Zmizet

Zmizet https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19756/bmid_zmizet-5oV-19756.jpg 4 1528 1528

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila… Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově, nesentimentálně a netradičně. Petře Soukupové se to podařilo hned v první knize nazvané K moři. I v jejím novém souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy. Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice již dospělá žena, ale těžištěm jsou její vzpomínky na dětství. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav. Do tohoto velmi intimního prostoru však dokáže autorka čtenáře vtáhnout natolik, že je schopen sdílet i ta nejsubtilnější vnitřní hnutí a nazírat je jako skutečná existenciální dramata. Zdá se to být i poněkud paradoxní, neboť jazyk vyprávění téma spíše zcizuje a zaznamenává jakoby chladným okem kamery. I v tom se však projevuje vypravěčský talent Petry Soukupové. Nová kniha lapidárně nazvaná Zmizet tak představuje v rámci současné české literatury polohu, která neláká čtenáře prvoplánovou exkluzivitou, zato jej nutí přemýšlet i nad zdánlivě nedramatickými okamžiky jeho života. A mimo jiné i v tom je smysl každé dobré literatury.... celý text

Hanin
15.02.2014 5 z 5

Povídky psané očima dětí, vztahy mezi sourozenci, rodiči...Už jsem zapomněla, jak složité bylo dospívání a jen doufám, že mé děti se cítí šťastnější, než hrdinové této skvělé knihy.

kroftik
02.02.2014 4 z 5

Tři delší povídky o vztazích, rodině a o tom, jak snadno a rychle se může všechno pokazit.... Ano je to smutné, možná i depresivní, jenže úplně nejsmutnější na tom je, že je to všechno až neskutečně reálné... a z mého úhlu pohledu i výborně napsané.

4xab
19.01.2014 4 z 5

čtivé, ale vlastně moc smutné. Zachyceny obyčejné příběhy kolem nás, které se nás nedotknou, pokud se nám nestanou.

ivkalia
28.10.2013 4 z 5

Zajímavé příběhy, někdy hluboce smutné, až depresivní. Přesto skvěle napsané a vhodné k zamyšlení. Rozhodně si přečtu i další knihy autorky.

playada
23.08.2013 5 z 5

Ta závist dokáže ale všechno zničit. Ale jak jí nepodlehnout? Té věčné našeptávačce?

Andulino
16.08.2013 4 z 5

Po přečtení několika komentářů u této knihy jsem se rozhodla nechat si první povídku, Zmizel, až nakonec. A myslím, že jsem dobře udělala. Celkově se mi kniha moc líbila, styl autorky mi byl blízký a myslím si, že krátké (a někdy úsečné) věty k vyprávění dětí úplně sedí. Co se týká povídek zvlášť, povídka Na krátko ukázala vztahy mezi sourozenci, z nichž mi některé úplně osvěžily vzpomínky na dětství, takové typické naschvály mezi sourozenci jsou asi všude. Dále ale taky problémy v rodině, které už na tak lehkou váhu brát nelze. Povídka Věneček byla více záhadná, o tajemstvích rodiny. Ze začátku mi dělalo trochu problém se zorientovat (Hanka a Helenka jsou pro mě moc podobná jména). Při vzpomínkách hlavních hrdinů vám to ale začne do sebe hezky zapadat a konec odhalí i ta největší tajemství. První (ale pro mě poslední) povídka Zmizel byla úžasná. Nebudu prozrazovat rozuzlení, ale musím říct, že mě šokovala od první do poslední stránky. Říkám si, že na jednu rodinu je těch problémů až moc. Poslední odstavec ve mně zanechal jakýsi pocit bezmoci a smutku, tento příběh určitě ještě dlouho nezapomenu. Petra Soukupová je skvělá spisovatelka!

HDosoudilová
11.08.2013 5 z 5

Moc pěkně se mi kniha četla a dost mě zaujala svými třemi příběhy, které jen tak někdo nevymyslí. Skvělá kniha k zamyšlení.

evasamankova
20.07.2013 2 z 5

Zajímavá kniha, příběhy ze života a k zamyšlení. Styl autorky mi ale vůbec nesedl. Zkratkovité, chaotické, útržkovité vyjadřování mi vadilo a nedovolilo mi s knihou splynout.

