Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 858 858

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

medovinka
25.09.2019 5 z 5

Po delší době skvělá knížka, která se prostě musela dočíst skoro na jeden zátah. Napínavá, se zajímavým tématem.

LilianaFalcon
21.09.2019 4 z 5

Tenhle žánr normáln nečtu, takže to pro mě bylo moc zdlouhavé, ale jinak musím říct, že mě to bavilo. Celou dobu jsem si říkala, že s tím hororovým nádechem je to jak dělané i na filmové plátno.
Autorce se podařilo napsat opravdu čtivou YA detektivku, což je super, protože těch je vážně málo.

Katefite
06.09.2019 3 z 5

Kniha mě bohužel zklamala, protože autorka evidentně okopírrovala knihu od Michala Šefary-Podsvětí. Kniha byla napsaná sice dobře, ale téma i ta podstata byla vlastně stejná jako u Podsvětí. Podsvětí je mnohem více propracované. Ale věřím, že pokud čtenář Podsvětí nečetl tato kniha mu musela přijít dobrá. Pro mě však byla spíše zklamáním. Snad další kniha od autorky bude lepší.

Nelly
05.09.2019 3 z 5

Dávám slušné tři hvězdičky. Na české spisovatele bývám přísnější, protože od knihy očekávám něco navíc a to především vynikající práci s mateřským jazykem. Tady mi to (hlavně zpočátku a na konci) přišlo jako dobře odvedená maturitní slohová práce. Chyběl tomu prostě nějaký ten šmrnc. Námět celkem zajímavý, ale zpracování opravdu nebylo takové, jaké by napsal nadaný spisovatel. Nicméně, autorka je mladá, nevyzrálá, takže kdo ví, časem možná přijde i ten český bestseller. P.S. Trochu mi vadilo, že v české knize z českého prostředí vystupovaly převážně postavy s nečeskými jmény - to knize světovosti nepřidá...

mysterygirl
03.09.2019 3 z 5

Co to jako bylo?? Do 200 strany jsem to hltala, bylo to napinave, a poslednich 100 str.slatanina..za me teda tahle kniha ne.

withoutchild
29.08.2019 4 z 5

Jako knižní prvotina dost povedné. Postavy fungovaly, příběh gradoval a popravdě takový konec a rozuzlení jsem nečekal. Velmi čtivě napsané a děj odsýpá. I když knížka vypadá docela tlustě, tak se nelekejte. Vydavatel použil font jak pro slabozrakého a řádkování je jak když chcete ošidit seminárku, takže to dost rychle uběhne.

mrazovagabina
29.08.2019 5 z 5

Kniha mě v knihkupectví uhranula svou obálkou. Anotace na přebalu zněla také velice lákavě. Ale vlastní obsah knihy to všechno naprosto předčil. Kniha mě pohltila. Užila jsem si ji jako už dlouho žádnou jinou. Byla pro mě lahůdkou, ke které jsem utíkala pro útěchu, když mi nebylo dobře. Vděčím jí za překonání nejdelší čtenářské krize, jakou jsem kdy prožila. Doufám, že autorka bude pokračovat ve své spisovatelské dráze.
Jen jedna drobná výtka: V profilu autorky na přebalu knihy se píše, že má slabost pro "hnidopišské opravy cizích textů (nikdy na vlastních)". Myslím, že by to měla trochu přehodnotit. To obrovské množství překlepů v textu knihy bylo pro mě nervy drásající - zvlášť po výše citované poznámce.

Makyny
29.08.2019 4 z 5

Nějak jsem nevěděla přesně, co od knihy očekávat... O to víc jsem byla mile překvapena, jak se mi kniha líbila... Zajímavé spojení fantasy s detektivkou. Je pravda, že asi ve dvou částech jsem si říkala, ať už se zase něco děje ( proto hvězda dolu) ale celkově se kniha četla dobře, rychle, z hlavních postav se mi nejvíc líbil detektiv a na konci bylo super vysvětlení celé zápletky...

Lunox
28.08.2019 5 z 5

Další výborná knížka od české začínající autorky!
Ke knize jsem se dostala až teprve nedávno, protože byla všude věčně vyprodaná, a já už vím proč. Příběh jsem přečetla za pouhé dva dny, a to ještě proto, že jsem se bála číst knihu v noci.
Bylo to napínavý od začátku do konce, a vy jen listujete dál a dál, mezitím co vám autorka dává, a zase krutě bere, vaše naděje.
O hrdiny se bojíte, trochu je i podezříváte, často je chápete, ale hlavně se o nich dozvídáte věci, které byste ani nechtěli vědět a stejně čtete dál, protože tahle kniha je jako droga, která vás propustí že svých spárů, až na úplném konci.

