Zvuk slunečních hodin

Zvuk slunečních hodin https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163068/bmid_zvuk-slunecnich-hodin-DMO-163068.jpg 5 1211 303

Román vynalézavým způsobem spojuje několik rovin a časových pásem - Baťův Zlín, Indii třicátých let, poválečnou Ameriku. Před čtenářem se odvíjí strhující příběh, v jehož centru stojí milostný vztah Tomáše Kepplera a židovské dívky Ráchel viděný očima jejich syna Daniela. Za svůj debutový román získala autorka v roce 2002 ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.... celý text

GreenMagritte
20.04.2016 5 z 5

Haně Andronikové se podařilo v knize vystihnout více dějových rovin, z nichž každá je svým způsobem zajímavá. Jímavý příběh ústřední dvojce je plný nádherných pasáží o lásce, který kontrastuje s pozdějším násilným odloučením. Na první čtení mě příběh dojal a přesvědčil o tom, že cenu za objev roku získal zcela právem. Smutnou skutečností je, že se nových knih od této autorky nedočkáme, protože ve čtyřiačtyřiceti letech podlehla rakovině prsu.

Makyyy
01.04.2016 5 z 5

Pravě jsem dočetla a mám srdcebol.Krásný pribeh maminky a tatinka.Jako rodilemu Zlinakovi mi dej bezel pred ocima, jako bych byla jeho soucasti.Tyto hruzy uz se nesmi opakovat,zla na svete bylo spachano vice nez dost. Autorka je (byla) skvela vypravecka.Skoda ji.

fruitbueno
22.03.2016 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knížku, která by mě dojala, oslovila a kterou jsem doslova nechtěla opustit. Zvuk slunečních hodin není jednoduchý text, není to přímočaré čtení pro davy nebo nedej bože odpočinková četba. Prolínání časových rovin, střídání vypravěčů, řada polopřímých a nepřímých řečí - to vše vyžaduje pozorného a soustředěného čtenáře. Přidejte ke všem pozitivům taky krásnou češtinu a práci s jazykem a dokonalý zážitek je na světě. Nejvíce mě dojal a zaujal příběh Tomáše a Ráchel, milostná lovestory s tragickým nádechem mě dostal a bude ve mně rezonovat ještě dlouho. Nádherné čtení, které stojí za to číst!

PetK
15.03.2016 5 z 5

Nádherná kniha plná barev, chutí a vůní... i když ta chuť byla někdy hořká. Krásný příběh, který má mimořádnou příchuť navíc pro rozené Zlíňáky :-) město je popsáno věrně.

ma.st
11.03.2016 5 z 5

Fenomenální kniha s fenomenálním dějem a kompozicí. Jedna z nejlepší knih, co jsem kdy četl. Poklona paní Andronikové.

kasavubu
24.02.2016 5 z 5

Kniha dočtena. Ještě dlouho z ní budu vstřebávat dojmy. Jedno vím ale určitě, bylo to nádherné počtení. Snad jediné negativum, které ale nakonec v celkovém výsledku ani za negativum nepovažuji, je časté střídání vypravěčů, často i v rámci jedné kapitoly bez jakéhokoli oddělení, což působilo místy chaoticky. Kniha tak jednoznačně nepatří mezi ty, které zhltnete za jeden večer a ani to nedoporučuji, tuhle knihu je potřeba si užít, dát ji šanci, naučit se v ní orientovat a když do ní proniknete, budete doslova ohromeni, jako byste ty příběhy prožívali sami. Myslím, že o osudech jednotlivých vypravěčů budu ještě dlouho přemýšlet, zvláště o Ráchel, která v závěru odchází „na louku“, aby tam zůstala. Nemůžu se ubránit mrazení v zádech při představě, co následovalo. Přitom stačilo tak málo a všechno by to dopadlo úplně jinak..., tak málo..., aby Ráchelina matka neonemocněla a nerozhodli se k ní z Indie přijet, aby se Tom vzepřel své ženě a nikam neodjeli. V knize je zkrátka spousta momentů „kdyby“..., které donutí čtenáře přemýšlet ještě i dlouho po přečtení knihy.

Co musím z celé knihy vyzvednout nejvíce, je styl psaní. Tak krásnou češtinu jsem už dlouho nečetla. Jaký byl pro mě šok, když jsem po přečtení této knihy sáhla pro „odreagování“ po jedné nejmenované severské detektivce (hodnocené čtenáři nadprůměrně). Prvních padesát stran jsem si musela doslova protrpět a zvyknout si na tu „hrůzu“ nedokonalého překladu, který by mi jistě tak nedokonalý nepřipadal, pokud bych krátce předtím nepřečetla Zvuk slunečních hodin. Jedním slovem bylo čtení knihy nádhera, jaká škoda, že autorka už víc knih nenapíše.

Pavla111
27.01.2016 5 z 5

Knizka se mi libila, i kdyz byla v druhe polovine hodne smutna. Jen jsem se nekdy trosku ztracela, kdo prave tu konkretni cast pribehu vypravi.

RobertRoberts
20.01.2016 5 z 5

Hana Andronikova patřila bezesporu k nejtalentovanějším českým spisovatelkám a je ohromná škoda, že svůj boj se zákeřnou nemocí nakonec prohrála. Možná měla trochu více spoléhat na moderní medicínu, než na Šamany skákající okolo ohně kdesi v bohem zapomenuté Peruánské džungli.

