlem příliš snadný. Řeči, které vedou hlavní postavy o tom, jak nemožný úkol před sebou mají, mě příliš nepřesvědčily. Vše jim hladce vychází, nikde žádná zrada. Když už to vypadá, že silnější nepřítel některou z kladných postav třeba i zabije, tak ona nakonec stejně přežije. Léčitelé tohoto světa umí opravdu zázraky. Aby kniha byla napínavější, musely by postavy zažívat mnohem víc ohrožení. Já jsem místo strachu o ně měl vždy pocit, že všechno zvládnou.
Taky jsem očekával trochu rychlejší děj. Celé mi to zase přišlo jako zdlouhavé přípravy na boj, na nějž čtenář čeká a který se odehraje jen na několika závěrečných stránkách. Na druhou stranu skončí to zajímavě.
Zatímco první díl skončil dějově neukončen a nemá cenu ho číst samostatně. Dvojka hlavní dějovou linii ukončila, takže jsem vlastně zvědavý, jaký příběh bude vyprávět třetí díl.

27.04.2019 4 z 5

Mystik Mystik Gail Z. Martin

Dračí doupě je první, co mě po přečtení této knihy napadne. Ona odpoledne, kdy se parta kamarádů scházela, abychom se vžili do postav hrdinů a bojovali proti silám zla. S tím, že nejdříve bylo potřeba postavy trochu vycvičit, než se postaví největšímu zlu a zachrání svět. Přesně o tom totiž kniha je.
Vypráví příběh skupinky dobrodruhů, které svede dohromady společný nepřítel. Příběh knihy je opravdu bohatý a líbilo se mi, co všechno hrdinové zažili. Nikdy se děj příliš nezdržoval, autorka své vyprávění soustředí na akci. Na druhou stranu by trochu více líčení prostředí, abychom si lépe dovedli představit svět, ve kterém se pohybujeme, knize určitě prospělo. Prostředí je zde totiž popsáno pouze názvy míst a samozřejmě mapou na předsádce. Mnohem více než na krajinu se autorka soustředila na mytologii a náboženství. To hraje i klíčovou roli v příběhu a je velmi zajímavé.
Shrnuto: kniha patří k té lepší fantasy. Obsahuje zajímavý a bohatý příběh. Černobílý boj dobra se zlem bez nijak komplikovaných postav se v tomto žánru očekává. Vadily mi pouze někdy se opakující formulace. Např. Jestli poznal, jak to skutečně myslím, tak to na něm nebylo ani v nejmenším poznat. Tento obrat se v knize vyskytl asi pětkrát a podobně to je i u dalších formulací. To by se spisovateli stávat nemělo.
Každopádně ihned pokračuji druhým dílem, abych si putování mystika vychutnal o něco déle.

29.03.2019 4 z 5

Bazil Zlomený Palcát Bazil Zlomený Palcát Christopher Rowley

Opět jsem se dostal ke krásné klasické fantasy. Příběh dragonýra Relkina a draka Bazila je napínavou ságou až do poslední stránky. Jejich boj proti Temnému je plný zvratů a vás to nutí číst pořád dál, abyste se dozvěděli, jak to tentokrát dopadne. Napětí i postupnému vyprávění příběhu pomáhá, že autor děj líčí z pohledu několika postav, mezi kterými přeskakuje. Proto je četba stále svěží a nenudí vás. Na druhou stranu děj zpomalují až příliš podrobné pasáže popisující boje. Autor je však zvládl skvěle, a tak se v nich určitě neztratíte, jak se u takto popisných pasáží mnohdy stává.
Dva hlavní hrdiny si oblíbíte a určitě nejen je. Autor vám v knize představí i další kladné postavy, se kterými máte možnost se sžít.
Knize bych vytknul snad jen její přílišnou jednoduchost v černobílém vidění dobra a zla. To je sice typické pro klasickou fantasy, ale určitě bych uvítal, kdyby třeba i záporné postavy (mimochodem moc jich tam není) byly více prokreslené. Dozvědět se o temné straně, proti které celou dobu stojíte, jen to, že je prostě zlá, mi přijde celkem málo.
Určitě tedy doporučuji každému fanouškovi klasické fantasy.

23.02.2019 4 z 5

Šerochodec Šerochodec Kat Richardson

Šerochodec mě příliš nenadchnul a další díly číst nebudu. Nemám důvod. Příběh byl vyprávěn dost nezajímavě, i když námět vcelku zajímavý je. Ale při čtení vás to netáhne dál, nemáte zájem zjistit, co se stane dál a jak to vlastně dopadne. Což je u detektivky dost škoda.
Nelíbily se mi ani postavy. Hlavní hrdinka je příliš nevýrazná. A dost divně navazuje vztahy. Z člověka, kterému vůbec nedůvěřuje, je za dva dny nejlepší kamarád? Další postava je v knize vykreslena jako největší zlo a přesto se s ním rozhodne spolupracovat? Inu prostě je v ději dost neuvěřitelných situací. Vedlejší postavy nejsou dost propracované nebo dost uvěřitelné.
Celkově se kniha četla sice dobře, ale nedokázala mě pohltit.

