Agi Agi komentáře u knih

Adrian Mole - léta prostoty Adrian Mole - léta prostoty Sue Townsend

Adrian - môj najobľúbenejší skeptik - balansuje kvôli svojej chorobe, chronickému nedostatku peňazí, nevydarenému druhému manželstvu /so ženou každú chvíľu rozohnene riešia, prečo sa vlastne brali/, svojráznemu príbuzenstvu i obnoveným kontaktom s Pandorou medzi unavenou rezignovanosťou a krátkodobými nádejami.

Oceňujem milý rurálny záver - nevráti sa Adrian v nasledujúcich častiach k sugdenovským koreňom?

05.10.2011 5 z 5

Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Natasha Solomons

Príjemné čítanie o nemeckej židovskej rodinke v Anglicku koncom 30. rokov minulého storočia vzbudzuje kopu otázok. Kde je deliaca čiara medzi podlízavou servilnosťou, zdvorilou lojalitou a pragmatickým využitím situácie vo svoj prospech?

28.09.2011 4 z 5

Ženy, nebláznite! Vek je len číslo Ženy, nebláznite! Vek je len číslo Emma Tekelyová

Rozprávanie o životnom štýle a mixáž chronicky známych rád a odporúčaní pre ženy. Takéto ""inšpiratívne" texty migrujú z jedného ženského časopisu do druhého a sú ako načančané, nazberkané volány. /Dali by sa síce úspornejšie poskladať - ale prečo?, veď takéto nadýchané a rozvírené aspoň zaberú viac priestoru./

28.09.2011 2 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Obsažná, informáciami nadupaná kniha. Rozprávanie Usámovej prvej manželky - Sýrčanky Nadžwy a syna Umara o zákulisí moslimského sveta, o posvätnej bázni, ktorú Usáma vzbudzoval vo svojom okolí, o prepletených rodinných vzťahoch /6 žien, 20 detí/, i o tichých vnútorných vzburách.

05.09.2011 4 z 5

Noc, kdy jsem měla zemřít Noc, kdy jsem měla zemřít Veronika Černucká

Anotácia sľubuje neobvyklé prípady a šokujúce rozuzlenia. Poviedky sú však tuctové, dej chaotický a štylistika na úrovni víkendovej prílohy regionálnych novín. Zakomponovanie tajomného vysokého muža, ktorý sa objavuje na konci poviedok je lacné a jeho vševedúcnosť nevieryhodná.

Takzvanými šokujúcimi závermi autorka maskuje svoju bezradnosť /ako ukončiť rozohraný dej?/ a nedostatok schopnosti postupne logicky vypointovať poviedky.

Pokiaľ sa autor detektívky uchyľuje k nečakaným zvratom v poslednom či predposlednom odstavci textu, svedčí to o nedostatku dôvtipu a neschopnosti dohrať hru s kartami, ktoré sám rozdával.

04.09.2011 2 z 5

Veterinářem v ZOO Veterinářem v ZOO David Taylor

Profesionálny záber autora - veterinára exotických zvierat bol rozsiahly - od delfinárií cez cirkus, viaceré zoologické záhrady v Európe aj v zámorí až po nakrúcanie prírodopisných filmov.

Jedna zo zaujímavostí: autor spomína, aké mal kritériá, keď si hľadal spolupracovníka - mal dokázať ošetriť všetko od opice po morskú kravu, vedieť pracovať sám, často s improvizovaným vybavením alebo aj bez neho, dokázať taktne jednať s príslušníkmi každého národa, ovládať cudzie jazyky natoľko, aby rozumel, keď mu niekto nespokojne nadáva, na písknutie o polnoci vybehnúť pitvať veľrybu a mať takú fyzickú kondíciu, ktorá znesie beduínsku stravu, podradnú whisky a muchy. /Na takéto pozície sú očividne oveľa náročnejšie kritériá než na člena vlády, že?/

Príbehy zo zákulisia chovu exotov majú nezanedbateľnú informačnú hodnotu, sú zábavné a o zvieratách autor píše /podobne ako Herriot/ s láskavou vľúdnosťou. Mimochodom, viete, že žirafy dokážu hrať futbal s nafukovacou loptou?

26.08.2011 4 z 5

Honička za Harrym Winstonem Honička za Harrym Winstonem Lauren Weisberger

Kniha by mohla mať podtitul: Tri dievčatá v ružovej vate. Príbeh troch mladých, krásnych, zaistených dievčat s atraktívnym povolaním, ktoré majú všetko, len obrúčky na prstoch od /akože ináč/ krásnych, inteligentných, úspešných a romantických mužov im chýbajú. Adriana, Leigh a Emmy majú toľko problémov s láskou, že by to vystačilo na celý dievčenský internát...Dej by bol stráviteľnejší, pokiaľ by bol odľahčený trochou irónie.

