Velké sny

Velké sny https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489316/mid_velke-sny-3ap-489316.jpg 4 114 40

Zvěrolékařka série

Aby v roce 1912 mohla pracovat jako zvěrolékařka, vdala se Nellie za svého přítele z dětství Philippa De Groota, který převzal veterinární praxi po svém otci. Sice ho nemilovala, ale už od dětství je oba spojovalo pevné přátelství. Před sňatkem mu slíbila, že mu dá svobodu, kdyby se mu naskytla příležitost věnovat se svému vysněnému povolání hudebníka. Ta se opravdu objevila po skončení první světové války a Phillip tehdy bez váhání zmizel z jejího života. Nellie se spolu se svou kolegyní Mariou pokusila vybudovat veterinární praxi v Berlíně. Jenže minulost a láska Nellie záhy dostihly...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Große Träume , 2022

ikul
15.04.2023 5 z 5

Zajímavé téma z počátku minulého století o problémech žen zvěrolékařek a také o autismu, který v té době nebyl diagnostikován a tito lidé byli pro ostatní tzv. divní. Útrapy zvířat v první světové válce byly popsány citlivě. Velice čtivé a moc se těším na druhý díl.

Janabib
10.04.2023 5 z 5

Úžasně čtivá kniha. Moc se mi líbila, asi jedna z nejlepších co jsem kdy četla. Žádné velké drama, všechno dobře dopadlo.

Ivanule
03.04.2023 5 z 5

Tak tento díl se mi velice dobře četl, děj krásně ubíhal, vše na sebe navazovalo... Dostáváme se do doby před 1.světovou válkou, do doby,kdy ženy nesměly studovat, na co škola že jo, když se budou starat o rodinu a děti...Ale Cornelie je jiná, vždycky ji přitahovala zvířata a na to bylo dobré mít kamaráda, jehož tatínek je zvěrolékař a jeho syn měl v dospělosti převzít jeho praxi...ale zase to mělo jedno ale:) Co dál prožívála Cornelie a její kamarád Phipps, jak s nimi zamávala světová válka a co vše jim do cesty a jejich životů přinesla, to si dozvíte, když si tuto velice čtivou knihu sami přečtete:)

Tučňák492
26.03.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala jako dárek a můžu říct, že se mi velice líbila, krásný děj a věřte mi milé knihomolky, že jsem si u ní odpočinula, proto ji doporučuji a zjistila jsem, že má brzy vyjít druhý díl, takže už se na něj těším a doufám, že bude tak poutavý, jako díl první

Štěpinambura
23.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Výborná knížka.
Čtení mě bavilo a doslova pohltilo od začátku do konce. Nellie, Phipps, Maria, Walter i Bernhard mi přirostli k srdci. Celý děj zasazený do první světové války z pohledu ženy zvěrolékařky mě silně zasáhl. Hodně jsem se toho dozvěděla.
Dokonce jsem dlouho měla problém s tím knihu dočíst. Bylo mi to tak líto! Přečetla jsem ji dva měsíce, ale poslední kapitolu jsem si chtěla enchat na nějakou významnou příležitost. Ale dnes je konečně za mnou, protože jsem zjistila, že bude druhý díl!

čef
12.03.2023 5 z 5

Román jistě stojí za velkou pochvalu. Vychází z historického faktu podceňování žen ještě v počátku 20. století, kdy jim bylo bráněno ve vyšším vzdělávání. Hrdinky se ale nedaly a tak prožily mnoho ústrků a to nemluvě o autismu jedné z nich a ani o složitém rodinném vztahu té druhé. Líbilo se mi, že jako i v jiných jejích dílech se autorka drží vlastního příběhu a nepouští se do žádného hlubinného psychologizování.

KvetkaN
05.03.2023

Knížka je velice čtivá, poutavá. Čte se s napětím od začátku až do konce

Szilvia1
03.03.2023 5 z 5

Knížka o zvěrolékařce doktorky Nellie nám popisuje nejprve osudy jejího učení za zvěrolékařku a jejího dobrého přítele,který se chce stát houslistou.Ale postupem času už příběh není jen o Nellie ale i o jejich přátelích.Je to pěkný příběh,četla se krásně,jak už jsme od autorky zviklý.Jsem zvědavá jak to s nimi dopadne a jak ty zlé časy,které přicházejí zvládnou.Autorka píše velmi pěkné rodinné ságy.

zdehan
12.02.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha která se čte sama už se těším na druhý díl.

eva-lupen
30.01.2023 4 z 5

I když už autorku znám, tak mne kniha příjemně překvapila. A i když ten konec mohl být lepší a propracovanější, tak se těším na pokračování.

Knihomura
16.01.2023 4 z 5

Trochu zbytečně rozvláčné, ale čtivé.

tittanie
30.12.2022

Musím se přiznat, že tyto německé trilogie nemám ráda. Jsou všechny takové přeslazené, dlouhé, hraje v nich moc velkou roli náhoda - jako třeba že Nellie potká Waltera v Berlíně, veliké město a oni jsou náhodou na jednom místě oba dva. A já se stejně nepoučím a přečtu si další. Určitě se ale nebudu pouštět do dalšího dílu.
Prvních asi 200 stran se, ale četlo velice dobře, pak mě to začalo trochu ubíjet. Přišlo mi, že autorka splácala, co nejvíce témat dohromady.

Dandy1
29.10.2022 5 z 5

Příběh o lásce ke zvířatům na pozadí válečných let se čte lehce. Jen konec mi přišel trochu uspěchaný.