Co dodat? Snad jen....

Nechoď sama do tmy.

Monni
27.08.2019 4 z 5

Kniha se mi hrozně líbila, ale musím říct, že mi ta malinko něco chybělo.
Ovšem z knihy jsem nadšená a určitě ji můžu doporučit.
Tajemná detektivka, která se četla skoro sama a kniha mě vytrhla ze čtecí krize.
Myslím, že autorka má velik potenciál a určitě si přečtu další knihy, až je vydá :)

SarahRoyalAss
27.08.2019 4 z 5

Dala jsem na doporučení kamaráda a i takový strašpytel jako já, je z knihy nadšený. Místy mi příběh naháněl husí kůži a musím se přiznat (nesmějte se mi), že jsem musela číst hlavně za světla. Jsem opravdu velký strašpytel...
Kniha se četla sama, příjemně a udržela si pozornost čtenáře. Bohužel musím vytknout velké řádkování a velikost písma. Tak z knihy byla velká cihla, i když to mohla být pohodlně středně tlustá kniha. A tu cihlu zdobí nádherná obálka, ta nemá chybu.
Hodně zajímavé bylo propojení s židovství - téma náboženství, dnešní doba a její pokrok. To dělalo s atmosférou své a bylo to skvělé. Témata detektivka/horror do toho zapadly naprosto výborně.
Postavy byly uvěřitelné (kromě jedné), dobře napsané. Klaudie byla svá měla své mouchy, ale kdo nemá. Na konci knihy jsem jenom zírala, co přišlo a jaký vývoj postav a děje přišel.

PS.: Metrem normálně nejezdím a ani v Plzni není (lépe pro mě), tak že mě to děsilo i o trochu míň, díkybohu.

Mitculka
16.08.2019 4 z 5

Byla jsem velice příjemně překvapená. Neskutečně čtivé, příběh jako by mě sám táhl dál a musím uznat, že u některých částí jsem se opravdu bála, kor když se sama často ohlížím přes rameno. :-D Bylo super, jak se při čtení člověku vynořovaly různé otázky, na které se postupně a po malých dávkách objevovaly odpovědi. Velice se mi také líbilo využití židovské tematiky a náboženství jinak, než v souvislosti s 2. světovou válkou.
Mrzely mě ale některé drobnosti, jako že „ten den" byl zmíněn na 27. října 2018, což podle kalendáře byla sobota, ale v jedné z kapitol bylo uvedeno, že se jednalo o úterý. Je to škoda.
Každopádně je to skvělé čtení, grafika je nádherná a bez obálky stránky dělají při správném pohybu divné zvuky, což k té atmosféře jen napomáhá.

Kamilajznik
14.08.2019 4 z 5

Kniha se mi libila, napinava, velmi dobre se cetla. Misty mi ale prisla zdlouhava.

blanka5960
04.08.2019 5 z 5

Kniha mě mile překvapila, byla čtivá, tajemná, napínavá. Detektivní zápletka s fantasy prvky, myslím že jsem doposud nic v takovémto spojení nečetla. Za mne tedy 5/5

Knihomolka97
01.08.2019 4 z 5

Zajímavá kombinace žánru detektivky a fantasy. Nikdy jsem nic takového nečetla, proto jsem byla hodně zvědavá. Vlastně jsem ani nevěděla co od toho čekat.
Ale tohle jsem nečekala..nečekala jsem, že to bude tak dobrý!
Příběh byl hodně pochmurný, napínavý a plný zajímavých odhalení. Že by byl konec uspěchaný mi ani nepřišlo, skončilo to zvláštně tojo, ale mě se to líbí. :-D
Vadilo mi jen občas nelogické chování postav a zdlouhavé popisy.

radka8970
25.07.2019 4 z 5

Kniha má napínavý příběh s velmi zajímavým námětem, ale napsaný velmi čtivě.
Příběh se pohyboval v žánru detektivky, trochu fantasy a trochu hororu.
Autorka v knize skvěle popisuje prostředí, má propracované postavy a celý příběh má velice promyšlený do posledního detailu.
Příběh vás vtáhne a vy nechcete přestat číst, protože vás bude zajímat, jak to celé vlastně dopadne. Místy vám až běhá mráz po zádech. V průběhu čtení trochu tušíte, kam se příběh asi schyluje, ale i přesto vás rozuzlení překvapí. Jediné malé mínus, závěr byl na mě trochu uspěchaný.