Především je téměř k neuvěření, že jde o autorčinu prvotinu. Pozornost si zaslouží zejména fakt jak věrohodně, poutavě a přitom nenuceně dokázala autorka popsat a to poměrně často v této knize vyskytující se geografické, umělecké či jiné reálie z různých koutů světa, nebo naopak její až do morku kostí mrazivý popis hrůz a zvěrstev odehrávajících se za 2. světové války, kdy autorka popisuje všechny tyto okolnosti jakoby si jimi prošla na vlastní kůži ač samozřejmě nemohla. V celé knize navíc nenajdete ani jen náznak povrchnosti, nýbrž jen kopu čiré a ryzí lidskosti, která z hlavních hrdinů doslova prýští a to i v situacích, které si dnes jen stěží dokážeme představit. Mohu vám slíbit, že ještě douho po přečtení ve vás bude ona nezměrná lidskost rezonovat. To celé navíc zahalené v nezaměnitelném básnicko lyrickém hávu. A nejenom toto dělá tuto knihu tak skvělou a nezapomenutelnou..

Alushka07
05.01.2016

tahle kniha mě už při prvním čtení dostala. Bylo zajímavé vidět své rodné město v historických souvislostech, o Holocaustu vypráví minimalisticky. Jedna z mých oblíbených knih, u kterých jsem brečela jako želva. Je škoda, že Hanka už žádnou další knihu nenapíše, snad je jí v literárním nebi líp.

evickakyticka
03.11.2015 4 z 5

Musím přiznat, že první polovina se mi líbila víc. Nebyla tak smutná jako druhá. Jediné, co bych vytkla, že jsem se místy špatně orientovala.

Heyyy
01.11.2015 4 z 5

První třetinu, možná polovinu jsem spíš protrpěla, ne, že by to nebylo zajímavé, ale dlouho jsem si zvykala na styl psaní. Krátké věty, kolikrát i jednoslovné, užité pro popis situací. Dále popis Indie a především popisování stavebních prací pro mě bylo zbytečně zdlouhavé, do podrobností. Nicméně kniha mi byla doporučena kamarádem, tak jsem se kousla a četla dál. A pak to přišlo. Od poloviny to začlo všechno zapadat do sebe, příběh se zdramatizoval a knížka se změnila ve velmi čtivou. Konec se neobešel bez slz. Suma sumárum musím uznat, že je to opravdu krásná ale i smutná kniha. Souhlasím s názorem, že bych vypustila vyprávění vojáka, které ani mně do celku příliš nezapadalo.

Jihorka
25.08.2015 5 z 5

Kniha mne naprosto nadchla. Malinko jsem se obávala prolínání časových rovin i dějových linií, ale autorka to zvládla naprosto bravurně. Příběhy plynou, nikde se nekouskují, nezasekávají. Krásné čtení, které nutí čtenáře přemýšlet nad naší historií jako historií sestávající se z milionů běžných lidských příběhů. Skutečnost, že autorka už žádnou skvělou knihou čtenáře neobdaruje, vidím jako obrovskou ztrátu pro každého, kdo miluje prosté lidské příběhy na pozadí velkých historických událostí, podané bez sentimentu a přitom vyvolávající emoce. Úžasná kniha.

melanie
13.08.2015 5 z 5

Pecka, pecka, pecka. Tato kniha me hodne oslovila. Po dlouhe dobe jsem u knihy brecela a po dlouhe dobe jsem byla nadsena z ceske literatury. Kazdy, kdo cte o svetove valce, by si tenhle pribeh mel precist. Pohled na ceskou realitu smrcnuty zahranicnim odstupem.

katynais
10.08.2015 5 z 5

kniha ve me stale dozniva, silny pribeh, dokonale prolnuti casovych rovin. jedine co bych vynexhala je pribeh vojaka, ktery mi tam uplne nezapadal a dost mi jeho vypraveni pripominalo serial Bratrstvo neohrozenych

carodejka_s.r.o
13.07.2015 5 z 5

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si, co je to za šílenost, jak se v tom má člověk vyznat. Zdánlivě nesouvisející postavy, časové skoky, prostě roztříštěné zrcadlo. Jenže toto zrcadlo se postupně sceluje, až vytvoří dokonale krásnou čistou hladkou plochu, v níž se zrcadlí atmosféra celého 20. století. K tomu vytříbený jazyk, věty, které se tak krásně čtou a přitom nepůsobí tuctově. Dokonalá stylistika, originální pojetí kompozice, vypravěče... Geniální! Víc takových knížek.

blacklucie
09.07.2015 4 z 5

První půlka knížky bylo zajímavé a příjemné čtení...a pak začalo jít do tuhého. Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha tak silně zasáhla. I když jsem jí dočetla, ještě několik dní jsem se myšlenkami nedokázala odtrhnout. Tolik krásy a bolesti dokázala autorka namíchat v jedné knize. Určitě se ke knize ještě vrátím

Jarcaa
29.04.2015 5 z 5

Nepopsatelná kniha psaná nádhernou češtinou. Při utírání slziček na poslední straně jsem se rozhodla, že si ji musím přečíst ještě jednou, tentokrát beze spěchu, abych si vychutnala ten krásný jazyk. Přiznám se, že takto jsem nikdy u žádné neuvažovala. Moc se mi líbí různé časové linie, příběh do sebe krásně zapadá. Hodnotím jako jednu z nejlepších knih, které jsme kdy četla.

blezg
11.04.2015

Nejhezčí knížka, co jsem kdy četl.

Sonica
09.04.2015 5 z 5

prostě srdeční záležitost s doplněním slz

gallovl
11.03.2015 5 z 5

Krásná a bolavá kniha.
Má to hloubku, styl a vysokou úroveň - víc než vřele doporučuji.