Pepina19
19.10.2022 5 z 5

Moc hezké čtení. Zajímavé osudy, kdy jste drželi hlavním postavám palce, aby vše dobře dopadlo. Za mě super, těším se na pokračování.

radus
03.10.2022 4 z 5

Líbila se mi hlavně postava Nellie, která se nenechala odradit a bojovala o to, aby se mohla stát veterinářkou a byla stejně dobrá jako mužští kolegové. Akorát nevím, jestli bych jako matka dokázala opustit svoje dítě, i když v dobré víře, že se bude mít líp a může dosáhnout svých vysněných cílů.
Knížka se dobře četla, líbil se mi hlavně začátek, kdy Nellie potajmu studovala místo Phillipa, kterého to vůbec nebavilo a raději se věnoval hudbě.

zuzana2599
22.09.2022 5 z 5

Tak trochu jsem tušila, že mě román od Sarah Larkové nemůže zklamat. A opravdu, Zvěrolékařka byla skvělým čtením. Hodnotný čtenářský zážitek. Román potěší nejenom milovníky zvířat, ale i historie, dobrodružství a troška romantiky také nechybí...
Nellie miluje zvířata, ale veterinu jako žena své doby studovat nemůže. Její přítel od dětských let Philipp, nadaný na hudbu, na přání otce studuje na veterináře. Nellie, i když bez diplomu, vystuduje spolu s Philipem a poté spolu uzavřou manželství. Bez lásky, jen proto, aby Nellie mohla spolu s manželem vykonávat praxi. Pak začne válka a situace se začne komplikovat...
Krásná knížka s bohatým dějem a množstvím postav obohatila mé podzimní večery. Zahřála mne na duši a moc potěšila ! Ráda doporučím !!

tami1
16.09.2022 5 z 5

Moc hezky napsaný historický román, který nás seznámí s nelehkou dobou na začátku dvacátého století.
Toto období moc nepřeje chytrým, ambiciózním ženám, ale ani muži to nemají zrovna lehké. Přání rodičů, jejich zastaralé názory a tlak společnosti dokáže překazit kdejaké plány a sny. Hlavním hrdinům knihy se přesto daří si své sny postupně plnit a to navzdory konvencím, rodině i válce.
Doporučuji!

Alena1957
15.09.2022 4 z 5

Kniha se četla velice pěkně, přibližuje první sv. válku a přípravu na druhou. Osudy hrdinů a hlavně hlavní hrdinky je poutavý. Již se těším na další díl, jak budou pokračovat jejich životy.

Knižní střípky
11.09.2022 4 z 5

Čeho si nejvíce cením na této knize je velice věrné zachycení historického údobí, ve kterém se odehrává. Belgie, Holandsko Německo - to jsou země stěžejní pro náš příběh. Hlavní postavy jsou sice smyšlené, ale je čerpáno z osob skutečných, a jak jsem již říkala historické pozadí - události prvních 30 let minulého století jsou zde velmi reálně zachyceny. Atmosféra doby, která vůbec nebyla jednoduchá na vás dýchne a pohltí vás. Paradoxně se musím přiznat, že nejvíce z postav se mi líbila Maria, budoucí kolegyně hlavní hrdinky. Doufám, že bude u nás vydán i 2.díl, protože moc ráda čtu příběhy žen, které vzdorovaly době, ve které žily, nevzdaly se a dokázaly si jít za svými sny.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

VasnivaCtenarka
30.08.2022 4 z 5

Sarah Larkové se povedlo nádherně přiblížit nám období 1. světové války i po ní. Lidé tehdy bojovali o přežití den co den, trpěli nejistotou z budoucnosti, z následujících dní. Trpěli hlady a nebýt černého trhu, nejspíše by neměli ani na chleba. Autorka nám předložila krásně promyšlený a uvěřitelný příběh, který sice není skutečný, ale je zasazen do skutečných událostí a inspirován skutečnými lidmi.

Tempo knihy bylo tak akorát. Žádná hluchá místa, ale žádná extrémní rychlost, která by byla rušivá. Ne ne ne – tempo bylo příjemné a každá situace v příběhu byla tak akorát dlouhá, aby nás kniha nenudila a aby nebyla zbytečně natažená.

Podíváme-li se na hlavní postavy, tak ty nám autorka vylíčila velmi dobře. Nellie byla dívka odvážná, svéhlavá, zaměřená na řešení problémů, zatímco Phipps byl takový mírný chlapeček, kterému opravdu velmi dlouho trvalo, než se svému otci vzepřel. Z nějakého důvodu jsem si však k žádné z postav nevytvořila příliš blízký vztah. Nemohu říci, že by byli nesympatičtí – to neee… ale přesto jsem si k nim ten vztah nevytvořila. V příběhu se vedle Nellie a Phippse objevuje také Maria – autistická dívka a byla jsem překvapená, jak autorka pěkně vykreslila její život. Myslím s ohledem na onen autismus.

Nic negativního jsem na knize neshledala. Snad jen mě mrzela ta absence vzahu mezi mnou a hrdiny. Ale to se domnívám, že není autorčina chyba, že to jen mé momentální psychické rozpoležení znemožnilo ten vztah plně vybudovat a prožít s nimi příběh naplno.

V každém případě se budu moc těšit na další díl této knižní série, protože mě zajímají osudy všech hrdinů. Jsem zvědavá, jak se jim bude dařit. A myslím, že je čekají ještě perné chvilky. Snad je všichni ustojí bez velkých šrámů.

Knihu mohu tedy jednoznačně doporučit.