Zuzanin dech

Zuzanin dech https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428845/bmid_zuzanin-dech-mkh-428845.jpeg 5 3006 818

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Aligator805
07.01.2023 5 z 5

Silný a strašně smutný příběh. I přes tolik krutosti to je nádherná kniha, která se četla jedním dechem. Velmi pěkný je i autourčin styl krátkých a výstižných vět. Pro mě je osud Zuzany Liebeskindové nezapomenutelným čtením stejně jako Hana od A. Mornštajnové.

Ocásek
07.01.2023 5 z 5

Dechberoucí, silná, ale nádherná knížka, která ve mně vyvolala neuvěřitelné množství pocitů.
Chvíli jsem si musela zvykat na autorčin styl psaní - krátké a úderné věty, které neobsahují nic navíc, ale ani jim nic neshází, dodávají knize spád, takže vám celá kniha uteče neskutečně rychle. Audio verze je navíc krásně namluvená Evou Josefíkovou a já tak musela poslouchat každou volnou chvíli!
Příběh mladé židovky Zuzany Liebeskindové je rozdělený do třech části - dětství, dospívání a dospělost. První třetina je téměř bezstarostná, seznamujeme se s hlavní hrdinkou Zuzanou a jejími přáteli Janem a Hanušem.
Mně osobně byl nejvíce sympatický Jan. K Zuzaně jsem si trošku musela hledat cestu, ale nakonec jsem si ji také oblíbila a musím říct, že je to neskutečně silná mladá žena, která se nevzdávala ani po tom všem, čím si musela v životě projít. K Hanušovi se asi ani vyjadřovat nechci, chtělo se mi z něj zvracet…
Situace v koncentračním táboře je zde vyobrazena na jedničku, bylo mi neskutečně úzko a běhal mi mráz po zádech, když jsem to poslouchala, ale to jsem ještě netušila, že stejně velké peklo na Zuzanu čeká až po návratu z tábora!
Pro mě byl Zuzanin dech nezapomenutelným zážitkem, který bych vám moc moc chtěla doporučit!

Lusie
06.01.2023 5 z 5

I když těžké téma, příběh tak nějak příjemně plynul. Třetí část je hodně emotivní a konec svým způsobem strašně smutný.

Werčíík
04.01.2023 4 z 5

4,5 * Za mě byla část o dětství příliš dlouhá a naopak Terezín a Osvětim autorka sfoukla za necelých 30 stran. Příběh je to každopádně silný.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Famózní dílo. Četla jsem jedním dechem a na knížku jsem se těšila s takovým zvláštním respektem. Miluju knížky s pevnou vazbou a bez přebalu, takže to mě potěšilo moc. Hodně se mi líbil i pohled pana Liebeskinda, jak postupně o vše přicházel, to bylo velmi intenzivní. Knížka se nesoustředí jen na koncentrační tábor, což je příjemná změna. Z tohoto žánru určitě jedna z top knih.

Peetulii
28.12.2022 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

Amneris
24.12.2022 3 z 5

Hledala jsem nového českého autora a tato kniha mě zaujala názvem a obálkou. Tak jsem se do toho pustila s audioknihou v podání herečky Andrey Elsnerové. Musím však říct, že mě kniha opravdu nezaujala. Hlavně mi vadil drsný až syrový popis dramatických událostí, říkala jsem si, že se v tom snad autorka vyloženě vyžívá. Na absenci přímé řeči jsem si po čase zvykla. I když jde o velmi těžké období druhé světové války a knih na toto téma jsem přečetla opravdu hodně, tak u této jsem si přála, aby už byl konec knihy.

Knihomura
24.12.2022 5 z 5

Neutěšené a stejně jsou opět někteří lidé nepoučitelní. Skvěle napsané, byť to není vánoční čtení.

Jeanine8
22.12.2022 5 z 5

Některé knihy se dají číst jen jednou….Protože stejnou měrou jsou kruté, jako jsou krásné…..

dia.riedl
15.12.2022 4 z 5

Jestli kniha může zlomit srdce, tak tahle to dokázala. Vypráví příběh, který byl vyprávěn už tolikrát, vypráví ho bez přikrášlení, se vší bolestí, ztrátou, hlubokou láskou a něhou. Po dočtení necítím na jazyku sladkost cukru, ale hořkou pachuť nespravedlnosti, bolesti a nenaplněné naděje jedné mladé dívky.

