Zmizelá

Zmizelá
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166298/bmid_zmizela-UBe-166298.jpg 4 4287 4287

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem… Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery).... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Gone Girl , 2012

ewisek22
11.10.2014 4 z 5

Ihned po přečtení knihy jsem ji ohodnotila 5 hvězdičkami. S odstupem několika měsíců a hlavně po přečtení úúúžasných Ostrých předmětů od stejné spisovatelky, měním hodnocení na 4 hvězdičky. A to proto, že to nebyla zrovna kniha, která by mně nutila zhltnout ji na jeden zátah:) Co říct o dvou hlavních postavách?? Opravdu nevím, který je větší "zloun":)) Líbilo se mi, jak ta hra na hledání valentýnky do sebe krásně zapadala...to bylo vymyšleno naprosto brilantně...až jsem místy četla s otevřenou pusou:) A rozhodně půjdu na filmové zpracování.

Jorja
10.10.2014 5 z 5

Po delšídobě jsem přečetla thriller, který se nedržel tradičních klišé a nekončil honičkou v lese nebo tak podobně. Líbila se mi psychologická rozpracovannost postav a jejich nejednoznačnost. Alespoň do určité míry a to hlavně u Nicka.

Katschka
05.10.2014 5 z 5

Dobré psycho! Doporučuju vydržet až do druhé části, která je víc, než zajímavá!

BetyGrey
03.10.2014 4 z 5

Prvních pár stránek, mě vyloženě zklamávala. Věta po větě, mi připadala nudná a chaotická. Hodně zbytečného slovíčkaření, na můj vkus. Pak ta jejich hra... chápu, že bez jejich rýmů, by vše pozbylo zásadní pointy, ale to mi tam jaksi nesedělo a připadalo na takový styl knihy jaksi zbytečné a "dětinské". Pak se ale něco stalo a já ji nedokázala odložit. Zvláštní styl psaní, si mě získal a už teď se moc těším na film. Jen ten konec mě vyloženě naštval, ale zase chápu, že zůstal pootevřený, dá-li se to tak říct a doufám, že nastane Znizelá 2. Protože by bylo určitě v čem pokračovat.

guru
01.10.2014 5 z 5

Kvalitná kniha. Netradičný štýl písania je oproti "predlohovým" detektívkam osviežujúci.

+kora+
01.10.2014 4 z 5

hm zmizelá..čo napísať? balancovala som medzi päť a štvor hviezdičkovým hodnotením. no a prečo? neviem veriť ,že hlavná hrdinka by mohla byť až natoľko skazene-dokonalá-ona kniha vyzerá ako skutočnosť.
je perfektná, vtiahne do deja ,človek sa od nej nie a nie odtrhnúť. všetko je to také reálne.až na... neviem uveriť, že niekto taký existuje, čo i len v predstave. amy je až príliš chytrá a disciplinovaná, taká až neľudská. nicka si viem v živote predstaviť.
knihu veľmi oceňujem ,skvelý nápad. hlavný hrdinovia sú na tom tak ,že ich nebudete mať radi a to sa mi na tej knihe páčilo najviac. ešte raz klobúk dolu pred autorkinou odvahou a myslením.

MessiáŠ
29.09.2014 4 z 5

Přestože se v souvislosti se Zmizelou, která rozhodně není pouze tuctová detektivka, zmiňuje mj. také thriller či psychologický román s přesahem o pohled jak muže, tak ženy na partnerské vztahy, potažmo manželství, nepovažoval bych tolik za zásadní přesné žánrové vymezení, nýbrž mnohem spíše metafikční rámec románu. Ten probíhá v zásadě ve dvou rovinách: (i) v rovině diskurzu, kdy coby čtenáři bereme na vědomí utváření fikce ve fikci pomocí deníku nebo když postavy a zároveň vypravěči explicitně deklarují akt vyprávění, (ii) implicitně v rovině příběhu, kdy rekonstruujeme pohled postav na svět, který se vyjevuje jako fiktivní i ve fikčním světě.

Chtěl bych se věnovat druhé rovině a pokusit se ji – snad již srozumitelněji – vysvětlit. Když se pozorně začteme, zjistíme totiž, že obě postavy si vytvářejí jakési fikční narativy pro svou existenci. Nick je znalcem americké popkultury, dokáže citovat množství filmových hlášek, miluje žánr film-noir. Jednou si postěžuje, že jej vlastně nemůže nic překvapit, „protože všechno už někde viděl“, čímž odkazuje právě k filmové či seriálové fikci. Situace, jimiž postupně náhle prochází, se mu najednou jeví jako neskutečné, jako fiktivní, má neustále tendenci porovnávat fikci s realitou, až se zdá, že „skutečnost mnohem více napodobuje umění než naopak“, jak říká v jednom ze svých aforismů Oscar Wilde. Taktéž Amy, Nickova manželka, musí čelit tenzi mezi skutečností a fikcí, neboť sloužila jako předobraz pro sérii dětských knih od jejích rodičů, s čímž se po celý život neúspěšně vyrovnává, protože byla pro svou matku s otcem jenom konceptem literární postavy, nikoliv skutečnou bytostí.

