al.bik al.bik komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Můj první Kundera. Jeho “Nesnesitelná lehkost bytí” pro mne představovala nelehkou mozaiku spletitých událostí zasazených do období totality, filozofické odbočky a nepřetržitý tok myšlenek, polemizování nad Bohem a vlastní existencí, balancování mezi životem a smrtí. Nad tím vším autor opovrhuje kýčem (v kontextu knihy M. Kundera za kýč považuje idylický život dvou partnerů a psa v malebné vesničce), a zároveň klade důraz na protiklady (jak může být lehkost nesnesitelná)? M. Kundera tímto románem jasně ukazuje, že lidský život není pouze kaskádou všední šedi, ale často se ubírá nelineární cestou.

Oblíbená myšlenka z knihy:

“Těm, kteří myslí, že komunistické režimy ve střední Evropě jsou výhradně výtvorem zločinců, uniká základní pravda: zločinné režimy nevytvořili zločinci, ale nadšenci, přesvědčeni, že objevili jedinou cestu vedoucí do ráje. Hájili ji udatně a popravili proto mnoho lidí. Později vyšlo všeobecně najevo, že žádný ráj neexistuje a nadšenci byli tedy vrahové.”

31.12.2021 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Nevšední svědectví o Bohu jakožto tlusté čenošce z chatrče. Kniha se rozhodně vymyká klasické odpočinkové četbě a donutí čtěnáře zamyslet se nad světem a jeho hodnotami. I když musím přiznat, že tato kniha asi není pro všechny...

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Jelikož jsem na knihu viděla reklamy na každém kroku, neodolala jsem a zaběhla jsem do knihkupectví. Knihu jsem přečetla během jediného víkendu. Je to děsivý obraz malého, na první pohled křehkého a nevinného děvčátka, které však dokáže bravurně zmanipulovat své okolí a za zády všech psychicky i fyzicky terorizovat svoji matku. V průběhu knihy si pak nejste jistí, při které postavě vlastně stát. Jen závěr mi přišel až příliš otevřený. Že by to byl záměr k vydání pokračování?

20.04.2019 4 z 5

Dopisy Mileně Dopisy Mileně Franz Kafka

Knihu jsem četla v angličtině, což možná umocnilo všechny myšlenky popsané v dopisech od F. Kafky Mileně. Rozhodně musím zmínit, že to není kniha pro každého a pro každou příležitost. Často jsem se pak přistila, že po přečtení některého z Kafkových dopisů se zasněně dívám z okna a přemýšlím. Rozhodně nelituji času, který jsem strávila s touto knihou.

20.04.2019 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Jelikož jsem v dětství přečetla sérii knih o Harry Potterovi jedním dechem, měla jsem od první knihy pro "dospělé" velká očekávaní. J.K. Rowlingová moje očekávání částečně splnila, ale nemůžu na 100% říct, že jsem si knihu užila tak, jak knihy o H. Potterovi. Ze začátku jsem měla pořádný guláš v postavách, kterých bylo na můj vkus možná až příliš moc, a taktéž děj se trochu táhl. Druhá polovina knihy byla o poznání lepší a závěr snad i překvapující. Celá kniha je věrným obrazem toho, jak lidé z malého města mezi sebou dokážou vést intriky, a to především, pokud se jedná o prázdné místo v místním zastupitelství.

20.04.2019 2 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

"Soudruhu učiteli, proč už nás neučíte?" "Protože už nejsem soudruh, deti".

Tato útlá knížka je jakousi zpovědí starého strážce nádrže, který vypráví o svých denních strastech a radostech formou dopisů. Pěkná, pravdivá, odpočinková četba, na závěr i trochu smutná, jelikož popisuje rozhořčení strážce nádrže nad tím, že lidskou práce začínají nahrazovat stroje (v tomto směru jsem v knize viděla jistou paralelu k filmu "Vratné lahve").