Alyx Alyx komentáře u knih

Praha, město věží Praha, město věží Bedřich Ludvík

Klasa! Velkoryse pojatá krásná publikace o pražských věžích na lesklém papíře. Její osu tvoří materiály sesbírané při natáčení seriálu Praha, město věží pro ČT. Autor ale přidal rozhovory s lidmi, kteří s věžemi souvisí - stavitele věží, kampanologa (znalce zvonů), nájemce věže, obyvatele věže... A pochopitelně rozhovor s průvodcem seriálem hercem Viktorem Preissem.

Kniha ukazuje místa Pražanům důvěrně známá zevnitř, a také pohledy z nich na tu naši stověžatou matičku.

09.01.2013 5 z 5

Dolů mezi mrtvé Dolů mezi mrtvé Simon R. Green

Obstojné čtení, neříkám, že ne. Ten komentář o RPG hře je přesný. Ale je to variace na strašidelný dům, takže slabší, ale přeci jen tří hvězdičky.

03.01.2013 3 z 5

Chladnokrevná msta Chladnokrevná msta Lincoln Child

Patří k těm slabším ze série o Pendergastovi. Ale pořád je to slušné čtení.
Více v recenzi: http://www.bux.cz/literarni-kavarna/ctenarske-recenze/lincoln-child-a-douglas-preston.html

22.12.2012 3 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Určitě výborný nápad, ale na té knížce je holt vidět, že už je čtyřicet let stará.Dneska už čtenáři mladší generace moc neřekne touha žen provdat se do kapitalistické ciziny, představa policajta panice je taky komická a zpodobnění homosexuálů jako zženštilých dámiček titulujících se dívčími jmény je tak ...no z minulého století :-) a co to do pihele je minkový kožich, o kterém se tam stále mluví?

Autor se moc nepatlá s prokreslováním postav - ženy se dělí na zajímavé jadrné štětky se srdcem na dlani, nudné otravné ctihodné manželky a naivní panny. Chlapi jsou většinou hlupáci, aby vynikla Eviččina genialita. Ale povídky jsou čtivé a jako exkurze do sedmdesátých let proč ne?

22.12.2012 3 z 5

Z lodiček do holin Z lodiček do holin Marcela Mlynářová

Stále docela vtipná knížka, ale už se vytratila lehkost a nadhled, který autorka ukázala třeba v Chalupářce. To je ale asi přirozený vývoj. Chalupářku psala žena plná síly, Z lodiček do holin důchodkyně (Ovšem ve srovnání s průměrnou důchodkyní je stále plná optimismu, to zas jo). Opět jde o autobiografický příběh a opět Marcela Mlynářová rekonstruuje starý objekt. Na počátku knihy rozdá nemovitosti dětem. Chalupu na Vysočině (známou z chalupářky) dceři, pražský byt synovi. Chce se přestěhovat k mamince, ale maminka najednou odmítne a autorka chce zůstat ve svém bytě. A autorka se velice diví, že z toho snacha není nadšená. upřímně, pokud něco slíbí, má to dodržet a ne se opájet svou velkorysostí a pak cuknout. Na knížce je taky vidět, jak se změnila doba. V Chalupářce se řešilo, jak sehnat stavební materiál, v Z lodiček do holin se řeší jak zabezpečit dům proti zlodějům...

18.09.2012

Manželky, milenky, zoufalky Manželky, milenky, zoufalky Lenka Lanczová

Na první "dospělou" knížku od Lanczové, kterou jsem v pubertě četla moc ráda, jsem byla vážně zvědavá, ale zklamala mě. Autorka neztrácí nic ze své čtivosti, ale k čemu to je, když je hlavní hrdinka na na pěst a je prakticky nemožné se s takovou ... ztotožnit. Vlastní děti ji mají za rohožku, exmanžel taky...a ona si libuje v roli oběti, čím víc ji její dcera drtí, tím je k ní úslužnější. V celé knize je jeden jediný okamžik, kdy jedno z dětí projeví vůči matce nějakou kladnou emoci, když se jí vlažně zeptá, zda jí nic není, když brečí na balkóně, a ona to okamžitě zazdí. Ona se přeci obětuje vždy a všem... knížka se hodí pro ženské, které jsou rády za rohožky a vlastní děti s nimi tak zacházejí, aby se utěšovali představou, že je to přeci normální, že NĚKDE UVNITŘ je ty děti miluji.

11.09.2012 2 z 5

Vražda vévodkyně Vražda vévodkyně Elizabeth Eyre

Povedená historická detektivka ze středověké Itálie, která si trochu pohrává s motivem Romea a Julie. Až na to, že tady se mladí šlechtici nesnáší stejně jako jejich rody a averze vrcholí vraždou a únosem. A nebo je všechno trochu jinak?

24.08.2012 4 z 5

Pán všech krůpějí Pán všech krůpějí Vilma Kadlečková

Hezká fantasy variace na ukázku traumatu znásilněné ženy, která vychovává násilníkovo dítě (nebo je o tom alespoň přesvědčena.) V knížce hrdinka stále bolestivě zkouší, zda se v synovi neprojevuje démon. V reálu by ho jen bedlivě sledovala, zda se neprojeví geny otce.

21.08.2012 4 z 5

Chalupářka Chalupářka Marcela Mlynářová

Humorná knížka, v níž se pozná každý chalupář. Spolu s autorkou sledujeme změnu zvlhlé staré pastoušky v luxusní rekreační objekt. Marcela Mlynářová není žádná spisovatelka s uměleckými ambicemi, ale člověk musí ocenit, že jako jedna z mála autorek v kategorii 40+ nepíše texty plné deprese a beznaděje zaměřené na to, jací jsou chlapi neřádi a ženy oběti.

Chalupářku si ale užijí jen další chalupáři. Ostatní může i nudit.

03.08.2012 4 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

podle mého nejlepší "kingovka" vůbec...

22.06.2012 4 z 5

O rezaté veverce O rezaté veverce Daniela Fischerová

Naprosto dokonalá dětská knížka. Příběh veverky Zrzečky, s níž prožíváme radosti i útrapy od mláděte po dospělou veverku-maminku. Přestože je knížka psána dětským jazykem, nejde o žádnou pohádku. Zrzečka utíká před dravou kunou, v zimě hladoví, najde zmrzlou veverku, otce svých mláďátek zažene, prostě jako v přírodě... knížka je doplněná překrásnými fotkami.

22.06.2012 5 z 5