Abraxas666 Abraxas666 komentáře u knih

Chorvatští krahujci 1941-1945 Chorvatští krahujci 1941-1945 Mate Vuković

Knihu hodnotil predo mnou len jeden užívateľ a to 20% čo si podľa mňa jednoznačne nezaslúži (preto dávam nakoniec vyššie hodnotenie). Je pravda, že autor sa v nej občas vyjadruje dosť zaujato až expresívne ( hrdí Chorváti bojujúci proti Titovým hrdlorezom atď.), obsahuje na druhej strane množstvo zaujímavých faktov, fotografií, tabuliek, nákresy a technické údaje lietadiel používaných chorvátskym letectvom, najznámejšie letecké esá a ich životopisy, počty zostrelov a iné. Kniha začína vývojom predvojnového Juhoslovanského letectva, krátkym balkánskym ťažením v apríli 1941, najviac sa prirodzene venuje obdobiu existencie nezávislého štátu Chorvatsko (1941-45) a formovaním a nasadením jeho letectva, hlavne bojom chorvátskej letky na východnom fronte a nemenej nasadením na domácom území Chorvátska a Bosny. Záver sa v krátkosti venuje ešte koncu vojny a povojnovej Juhoslávii. V tomto českom preklade knihy sa nachádza zopár preklepov v názvoch a menách. Hoci kniha nie je dokonalá, odborných publikácii venujúcich sa druhovojnovému Chorvátsku je ako šafránu. Celkovo spokojnosť a moje hodnotenie 3,5 z 5.

03.01.2024 5 z 5

Wehrmacht: Pěchota 1939–1945 Wehrmacht: Pěchota 1939–1945 kolektiv autorů

Kniha ma celkom prekvapila. Prehľadná, zrozumiteľná, dobre sa číta. Môžem odporučiť laikovi aj pokročilejšiemu záujemcovi o históriu nemeckej WW2 armády.

02.01.2024 4 z 5

Boj o východní Prusko 1944-1945 Boj o východní Prusko 1944-1945 Kurt Dieckert

Kniha napísaná dvoma dôstojníkmi nemeckej brannej moci o bojoch v najvýchodnejšej časti nemeckej ríše - Východnom Prusku. Obsahuje množstvo detailných informácií, názvy jednotiek, mená veliteľov, oblastí a miest, až sa v tom človek niekedy stráca. Autori vykresľujú hrôzy bojov, utrpenie civilného obyvateľstva a vojakov, ich tvrdošijný odpor, keď už ani neverili na víťazstvo, ale snažili sa udržať front a získať čas na evakuáciu obyvateľstva a ranených. Trocha rušivo na mňa pôsobila niekedy až prehnaná glorifikácia nemeckých armádnych jednotiek a celkovo vojakov a civilistov, ale zasa chápem že to bol ich pohľad na vec. O armáde ako takej a chovaní civilného obyvateľstva sa vyjadrujú len v superlatívoch, naopak o funkcionároch strany takmer vždy negatívne ( v drvivej väčšine opodstatnene). Často je tu aj kritika nezmyselných rozkazov A. Hitlera za každú cenu neustupovať. Kniha má aj bohatú obrazovú prílohu. Na konci sa nachádza chronologická tabuľka bojov s dátumami, ďalej prehľad zväzkov wehrmachtu nasadených vo Východom Prusku v rokoch 1944/45, plus výňatky zo správ ruskej a nemeckej armády o bojoch. Pre lepšiu orientáciu má slúžiť aj zoznam pôvodných a aktuálnych geografických názvov východopruských obcí.

14.12.2023 4 z 5

„Blaho vlasti – zákon najvyšší!“: Národná obec fašistická a Slovensko (1926 – 1938) „Blaho vlasti – zákon najvyšší!“: Národná obec fašistická a Slovensko (1926 – 1938) Anton Hruboň

