alabra alabra komentáře u knih

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Děj se přesunuje na sever a s tím vychladá i mé nadšení, příliš krutosti se přímou úměrou odráží se zákeřností české šlechty. Král, který nám byl vždy představován jako král - cizinec, je zde vykreslen jako sympatický, všemi obelhávaný mladík, získávající mé sympatie, ale ostatní děj už tak nezaujme.

28.02.2024 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Král opouští zemi a nechá své blízké tahat za sebe horké kaštany. A že byly horké. Paralelní životy obou hlavních hrdinů se odehrávají ve stejných schématech, až do absurdity je tu dovedena myšlenka, o jakou maličkost se dokážou zastánci dvou znepřátelených stran bít, zbytečně prolitá krev, ale to snad v každé válce. A pak jako mávnutím kouzelného proutku vyřešeno neřešitelné, tohle mě trochu zaskočilo.

25.02.2024 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Tahle kniha ze série mě potěšila, životy hrdinů se před námi odvíjí trochu idylicky, historická kulisa našeho království nutí k zamyšlení - změnila se povaha Čechů za ta staletí? Snad i dnes můžeme vidět, jak je čest směňována za majetky a prospěchářství, teď dané slovo už zítra nemá platnost. Trochu smutné.
Opět hezky namluvená audiokniha.

25.02.2024 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Dějové linky obou hrdinů se v tomhle díle rozcházejí, kromě drobného setkání, vše pokračuje pomalým tempem dál, každý z nich je ve službách jiných pánů, jejich osudy jsou však velmi podobné. V konci knihy se jim už začíná služba zajídat a rádi by se oba usadili v klidu na svém hradě. To vše se prolíná s pátým rokem vlády Jana Lucemburského a jeho potýkáním s českou šlechtou.
Opět hezky načtená audiokniha.

15.02.2024 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

V této části se objevuje více lidskosti u Wolframa, líbí se mi jeho humor i schopnost být nad věcí, budování tvrze a život kolem ní poněkud idylické, prostě téměř poklidný venkov. Výborný přednes Martina Zahálky vyzvedává knihu ještě o stupínek výše.

09.02.2024 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Ve druhé knize se setkáváme opět s jihočeských reáliemi i protagonisty, líbí se mi děj prokládaný osudy krále Jana, který v naší historii není příliš chválen, leč v evropském měřítku si začíná budovat silné postavení. Opět velmi příjemný poslech.

09.02.2024 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Moje první setkání s autorem vyústilo v příjemné překvapení milovníka historie, určitě se chci potkat znovu s rytíři z Vřesova. Prolínání postav se skutečnou historií i věrohodné vykreslení reálií spolu s každodenností vytváří příjemný poslech audioknihy.

09.02.2024 4 z 5

Vražda v Kantone Vražda v Kantone Robert van Gulik

Už po několikáté jsem se setkala s celou sérií knih o soudci Ti, tentokrát jako naprosto skvělá audioverze Priebehov pod viečka, v celé sérii nalézám stále větší zalíbení- historie, charaktery hrdinů, zvyky a chování, krajina, život prostých lidí, přátelství a soulad v dokonale propracovaných příbězích.

22.01.2024 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Knihy čtu kvůli zachycení atmosféry v jednotlivých destinacích, to se autorce daří. Ostatní záležitosti už považuji za slabší, prvoplánovost, předvídatelnost a až pohádkově jednoduchá zápletka, proto pouze tři hvězdy.

21.01.2024 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Temná kniha plná napětí a podivných vztahů, jako vždy vše odhalí až konec. Postupně jsem podezřívala celou řadu postav, osoba vraha mě nepřekvapila, byl jedním z mých typů, výborná kniha plná napětí s hodinami na obálce.

17.01.2024 4 z 5

Soudce Ti v akci Soudce Ti v akci Robert van Gulik

Několik povídek nám umožní opětovné setkání se soudcem Ti, dokresluje příběhy obyvatel v jednotlivých částech země, kde působil jako okresní soudce. Taktéž upřednostňuji složitější stavbu předchozích knih, ale protože jsem se rozhodla sjet dílo van Gulika celé v realizaci Priebehov pod viečka, vyposlechla jsem si i kratší povídky, krásný relax, děkuji autorům.

