Alteriol Alteriol komentáře u knih

Diagnostika a terapie duševních poruch Diagnostika a terapie duševních poruch Karel Dušek

Velmi obsahla, detailni a skryvajici nektere pro-tipy zkusenych autoru. Za me nekdy az prilis krkolomne uzivani cizich slov, na druhou stranu chapu, ze je urcena spise psychiatrum nez psychologum, odpovida tedy lekarske hantyrce. Pro vseobecny prehled v psychopatologii, diferencialni diagnostice a celkove propojeni zmineneho je podle meho tato publikace skvela.

10.08.2020 4 z 5

Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese Johann Hari

Z knihy mam rozporuplne dojmy. Na jednu stranu autor pekne popisuje mozne priciny depresi a rozhodne stoji za to, aby se kazdy z nas na uvedena temata ve svem zivote zameril, na druhou stale dokola kritizuje uz i opakujicimi se obraty antidepresiva jako neco zcela nefunkcniho, s cimz se nemohu ztotoznit. Nektere casti jsou ctive, jine zase velmi rozvlacne, cemuz odpovida i to, ze uz mam knihu rozectenou delsi dobu. Za me by kniha mohla byt strucnejsi, mene vypravna a vice zamerena na ustredni myslenky.

09.08.2020 3 z 5

Bez bahna lotos nevykvete Bez bahna lotos nevykvete Thich Nhat Hanh

Útlá kniha poukazující na způsob vnímání reality, který může pomoci v růstu a snížení celkové úzkosti z existence.

26.07.2020 5 z 5

Člověk revoltující Člověk revoltující Albert Camus

Nedokazal jsem docist, muj mozek zacal revoltovat. Na zacatku knihy Camus revoltu vysvetli, popise, to me bavi a tesi. Postupne vsak prechazi jiz jen k filozofickym onaniim a hledani revolty v myslenkach jinych filozofu a literarnich dilech celkove, to me nebavi a netesi. Nekdo by mohl rict: "A co jsi jako cekal..." a mel by pravdu, co jsem jako cekal.

17.06.2020 3 z 5

Cesta ze schizofrenie Cesta ze schizofrenie Jindřich Jašík

Verim, ze laicke verejnosti a schizofrenikum muze byt kniha napomocna, ja vsak doufal v trochu hlubsi myslenky, predstavoval jsem si, ze mi kniha priblizi psychoticke prozivani, to se bohuzel nestalo.

22.05.2020 2 z 5

Kupec a papoušek Kupec a papoušek Nossrat Peseschkian

Biblioterapeutický brevíř. Zasobarna pribehu vhodna pro praci. Za me jen skoda, ze autor pribehy dukladneji nerozdelil. Krome pribehu kniha nic jineho neskyta, coz za me neni malo, taky jsem ale cekal trochu vic.

19.05.2020 3 z 5

Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené David J. Robinson

Kraticka kniha, obsahem hutna, napresovana. Zadne kecy okolo, jen oholeny popis poruch osobnosti.

19.05.2020 4 z 5

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Prehledna kniha o poruchach osobnosti. Kazda porucha je popsana z hledisek obecneho pohledu, KBT a psychodynamickeho pojeti. Osobne pro me propojeni techto tří zpusobu nahlizeni bylo tim nejcennejsim, co mi kniha dala. Uvodni cast knihy rozvijejici termin osobnosti a jejiho vyvoje mi nevadila, soucasne vsak dle meho nazoru nebyla nutna. Kniha ma peknou pevnou vazbu, vydrzi.

19.05.2020 4 z 5

Psychopatologie Psychopatologie kolektiv autorů

Přehledná a stručná učebnice psychopatologie

08.04.2020 4 z 5

Autenticita Autenticita Stephen Joseph

Pevně věřím, že pro začátečníky ve vodách pozitivní psychologie a jedince, kteří na sobě začínají pracovat, ale nevědí jak, je tato kniha přínosná, nicméně mně se četla špatně, nutil jsem se do ní. Autor často odkazuje na mého oblíbence C.R.Rogerse a vysvětluje základní, zdravý směr růstu.
Ještě bych rád doplnil, že za nejpřínosnější část považuji poslední oddíl se cvičeními pro nalezení vlastní autentické polohy.

04.04.2020 3 z 5

Člověk jaký je Člověk jaký je Alfred Adler

Jak název napovídá, v knize lze nalézt základy individuální psychologie s jejími teoretickými východisky a jejich kořeny. Autor má názory odpovídající době, ač se v textu občasně objevují náznaky humanismu. Psychická hnutí vysvětluje pomocí méněcennosti a touze po moci, na mě někdy až příliš krkolomně. Uvedený přístup mi nevoní, naštěstí lze v textu nalézt nejedno moudro nezávislé na perspektivě čtenáře. Ve svojí době jistě důležitá publikace, dnes už moc ne.

05.03.2020 2 z 5

Carl Ransom Rogers a jeho teorie Carl Ransom Rogers a jeho teorie Ladislav Nykl

Jedna z knih o PCA, kde se dočtete vždy to samé - život a dílo C.R.R., vymezení termínů a ujasňování základů teorie. Pro pochopení přitom postačí originální text viz:
Rogers, C. R. (1959). A theory of therapy, personality, and interpersonal relationships: As developed in the client-centered framework (Vol. 3, pp. 184-256). New York: McGraw-Hill.

23.01.2020 2 z 5

Neverbální komunikace Neverbální komunikace Oldřich Tegze

Komplexně popsaná problematika neverbální komunikace. Z autorova podání je zjevná hluboká orientace v nastoleném tématu a porozumění dynamice lidské psychiky.

23.01.2020 5 z 5

Jak selhat jako terapeut Jak selhat jako terapeut Bernard Schwartz

Kniha se zabývá nejčastějšími chybami u začínajících (alespoň doufám) terapeutů. Pro nové psychoterapeuty a poradce super.

23.01.2020 4 z 5

Výživa a psychické zdraví Výživa a psychické zdraví Slávka Fraňková

Škoda času, v celé knížce se nedozvíte téměř nic zajímavého, co by se dalo aplikovat do vlastního života. Ušetřím Vás čtení, jediná užitečná informace v knize - u úzkostných jedinců je vhodné navýšit příjem vápníku, který je nadměrně spotřebováván v důsledku hyperventilace.

23.01.2020 2 z 5

Síla pozitivního myšlení Síla pozitivního myšlení Elke Nürnberger

Hrozná nuda učebnicového typu. Nedoporučuji.

23.01.2020 1 z 5

Hraniční porucha osobnosti Hraniční porucha osobnosti Heinz-Peter Röhr

Nevím, proč jsem znovu zkusil Röhra, byla to chyba. Autor na krátké pohádce ukazuje některé znaky HPO. Tento způsob zpracování by nejspíše měl vést k tomu, že si čtenář zapamatuje charakteristiky HPO snáze, pokud je bude mít spojeny s výše zmíněnou pohádkou - alespoň za sebe mohu říct, že to se nezdařilo. Některé symbolismy z pohádky, o které se autor opírá, jsou pro mě značně krkolomné, jiné nezajímavé či opakující se. Nemám u autora této publikace ani pocit, že by do hloubi rozuměl tajům lidské mysli, a že bych se tedy mohl něco mimoděk přiučit mimo vymezené téma. Za mě už nikdy více Röhr.

22.01.2020 2 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Špičkové fantasy pro dospělé

20.01.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Špičkové fantasy pro dospělé

20.01.2020 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Příjemná literární jednohubka nabádající čtenáře k hledání jeho vlastního tygra. Neopouštějme své tygry... a ani beránky.

13.01.2020 4 z 5