Alena_S Alena_S komentáře u knih

Černobylský deník - Zápisky stalkera Černobylský deník - Zápisky stalkera Richard Ritchie Šmíd (p)

Přece jen dojem z knihy nakonec dobrý. Během čtení mě trápily stejné neduhy, co už zazněly od mira.l níže, ale vyvážily to některé z fotek a hlavně vyprávění o tom, jak se šli na závěr výpravy dát zatknout hlídkou, u toho jsem se fakt smála nahlas. "Richard, ty problém..." :D

19.07.2023 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Dám pár hvězdiček za Rumunsko a za to, že autor si dal fakt velkou práci s přípravou. Kulisy, jazyk, porevoluční atmoška, jako by tam tehdá sám bydlel, a vědecky detailní vysvětlení vampyrismu (až moc!!!). Slibné první části.
A dostal by jich pět, kdyby se to najednou nezvrhlo, jako by to psal spíš autor Ramba. Podívejte, buď můžete mít partu přiměřeně bezmocných lidiček, co ledacos překonají tím, že drží spolu. Nebo partu Jamesů Bondů - a Jan Bondových, ať nevynechám hlavní hrdinku. Ale když chcete obojí střídat, bude to drhnout.

17.07.2023 4 z 5

Ze Strahova do NASA: Cesta za americkým snem Ze Strahova do NASA: Cesta za americkým snem Martin Kroupa

No paaanejo. Na jednu stranu respekt. Ale hezké čtení byl jen začátek s výlety, pak už tolik ne. Chápu, že když chci žít v cizí zemi, musím prokázat, že budu přínosem spíš než naopak, jasně, ale tohle...

Představte si, že běžíte dostih. Místo překážek jsou Hlavy XXII. Závod je do vrchu, protože jde zároveň o rektální alpinismus s hlubokým (!) ponorem. Každý divák, kterého míjíte, musí úřadům podepsat, že se mu líbíte. Za běhu neztraťe peněženku, když váš kůň klopýtne, nabijete si čuňu a opravu si zaplatíte. Když máte štěstí, odnesete si medaili, kterou se zas nějakou dobu můžete prokazovat, aby vás nikdo nevyhostil nebo nezavřel.

Kdyby autoři neměli jinou možnost, pak by to bylo napínavé počtení o tom, jak se vyplatí se nevzdávat. Ale dobrovolně? Na to už musí být nátura, že se mi o tom ani nesní :D

Pokud někdo i po přečtení chce stále ke hvězdám, na konci jsou praktické informace (pozor, platné k roku 2017) a malý náhled do práce v NASA. ;-)

12.07.2023 4 z 5

Než se stihnu rozloučit Než se stihnu rozloučit Tošikazu Kawaguči

Příjemné čtení, i přes tu dojemnost pozitivnější, než některé z předchozích dílů. Jde zřejmě o příběhy, co se nevešly do prvního dílu (nebo jsou vymyšlené dodatečně, ale prý se odehrávají mezi prvními dvěma díly), a děj nikam neposouvají, ale pokud po třech knihách pořád "nemáte dost", nezklamou :-)

29.06.2023 4 z 5

Volkhavaar, služebník Černého Boha Volkhavaar, služebník Černého Boha Tanith Lee

No nebylo to zlé. Snad chvílemi jalové, ale pohádkové a uklidňující. Atmoška připomíná knihy Karolíny Francové. A je tam kočička (mňau yes!) Autorka prý ráda takové snové světy, škoda, že jich zatím nepřeložili víc.

28.06.2023 4 z 5

Berserk 3 Berserk 3 Kentaró Miura

Tak, a je to jasný. Předchozí kapitoly až sem napsal Griffith, aby byl ještě krásnější, když se se svou plavou hřívou vynoří z hromady střev.
A mizérie může pokračovat, tentokrát návratem do časů, kdy Guts ještě viděl na obě oči (a to je asi tak jediné pozitivum v jeho životě).

12.06.2023

Mala a její kočka Mala a její kočka Mala Kacenberg

Velmi podivný příběh, toto.
Je to vzaté za správný konec, vedle válečných útrap nechybí doba před válkou i jak dopadli přeživší lidé po ní. Paní Mala se nebojí říct, že přežít to nebylo jenom tak: člověk potřeboval hodně odvahy, málo skrupulí a strážného anděla.
Slušelo by se tam trochu šetřit sebechválou, ale je to její příběh, tak co budu rejpat.

