amigo17 amigo17 komentáře u knih

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Knihu so čítal dva mesiace. Tým som asi povedal všetko, čo by som k tomu povedať chcel. Námet ma nezaujal a momentov, kedy som bol spokojný s tým, čo čítam, veľa nebolo.

23.03.2020 3 z 5

Poklad v striebornom jazere Poklad v striebornom jazere Karel May

Trochu ma mrzí, že sa mi táto kniha nedostala do rúk o nejakých 20 rokov skôr, kedy by som z nej mal najväčšiu radosť :) A keďže je kniha určená (resp. najvhodnejšia) pre oči mladých zálesákov, nebudem ju rozoberať z pohľadu starého náčelníka, ktorého uši už rátajú s možnosťou, že sa v nich môže ozvať veľký Manitu. :-)

16.12.2019 5 z 5

Na ostrov smrti Na ostrov smrti Wilhelm Hünermann

Životopis pátra Damiána de Veuster podaný beletrizovanou formou, ktorý sa číta ľahko a rýchlo. Keďže ide o knihu napísanú kňazom o kňazovi a vydanú Spolkom sv. Vojtecha, je to v knihe aj patrične cítiť, ale nie je to mínus. Pretože tak ako majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že Cirkev je vo svojich dejinách zodpovedná za mnoho zlého, tak príbeh pátra Damiána nám ukazuje, že mala vo svojich radoch aj mnoho ľudí s veľkým Ľ a ešte väčším srdcom, ktorí hlavne svojimi skutkami ukázali, že viera a láska k blížnemu dokáže veľké veci a to za cenu obety, ktorú si väčšina z nás nevie ani dobre predstaviť.

O veľkosti tejto osobnosti niečo napovedá aj to, že v roku 2005 bol p. Damián v Belgicku vyhlásený za víťaza ankety "De Grootste Belg".

08.12.2019 3 z 5

Oni nevědí, co činí Oni nevědí, co činí Jussi Valtonen

Súhlasím s tvrdením, že kniha mohla byť kratšia. Čo mi vadilo viac, bolo preskakovanie rozprávania v čase. Myslím, že ak by dej ubiehal chronologicky, tak by to knihe nijako neublížilo, pretože toto preskakovanie v tomto prípade na mňa nepôsobilo napínavo, ale ma skôr rozčuľovalo. A aj keď som sa niekoľkokrát pristihol, že ma to trošku nezaujíma, bolo tam niekoľko pasáží, ktoré ma zaujali nadmieru a pre ktoré si myslím, že sa túto knihu prečítať oplatilo.

23.11.2019 4 z 5

Čistá biela rasa Čistá biela rasa Frank Westerman

Zaujímavá kniha. Hviezdičku navyše dávam ako uznanie autorovi za to, koľko zdrojov pri tejto knihe preštudoval a spracoval.

04.10.2019 5 z 5

Depeše Depeše Michael Herr

Ako niekomu, kto o vojne vo Vietname nevie takmer nič, mi chýbali aspoň nejaké základné faktické údaje, o čo v tom konflikte išlo. A to aj vzhľadom k tomu, že v čase a mieste, kde autor knihu vydával, bolo všeobecné povedomie o tomto konflikte úplne iné, ako je tomu dnes u nás. Knihu som prečítal, a neviem nič aj naďalej. Ako áno, autor riešil v knihe niečo iné, ale mne to tam chýbalo. A aj nejaká mapa. Škoda. Takto one star less.

01.10.2019 3 z 5

Harabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi Harabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi Marián Leško

Odporúčam túto knihu každému, kto ako ja túto persónu vnímal len čiastkovo a okrajovo. Kniha uvedením všetkých relevantných faktov a okolností s nimi súvisiacich výborne podáva životopisný opis toho, ako tento človek funguje.

Knihu odporúčam aj jeho fanúšikom, lebo sa dozviete veľa vecí a súvislostí, ktoré vám on o sebe nehovorí a nepovie. Budete si tak o ňom môcť utvoriť vlastný názor na základe informácií z viacerých zdrojov.

Pre mňa osobne je desivé, že človek s takouto mentálnou a osobnostnou "výbavou" nielenže naďalej pôsobí ako sudca, ale že reálne mieša kartami pred prezidentskými voľbami. A stavil by som sa o čokoľvek, že karty bude miešať aj pred voľbami parlamentnými...

24.02.2019 5 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Joseph Heller

Hlavný "hrdina" je sarkastický a vtipný, pričom ide o humor, ktorý na mňa zaberá, lebo v podstate celú knihu som prečítal s úškľabkom na tvári a podchvíľou som sa nahlas pochechtával (odporúčam čítať osamote, ušetríte si nechápavé pohľady).

