Zpověď bratra Haluina

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

KDYŽ POSLEDNÍ ZPOVĚĎ ODHALÍ PŘÍBĚH DÁVNÉ LÁSKY… Pro mnichy benediktinského kláštera svatého Petra a Pavla v Shrewsbury začala zima roku 1142 pohromou. Těžká sněhová pokrývka poškodila střechu jedné z budov opatství a bratři ji musejí opravit dříve, než dojde ke katastrofě. Rekonstrukce si však málem vyžádá život jednoho z nich. Bratr Haluin z namrzlé střechy spadne a utrpí vážná zranění, která se zdají být smrtelná. Proto se mnich rozhodne vyzpovídat a svěří se opatovi a bratru Cadfaelovi s tajemstvím, jež v sobě po dlouhá léta dusil. Vypoví jim příběh o dívce, kterou před vstupem do kláštera miloval, a o tom, jak spolu se svým nenarozeným dítětem zemřela, což si Haluin nikdy neodpustil. Jenže pak se štěstí obrátí a bratr Haluin se uzdraví. Aby došel rozhřešení, vydává se v doprovodu bratra Cadfaela na kajícnou pouť, během níž dojde k vraždě i překvapivým odhalením, která na Haluinův příběh vrhnou zcela jiné světlo…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465843/big_zpoved-bratra-haluina-fpm-465843.jpg 4.468
Série:

Případy bratra Cadfaela 15.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Mystery Press
Originální název:

The Confession of Brother Haluin, 1988


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Zpověď bratra Haluina

alekis
předevčírem

SPOILER!!
Toto je podle mě zatím nejlepší příběh ze série (ještě nejsem u konce) a odskakuje už jen tím, že se tu stane pouze jedna vražda a to ještě víceméně omylem.
Ale jinak je to taková malá antická tragédie jako vyšitá.
Žena, která milovala a milována nebyla. To je ta nejsmutnější postava. Muž, objekt její touhy a vášně nic netušil, ba vůbec by si to nepřipustil, zato však miloval její dceru. Stal se tak objektem pomsty té zhrzené dámy... aniž by se vůbec kdy dozvěděl... a toto už nelze prozradit ani v komentáři poctivě označeném jako spoiler :-).
Bratr Haluin, který se po smrti milované dívky rozhodl pro život v klášteře, se mučil výčitkami svědomí dlouhé roky. Nyní doufá, že pouť do minulosti mu přinese rozhřešení a odpuštění. Proto se pěšky, na nohou zchromlých po těžkém úrazu, podpírán berlemi a provázen naším známým spolehlivým bratrem Cadfaelem, vláčí sněhem a zimou do míst, kde kdysi prožil svůj vztah, aby se tam pomodlil na hrobu své mrtvé lásky... A věří v útěchu a odpuštění.
Po všech peripetiích, po chvílích, v nichž někoho drtí pustá beznaděj a někoho naděje že věci snad dobře dopadnou, nakonec všechno zapadne na své místo. Jeden muž ztratí sestru. Jeden muž ztratí naději na manželství. Jeden milující mladík teď už ví, že svoji vyvolenou získá. A jedna stárnoucí žena pochopí, že ačkoliv jí možná bude odpuštěno těmi, na nichž se provinila, její zbývající život bude stejně nakonec podobný jen studenému popelu...
Opravdu antická tragédie ze středověké Anglie. Tentokrát to nebylo o chamtivosti a touze po majetku, ale o nevyslyšené, neuskutečněné, pomstychtivou rukou zničené lásce... Tím to všechno začalo...
Ještě štěstí, že to zas nakonec dobře dopadlo :-).

bookcase
22. září

Milá detektivka, tak jako ty s Cadfaelem bývají. Mám ráda náhledy do raného středověku, něčím mě to v podání Ellis Peters uklidňuje.


Modrina
03. srpna

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Tak by mohl znít podtitul téhle knížky. :) Milá oddechovka, potřebujete-li vypnout, sáhněte po ní.

