Alenka_si_cte Alenka_si_cte komentáře u knih

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Další nádherná knížka od skvělé autorky.
Třpytivá hodina je přesně ta knížka, kterou bych si s sebou vzala k vodě, či někam na pláž, do lesa, a jen četla a relaxovala. Nenazývala bych jí tedy úplně jako oddechovou, ač tak ze začátku možná působí.
Děj je zasazen do meziválečného období. Střídají se opět dva pohledy. Jeden z doby, kdy byla Selina mladá, a kdy se její život skládal z nekonečných večírků. Druhá doba je pak o deset let později, kde sledujeme malou Alici, dceru Seliny. Alice se zde postupně dozvídá o minulosti své maminky.
Alici jako postavu jsem si velice oblíbila. Mezi mé oblíbené patří i Selina, Lawrence a samozřejmě Polly, která byla prostě úžasná. Moc se mi líbil vývoj Selinina manžela.
Konec byl naprosto úžasný, a i slzička ukápla. Opravdu krásně promyšlený děj a zápletka.
Autorka mě opět nezklamala, a doufám, že si od ní budu moc brzy přečíst další knížku.
Pokud se na knížku chystáte, dám vám menší radu. Zkuste se na chvilku odpoutat od Dopisů, a neporovnávejte hned tyto dvě knížky. Užijte si příběh takový jaký je.

21.05.2020 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Nemám ráda knížky, které mají velký hype. Několikrát se mi stalo, že jsem kvůli velkým očekáváním byla ve výsledku z knihy zklamaná. Tady tomu tak naštěstí nebylo.
Jak už psali někteří pode mnou, hlavním tématem příběhu rozhodně není romantika.
Autorka se zde zabývá vážnějšími tématy jako např. ztráta blízké osoby, předsudky, strach či sebevražda.
Příběh je vyprávěn z pohledu Juliet a Declana. Jejich dějové linky se střídají po kapitole. Líbilo se mi, jak se jejich osud prolínal i mimo dopisy, ač o tom ani jeden nevěděli. Byl zde krásně vidět ten rozdíl v komunikaci v dopisech, a v realitě.
Knížka se četla sama. Kapitola běžela jedna za druhou, a odložit jí nebylo vždy lehké (taky jsem kvůli ní 2x šla spát nad ránem).
Mimo hlavních postav jsem si zde oblíbila ještě 2 postavy- Reva a "Melouňáka". U Juliet a Declana se mi líbil vývoj během celé knížky.
Jediné, za co bych možná strhla půl hvězdičky, byl "vývoj" Declanova nevlastního otce, kterému jsem prostě nevěřila. Jeho změna ke konci mi přišla až trochu moc sluníčková.
Knížka je řazena jako "literatura pro děti a mládež", úplně bych k tomu ale nevzhlížela. Přede mnou si knížku četla maminka a babička a obě z ní byly stejně nadšené, jako jsem já.
Tak teď už jen počkat do léta na druhý díl. Dopisy ztraceným jsem určitě nečetla naposled! :-)

20.05.2020 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Wow.. tak tohle bylo úžasné.

Do knížky jsem šla možná až s velkým očekáváním. Všude kolem jsem na ní slyšela jen chválu. A víte co? Já se k této skupině přidám. Protože tohle bylo něco.

V první řadě musím vyzvednout způsob autorova psaní. S hlavní hrdinkou jsem se dokázala zcela sžít. Měla jsem pocit, jako by se vše, co se jí dělo, dělo ve skutečnosti i mne. Při některých scénách jsem cítila úzkost či strach, jako bych já sama byla obětí.

Líbilo se mi, jak do sebe vše na konci hezky zapadlo. Ač jsem si u některých scén myslela, že jsou jen "do počtu", byla jsem na omylu.

Rovněž i fun facty a zamyšlení jsou velkým přínosem, který dělá z díla víc. Je to přesně ten typ knížky, nad kterým budete po přečtení ještě dlouho přemýšlet.