Blbé je, že se kniha měla jmenovat spíš Mala a občas její kočka, anebo taky kocour. Dobře, u andělů se možná pohlaví neuvádí, ale když je řeč o živém tvoru, neměl by měnit gender 3-4x za knihu, než se usneseme na tom, že kočička je holka. Taky i když byla ve své době nejzásadnější tvoreček v Malině životě, Mala každou chvíli její existenci úplně ignoruje a jen občas se podiví, že to zvíře nevídá žrát. No, ona by si třeba dala, kdyby jí někdo něco nabídl, když už ne nuzný utečenec v lese, tak aspoň někdo, kdo má stálou práci v gastro, žejo...

Ještě jedna věc mě fascinovala, a to poválečný postoj systému ústy Maliných blízkých vůči ní. Poslechnou si, co prožila, a řeknou: "Dobře ty, to jo! Ale teď už dost srandiček a musíme tě ASAP provdat, patnáct už ti bylo, tak jaká pak škola..."

Celkově jako válečný příběh pro mladší nebo žánrem neotrkané čtenáře vhodné k doporučení. Kdo jste přišel taky kvůli kočičce, počtete si, ale riziko zklamání tu je.

02.06.2023

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Tohohle dne jsem se obávala. Dne, kdy skončí série Medvědín? Ne - včera bylo pozdě - dne, kdy budu kritizovat svého nejmilejšího autora.

Nevadilo mi vydržet další díl v té strašné sektě, která si říká městečko. Dokonce mi těch divnolidí tam bylo až líto, jak si všichni mysleli, že se od posledně někam posunuli, nebo aspoň poučili. (Ani prd.)

To jen styl už byl vážně moc na sílu, ty hektolitry omáčky v dojemném kabátku - kdykoli jindy to miluju, ale když už to bylo tolikrát opakované, že jsem časem tušila, čím začne další kapitola, už toho bylo prostě moc. Kdysi dojemný příběh o drsném kraji se změnil v to, čemu se v AJ říká "tearjerker", čili něco, co se bude snažit z vás vydolovat pláč, i kdyby vám to mělo přijít škubat vlasy.

Taky dost podezřívám pana Backmana, že můj nehezký názor na lid medvědínský sdílí, jinak nevím, proč tyhle své postavy pořád tak týrá, aby byl ještě větší doják, přestože v ostatních příbězích se umí obejít i bez toho.

15.05.2023 4 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Posílám pár hvězdiček za originální vizi konce lidstva. Nic dramatického, a přitom tísnivější než kdejaký kasovní trhák. Žádné hladové hry, a přece v tom prostředí žít prostě nechcete.
Kéž by se toho samého ale nedržel styl psaní. Jestli ta nezáživnost, hlavně do poloviny knihy, byla záměrná ukázka toho nic, v němž se příběh odehrával, tak splněno jest. Měla jsem pocit, že čtu jen nějaké doprovodné vysvětlení k tomu filmu (ještě jsem ho teda neviděla). Ale chtěla jsem vědět, jak to s nimi dopadne, a nelituju, že jsem vydržela do konce.

12.05.2023 3 z 5

Nebe Nebe Mieko Kawakami

Formou krátký, obsahem úderný příběh o tom, že šikana je svinstvo, v Japonsku zvláště.

11.05.2023 4 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Podzemí, to je spousta obav a studu z vlastních chyb, z jeho skutečné i domnělé malosti a vnitřní temnoty, prezentovaná jako vztek vůči všem v (anti)hrdinově okolí, ať už je má rád nebo ne (spíš ne).

Chvílemi je z toho teda prostě jen ukecaný výlev ukřivděnosti, což ale vypadá jako autorův záměr, a je to zajímavější, než to zní. Hlavně potom, co se v něm člověk aspoň jednou pozná.

A nejen člověk: Viděli jste někdy dva soupeřící kocoury stát proti sobě, zježené a ponořené do brutální soutěže v zírání? Tak hrdinovo časté "Já ti to natřu, sice jen ve svojí hlavě, ale i tak tě to bude mrzet, šmejde" mi to hrozně připomínalo. Pokud by byl oba kocouři zároveň.

24.04.2023 4 z 5

Poustevník Poustevník Michael Finkel

Pan Knight je samotář. Jako hodně samotář. Jako že dvacet sedm let žil v lese přikrytý chvojím - kdo z nás to má, že? - a žil by tam dodnes, kdyby nedošla trpělivost okolním rekreantům, kteří se s ním nedobrovolně dělili o zásoby.
Kniha pro mě byla příjemným překvapením. Není to jen příběh zlobivého trampíka, vůbec ne. Je to padesát odstínů introverze a otvírá mnoho otázek:
Někdo s ním souzní, někdo ho odsuzuje, nálepky na něm nedrží. Co je zač? Vykradač chalup, osvícenec, nebo všechno najednou? Jak se to dá, na těle i na duchu, přežít? Komu tím prospějete? A proč ho prostě nemůžeme nechat na pokoji?
A navíc mi tam doporučili Zápisky z podzemí, a to vypadá jako parádní jízda.

