Zmije

Zmije https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71794/bmid_zmije-B2Y-71794.jpg 3 280 53

Afghánistán, sedmý rok panování Alexandra Velikého. V bohy zapomenuté zemi umírají nejlepší synové Makedonie. Aleksandros ho Trítos ho Makedón! 27. července 1880. V průběhu druhé britsko-afghánské války ztrácí 66. pěší pluk v bitvě u Maiwandu čtyřiašedesát procent svého početního stavu. God Save the Queen! 15. února 1989. Ukončení sovětské intervence v Afghánistánu, během níž zahynulo více než třináct tisíc vojáků Rudé armády. Da zdravstvujet Sovětskij Sojuz! Rok 2010. Znovu jsou tady. Ani šuraví, ani amerikáni, ale nějací další, šejtanem vyslaní nevěřící psi - aby je Alláh vyhubil. Lá iláha illá-l-láh!... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Żmija , 2009

jesuswlasac
30.06.2014 4 z 5

Nie je to typicke Sapkowskeho fantasy ale aj tak celkom dobre.

Aspon som sa dozvedel niečo o vojne v Afganistane :-)))

Niraj
18.11.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, chytla a nepustila. Přečetl jsem ji za 2 dny. Stále mi vězí v hlavě, nutí k zamyšlení, nechce pustit. A to mám na knížce rád, když po ní zůstane silný aftertaste, a ještě nějakou dobu mě nepustí. Vypravěčsky bravurní, fantasy/mystický prvek se mi moc líbil.
Co mi tam trošku vadilo, bylo časté používání slangových slov (vojenských, ruských), místy jsem byl mimo. Až teprve po dočtení celé knihy jsem zjistil, že je na konci slovníček :-) Nojo, holt nekoukám na konec, jak to dopadne :-)
Dokážu ale pochopit, že skalním fanouškům Zaklínače, coby čístého fantasy, se nemusí tato kniha zamlouvat.

bzung
22.04.2013 3 z 5

Vypravěčsky sice bravurní, ale zpětně mi z toho příběhu v hlavě moc nezůstalo. Fantasy pointa je spíš na škodu. Kdyby to zůstalo v čistě válečné rovině, zapůsobila by knížka rozhodně víc. Holt Sapkowski chtěl dostát toho, že je fantasy autor, tak tam tu potvoru nakonec dal :-)

nightlybird
09.03.2013 4 z 5

Sapkowski je ve fantasy pojem, který znám i já, v podstatě nečtenář fantasy. Pro zatvrzelé fandy žánru může být kniha zklamáním (navíc i anotace tady je tak trochu dost zavádějící). Nejde totiž o fantasy, na kterou jste byli u autora zvyklí, vlastně to ani fantasy není (jediný fantastický prvek představuje vlastně jen zmije a krajina) a i když pojednává o válce v Afghánistánu nejde ani o military, je to kniha mezi žánry, přesto ale napsaná svěže a poutavě. Zmije má sevřený tvar, netrpí dnes tak obvyklou užvaněností a rozplizlostí, skutečnost, že ji i běžný čtenář dokáže přečíst v krátkém čase jen umocní požitek z čteného. Rozšíříte si znalosti vojenského slangu RA, získáte představu jak asi internacionální pomoc probíhala v praxi a možná i něco víc…

Otto von Pluto
08.02.2013 4 z 5

Co si vybavíte, když se řekne Afghánistán? Já si představím nehostinnou zemi s tvrdými lidmi a s bohatou, ale krvavou historií, jejímž jmenovatelem je válka. Je to zvláštní kus světa, který se pokoušely dobýt ty nejmocnější říše, ale žádná z nich neuspěla. Alespoň ne nadlouho. Je to země, jíž zastírá opar tajemna. Je to mytická země. Magická země. Špatně se to vyjadřuje slovy, ale myslím, že to tak cítí většina lidí. A troufám si tvrdit, že právě proto tato kniha vznikla. Skrze postavu sovětského vojáka nám je umožněno nasávat odér této zvláštní země, odér války. V tom se kniha zásadně liší od předchozích autorových děl. Zmije nemá ani tak sílu příběhu, jako sílu atmosféry. A myslím, že právě to štve většinu kritiků, kteří čekají na nového Geralta.

VERDIKT: Trošku jiný a přitom stále stejný Sapkowski, dost kvalitní na to, abych mu s klidným svědomím udělil **** napalmové bomby. Protože „tohle je Afghánistán, tady je možné cokoliv.“

yank3e
12.01.2013 5 z 5

Příběh o válce v Afghánistánu a přesto autor tvrdí, že píše výhradně fantasy? Po přečtení nezbývá, než mu dát za pravdu. :)
Zmije sice není tak zajímavá jako další autorova díla, Sapkowski to ale dohání svým osobitým vypravěčským stylem, který je stále lepší a lepší.