Zásadní otázky tak jsou, do jaké míry fikce (de)formuje naši existenci, nakolik se masová kultura otiskla do našeho kolektivního (ne)vědomí a zdali se neslila do jednoho imanentního celku, zvláště v době elektronického boomu, kdy se na nás valí ze všech stran. Existence samotná nám žádný návod pro spokojený život neposkytuje, a tak se uchylujeme k svůdné fikci (stává se referenční), jejíž schémata se cítíme povinni naplňovat, jelikož život samotný se mnohdy jeví příliš komplikovaně. Postavy v románu tudíž nežijí vlastním autentickým životem, avšak snaží se naplňovat škatulku zamilované dvojice jako odkudsi z triviálního sitcomu, z čehož následně na pozadí ekonomické krize plyne jejich nespokojenost a nenaplněnost při srážce s nevyhnutelnou disonancí reality a fiktivních představ o ní. Množství popkulturních aluzí tu tak má své opodstatnění, popkultura netvoří doplněk k životu, ona jej přímo vytváří a stává se v profánní současnosti novým božstvem, ba velkým druhým („budeme žít jako oni v té které fikci, ne-li lépe…“), při jehož uctívání je opomíjena jeho fiktivnost – konstrukt.

I dále je Zmizelá tematicky (např. gender, vliv médií či právě fikce na veřejné mínění, presumpce neviny) i formálně poměrně bohatá, ať již juxtapozičně využívá sarkastické nespolehlivé vypravěče, nebo důsledně dávkuje informace, jež musíme neustále vyhodnocovat či zpětně přehodnocovat, a překvapivá zjištění. Bohužel částečně ve druhé a především ve třetí části přijde ochabnutí dějového i významového napětí a závěr nabídne poněkud slabší (ve srovnání s dosavadním průběhem) rozuzlení s oporou pouze v mottu knihy (či se snad jedná o jin a jang patologické lásky?). Při důmyslnější pointě se mohlo jednat o výjimečné dílo, přesto zůstávám poměrně uspokojený, přičemž místy jsem byl přímo nadšený.

*kika*
29.09.2014 4 z 5

Po dlouhé době jsem se ke Zmizelé dostala a nezklamala. Mám ráda knihy kde není hned jasný závěr a to se myslím u této povedlo. Do půlky knihy se myslíte že už jste hrdinům porozumněli a najednou obrat o 360 stupnu, který nutí obracet stránky čím dál rychleji. Moc se mi kniha líbila.

Helianthus
29.09.2014 4 z 5

Kniha je velmi povedený thriller. Nejvíc se mi ale asi líbily pasáže zachycující vývoj jejich vztahu. Na druhou strany, objevily se i pasáže, které se tak trochu se to táhly, naštěstí jich nebylo mnoho. Líbilo se mi také vyprávění z pohledu obou hlavních postav. Jsem hodně zvědavá na filmové zpracování.

Ereniss
26.09.2014 5 z 5

Chvílemi mě mocně mrazilo...Konec slabší, ale celkově hodně povedené psycho.

lampernaqui
26.09.2014 4 z 5

Konečně dočteno. Velký hit poslední doby? No, nemůžu říct, že to bylo špatné nebo výborné. Dobrá knížka, zajímavé postavy a závěr se kupodivu dal čekat od dvou třetin. Přečetl jsem i první knihu Ostré předměty od stejné autorky a je pravda, že Zmizelá u mě zafungovala lépe. Klidně vyzkouším i další román.

Baiba
25.09.2014 3 z 5

Hodnotím audio v podání Jany Strykové a Jana Zadražila. Příběh je napínavý, i když nikterak objevný (asi už jsem těch thrillerů přečetla až moc :)), líbilo se mi, jak autorka zachytila postupný rozklad manželství z pohledu obou protagonistů, byť jeden z nich (nebo oba?) je tak trochu psychopat. Nechci spoilerovat, takže se nebudu rozepisovat - závěr pro mě trochu překvapivý. Body navíc dávám taky za autorčin přístup k hrdinům, i k tomu kladnějšímu si musíte vztah vybudovat, nakonec jsem mu začala fandit. Co se týče audia, tak jsem měla trochu problém s podáním Jany Strykové, jednak mi přišlo trochu afektované, jednak mně její jinak zajímavý, drsný hlas nesedí k představě křehké blonďaté Amy. Ale i přes výtky to byl příjemný poslech. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

adelaska
24.09.2014 5 z 5

Patří mezi nejlepší thrillery! Ani chvíli mě kniha nenudila, chytla mě od začátku a do konce nepustila! Takový příběh jsem rozhodně nečekala, nepatří to mezi obyčejné detektivky či thrillery. Schválně si to přečtěte, ,protože budete koukat. Už es těším na filmové zpracování .

