Zuzanin dech

Zuzanin dech https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428845/bmid_zuzanin-dech-mkh-428845.jpeg 5 3020 821

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Arsi007
06.10.2022 5 z 5

Uf. Tohle bylo sedcervoucí. Díky jednoduchému stylu psaní, kdy se čtenář na příběh dívá jakoby s odstupem hltáte každé slovo a od začátku víte, že příběh cukrovarnické rodiny Liebeskindových nedopadne dobře. Píší se totiž třicátá léta a oni jsou Židé.

Zuzana vyrůstá v hojnosti. Má vše, na co si vzpomene a k tomu dva kamarády Jana a Hanuše, kteří jsou s ní na každém kroku. Postupem času se do jednoho z nich zamiluje. Oni jí milují oba.

Jak se příběh dostane k začátku druhé světové války tak na vás padne velká tíseň. Scény z koncentračního tábora nejsou pro slabé povahy, ale na druhou stranu jde v knize o pár kapitol a netrpíte se Zuzanou dlouho.

Samotný závěr je jedním slovem překvapivý. Tušíte, že se něco musí stát, ale posledních pár stran čtete s otevřenou pusou.

Co mi ale velmi chybělo byl epilog. Příběh si zasloužil ještě pár stran, aby byl úplný.

I přesto dávám 100% a být učitelkou tak je to pro mě na střední škole pro studenty v rámci povinné četby must have.

IG: @hanybooks

Sirina
04.10.2022 4 z 5

Styl psaní je opravdu jiný, než na jaký jsme si zvykli od Mornštajnové a spol., ale i přesto se to četlo dobře. Kniha moc pěkně utíká a líbí se mi, jak je protkána cukrovými vlákny.

Renatas
03.10.2022 5 z 5

Náročné, čtivé, napsáno poměrně strohým stylem, který vás ale úplně pohltí. Je to jako švihnutí bičem, po přečtení to bolí několik dní....

zuziV
01.10.2022 2 z 5

V "naší" uspěchané době se dá pochopit strohý styl autorky, takže kdo čte pouze novinové titulky v boltu, určitě se mu knížka bude líbit.

book_loverka_
01.10.2022 5 z 5

Na Zuzanin dech se chystám už dlouho a mám ho tu rok na poličce. Konečně přišla jeho chvíle a bylo to skvělé! Tohle mě tak moc pohltilo, od knížky jsem se nemohla odtrhnout a postavy se mi vryly pod kůži. Není to vůbec lehké čtení, svírají se vám při něm vnitřnosti a běhá mráz po zádech. Zdaleka se zde neřeší pouze koncentrační tábor, ale i další vážná témata. Příběh je vyprávěn autorčiným strohým stylem bez jediné přímé řeči, k této knize to však krásně sedlo. Klobouk dolů, tento skvost by si měl přečíst každý!

bookwoman
27.09.2022 5 z 5

Tak příběh této knihy určitě jenom tak nezapomenu. Bylo v ní tolik bolesti, smutku a chvil, kdy si jenom přejete, aby to bylo jinak. Hlavní hrdinku jsem si moc oblíbila a bylo mi líto, čím vším si musela v průběhu procházet. Knížka se moc dobře četla, po dlouhé době mě příběh úplně vtáhnul a vždycky jsem se těšila, kdy se zase pustím do čtení. Moc doporučuju.

Lucie311
25.09.2022 5 z 5

Zdrcující příběh, nádherný, smutný. Moc krásně napsáno. Krásně se kniha četla.

Olga8480
24.09.2022 5 z 5

Hlavní hrdinku si od samého počátku oblíbíte a tak vás i rozesmutní její těžký život.
To jak se její krasné a poklidné dětství mění v každodenní hrůzy koncentračního tábora. S nadějí, že po ukončení války se obrátí vše opět k dobrému. Jenže zjišťujete, že k tomu v jejím případě bohužel nedochází.

Ternem
18.09.2022 5 z 5

Čtivé, náročné. Smutné a krásné zároveň.

Nikei
18.09.2022 5 z 5

Krásná knížka. Autorka zvládla téma perfektně, procítěně, plynule a poutavě. Číst knihu odehrávající se během druhé světové války je pro mě pokaždé velice náročné, zvláště pokud mezi hlavní hrdiny patří židé. Proto tento typ knih nevyhledávám, ale pokud se objeví na databázi knih v horních příčkách, tak si knížky ráda přečtu, a pokaždé ve mně zanechají hluboký dojem.