Neuroxerus
24.09.2012 5 z 5

Této knihy jsem se trochu obával. Mým nejoblíbenějším žánrem je bezesporu fantasy ve světě, kde pro přežití je nutnost kůň a meč u pasu. Proto jsem měl strach, že se mne tato kniha nezaujme - odehrává se totiž v Afgánistánu během sovětské intervence a mne nikdy moc příběhy z ''moderní'' války moc nebavily. Mé obavy naštěstí nebyly naplněny ani v nejmenším.

Kniha se mi opravdu líbila, rád si ji v budoucnu přečtu znovu a nakonec mě zaujali všechny tři příběhy, které hlavní postava prožívá, i když jsem si k nim nejdříve musel najít cestu. Jak tu již bylo zmíněno, autor zde nešetří vojenským slangem a ani s názvy různých transportérů a zbraní, ale díky slovníčku se v tom dá rychle zorientovat. V něčem mi tyto knihy připomínali trilogii Narrenturm a to asi hlavně nějakou spojitostí s Polskem, které vzhledem k autorově národnosti je celkem pochopitelná.

Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi fantasy (nejsem si jist, zda se tomu opravdu dá tak říci, možná by bylo výstižnější použít mysticismus nebo něco takového :-)), ale i těm, kteří mají rádi knihy z období válek.

JohnCZ
11.09.2012 4 z 5

Na Zmiji jsem se těšil dlouho dopředu. Proč? Protože Sapkowski :). Zpočátku mě trochu zarazil na první pohled složitý jazyk, jakým je kniha psána. Sapkowski se rozhodně s ničím nepáře a zásobuje čtenáře vojenskými termíny a military hantýrkou o sto šest. Slovníček obsažený v knize však pomáhá. Rozjezd je hodně pomalý, ale už na první pohled je vidět nesmírná porce práce, co se týče historického pozadí a terminologie týče. To je přesně prvek, kvůli kterému mám Sapkowského knihy rád. Postupně se rozjede i příběh a tehdy jsem se do knihy ponořil a přečetl prakticky za dva večery. A rozhodně mohu Zmiji doporučit. Na ostatní autorova díla však nemá a to z důvodu šílené krátkosti. Počáteční rozmach, vypiplaná terminologie a promakané halucinogenní pasáže rozhodně neukazovaly na dvousetstránkovou povídku, kterou Zmije bezesporu je. Měl jsem pocit, že je to až moc splácané dohromady, nacpané na několika málo stranách a naopak samotný děj a charaktery vojáků trochu strádají. Takhle je to jen velmi chutná, leč krátká jednohubka bez nějaké výraznější pointy. Sapkowski umí lépe!

grellenort
27.08.2012

Trochu z jiného šálku z pera mistra. Moc fantasy tu nehledejte, mystiku možná. Místy mi kniha příjde, že si trochu "vypůjčuje" z Londonova Tuláka po hvězdách, ale může to být můj subjektivní dojem. Celá se dá přečíst za jedno, dvě odpoledne nebo při cestách vlakem může být vítaným společníkem. Pěkně popsaný život obyčejných vojáků za války v Afgánu. Jak jsme u Sapkowského zvyklí, umí pracovat se zdroji a celé to má punc uvěřitelnosti a reality. Pro fanoušky Operačních Center od Clancyho nebo Andreje to bude jasná volba.

zoomfire
17.07.2012 odpad!

možná je ta knížka nepochopená, ale žádný náznak ničeho není rozveden, chybí pointa toho všeho, dobré jako povídka z jedné afgánské pevnosti, ale nedoporučil bych to nikomu, narozdíl od jeho ostatních děl

kalache
31.07.2011

Mistr se nezapře,ale nemůžu si pomoci....proč?

Rocker-Tialk
08.06.2011 4 z 5

Velmi dobré dílo autora, od nějž jsem zvyklý na samá perfektní díla. A to je asi ten největší problém. Zmije se velmi dobře a rychle čte, sice člověk zpočátku zadrhává na vojenské hantýrce a frázích z ruštiny, ale po pár prolistování slovníčku na konci knihy a trošce googlení, aby doplnil vědomostní mezery, se to poddá. Zmiji bych však asi nedoporučil nikomu, kdo se nezajímá o historii, fantasy, nebo alespoň o zbraně. Jedno mě ale opravdu potěšilo: přeci jen došlo i na meče. Další věcí, které jsem si všiml už u trilogie z dob husitů a která se vyskytla i ve Zmiji, je určitá spjatost některých postav s Polskem. Vzhledem k autorovu původu se to dá chápat, ale v mých očích jej to trochu degraduje - čeho moc, toho příliš.

Senza Jenka
18.04.2011 3 z 5

Tak nějak nevím, co si o téhle knize myslet. Nečetlo se to špatně, ale zůstala mi taková pachuť na patře, že mi něco uniklo nebo to vůbec nebylo vyřčeno.