Alethea_k
20.07.2019 4 z 5

Po přečtení se metra vážně nebojím, ALE! Tento literární debut je velmi vyzrálý a vzhledem k tomu, jakým směrem se rozhodla autorka záhadu vést, si myslím, že z toho dostala všechno, co se dalo, možná i víc. Má velmi dobrou fantazii, v české YA fantasy vskutku rarita... Vysvětlení záhady má opřené o pomyslná fakta, kterým samozřejmě žádná knižní postava s racionální myslí neuvěří. Napětí se přiměřeně stupňuje, v knize nejsou hluchá místa. Postava Klaudie se mi moc líbila, líbil se mi její vývoj, postupné odkrývání jejího života a tajemství, zjišťování, že na jednu stranu Sára také bezchybná nebyla apod.
Jednu * strhávám za konec. Události po nejzásadnější věci v metru mi přišly odbyté, urychlené a zkrátka nesouhlasím s tím, jak to dopadlo. Kdo četl, tak ví --- týká se to mužské postavy, která vyjde nakonec z metra. (Samo o sobě není spoiler, nebojte :))
Doufala jsem zkrátka trošku v happy end a ono to zůstalo na "temnější" vlně.
Na druhou stranu se mi líbilo, že policie není všemocná a z hlavního vyšetřovatele se nestane naprostý superhrdina jako třeba Joona Lina od dvojice Lars Kepler nebo Harry Hole od Nesba. Za to velké plus. :)

martinakraus
16.07.2019 3 z 5

Vy všichni ti, kdo jste mi slibovali, jak se budu bát vkročit do metra a v podchodech se věčně otáčet, tady je můj "verdikt" :D
Strach nepřišel. Nevím, jestli je to tím, že už jsem díky filmovým hororům "vycepovaná", ale já se prostě ne a ne začít bát. A to jsem to slyšela pořád, že "počkej až do stránky 50/150/250..." - strach se nekonal.
Musím rozhodně uznat, že nápad hodně zajímavej, moc dobře napsaný, ale od okamžiku, kdy se začaly rozmotávat nitky až do vyústění příběhu to pro mě bylo spíš "meh" co se děje týče... Vlastně mi ani pořádně nikdo nepřirostl k srdci, až na chudáka vyšetřovatele, kterej se snad za celou knihu pořádně nevyspal..
Zároveň mi přijde, že v poslední době se objevuje v knížkách motiv "jako by to bylo na plátně", což v mých očích nechybělo ani u téhle knížky. Znáte to - takové ty scény, kdy přesně vidíte, jak by to bylo ve filmu, ale v knížce to bez všech těch skvělých vizuálů a efektů nefunguje?..
Kateřina má ale můj velký obdiv, už jen proto, že jde o její prvotinu, ale i proto, že na knížce jde vidět, že na ní nechala velký kus práce!

SPOILER!!!
A musím si rýpnout - fakt, že Klaudie očividně studuje náboženství, ale hebrejštinu ze sestřina deníku pozná náhodou, když jí spadne učebnice na zem? A Oliver, knihovník a biflovatel taky nic? To trochu bolelo..

Verunka926
14.07.2019 4 z 5

Bylo to opravdu dobré :O...Ale já jsem od toho měla asi až moc vysoká očekávání, která se ne tak úplně splnila...

Dizzy3
08.07.2019 4 z 5

Opravdu povedená kniha, velmi čtivá se svižným tempem, žádná hluchá místa, kdy bych se u knihy nudila. Sice jsem se vůbec nebála což jsme od knihy a recenzí celkem očekávala, ale nevadí. Klaudie/Alice velké překvapení, tomu opravdu tleskám.Trošku mne mrzí, že konec kdy nastává velké finále je popsán na pár stránkách - takové šup šup a konec.. Mohl být na konci rozlousknut i případ Amélie, co se tedy ve skutečnosti stalo a proč.. Ale jako prvotina skvělé :)