alexijova alexijova komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jeden Harry do každé rodiny!

04.10.2017 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hvězdy nám nepřály jsou naprosto bez diskuse Greenova nejlepší kniha.
A proč?
Ze všech jeho předešlých knih vybrala to nejlepší, čímž sice dala vzniknout světoznámému a znamenitému románu, ale své "starší sourozence" skoro právem odsunula do kouta.
S každou další Greenovou knihou přečtenou po Hvězdách jsem postupně ztrácela okouzlení jeho příběhy-najednou máte po těch pár metaforách, přirovnáních a prvotřídních citátech pocit, že je to dobrý, jo, to jo, ale, že už jste to přece tak nějak jednou četli. A vlastně nejednou.
Hledání Aljašky jsem přečetla hned, jak bylo k dostání (jako cílová adolescentní skupina jsem podlehla komerčnímu nátlaku), což znamená, že mě zklamalo nejméně. Jedná se o skvělou, více než nadprůměrnou prvotinu. A dobře napsaný, netuctový, pochopitelný young adult.

04.10.2017 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha, která se opravdu musí dočíst až do úplného konce. A právě kvůli tomu je kniha velmi nepochopená-dočíst ji až do konce zvládne málokdo.
Kdo ovšem vydrží, bude nakonec mít radost.
(bez ukázek z Garpovy tvorby by kniha byla nejen kratší, ale možná i o trochu lepší)

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jakási americká "Babička". Jak už to u Ameriky bývá, jejich verze je automaticky globální, což v tomto případě vůbec nevadí. Snad nejdůležitější americká povinná četba je velmi čtivá a má silné poselství i pro dnešní dobu, ačkoli se odehrává ve třicátých letech a mnohým se může zdát, že problém diskriminace obyvatel již není aktuální.

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Tato kniha je sice jednou z méně známých a oblíbených z tvorby Roberta Fulghuma, ale o to více umí člověka pohladit po duši. V Od začátku do konce si svůj příběh, radu, radost a potěšení najde opravdu každý, ať ho těší či trápí cokoliv.

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Že je s knihou něco špatně poznáte, když vám je hlavní postava nesympatická už po první čtvrtině knihy.

03.10.2017 2 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Kniha je velmi čtivá po několik prvních stránek, po chvilce se však stane lehce monotónní.
Díky zvolené formě vyprávění-dopisy, emaily, zprávy apod. se ovšem dá přečíst snadno za jedno, dvě odpoledne, i když to tak na první pohled pro velký počet stránek nevypadá-což neznamená, že by knize o pár stránek méně uškodilo.
Pointa a konec jsou samozřejmě jisté už od začátku, ale kniha si na nic jiného než na oddechovou romantiku nehraje a to splňuje dobře.
Jedná se ale o příběh, kde je výjimečně lepší film.

03.10.2017 4 z 5