Kniha sa, zatiaľ ako jediná venuje pôsobeniu predvojnovej Národní obce fašistické (NOF) na území Slovenska. Činnosť a história NOF bola podrobnejšie rozobraná už v niekoľkých publikáciach v rámci širšieho kontextu, no vždy išlo len no históriu jej pôsobenia v Českých krajinách, údaje o vývine a činnosti na Slovensku chýbali, alebo boli zastúpené len pár riadkami.
Kniha sa na úvod venuje definovaniu základných pojmov, ďalej počiatkom fašizmu na Slovensku v kontexte vývoja ČSR. Krátko po zjednotení krajne pravicových síl do Národní obce fašistické v roku 1926 sa začína aj jej pôsobenie na našom území. Autor tu rozoberá hlavne strediská jej pôsobenia, najvýznamnejšie osobnosti strany, stranícku tlač, volebný program, volebné výsledky, financovanie, vzťahy NOF k iným stranám, vnútrostranícke konflikty, aféry atď.
História tejto strany sa končí rokom 1938 kedy v pomníchovskej republike splynula na Slovensku s HSĽS a v Čechách so stranou SNJ.

03.12.2023 5 z 5

Slovenské národné povstanie a záver vojny na území Žilinského kraja 1944 - 1945 Slovenské národné povstanie a záver vojny na území Žilinského kraja 1944 - 1945 Martin Lacko

Zaujímavá publikácia ktorá sa venuje rôznym témam a udalostiam z rokov 1944-45 na území žilinského kraja. Dočítame sa tu napríklad o jednotkách všetkých bojujúcich strán pôsobiacich na území kraja, vojnových obetiach, perzekúciách domáceho obyvateľstva aj rasovo prenasledovaných. Popisuje sa tu aj prechod frontu, spomienky pamätníkov a mnoho iného.

17.10.2020 5 z 5

Osvobození 1945 Osvobození 1945 Jiří Fidler

Kniha obsahuje zoznam Českých, Moravských, Sliezskych miest, údaje o počte obyvateľov pri poslednom buď československom (1930) alebo nemeckom (1939) sčítaní, administratívnom začlenení mesta, dátume oslobodenia a jednotku ktorá oslobodila dané mesto. Ďalej sa tu nachádza krátka história vojenských telies ktoré sa podieľali na oslobodzovaní českých krajín. Nájdeme tu aj životopisy vojenských osobností ktoré velili jednotkám pôsobiacich na danom území. Publikácia obsahuje množstvo zaujímavých dobových fotografií. Všetko je zoradené abecedne.

01.01.2019 4 z 5

Nacistické reálie Nacistické reálie Larry Fowler

Aj napriek zopár chybám v knihe je to slušná publikácia, ktorá v knižnici hanbu neurobí. Text dopĺňa množstvo fotografií, či už dobových, alebo konkrétnych vyznamenaní, insígnií, uniforiem atď.

14.11.2018 5 z 5

Deníky 1943-1945: Svazek 5 Deníky 1943-1945: Svazek 5 Joseph Paul Goebbels

Dr. Goebbelsa som považoval za jedného z najfanatickejších stúpencov národného socializmu a Adolfa Hitlera. Táto publikácia zachytávajúca časť jeho denníkov z rokov 1943-45 ma v tom len utvrdila. Zápisky sú zoradené chronologicky. Zaoberá sa v nich hlavne dianím doma aj v zahraničí, situáciou na frontoch, politikou strany, totálnou vojnou a samozrejme propagandou. Nechýba ani popis jeho návštev u popredných pohlavárov ríše, porád, zhromaždení a rôznych veci z jeho osobného života. Kniha obsahuje veľké množstvo rôznych mien politikov, generálov ministrov atď. Aby sa v tom čitateľ vedel ako tak zorientovať a pochopiť súvislosti, má mu k tomu napomôcť bohatá príloha, ktorá je takmer rovnako rozsiahla ako samotné denníky.

18.07.2018 5 z 5

Chladné zbraně Československa 1918-1953 Chladné zbraně Československa 1918-1953 Jan Zelený

Kniha ktorá v Čechách a na Slovensku zatiaľ nemá konkurenciu. Množstvo detailných fotografií chladných zbraní používaných území bývalého Československa od prvej republiky po začiatok 50-tých rokov. Obsahuje ďalej aj vyobrazenia dobových predpisov, fotografií dokladajúcich nosenie daných typov kordíkov/dýk, firemných reklám, prehľad značení výrobcov... Pekne spracovaná kniha ktorá si myslím zaujme nielen zberateľov, ale aj ostatných čitateľov ktorým je blízka téma histórie a vojenstva.