Janca007
16.09.2022 5 z 5

Kniha se četla sama. Příběh Zuzany od narození , kdy spisovatelka provádí jejím životem před umístěním v koncentračním táboře i po něm, kde ji toho jeste tolik čeká... Smutný příběh.

petaj
15.09.2022 5 z 5

Velmi povedená kniha. Na začátku může chvíli trvat než si člověk zvykne na velmi popisný styl bez přímé řeči, ale ničemu to nakonec nevadí a dodává to na zajímavosti a poutavosti příběhu. Téma židovství a války má tisíce podob, ale víme, co od toho čekat. Překvapením je však směřování hlavní postavy Zuzany po skončení války. Velmi mě překvapil a zároveň uspokojil závěr, ač některé mé naděje na vyústění příběhu zůstaly nenaplněny. Skvělé čtení. Doporučuji.

joanb
29.08.2022 4 z 5

Kniha byla napsána jasně a výstižně - žádné velké dialogy a popisy. Příběh byl velmi smutný, kdy krutost války nahrazuje domácí násilí. Konec mě překvapil, ale i to se stává, že oběť najde sílu k vyřešení situace.
Dávám o jednu hvězdu méně, přestože se mi knížka dobře četla, tak jsem ji odkládala, protože jsem se bála příběhu, co Zuzana bude muset ještě "rozdýchat".

Lucciella_L
25.08.2022 5 z 5

Zajímavě podaný příběh o dívce, jíž se životem prolínají dva kamarádi. Postupně popisuje příběh Zuzany, od jejího dětství v přepychu, před dospívání a mládí poznamenané druhou světovou válkou a životem dospělé ženy po válce. Kniha upoutá i tím, že zde není přímá řeč a přesto to nepůsobí rušivým dojmem. Zároveň je dobře napsaný konec, který ponechá velký prostor pro svou vlastní fantazii. Kniha se čte lehce a snadno, přestože se jedná o emočně silný příběh.

SladkaK
23.08.2022 5 z 5

Pět hvězd uděluji hlavně za to, (pozor spoiler) že Zuzana toho dobytka nakonec velmi kreativně zneškodnila. Silná kniha, při jejímž čtení jsem měla permanentní úzkost.

PlenkaLenka
22.08.2022 5 z 5

Opravdu pěkná knížka. Po dlouhé době jsem našla román, od kterého se nešlo odtrhnout. Krásná čeština, čtivý příběh.

girdi
18.08.2022 5 z 5

Na jednu stranu mě mrzí, že jsem tenhle skvost odkládala tak dlouho (v knihovně na mě Zuzanin dech čekal již od vydání v roce 2020), na druhou stranu mi teď v letních měsících kniha perfektně sedla. Poutavý styl psaní a bohatý příběh člověka rychle vtáhne. Autorka dokáže navodit atmosféru tak dokonale, že máte pocit, že ležíte v trávě s hlavní hrdinkou, cítíte vůni lesa a v dlaních teplo rukou obou jejích kamarádů. Ano, je to smutné, trýznivé a bolavé, ale opravdu krásně napsané.

castiglione
18.08.2022 5 z 5

Smutná doba, smutný příběh...nějak mi dochází slova...a jsou vůbec potřeba?

bararich8
15.08.2022 5 z 5

Silný příběh, tohle téma můžu. Styl psaní mi vyhovoval, čtivost parádní. Na tuhle knihu jen tak nezapomenu.

Kackac77
14.08.2022 5 z 5

Je to zvláštně psané, bez příné řeči. Ale četlo se to dobře. Ten kontrast života v dětském věku a pak v dospělosti, šel z toho mráz po zádech, když si uvědomím jak život dokáže s člověkem zatočit. Knížka se mi moc líbila, velmi čtivé, od určité chvíle mě nepustila.. Jinak opět jsem tu narazila na to, že problém nebyl "jenom" ten koncentrák, ale i ( nebo zejména i to) potom, po přežití té hrůzy, ten návrat do života, že byl skoro nemožný.... No jdu teď do něčeho lehčího, ty příběhy kolem války jsou silné a potřebuji přestávku..... :-)