Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 858 858

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

leník511
21.03.2020 5 z 5

Kdyby to šlo, tak půl hvězdičku uberu, protože to nebyla taková topka, ale i tak se mi to líbilo moc. Děj je napínavý a já jsem snad neodhadla ani jeden zvrat.
Je vidět, že i čeští autoři umí psát.

emma05
13.03.2020 5 z 5

To bylo něco.

ElissBooks
08.03.2020 5 z 5

Dlouho jsem váhala, zda si mám tuto knihu přečíst. Strašně mě lákala svým originálním tématem, ale protože jsem hrozný strašpytel, bála jsem se, že mě kniha bude děsit a já už nikdy nevlezu do metra. Naštěstí se to nestalo, i když jsem se u čtení občas opravdu bála. Ale upřímně, já se do téhle knížky zamilovala a už teď jsem si jistá, že je to jedna z těch top knížek, které jsem letos přečetla nebo ještě přečtu. Má úžasně mrazivý a originální námět a autorka píše tak poutavě, že se od knihy nemůžete odtrhnout ani kdybyste chtěli. Já musela číst dál a dál a hltala jsem každé slovo ???? Každá postava, která se v knize objevila, ve mně něco zanechala, což opravdu oceňuji. Hlavní postava Klaudie byla skvělá a líbilo se mi, že autorka jí popsala jako normálního člověka, který dělá chyby a není dokonalý. Také se mi strašně líbilo, že to byla fantasy detektivka a já si mohla vytvářet své konspirační teorie, ale ty mi byly k ničemu, protože autorka mě skoro vším překvapila a ani jeden zvrat jsem nečekala. Vlastně jeden ano, ale stejně mě tím dostala. A ten konec? Panebože! To bylo perfektní! A já smekám před Kateřinou Šardickou, protože nemůžu uvěřit tomu, že tohle byla její první kniha. Tak byla dobrá!

5⭐️/5⭐️ - Jednoznačně! Tohle si prostě musíte všichni přečíst! Je to dokonalost!

veruptackova
01.03.2020 4 z 5

Na prvotinu opravdu dobré. Čekala jsem více detektivku a méně mysteriózní příběh, ale i tak mě knížka bavila a mohu ji doporučit.

Sona79
02.02.2020 2 z 5

Knihu jsem si koupila na základě pochvalnych recenzi na mladou autorku. Mne osobně styl psaní nesednul, vadí mi takové kvetnatejsi slovní spojení, tzv. “Ženský styl”-nic ve zlem, naopak, teď se více zajímám o české ženské autorky. Příběh ve stylu Strachovych TV detektivek s Trojanem v hlavní roli, nebo Dana Browna:) Za mě spíše zklamání, hvězda navic za mladí a nasazení psat roman, to se cení:)

jxr
28.01.2020 2 z 5

Autorku zřejmě zaujaly kabalistické legendy a tak toto téma zapracovala do příběhu o Zmizení Sáry Lindertové. I když se kniha dobře čte, přesto je příběh podle mého názoru slabý a naivní, často se v něm objevují nelogické momenty,postavy jsou neuvěřitelné...snažil jsem se brát příběh takový jaký je, promítal jsem si ho v hlavě jako bych se díval na film ( v tomto případě thriller ), ale ani to mi nepomohlo k lepší recenzi...škoda

Hanulka854
26.01.2020 5 z 5

Co říct, prostě dokonalost a MUST READ.

Luc.i
23.01.2020 4 z 5

Uf to bylo něco. Musím se přiznat že tenhle žánr nečtu a tak jsem se toho trochu bála co mám čekat ale líbilo se mi to a to hodně. Začátek naprosto skvělej ale konec mě teda celkem zklamal. Co se mi líbilo byly různé pohledy na začátku nesouvisejících postav

4 hvězdičky za ten konec ale kdyby mě tak nebavil ten styl dám míň...