20.04.2023 5 z 5

Budoucnost jiné časové linie Budoucnost jiné časové linie Annalee Newitz

Mrzí mě, jestli zním jako prasák týdne, ale: ty ženské byly taaak únavné!
Teda, nemohly za to ony, ale podivná skladba knihy, která kombinuje sci-fi s alternativní historií:
Cestování časem je tu odpradávna. My si to nepamatujeme, takže se asi někde stala chybka, ale v této knize může do minulosti kdekdo a bohužel i muži, jejichž ideální žena je ta přikovaná k plotně řetězem. V podrobení žen jim musejí zabránit sympatické punkerky progresivistky napříč dějinami.
Originální pojetí cestování časem a svět kolem něj chválím. Následky tohoto i boj dobra se zlem jsou pak klasičtějšími kulisami, ale pořád dost potenciálu na jednu i více knih. Kdyby ale nebyl využitý jen zčásti. Holky se ve zmateném tempu potýkají se spoustou témat, místo jejich dotažení se autor(ka) vrací furt k tomu jednomu - počkejte si - legalizaci potratů. A tady přichází ta revoluce (nejen ve sci-fi), nikde totiž nenajdete tolikrát slovo potraty na jednu knihu. Nikde, to se vsadím. Fakt, mít tak čas a nervy to spočítat! Takže čtenář citlivý na otázku interrupce, na čtení o ní, nebo na peprný slovník z dívčích úst by se měl knize vyhnout (obloukem), celkově za přečtení stojí.

11.04.2023 3 z 5

Cynická lovestory Cynická lovestory Edna Nová

Další skvělý malý příběh, tentokrát žádné temno, naopak, nad hlavní hrdinkou a její (stejně střelenou) mámou alias Antifanouškem č.2 jsem několikrát zabrečela smíchy. Samotnou "lovestory" jde prokouknout hodně...hned, ale je to úplně jedno, pořád to bylo výborné. ;-)

06.04.2023 5 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Neradostné čtení, ale trefné. Vypráví život paní Čijong, které se teoreticky přece nic až tak hrozného neděje (natož ve srovnání s jinými ženami, zvlášť dřívějších generací)... ale pak to vidíte nahuštěné do celkem útlé knížky - no a uznejte sami, z toho by se jedna zcvokla.
Něco je specifické pro Koreu, většina situací a dilemat ale asi osloví všechny ženy. A nejen je, vždyť i tatínci dodnes čelí rýpání, jestli "umí dělat kluky nebo jenom holky", a podobným "žertům"...

06.04.2023 5 z 5

Střelba v Kodani Střelba v Kodani Niklas Orrenius

Všechno je jednou poprvé, a tak přišla i Absyntovka, kterou jsem se neprokousala.
Drahý (doslova) umělec mi k srdci nepřirostl. Nic zlého jsem mu teda nepřála, svobodě slova fandím, radikalismu ne. Ale soustavně někoho urážet jen proto, že můžu (a pak ještě nepřímo ponoukat další lidi k témuž), není umění, ale šikana. A když jsem si navíc v půlce knihy ještě našla, jak to s Vilksem dopadlo, zeptala jsem se v duchu jeho i autora knihy: Stálo Vám to za to? A ztratila jsem chuť pokračovat v tomto pátrání, kdo že je v právu. :(

27.03.2023

Přelud svobody Přelud svobody Ján Simkanič

Dobré. Trefné, i po pár letech pořád dostatečně aktuální, a ten malý divadelní kus z Hradu byl klasa

25.03.2023 5 z 5

Šáhinšáh Šáhinšáh Ryszard Kapuściński

Reportáž výborná, i když na mě tak nepůsobila, proto narychlo neumím ohodnotit.
Už chápu, proč se obvykle v příbězích drama stupňuje, a ne obráceně. Tady jsem dlouho nevěděla, co víc bolí číst, jestli ta brutalita nebo ta stupidita, až mi to otrávilo celou knihu, snad až na celkem dojemný závěr a doslov.

16.03.2023

Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Magdalena Grzebałkowska

Ten pocit, když dáváte hvězdičky, protože si je kniha zaslouží, přitom ale máte nutkání zdůraznit, že to není proto, že by se vám líbilo, co v ní je. Protože strašný, strašný, strašný.
Snad jediné pozitivum je v přítomnosti jisté naděje, když příběhy vyprávějí přeživší nebo jejich potomci, tím pádem víte, že se postavy konce války dočkají.

10.03.2023 5 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Milý krátký příběh o několika záchranách Země - plný rozkošných národních stereotypů a ne-tak-rozkošných aspektů české nátury - a o superbrusiči a jeho cestě za vybroušeným koncem. :-)

07.03.2023 4 z 5