TeaPeter
09. června

Příjemná historická detektivka s velmi pozvolným tempem děje. Zarputilost bratra Haluina byla až děsivá. Opravdu udělal vše proto, aby si svůj úděl ještě ztížil, kde to jen šlo. Naproti tomu původkyně jeho trápení vše snášela s opravdu hroší kůží. Budiž jí omluvou, že asi hrochy neznala. Škoda jen, že jsme se nedozvěděli, jak to vlastně dopadlo s tou svatbou. Hlavní pretendent ženitby, kterému na konci svitla naděje, právě sympatický nebyl...

SBH
23. května

(+ SPOILER) Bratr Cadfael je moje srdcovka a Ellis Petersová spisovatelská ikona. A tento případ byl prostě pohlazením po duši včetně několika ukápnutých slz.
Začnu obálkou. Asi půjdu proti proudu, ale tahle edice se Mysterypressu ohromně povedla a titulní obrázky jsou krásné a překvapivě vystihující (tedy krom detailu, že bratr Haluin není šedovlasý stařec, ale tmavovlasý třicátník).
Příjemný, dokonale vyvážený příběh. Čtenář se může spolehnout na úchvatné popisy jak krajiny, tak dějů i osob (rašící lístky jsou přirovnány k zelenému mušelínu, rozhněvaný mládenec při hovoru „jiskří“, aby posléze „vzplanul“).
Ohledně děje jsem si do půlky nebyla jistá, zda se jedná o detektivku či o milostný příběh, což ovšem u Petersové kráčí ruku v ruce. A záhadu nám naservírovala skutečně zapeklitou. Nakonec bych tam vraždu ani nemusela mít, protože rozmotávání pletence osudů zmrzačených v důsledku chorobné marnivosti a nenávisti docela stačilo. A několik zásahů shůry, díky nimž Cadfael odhalil pravdu, bylo nutných, jelikož pachatel skryl stopy opravdu důkladně.
Dostávám se k další lahůdce, a tou jsou charaktery postav. Všechny mi ožily před očima, byly sympatické, soucítila jsem s nimi, prožívala jejich trápení, a paní Adelais bych vlastnoručně zaškrtila.
Vyhrábnu aspoň nějaký nedostatek. Ano, naprostá absence humoru. Ale všechny ostatní složky působily tak harmonicky, že mi nevadil.
Jednoznačně doporučuji.

Kerberos
16.02.2019

Bratr Cadfael pomáhá bratru Haluinovi vykonat kajícnou pouť,aby se mu dostalu odpuštění za jeho skutky.Přijdou na zradu,která na něm byla spáchána.

Tomas@S
24.08.2018

Tahle detektivka je vskutu velika blbost :-) Pokud si prectete predsadku jako ja tak muzete klidne vynechat prvnich 100 stranek, protoze se tam nic zajimaveho nestane. Pote se neco stane a zacne to byt i chvili dokonce napinave. Ale asi po 10 strankach je jasne, ze to byly jenom plane nadeje a ze to dopadne presne tak jak se da uz od zacatku predpokladat. Autorka vse jeste pro jistotu trikrat vysvetli. Proste traparna nejvetsi. Cervena knihovna neni jenom zaver, je to cervene komplet uplne cele. Ani nevim, kde jsem uz na jmeno autorky narazil, ze pry je docela znama a dobra. No jestli je toto jeji nejlepsi dilo z cele serie detektivek s mnichem Cadfaelem, tak nema smysl z toho cist vubec nic. Je to proste brak. 1 hvezdicku davam jenom za cesky preklad, ktery mi jednak prijde kvalitni a taky pouziva dost zajimava nezvykla slova odpovidajici dobe a prostredi, jako treba kladrub. Doted nevim co to je ;-)

Eicherik
27.08.2017

Další nádherný příběh s bratrem Cadfaelem. Jeden z těch nejlepších.

1