Postavy byli příjemné. Hodně jsem si oblíbila Debí (a její kačenky). Hlavní hrdinku Lenny obdivuju, já bych se na jejím místě asi sesypala. Nemluvě o rozhodnutí na konci. Prostředí České republiky bylo překvapivě zajímavé a uvěřitelné. Rovněž i metahrdinové.

Něco negativního? Dlouho jsem přemýšlela a nakonec jsem našla pouze 2 drobnosti. Občas mi dělali problém retrospektivní části. Někdy mi trvalo, než jsem poznala, že se změnil čas.
Druhou drobností by pak byli trigger warnings. Slyšela jsem na toto téma rozdílné názory. Za mě by zde měli být. Jak už jsem psala výše, knížka vás dokáže vtáhnout do děje tak, že máte pocit, jako byste vy sami byli obětí. Pro mě to problém nebyl, naopak jsem to ocenila. Bojím se ale, že by to nemuselo být vhodné pro někoho, kdo si něčím podobným prošel.

Tak či tak, hodnocení nechávám na 5*/5*. Doufám, že knížka dostane ještě větší pozornosti, rozhodně si jí zaslouží.

11.11.2020 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Tato knížka byla pro mě jedno velké překvapení. Často jsem slýchávala o tomto dílu v kontextu se slovy jako "složité", "těžké", či "nezáživné". Když jsem ale vybírala knížky do maturitního kánonu, několik kladných recenzí mě přesvědčilo, ať dám knize šanci.
A jsem za to ráda!
Knížka se četla sama. Kolikrát jsem se od ní nedokázala odtrhnout, zejména pak na konci (před dodatkem).
Knížka ve mě dokázala vyvolat spoustu emocí. Od začátku jsem se Zuzanou soucítila a přála jí, aby se vše zlepšilo k lepšímu. Některé postavy ve mne vyvolávali vztek. Zprvu matka Zuzany (ač jsem přece její důvod po nějaké době překousla) a její sestry.
Kniha nám krásně okazuje život v klášteře. A to zejména ty temné stránky. Zabývá se psychikou člověka, který sem vstoupil nedobrovolně. Ukazuje jakou krutost v sobě dokáží skrývat jeptišky, a jak lehké je nechat se zmanipulovat.
Vyskytují se zde i dva extrémy, a to matka představená ve druhém a následně ve třetím klášteře. Dílo na mne dokázalo zapracovat tak, že se mi obě výše zmíněné postavy hnusili.
Konec knížky s dopisy byl zajímavý. Možná bych ocenila otevřený konec, abych si ho mohla domyslet dle svého.
Tuto knihu bych doporučila všem, ať už na klasické čtení či jako výběr maturitní četby.

02.03.2020 5 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

K této knížce mám rozporuplný názor.
Moc se mi líbil nápad této knížky. Už jen samotný název knihy mě dokázal nalákat. Nápad s Hodinou smrti se mi moc líbil. Co mě trochu mrzelo bylo to, že autor nevysvětlil, jak celá Hodina smrti funguje. Myslím, že by tím knížka byla o dost zajímavější.
Knížka vás donutí přemýšlet, ale nečekejte žádné složité úvahy. Asi tak akorát.
Postavy byly v pořádku, i jsem si je oblíbila. Mimo Rufuse a Matea jsem si oblíbila zejména Lidii a Pluťáky.
Zajímavé byly i "vsuvky" v podobě kapitol věnováným jiným postavám.
Knížku bych nenazývala jako čtivou. Párkrát se mi stalo, že jsem se do čtení musela nutit, či během čtení nedávala úplně pozor. Více se rozjela až ke konci.
A scéna na pódiu? American Pie? Miluju to.
Pokud hledáte nějakou oddechovku, určitě si knížku přečtěte. Nemějte od toho ale příliš velká očekávání.

20.05.2020 3 z 5