Úsvit

Lilith Iyapo je jednou z několika set lidí, kteří přežili jadernou válku a následnou celoplanetární zimu. Uneseni v bezvědomí do rozlehlé kosmické lodi mimozemšťanů, jsou uchováni po několik staletí se zastavenými životními funkcemi, aby mohli, až to podmínky dovolí, znovu osídlit Zemi. A právě Lilith je vybrána, aby v programu znovuosídlení hrála klíčovou roli. Zachránci, kteří si říkají Oankali, však za záchranu lidstva požadují pevně stanovenou cenu: samotnou lidskost. Jsou to genetičtí obchodníci, pro které je výměna a získávání nových genů stejně nezbytná, jako pro člověka dýchání. Proto ve svých obrovských lodích křižují vesmírem, hledajíce jiné formy života, aby s nimi udělali "obchod". A lidstvo představuje víc než vynikající materiál pro křížení... Oankali zachránili Zemi. Jediné, co za to chtěli, jsme byli my......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29384/xenogenesis-usvit-nak-29384.jpg 4.240

Xenogenesis 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Polaris

Dawn, 1987

Kniha Úsvit

ludek.n
16.11.2020

Oankali jsou ohavní a groteskní, ale zachránili zbytky lidstva, když se tito rozhodli spáchat hromadnou genocidu použitím jaderných zbraní. Teď po staletích se chystají pomoci lidem znovuosídlit jejich rodnou planetu, ale jako správní obchodníci, požadují za své služby zaplatit. Octavia Butlerová nastavila vstupní parametry svého příběhu vskutku úchvatně. Do jejího líčení života na gigantické mimozemské lodi vklouznete jako nůž do másla a s Lilith Iyapo si bezpochyby porozumíte hned od první stránky. Jako správný skeptik a pesimista jsem rozhodně neočekával, jak moc mě Butlerová strhne s sebou při v podstatě neakčním vyprávění. Za nenápadností pomalu plynoucího děje se ukrývá vnitřní přetlak, který v několika málo okamžicích vyvře na povrch, aby v oslnivém gejzíru ukázal svou myšlenkovou sílu, než se zase skryje za masku strategického plánování. Pochybnosti, obavy, váhání, strach a vedle toho přesvědčení o lidské jedinečnosti, odvaha postavit se všemu, co přijde a především neokázalá touha žít navzdory ztrátám… Butlerová je ve své přesvědčivosti důsledná. Neokázale si pohrává s motivy, lehoučkou rukou kouzlí s náladami, ale pozor, jakmile udeří do strun, je na místě utáhnout si bezpečnostní pásy. Nádherné čtení…

101evca
15.08.2020

Nemohu popřít, že tento román je velmi originální. Mimozemšťany jsem z celého srdce nenáviděla a nemohla jsem se proto ztotožnit z hlavní hrdinkou, která se jim vlastně moc nebrání.

Kniha je napsaná hodně žensky - příběh se točí okolo citů a mateřství,jež se v rukou Oankali stává hrozivým nástrojem k záhubě člověka a všeho, co je jeho součástí.

Tvrzení Oankali, že lidstvo je inteligentní a zároveň hierarchické, a proto potřebuje záchranu, jsem moc nebrala. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že sama autorka nemá příliš velkou víru v lidstvo a v jeho budoucnost, nebo mravní sílu.

memphisz
01.04.2020

"Vy lidé máte vadu. Dva geny, které by samy o sobě nebyly problém. Ten nastává až jejich spojením. První je, že jste inteligentní. Druhý, že jste hierarchičtí."

Nevím, co jsem čekal, ale dostal jsem něco úplně jiného. V té knize je toho tolik, tak moc myšlenek. Poutavá představa inteligentní rasy, která zavrhla stroje a soustředí se na organiku, mír a splynutí na nepředstavitelných úrovních.

Na druhé straně propracovaný střet mezi kulturami. Neporozumění podstatě lidství, která nejde pochopit bez osobní zkušenosti ani sebelepším vědeckým pozorováním.

Do toho něco mezi sociálním experimentem testujícím železný zákon oligarchie a reality show míchající Vyvolené s Kdo přežije.

A závěr? Jen další otázky.

JanulaM
29.02.2020

Celá třídílná série je jednou z nejlepších sci-fi, které jsem četla. Imaginace autorky, se kterou vytvořila neopakovatelný, ale přitom tak reálný příběh o kontaktu, sbližování a nakonec splynutí lidí a bytostí od nás naprosto odlišných, je ohromující. Je velká škoda, že čeští čtenáři zůstávají dosud ochuzeni o další tvorbu této geniální, ale bohužel předčasně zesnulé spisovatelky, kterou oceňovali a oceňují nejen v Americe, ale i na mezinárodní scéně.

Disease
05.03.2019

Asi fakt nejlepší kniha o setkání s mimozemskou civilizací, která se navíc obejde bez akčních scén.

Belisima
03.12.2018

Fascinujici. Ja se normalne bala. Vetsinou se bojim o hlavni hrdinku v knize, ale tady jsem se bala mimozemstanu. Spisovatelka je popsala opravdu hruzostrasne perfektne. To byl vynikajici zazitek. Lilith jako hlavni hrdinka byla uzasna. Knizka se nedala odlozit, vsemu jsem verila.

MilkyA
14.05.2018

Len pár slov na spopulárnenie tejto knižky v dnešných dobách: Je to soft hentai porn !!! :D
Ale skutočne by ľudia mali v tomto prípade taký problém vzdať sa svojej ľudskosti? Skutočne by muži mali taký problém s trojkou?
Podľa mňa po odoznení prvotného šoku a zvyknutí si na Oankali ani nie.

Pajislav
30.08.2017

Dobré, žádná slátanina ;)