Denisa_a
04.01.2020 5 z 5

Tak s lepší knihou jsem rok 2020 začít nemohla :-) Jestli platí jak na Nový rok, tak po celý rok, mám se v oblasti knih na co těšit :-)
Kniha mě dostala už od začátku. Malinko bichlička ale přečetla jsem jí na 3x.
Pořád jsem potřebovala vědět co bude dál. Neustále na povrch vyplouvali nové informace, které ve mě vzbouzeli touhu číst a číst... A když jsem něco zjistila, jen jsem s údivem otevřela pusu.
Styl psaní mi ohromně sednul.
Ještě že nejezdím moc metrem. Ale až pojedu, na tuhle knížku si určitě vzpomenu :-)
Dlouho jsem nečetla takhle dobrou knihu :-)

hellena1523
30.12.2019 5 z 5

Jen co prvotina Kateřiny Šardické se záhadným názvem Zmizení Sáry Lindertové zaplnila pulty knihkupectví, strhla se doslova lavina. Ať jsem otevřela jakoukoliv sociální síť či platformu, odevšud na mě vyskakovala ta kniha s tajemně krásnou obálkou. Až jsem nakonec podlehla a knihu si pořídila. Pár týdnů jsem ji ještě nechala uležet v knihovně, až jsem se do ni pustila a zhltla ji snad během dvou nebo tří dnů.
Jak jsem už zmiňovala, obálka mě zaujala na první dobrou. Faktem je, že poté, co jsem knihu viděla pěkně z blízka, mám výhrady k perleti, která mi přišla už zbytečná a na můj vkus trošku kýčovitá, ale jinak musím říct, že se mi pořád velmi líbí grafická úprava, ta se opravdu velmi povedla. V porovnání s obálkami jiných titulů se dokonce nebojím označit ji za jednu z těch, které jsou na světové úrovni.

No a teď už opravdu k obsahu
Od mladých českých autorek toho zpravidla příliš mnoho nečekám, jelikož jsem se setkala s mnoha texty, které mě buď nezaujaly, nebo byly skutečně tak špatné, že jsem litovala času stráveného v jejich společnosti. Pokud má jít o fantasy či mysteriózní příběh, moje obavy vzrůstají, protože mnohdy z českých textů cítím velkou inspiraci v zahraničí, málokdy mi připadají skutečně autentické či originální, což si myslím, že velká škoda vzhledem k reáliím, které české prostředí nabízí.

Využít, co se nabízí, v tom je genialita
V tom mě právě Kateřina Šardická naprosto odzbrojila. Zvolila si vcelku originální nápad, a protože skutečně využila génia loci českého prostředí a religiozitu židovské obce, která je velmi silně spjata především s tajemnou starou Prahou a jejími podzemními chodbami, jež dodnes fascinují lidi napříč generacemi, dala příběhu přesně tu mrazivou atmosféru, která vyznívá zcela přirozeně, skutečně autenticky.

Dokonce natolik, že jsem se mnohdy setkala s komentáři typu "už v životě nevlezu do metra", což bylo bezpochyby myšleno s nadsázkou, přesto to považuji za úžasnou zpětnou vazbu, což se nedaří každému. Nevzpomínám si, že bych podobné reakce někde četla ohledně kopce nebo centra města.

Čas a prostor a co dál?
Dobře zvolené prostředí, nápad a vhodné reálie ale pořád nedělají z knihy fenomén. Autorka si, podle mě, velmi vyhrála i s postavami, které jsou uvěřitelné, dialogy nejsou hloupé nebo vágní, ale skutečně posouvají příběh, přináší střípky do mozaiky, z níž se pak stává nejen čtivý, ale hlavně napínavý příběh, u kterého má čtenář husí kůži a skutečně chce vědět, co bude dál, co se vlastně stalo a jak to všechno dopadne.

Co říci závěrem?
Zmizení Sáry Lindertové spadá do young adult české scény a mně se chce říct: "Zrodila se hvězda!" Tak, jak jsem byla zpočátku skeptická, jsem teď nadšená. Když jsem knihu dočetla, měla jsem šílenou chuť začít ji číst znovu. Nakonec jsem sice sáhla po jiné z té hromady knih, které mám na svém seznamu "K přečtení", ale přiznávám, že sleduji Šardickou na instagramu, abych věděla, jak to vypadá s její další knihou, které už se nemůžu dočkat.

Knihu tedy mohu jen a jen doporučit.

S.dubna
25.12.2019 1 z 5

Tak jsem si opět posvitila na knihu, která se u nás prodává jako bestseller a jediné, co musím pochválit, je obálka. Chápu, že děti do 17 to asi bude bavit, ale ti starší by měli dát ruce pryč. První polovina knihy je absolutně o ničem. Pořád se dokola pretrasa zmizení. Stejná slova. Stejně věty. Nelogicnost, kdy v metru mizí stále další osoby, aniž by to policie věděla, to jako vážně? A nejvíce mě iritovala ta obrovská písmena. Škoda papíru, kniha by byla tak o polovinu hubenejsi a to nemluvím o stylu psaní autorky. Když chci napsat knihu, tak bych asi měla být schopná, dát dohromady více jak 3 slova, aby to pak nepůsobilo jako sloh ditete, co se sotva naučilo psát. A ten konec? Slátanina pro děti jak vymalovana. A to, že se v knize objeví několik preklepu- třeba police namísto policie, asi mluví o její kvalitě.