11.07.2018 5 z 5

Já, berlínský voják Já, berlínský voják Helmut Altner

Rozprávanie vtedy 17 ročného chlapca odvedeného v posledných týždňoch vojny k obrane Berlína. Opisuje udalosti od nástupu do kasární, cez boje, presuny až po zajatie. Vykresľuje každodenné starosti a malé radosti vojakov aj civilistov a celkovú mizériu a strach s nejasnej budúcnosti. Autor ako jeden z mála zo svojej jednotky prežil všetko utrpenie a hoci zranený, dožil sa konca bojov a vojny.

16.02.2018 5 z 5

Pád orlice Pád orlice Robin Cross

Kniha pútavo opisuje cca posledný rok vojny. Zachytáva udalosti z rôznych bojísk aj zázemia. Obsahuje nielen odborný text ale aj rôzne výpovede priamych účastníkov a svedkov. Na začiatku každej kapitoly je krátky citát, pobavil ma hlavne ten od Stalina: "Je Boh s konzervatívcami? Modlíte sa k nemu? Potom ja mám na svojej strane diabla. Ten musí byť správny komunista." (Stalin v rozhovore s Churchillom).
Do pamäti sa mi vryl naturalistický opis následkov bombardovania Drážďan od svedkov tohto masakru.

12.02.2018 5 z 5

Ve znamení zeleného hákového kříže: Národně socialistická dělnická a rolnická strana - historie české obdoby NSDAP Ve znamení zeleného hákového kříže: Národně socialistická dělnická a rolnická strana - historie české obdoby NSDAP Ivo Pejčoch

Kniha sa venuje jednej z najhorlivejších kolaborantských organizácií v Protektoráte - Národne socialistickej českej robotníckej a roľníckej strane. Oproti podobným "mikrostranám" tohto obdobia patrila k tým väčším. Publikácia sa zaoberá históriou a vývinom strany, hlavnými osobnosťami a ich činnosťou v rámci strany, povojnovými súdmi a osudmi najexponovanejších členov.
Veľmi zaujímavé čítanie o tejto takmer neznámej temnej kapitole z českých dejín.

15.01.2018 5 z 5

Válka o Chaco Válka o Chaco Vicente Echegaray

Kniha o polozabudnutom vojnovom konflikte o ktorom vie len zopár ľudí. Obsahuje množstvo fotografií a ilustrácií zbraní. Pre človeka ktorý sa zaujíma o vojenskú históriu pútavé čítanie, ja som ju zhltol za jeden večer :)

27.12.2017 5 z 5

Odznaky Hlinkova garda, Hlinkova mládež, rodobrana 1939 - 1945 Odznaky Hlinkova garda, Hlinkova mládež, rodobrana 1939 - 1945 Jozef Veselovský

Táto publikácia sa venuje insígniam, hodnostným označeniam, odznakom a vyznamenaniam Hlinkovej Gardy, Hlinkovej mládeže a Rodobrany. Nachádzajú sa tu fotografie a kresby rôznych príležitostných, zjazdových odznakov, dobové dokumenty, fotografie a podobne. Má slúžiť zberateľom a ostatným ľuďom ktorí sa zaujímajú o danú problematiku. Vyšla vlastným nákladom autora v obmedzenom množstve, takže sa ťažšie zháňa. Môžem odporučiť.

18.12.2017 5 z 5

Protektorát ve fotografiích Protektorát ve fotografiích Karel Sýs

Dávam jednú hviezdičku iba kvôli pekným dobovým fotografiám. K textu dodám len toľko, že autor musí byť značne zakomplexovaný. Tak idiotské a zaujaté popisky som snáď nečítal ešte v žiadnej knihe. Mimochodom nachádza sa tu viacero chýb v popise k fotografiám.

18.12.2017 1 z 5

Slovenská armáda 1939 - 1945 Slovenská armáda 1939 - 1945 Břetislav Nakládal

Kniha obsahuje základné informácie o Slovenskej armáde v rokoch 1939 - 1945. Dobré čítanie, vhodné aj pre laika v tejto oblasti.

18.12.2017 4 z 5