15.01.2024 4 z 5

Slavné případy soudce Ti Slavné případy soudce Ti Robert van Gulik

Po roce poslouchám jako audiočetbu, neobvyklé případy a důmyslná řešení, vyšetřování, které okouzlilo i obyvatele hlavního města.
Chaotické se dílo jeví pro velký počet osob s čínskými jmény, které se objevují současně, protože všechny případy jsou vyšetřovány souběžně a prolínají se.

13.01.2024 4 z 5

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Tentokrát přivede vyšetřování soudce Ti na samý okraj jeho existence, rozhoduje se ve prospěch spravedlnosti i za cenu vlastního života. Velmi dramatické, odhalující temné lidské vášně, ale i to, kam může být člověk dotlačen okolnostmi a jak se s tím vyrovná. Opět znamenitá práce přednesu audioknihy platformou Priebehy pod viečka.

11.01.2024 5 z 5

Fantom chrámu Fantom chrámu Robert van Gulik

I v tomto díle jsme se dostali do každodenního šrumu příhraničního městečka, vidíme pestrost čtvrtí, cítíme lásky, vášně, nenávisti obyvatel a na tomto skvělém pozadí oceňujeme bravurní práci soudce a jeho pomocníků. Opět výborná práce,

09.01.2024 5 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Velmi komplikovaný díl, ale podle mě patří k těm nejlepším. To, co se zdá složité a neřešitelné, se díky logice soudce Ti, jeho schopnostem, statečnosti a moudrosti, rozvine a zapadne do sebe, líbí se mi, jak potrestání zločinu vyvolává v soudci pochybnosti o jeho vlastním běhu života, aby se obratem ujistil o správnosti své cesty. Znamenité.

07.01.2024 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Kniha se mi nelíbila, doposlouchána jen proto, že od knížek se neodchází. Román ve stylu deníku, ale všeho bylo příliš, naivity, romantiky, přeslazeného přátelství, neuvěřitelná hlavní hrdinka, do toho válečný život, americké vsuvky to nevylepšily, spíš naopak, stejný problém, dohromady to tvořilo slátaninu pro mě nestravitelnou.

07.01.2024 2 z 5

Náhrdelník a kalabasa Náhrdelník a kalabasa Robert van Gulik

Jsem opět okouzlena, příběhy soudce jsou zpracovány dokonalým způsobem, přestože uplyne jen několik dnů, je odkryt osud mnoha aktérů, objasněno chování a jednání všech osob v okolí zločinu, přičemž atmosféra působí klidně a vyrovnaně, surové vraždy nenaruší harmonii příběhu, dokonalé, rozhodla jsem si vyposlechnout celou řadu od prvního dílu v podání audio Pod viečka, je nesrovnatelné, díky.

06.01.2024 5 z 5

Básnik a vražda Básnik a vražda Robert van Gulik

V tomto díle liščí magie, básnictví a historie spiknutí na císařském dvoře doplněna ukázkou osobního života vyšších úředníků - nechtěla bych být osmá žena :).
S knihou se setkávám opakovaně, tentokrát v úžasné audioverzi.

04.01.2024 5 z 5

Císařova perla Císařova perla Robert van Gulik

Jako audiokniha naprosto dokonalý zážitek, soudce si tentokrát bere na pomoc mystiku, pověrčivost, bojuje s krutostí, chamtivostí a velkými vášněmi. Musí se spolehnout na dedukci, přímé důkazy tentokrát nejsou.

03.01.2024 5 z 5

Červený pavilon Červený pavilon Robert van Gulik

První dvě třetiny jedná soudce jakoby proti svým mravním zásadám, jen těžce rozmotává propletenec vztahů, poslední třetina bohatě odškodní předchozí zdánlivé přešlapování na místě. I v tomto díle se ukáže jeho cit pro spravedlnost doplněný lidskostí a nadhledem.

02.01.2024 5 z 5