Detektif
19.12.2019 1 z 5

Hrozná knížka. 400 stran, na kterých se lautr nic nezjistilo ani nevyřešilo. Zkrátka a dobře - o ničem. Vzhledem k vysokému hodnocení jsem čekala víc.

Alena55
10.12.2019 4 z 5

Nejdříve jsem se do knihy nemohla začíst, ale pak se děj rozjel a nemohla jsem se dočkat, jak to dopadne.

Gigy
06.12.2019 4 z 5

Knížka dobrá, o tom žádná. Vtáhla mě a nepustila. Ale co ty překlepy? Ještě jsem neměla v ruce knížku, kde by jich bylo tolik. Ostuda jako hrom. Některé z nich by rozhodně našel i Word.

Zuzunda
27.11.2019 5 z 5

Očekávala jsem oddechovou knížku a moc jsem se spletla. Od začátku jsem se ponořila do děje a stránky hltala jednu za druhou. Úžasná knížka!

Veju007
10.11.2019 5 z 5

Tak pozor! Nečekala jsem, že nejlepší mystery thriller mi letos nabídne česká autorka. Skládám obrovskou poklonu a chápu všechny ceny na Knize roku!
Úžasně čtivé, napínavé, skvěle napsané a strašně mě překvapilo, jakým směrem de dej ubíral, to bylo naprosto fantastické.
MNOHEM lepší, než obě knížky Darcy Coates a Jennifer McMahon!
Prostě WOW!

Veruu95
26.10.2019 5 z 5

Z této knížky budu mít asi knižní kocovinu :D Opravdu mě dostala, zrovna jsem jako naschvál neměla moc času na čtení, ale v každé volné chvíli jsem musela přečíst aspoň pár stránek. Kniha měla velmi originální tematiku, zpracování bylo zdařilé, asi celkově nemůžu říct, že by mi něco chybělo. Nechyběly ani nečekané zvraty, momenty napětí, a nebudu lhát - také strachu. Ráda si někdy přečtu znovu :)

ATheo
06.10.2019 5 z 5

Velmi čtivé a napínavé, při čtení večer o samotě se i trocha toho strachu našla. Jak nápad, tak styl se mi moc líbil, knihu jsem skoro nemohl odložit. Na několika málo místech mi přišel určitý zvrat lehce nelogický, ale nic, co by mě vytrhlo ze čtení. Jedinou drobnou výtku bych směřoval k pár scénám, které měly být těmi nejakčnějšími - ty mohly být napsané o chlup přesvědčivěji. Nicméně celkově hodnotím na plný počet za originalitu a skvělý čtenářský zážitek.

nikolthestrange
29.09.2019 5 z 5

Vyjma pár děr v logice, hrstky nedovysvětlených jevů a několika horko-těžko uvěřitelých náhod, jsem spokojena. Sloh je velmi čtivý, poutavý a svižný, dovede vtáhnout do děje. Vyloženě strach ve mně příběh sice nevzbudil, ale napětí rozhodně ano. Hlavní postavy jsou rozmanité a oblíbila jsem si je. Kniha je zapamatovatelná, námět hodnotím jako originální, ne-li geniální. Z objektivního hlediska má sice dílko nějaké chyby... leč v případech, kdy ve mně četba dovede probudit pocity a promítat mi v mysli téměř živé obrazy, jsem ochotna to přehlédnout :)

JankaV80
27.09.2019 5 z 5

Pro mě příjemné překvapení. Kniha se mi líbila, byla čtivá, téma zajímavé, děj má spád a v průběhu přijde nejedno překvapení. Jen si nejsem moc jistá, zda se budu hrnout do metra a když už s ním pojedu, zda nebudu okolo sebe víc koukat :-)

!!!POZOR!!! Může obsahovat spoilery
Taky máte ten pocit, že některé lidi okolo Vás postihl dybuk? A není to vyloučené, protože jezdí metrem? :-)