16.02.2019 3 z 5

S.K.Ř.E.T. S.K.Ř.E.T. Nick Nielsen

Asi mě navnadilo srovnání se Stopařovým průvodcem po galaxii, které je na obálce. Takže jsem z knihy byl spíše zklamán. Těžko se četl hlavně začátek. Postrádá to děj a věty jsou příliš komplikované. Teprve asi po 100 stranách se rozjede zajímavý příběh.
Na druhou stranu kniha je opravdu vtipná. Autor si hraje s popletenou historií, čemuž se opravdu budete smát. Je ovšem potřeba znát historii, asi nejvíce tu britskou. Ale spoustu narážek pochopí opravdu každý. No uznejte, kdo by nechtěl vidět hru Williama Schwarzeneggera Sen noční můry z Elm Street.

Poku tedy máte rádi velmi zamotané humorné scifi, knihu si přečtěte. I když Stopař pobaví asi více.

19.01.2019 3 z 5

Prima sezona, Lvíče, Legenda Emöke Prima sezona, Lvíče, Legenda Emöke Josef Škvorecký

Prima sezóna: Přečteno podruhé a opět pobavilo. Kniha je z dnešního pohledu vlastně tak trochu young adult žánrem. Pojednává totiž o milostných eskapádách dospívajícího mladíka. Škvoreckého alter ega Danny Smiřický zde v šesti povídkách prožije 6 různých lásek. Přemýšlel jsem, jestli by ale kniha mohla bavit dnešní mladé čtenáře. Je to o dospívání a lásce, psáno obecnou češtinou, čtivé, děj jednoduchý, vtipné i erotické. Takže ano. Na druhou stranu je to zasazeno do doby protektorátu, často se zde používá němčina, jazyk postav poněkud zestárl, také jazz už dnes mladí moc neposlouchají, řeší se tu víra a také je zde vylíčeno politické pozadí. I přesto si myslím, že zrovna tato kniha by mohla dnešní dospívající ke Škvoreckému přitáhnout.
Prima sezóna je oddychovou četbou, ale pan Škvorecký i v takto odlehčené četbě dokázal nejen pobavit, ale přiblížit válečnou dobu z pohledu mladých a také ukázat krásy češtiny.
Knihu rozhodně doporučuji. Hlavní postava Dannyho vás jistě nenechá chladným. Buď ho budete litovat a fandit mu, tak jako já. S holkami měl prostě smůlu. Nebo ho za to jeho sukničkářství a hloupost budete odsuzovat. Každopádně se jedná o velmi "krásnou" literární postavu. Mladí se v něm mohou přímo zhlédnout, starší generace zase nostalgicky zavzpomínat, jaké to bylo, když jsme lítali za holkami.

28.12.2018 5 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Dočteno. Trvalo to sice trochu déle, ale jenom kvůli tomu, že nebylo moc času. Jinak se kniha četla jedním dechem. Zažíval jsem u ní takové ty stavy, ještě jednu stránku a už půjdu spát a najednou koukáte, že jsou dvě ráno. Jedná se o strhující čtení. Nevím, jestli je to paradox, ale kniha je o závislosti na hře a sama vytváří závislost na čtení. Postupné rozkrývání událostí směřuje k nečekanému, přesto uvěřitelnému závěru. Hlavně v závěru knihu prostě nejde odložit, dokud nezjistíte, co za vším vlastně stojí.
Slabší je začátek knihy, kdy vám množství postav (středoškolských studentů i herních postav) může připadat nepřehledné. Ale čase je začnete poznávat více a zorientujete se. Taky se jedná o žánr Young Adult literatury, ale to tady nebude vadit ani dospělému čtenáři. Uvažování i jednání teenagerů je tu zase dobře uvěřitelné.
Knihu jsem dostal od své sestry, protože ví, že hraji počítačové hry. :) Nedokážu tedy úplně posoudit, jaký zážitek by kniha přinesla těm, co s počítačovým hraním nemají zkušenosti. Mnoho pasáží knihy se totiž odehrává ve fantasy světě počítačové hry.

10.12.2018 5 z 5

Mýtus pokračuje aneb Skeeve vrací úder Mýtus pokračuje aneb Skeeve vrací úder Robert Asprin

Opět vynikající oddechová a velmi humorná četba. Slovo šlamastyka se stalo symbolem celé série a tady jich je hned několik najednou. Navíc se s některými musí poprat Skeeve sám bez pomocné ruky svého rádce Aahze. Vše se zdá zase na nějaký čas vyřešené, ale...to už si jdu do knihovny pro další díl.