Ristridin
11.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Dlouho mě nic tak nerozebralo jako tahle kniha. Ten rozjezd z dob spokojeného dětství a plného lidského zdraví to ještě víc umocnil. Koncentrák popsán “pouze” na 30 stranách, ale hutně. Kolik utrpení je třeba zažít, kde se to v lidech bere?
Zlomená a téměř k smrti přivedená Zuzana si navždy na těle ponese následky války a osud se s ní dál nepáře, protože rodové jméno už jí v životě k ničemu není a spojí navíc život s takovým parchantem. A to ani nevěděla, kdo ji udal gestapu…
Hrozně jsem chtěl, ať to už radši pro mé dobro skončí a zároveň mi ten konec absolutně nestačil, je tam spousta nedořčeného.
Nádech a výdech, tohle bude mnou ještě dlouho rezonovat.

kacka29
25.11.2022 5 z 5

Příšerná kniha s ještě horším koncem, od které se nebudete moct odtrhnout.

Madi
24.11.2022 5 z 5

Krásná kniha. Přečtěte si jí.

helča5
11.10.2022 5 z 5

tato kniha ukazuje,jak dokážou být ženy silné a muži zrádní,děj se odehrává za 2.světové války a týká se Židů,nevadilo mi,že zde autorka nepoužívá přímou řeč

hankapimi
09.10.2022 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jestli mi nebude chybět přímá řeč nebo vadit strohý styl vyprávění, ale příběh tří malých kamarádů od začátku tak poklidně ubíhal, že jsem to ani nezaznamenala. Pak přišla německá okupace, perzekuce a odsuny obyvatel s židovským původem, transporty a koncentrační tábory. A takové válečné zhovadilosti velmi těžce prožívám, představivost jela na plné obrátky, vzpomněla jsem si na Hanu paní Mornštajnové. Litovala jsem Zuzanu a to jsem ještě nevěděla, že jejím životním útrapám zdaleka není konec. Málokdy popřeji knížce plný počet, ale tady musím. Přestože to není lehké počteníčko, všem doporučuji a autorce pomyslná poklona !

DorianGreene
09.10.2022 2 z 5

Hodnocení tohoto románu je přestřelené. V uplynulých letech vyšlo u nás nespočet knih s tematikou první republiky, reflexe česko-německých vztahů, židovské problematiky, druhé světové války, poválečného odsunu a následného převzetí moci komunisty. Je samozřejmě těžké přijít s další originální novinkou a překonat takové skvosty, jako byla třeba Hana od Aleny Mornštajnové. Zuzanin dech je podobně jako Němci od stejné autorky napsaný strohým až novinářsky reportážním svižným jazykem. Lineárně popisuje děj, proměny hlavní postavy, jejíž život ovlivňují velké dějiny, ale i její nejbližší. Autorka sází na někdy až šokující a brutálně popsané momenty, minimum dialogů a spoustu zkratek. To ale na takhle vysoké hodnocení rozhodně nestačí...

Mudry
07.10.2022 5 z 5

Autorka příběh nevypráví, autorka ho sděluje. Konkrétně mě svým dynamickým stylem donutila jít spát až nad ránem, protože jsem ty stránky prostě neuměla opustit. Knih o podobných osudech jsem přečetla nespočet, ale tohle bylo jiné. Úsporné na slova, bohaté na emoce.

Arsi007
06.10.2022 5 z 5

Uf. Tohle bylo sedcervoucí. Díky jednoduchému stylu psaní, kdy se čtenář na příběh dívá jakoby s odstupem hltáte každé slovo a od začátku víte, že příběh cukrovarnické rodiny Liebeskindových nedopadne dobře. Píší se totiž třicátá léta a oni jsou Židé.

Zuzana vyrůstá v hojnosti. Má vše, na co si vzpomene a k tomu dva kamarády Jana a Hanuše, kteří jsou s ní na každém kroku. Postupem času se do jednoho z nich zamiluje. Oni jí milují oba.

Jak se příběh dostane k začátku druhé světové války tak na vás padne velká tíseň. Scény z koncentračního tábora nejsou pro slabé povahy, ale na druhou stranu jde v knize o pár kapitol a netrpíte se Zuzanou dlouho.

Samotný závěr je jedním slovem překvapivý. Tušíte, že se něco musí stát, ale posledních pár stran čtete s otevřenou pusou.

Co mi ale velmi chybělo byl epilog. Příběh si zasloužil ještě pár stran, aby byl úplný.

I přesto dávám 100% a být učitelkou tak je to pro mě na střední škole pro studenty v rámci povinné četby must have.

IG: @hanybooks

Sirina
04.10.2022 4 z 5

Styl psaní je opravdu jiný, než na jaký jsme si zvykli od Mornštajnové a spol., ale i přesto se to četlo dobře. Kniha moc pěkně utíká a líbí se mi, jak je protkána cukrovými vlákny.

Renatas
03.10.2022 5 z 5

Náročné, čtivé, napsáno poměrně strohým stylem, který vás ale úplně pohltí. Je to jako švihnutí bičem, po přečtení to bolí několik dní....