101evca 101evca komentáře u knih

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Jako zabít ptáčka je jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Je něžná i temná, laskavá i tragická. Tady mi veškeré kontrasty mezi dětskou představivostí a tvrdou dospělou realitou chybí. Lee Harper zajisté ovládá své řemeslo a jazykové prostředky, ale nedokázala v tomhle pokračování nepokračování vytvořit ten nádherný barevný svět, který mě obklopil při čtení prvního dílu.

07.10.2020 3 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kniha příjemně plyne a dobře se čte, pokud si zvyknete na jazyk po vzoru Salingera. Přesto se nedokážu rozhodnout, jestli se mi vůbec líbila. Myšlenka určování vlastního osudu a životní cesty je sama o sobě dobrá, ale způsob, jakým ji Zusak čtenáři předává, je podle mě až příliš mířený na emoce, tak trochu přetažený za vlasy a docela naivní. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že všechno je jen takovým surrealistickým úvodem do něčeho hlubšího a opravdovějšího. Chápu, že tento příběh nebyl o odpovědích, ale spíš o cestě k nim, o hledání, přesto konec vyznívá nehotově, nejednotně a vyvolává až příliš mnoho otázek.

07.10.2020 3 z 5

Smutné pondělí Smutné pondělí Kathy Reichs

Na knize bylo poznat, že autorka se opravdu pohybuje ve světě forenzní antropologie a v problematice se vyzná. Příběh se četl dobře, hlavní hrdinka je sympatická. Nebyla to sice nějaká "bomba", jak by se mohlo zdát po přečtení některých komentářů, ale celkově hodnotím kladně. Tak 3,5*

08.09.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hodnotím až po delší době a vůbec nerozumím nadšení většiny čtenářů. Kniha mi připadala až neskutečně plochá, postavy jsou nepropracované, nereálné. Je jasné, že téma holokaustu je vždy pochmurné a tragické, přesto ke mně tato kniha vůbec nemluvila. Bylo poznat, že autorka sama holokaust nikdy neprožila a jen opakuje, co už napsali jiní. Příběh byl příliš uměle vytvořený, bez drásavých emocí, bez duše. Nedoporučuji!

24.08.2020 1 z 5

Tajný život v Bílém domě : svět za uzavřenými dveřmi Bílého domu Tajný život v Bílém domě : svět za uzavřenými dveřmi Bílého domu Kate Andersen Brower

I když jsem knihu dostala zadarmo k nějaké objednávce učebnic a sama bych si ji určitě nekoupila, téma mě nakonec chytlo a čtení mě bavilo. Novinářka se ve své tří set stránkové reportáži o služebnictvu Bílého domu věnuje různým tématům, které zpracovává z pohledu služebnictva v průběhu desetiletí. Velmi seriózně a uctivě zpracované téma, žádné drby a skandály zde nejsou.

23.08.2020 3 z 5

Úsvit Úsvit Octavia Estelle Butler

Nemohu popřít, že tento román je velmi originální. Mimozemšťany jsem z celého srdce nenáviděla a nemohla jsem se proto ztotožnit z hlavní hrdinkou, která se jim vlastně moc nebrání.

Kniha je napsaná hodně žensky - příběh se točí okolo citů a mateřství,jež se v rukou Oankali stává hrozivým nástrojem k záhubě člověka a všeho, co je jeho součástí.

Tvrzení Oankali, že lidstvo je inteligentní a zároveň hierarchické, a proto potřebuje záchranu, jsem moc nebrala. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že sama autorka nemá příliš velkou víru v lidstvo a v jeho budoucnost, nebo mravní sílu.

15.08.2020 3 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Kniha se nečetla úplně snadno, především proto, že je dost obsáhlá a tím pádem velmi podrobná. Někdy jsem měla trochu problém uvědomit si o jaké době autor mluví, protože životopis je napsaný nejen chronologicky, ale i tématicky - například vývoj Einsteinova postoje k pacifismu, ke kvantové fyzice, rodině...
Přesto je živý. Vnímala jsem osobnost tohoto velikána v každé větě - jeho lidskost, mravní sílu, originalitu, inteligenci, dětinskou naivitu a nadšení, se kterým přistupoval ke své práci... Einstein změnil pohled celého lidstva na svět kolem nás a stal se symbolem inteligence i lidství.
Doporučuji!

15.08.2020 4 z 5