12.11.2018 5 z 5

Myšn impasybl aneb Svérázný mýtus Myšn impasybl aneb Svérázný mýtus Robert Asprin

Tento díl se mi četl poněkud obtížněji. Ale jen malinko. Nebyl psán s takovou lehkostí a i téma mi přišlo trochu vážnější. Ale když se mi odhaloval svět, ve kterém byl ukryt poklad, za nímž se naši hlavní hrdinové vypravili, tak jsem zase musel obdivovat fantazii pana Asprina. Tento svět si budu dlouho pamatovat.

12.11.2018 5 z 5

Pro mě první kniha od mistra hororu pana Kinga. Jeho díla znám ale z filmové podoby. Holčička, která měla ráda Toma Gordona je kratší kniha a pro autora spíše netypická, protože v ní chybí nadpřirozeno. Co děsí zde, je dětská představivost devítileté holčičky, která se ztratila v lese. Někomu možná v knize bude chybět děj a akce, ale pro mě to tak nebylo. I na úplně obyčejné zápletce dokazuje pan King, že je mistrem slova. Kniha mě dokázala velmi dobře chytit a nešlo se odpoutat až do konce příběhu. Na druhou stranu delší už by asi kniha být nemohla, přestože autor z banální situace dokázal bravurním vyprávěním udělat nervydrásající příběh, déle už by čtenář osudy děvčátka v lese sledovat nechtěl.
Na knize obdivuji hlavně barvitost líčení dětské psychiky a spád, který kniha má.

29.10.2018 4 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Dočten první díl a už teď mohu říct, že se těším na další dobrodružství. Kniha mě bavila, byla plná slovního humoru. Ve světě, kde na Pakle žijí Dablové a hlavní hrdina je Tulp a jeho nejlepší přítel Pervers, vlastně Pervekt, se nikdy nebudete nudit. První díl vyprávěl příběh o honbě za vrahem čaroděje Garkina, ale hlavně se v něm dala dohromady dost podivná partička, která bude zažívat různá dobrodružství v dalších dílech. Čarodějův učeň Skeeve, démon Aahz a dráček Glíp.
Jako rozjezd humoristické fantasy ságy byla kniha výborná. Doporučuji ji všem milovníkům fantasy literatury a věřte, že u prvního dílu nezůstane.
Čte se to velmi rychle, taky je to bohužel hodně krátké. Autor dostává postavy stále do nějakých svízelnych situací, z kterých postavy vybruslí většinou do ještě svízelnejsich. Proto má příběh velmi rychlý spád a čtenář se u něj nenudí.

29.10.2018 5 z 5

Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Robert Asprin

Od začátku školního roku konečně dočten druhý díl mýtické ságy. Partička kolem mladého čarodějova učně Skeeva a démona Aahze se nám rozrůstá. V druhém díle se totiž na "dobrou" Aahzovu radu dají naverbovat do služby královského čaroděje. Z původně výnosného zaměstnání se ale vyklube zapeklity úkol. Skeeve se musí vypořádat s největší armádou na světě. Proto se nejdříve vypraví hledat pomoc. A tak se znovu ocitáme na Bazaru na Pakle, kde seženete opravdu všechno. Zatímco Aahz využívá své vyjednávací schopnosti k naverbování vojáků, Skeeve se v hospodě setká roztodivnými tvory i starými známými. Jestli se jim podari armádu porazit a zachránit tak království, si už přečtěte sami.

Kniha je psána lehce a s humorem. Děj plyne velmi rychle. Stále máte pocit, že z tohohle problému se už hrdinové nedostanou, ale nakonec se to vše nějak vysvětlí, ale mnohdy vysvětlení přinese ještě větší potíže. Asi toto je princip, kterým autor udržuje neustálé napětí v čtenáři. Určitě oceníte také autorův smysl pro humor. V knize je mnoho jazykových hříček, ale také situační komika. Vtipná jsou i motta jednotlivých kapitol, kterými autor tak trochu naznačuje i jejich obsah. Poskládal je z pseudocitátů osobností historie. Např. Na početní převaze nezáleží. Vítězství v bitvě dobude lepší taktik. George A. Custer.

29.10.2018 5 z 5

Nástup mýtu aneb Prima dárek pro Aahze Nástup mýtu aneb Prima dárek pro Aahze Robert Asprin

Třetí díl mýtické ságy opět nezklamal. Humoristické fantasy dílo pokračuje třetím příběhem, v němž tentokrát nejde o boj proti nepřátelům. Partička kolem čarodějova učně Skeeva se dostane do problémů při shánění narozeninoveho dárku.
V tomto díle navštívíme kromě Tulpu připomínajícího naši středověkou zemi i další dimenze. A věřte mi, že tady autorova fantazie nezná hranic.
Ve čtení vás bude pohánět ten neustálý pocit, že tohle přece nemůže dobře dopadnout. Pořád vás bude zajímat, jak se z toho hrdinové vysekají. V této fantasy většinou ne mečem, ale slovem nebo nějakou lstí.