Aliii
02.07.2013 2 z 5

Zajímavé příběhy k zamyšlení, ale vypravěčský styl autorky mi moc nesedl - vše bylo takové útržkovité, neucelené.

nef7
22.06.2013 3 z 5

Líbila se mi první povídka a také schopnost autorky držet čtenáře neustále ve střehu. Jinak mi však trochu vadil styl psaní - krátké úsečné věty, které mi často navozovaly pocity čtení ze slabikáře. Ačkoliv chápu, že ústředním tématem bylo zmizení (ztráta někoho z rodiny), ke konci knihy mi trochu překáželo opakování se neustále stejných motivů mezi povídkami (všude špatné sourozenecké vztahy, všude je otec alkoholikem atd...) Kniha je však čtivá a první povídka velice silná...

Ronin Roujin
16.06.2013 4 z 5

Jde o stejný styl vyprávění jako K moři, jen je kniha složena ze tří příběhů. Opět jde o rodinná "dramata" vyprávěná střídavě z pohledu všech aktérů a rozdělená na kratičké kapitoly.
Poslední příběh z trojice mně bavill nejméně. Každopádně knížka je srovnatelná s prvotinou (K moři) a v určitých pasážích ji i překonává. Setkáváme se s věcmi, které sami dobře známe ze svých životů, sourozenecký hate, kostlivce ve skříni, touhu vypadnout z místa, kde člověk žije, nedorozumění mezi generacemi a pocity vyděděnosti. Jak se zpívá v jedné písničce: "peklo jsou ti druzí".
Ač jsem knihu v 82% vyměnil za jinou, tak to neznamená, že by to byl nějaký šmelc. Naopak dobře se čte (díky slušnému spádu vyprávění) a myslím si že zejména dívky knihu přelouskají až ke stránce pro sdílení na twitteru. .)

vilemina
24.05.2013 5 z 5

Napsane je to uzasne. Jako mama doufam, ze me deti budou mit lepsi detstvi. Trochu mam po precteni knizky z te velke zodpovednosti vychovy strach...

bookcase
09.05.2013 5 z 5

Autorka má zvláštní styl, který se mi líbí, i když každému asi nesedne. Ale pro ni je jedinečný a díky němu jsou příběhy v knihách autentické.

Terezka2013
02.05.2013

Tato kniha mě velmi oslovila. A dovedla k dalším knihám Petry Soukupové. I další knihy od této autorky můžu vřele doporučit jako odpočinkovou literaturu.

diabolka3
11.04.2013 4 z 5

První povídka zastínila dvě další. Nicméně kniha mě nadchla a chystám se na další od této autorky.

hanoule
27.03.2013 5 z 5

geniální kniha, po jejím přečtení jsem měla chuť sedět, mlčet a jenom přemýšlet

magnolia
18.03.2013 5 z 5

Také mě ty příběhy silně zasáhly - tak to má být. Jak to, že to PS umí napsat tak, jakoby to sama zažila) - byl to zážitek.

Ameliii
16.01.2013 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Jak je možné, že tehdy sedmadvacetiletá holka dokáže tak skvěle vystihnout atmosféru životní tragédie, léta pokažených vztahů. Nevím, ale naprosto mě dostala. Když píše, umí být nad příběhem, nehodnotit a nenechat se stáhnout ke kladnému východisku z mizérie a to se musí ocenit, protože právě tím jsou ty příběhy mrazivě skutečné. Život nebývá vždy růžová knihovna a i když je z toho šedo na duši - c´est la vie.

Kůstka
11.11.2012 5 z 5

Zajímavě a hodně poutavě napsané. A nemusí to být hned nějaký milionkrát propletený příběh s mnoho postavami, aby zaujal. Stačí 3 různé povídky s různými lidmi a zaujme to stejně dobře. Vztahy mezi rodiči, mezi rodiči a dětmi a hlavně mezi sourozenci.. Člověk by nevěřil, kam až takováhle dětská "nenávist" nebo spíš závist a žárlivost, zajde. Na konci poslední povídky na mě padl takovej zvláštní smutek až to úplně přebilo ty okamžiky, kdy jsem se u něčeho i zasmála.. Ono stačí málo a hned může být všechno úplně jinak..

Ronny
24.10.2012 5 z 5

Kniha se skládá ze dvou příběhů. Ten první mně absolutně dostal, vtáhl, byla jsem dojatá. Velmi smutné, skvěle napsané. Měla jsem ji půjčenou, ale po přečtení jsem si ji ihned koupila. To u mě hovoří za vše.