gudaska
19.09.2014 4 z 5

Začne to napínavě, pak se to zas tak nějak táhne a zase chvilka napětí až na samý konec, který jsem opravdu nečekala... Zanedlouho bude v kinech i film, tak jsem moc zvědavá na provedení :)

H.O.
11.09.2014 5 z 5

Tuhle autorku jsem četla poprvé a už vím jistě, že její tvorba (tedy - zatím 3 knihy) bude má oblíbená. Knížka byla pro mě napínavá, provokativní, strhující....ze začátku mi teda chviličku trvalo, než jsem se do toho "začetla" a pochopila styl psaní a myšlení, ale pak to nabralo veliký spád a jen jsem přemýšlela, jak to tedy vlastně mezi Amy a Nickem je, kdo má pravdu?? Bylo to skoro jako ruská ruleta:-)) a trochu mi to připomnělo film "Válka Roseových" - tam se chtěla manželka zbavit svého drahého tím, že jej dovede k rozvodu, tady v knize je to mnohem rafinovanější a "psychopatičtější". Vměstnávat se do myšlení (vcelku zvráceného) obou hrdinů bylo fakt napínavě blahodárné a tak trochu otevřený konec mi byl také příjemný.... Takže - doporučuji - a už mám doma další autorčinu knihu Ostré předměty.....(opět tak nějak tuším, že se od knížku nebudu moci zase odtrhnout) :-)

Kočičáci
06.09.2014 4 z 5

Tak jsem po předchozích dvou knihách Zmizelé dala šanci. Jsem ráda za to, že můžu sledovat jak se autorka zlepšuje, moje hodnocení proto má stoupající tendenci. Zmizelá dostala čtyři hvězdy za to, že si dokázala moji pozornost urdžet po celouou dobu (i v první ne tak záživné části), a taky za to, že ti dva psychouši (míněno Amy a Nick) mi nebyli tak moc nesympatičtí jako postavy v přechozích knihách. Postavy i děj byli opravdu dobře promyšlené, až na ten konec - ten mi k Nickovi neseděl, vzhledem k tomu, jak byla jeho osobnost popisována v celém průběhu knihy. Nu což! třeba další autorčina kniha dostane už plný počet!

Enehy
04.09.2014 5 z 5

Tak trochu nechápu, proč je tahle kniha v modrých číslech, když se dá v pohodě číst tři hodiny a déle bez přestávky a člověk se ani na minutku nezačne nudit. Ano, nedosahuje Dickensových popisů, ani filozofování Zadie Smith (což oceňuje především literární kritika), ale nabízí dost chytlavý a celkem napínavý příběh a hlavně je dost zábavné porovnávat ony dvě verze vyprávění. Pro mě jako člověka, kterého přitahuje psychologie, za pět (hvězdiček). Doporučeno na dlouhé čekání v lese, když váš kamarád sbírá kameny.

Sirius
03.09.2014 5 z 5

Gillian Flynn stvořila literární monstrum. Zmizelá je napínavá, skvěle napsaná a nikdy jsem žádný hrdiny tak moc nenáviděl.

VladkaBU
28.08.2014 3 z 5

... knížku jsem začala číst tak nějak náhodou. Kamarádka, co ji chtěla, toho zrovna ve chvíli, kdy se knížka vrátila, moc, a tak jsem si řekla, že ji zkusím. Amy mï byla od začátku nesympatická, od jisté stránky mi bylo jasné, že se ukáže. Už jsem četla lepší

mijala
26.08.2014 5 z 5

O knížce jsem se dozvěděla náhodou. Moc tyto žánry knížek nečtu, ale líbila se mi anotace, tak proč to nezkusit. Ze začátku mi hodně vadilo střídání kapitol, kdy každá byla z pohledu jedné z dvou hlavních postav. Pak už jsem spíš hltala každé slovo a byla ještě víc naštvaná, že každá kapitola končila většinou něčím napínavým. Rychle jsem chtěla přelouskat jednu kapitolu, abych zjistila, co se dělo v jiném pohledu na celý příběh. Takhle to šlo skoro celou knížku. Zvratů tam bylo opravdu hodně, některé jsem tedy nečekala, a to jsem si představovala hodně věcí. Nejvíce mě ale dostal konec. Nemám co k tomu říct, protože jsem čekala něco mnohem jiného, namísto něčeho tak skoro až klidného. I tak knížku velmi doporučuji.