A potom je tiež úprimný...a to tak, že je človeku nepríjemné ak zistí, že v niektorých veciach možno zmýšľa podobne, ale tým že máme tendenciu idealizovať si svoj obraz o samých sebe si to často buď neuvedomujeme alebo si to v záujme zachovania si duševnej pohody ani nepripúšťame.

10.02.2019 4 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

Dobrá a zaujímavá kniha, no podľa mňa (poviem to eufemisticky), o veľmi nerozumnej žene... ale zato hrdej. Neviem, kde autor nabral pre svoju knižnú protagonistku toľko pochopenia, ale z toho ako ju on vykreslil, tak ja som mal poväčšine veľký problém sa s ním stotožniť. Ale kniha je "čtivá" a navyše obohatená o zopár Zweigových bonmotov, slovných hračiek, či nadčasových postrehov.

28.01.2019 4 z 5

Ostrov búrok Ostrov búrok Ken Follett

Prvotriedna oddychovka, ktorú je ale potrebné začať čítať hneď zrána aby ste dlho neponocovali, lebo knihu neodložíte pokým ju nedočítate a to sa potom na ďalší deň až tak oddýchnuto necítite =)

24.01.2019 5 z 5

Katova pieseň Katova pieseň Norman Mailer

Klobúk dole pred Mailerom, ktorý dokázal dať tomu ohromnému množstvu "materiálu a informácií" nielen hlavu a pätu, ale spravil z toho aj literárny príbeh, ktorý u mňa celý čas fungoval.

Považujem za výhodu, že meno Gary Gilmore mi nehovorilo absolútne nič a že som si o ňom a jeho prípade nič nedohľadával ani v priebehu čítania a myslím, že táto nevedomosť faktov ma udržala v napätí a umožnila mi "vychutnať si" túto knihu.

10.01.2019 5 z 5

Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej Marián Leško

Chválim výber dialógu ako formy, hoci najprv som mal obavy, či ma to takto bude baviť čítať. Ale keď som pred spaním chcel načať zopár prvých strán a padlo ich 50, moje obavy sa rozplynuli.

Veľmi dobrý prehľad "v skratke" o tom, čo sa u nás v politike od 89-ho dialo a deje..

Malé romány Malé romány Mika Waltari

Ešte by som dodal zoznam noviel:
1. Zem kvitne
2. Už nikdy nebude zajtra
3. Fine Van Brooklyn
4. Žena z tmy
5. Zlatovláska
6. Parížska kravata

Malé romány Malé romány Mika Waltari

Myslím si, že Waltari bol lepší novelista ako románopisec, a zároveň tvrdím, že románopiscom bol veľmi dobrým.

Doktoři Doktoři Erich Segal

Škoda, že kniha bola taká krátka.

14.12.2018 5 z 5

Láska je len slovo Láska je len slovo Johannes Mario Simmel

Za príbeh s učiteľom dejepisu dávam 5 hviezdičiek. Und die Liebe ist nicht gut fur Gesundheit..

11.11.2018 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Ďakujem pán Steinbeck za zvezenie, cesta bola super a budem sa tešiť, ak budem môcť služby vašej dopravnej spoločnosti využiť aj nabudúce. :)

04.11.2018 4 z 5

Tajný život Salvadora Dalího Tajný život Salvadora Dalího Salvador Dalí

Ako úplnému laikovi sa mi Dalího maľby páčia, hoci im nerozumiem. Dalímu ako súkromnej osobe nerozumiem tiež, ale bez toho aby sa mi páčil, skôr naopak. Kniha má štítok "životopisy" a napísal ju keď mal 37 rokov. Dožil sa 84. Za seba som rád, že to nenapísal v 80-ke, lebo by toho bolo viacej. :-)

01.11.2018 3 z 5

Vezmu tě a odvedu tě pryč Vezmu tě a odvedu tě pryč Niccolò Ammaniti

Ocenil by som autorov štýl písania, lebo písať vie a číta sa to dobre. Ale ako celok ma to sklamalo, hlavne to ukončenie. Neviem, či som mal na základe vysokých hodnotení až príliš vysoké očakávania, ale ten záver ma proste neuspokojil.

13.09.2018 3 z 5

Objavenie neba Objavenie neba Harry Mulisch

Za mňa sklamanie. A po zohľadnení toho, že kniha má vysoké hodnotenie a vyše 800 strán, tak sklamanie veľké. Knihy nad 500 strán by mali mať zakázané ho spôsobovať :-)

04.05.2018 3 z 5