Autorka je štylisticky zručná novinárka, píše kultivovaným jazykom a určite na vyššej úrovni než väčšina spisovateľov romantických románov, v jej dielach to neraz blysne invenciou a myslím, že mrhá svojím literárnym potenciálom, pokiaľ píše takéto knižky.

24.08.2011 2 z 5

Co mi dluží dcera Co mi dluží dcera Betsy Howie

Môžete to čítať ako zábavné denné vyúčtovania nákladov na dieťa od jeho očakávania po prvé narodeniny, ako popis jeho rastu či života v rodine redaktorky a učiteľa, prípadne môžete žasnúť nad tým, čo všetko Američanky strednej triedy "nevyhnutne potrebujú" k starostlivosti o dieťa. Príjemné, úsmevné, oddychové čítanie.

1. december - piatok.
Včera som za svoju dcéru utratila 614 dolárov a 96 centov, čo ju oficiálne radí medzi Američanov: má majetok a dlhy. Volá sa Callie a ešte sa nenarodila. K tomu by malo prísť až v marci. Taktiež netvrdím, že mi bude musieť splácať hneď od prvého dňa, ale snáď
výhľadovo...
Ja predsa tie krámy potrebovať nebudem. Nech už si dievča zvolí akýkoľvek splátkový režim, myslím, že je správne zaviesť pravidelné účtovanie, pretože 18 rokov je dlhá doba a kto si to má pamätať...

21.08.2011 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

Na základe poverenia kanadskej vlády strávil autor /biológ/ koncom 50. rokov minulého storočia jedenapolroka v subarktickej tundre na severovýchode Kanady, kde skúmal vzťah vlk - sob a zistil, že mnohé fámy o vlkoch sa nezakladajú na faktoch. Zistil, že veľmi výraznú časť ich potravy netvoria sobi, ale myši a šťuky, že vlci sú párové a veľmi verné zvieratá, že aj dospelé vlky sú veľmi šantivé a hravé, že akceptujú človeka v svojej blízkosti - pokiaľ on rešpektuje nimi označkovaný minimálny osobný priestor, že nie sú útoční a agresívni, dokonca ani vtedy, keď majú mláďata...

Boli to veľmi prekvapujúce zistenia a asi práve preto boli časťou biologickej obce vyhodnotené ako nedôveryhodné a zavádzajúce. Každopádne - kniha sa číta veľmi dobre, cítiť z nej zanietenosť a bežný čitateľ nemá dôvod Mowatom zistené fakty spochybňovať. A ako bonus si k čítaniu knihy môže pripraviť Myši na smotane podľa autorovho receptu. Potrebuje: šálku hladkej múky, klinčeky, soľ, korenie, aspoň tucet tučných myší ...

19.08.2011 5 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Ruth Rendell

Vrstevnatý príbeh s viacerými kriminálnymi motívmi - únosy, rodinná tyrania, podozrenie z pedofílie, pouličná kriminalita i vražda - všetko logicky navzájom prepojené a prelínajúce sa jedno do druhého. Zaujímavé, že na prvý pohľad prekonštruovanú a nadsadenú zápletku Rendellová dokáže podať s maximálnou presvedčivosťou.

Rotvajler Rotvajler Ruth Rendell

Atypická detektívka, v ktorej je vrah známy už v prvej tretine knihy a následne sa zamýšľa nad tým, ktoré pohnútky z detstva ho priviedli
k nutkaniu vraždiť mladé ženy.

18.08.2011

Malovaný dům Malovaný dům John Grisham

Román, ktorý sa vymyká najčastejšiemu prostrediu Grishamových diel - súdu a právnikom a možno práve preto ma z jeho diel oslovil najviac /pravdupovediac, kvantá románov z právnického prostredia a súdov mi už začínajú pripomínať továrenské výlisky/. Príbeh sedemročného chlapca žijúceho na začiatku 50. rokov minulého storočia v chudobnej farmárskej rodine natoľko sugestívne navodzuje atmosféru tých čias, že pri máloktorých knihách som mala tak bezprostredný pocit vtiahnutia do deja ako pri tejto.

18.08.2011 5 z 5

Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Sue Townsend

Šiesty diel denníkov má asi najsilnejšiu výpovednú hodnotu, rozpráva o dezilúziách, o strate dôvery k politikom, o ustavičných finančných problémoch aj o snahe zakotviť v rodine.

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Nadčasový, vrstevnatý text, má množstvo plytčín a hlbín, nepostrehnuteľných pri prvom prečítaní, kde aj bizarné figúrky typu slečny
Trixie sú až neskutočne plasticky vykreslené. Fascinujúci kaleidoskop amerického sveta, v ktorom sa trmácajú ustarostené
postavičky.

Presné ako chlieb a voda Presné ako chlieb a voda Milan Rúfus

Prosté verše muža, ktorý mnoho zažil, mnoho poznal, a preto dokáže s pokorou prijímať udalosti, voči ktorým sa bežní ľudia neraz zbytočne a nezmyselne búria.