Zmije

Zmije https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71794/bmid_zmije-B2Y-71794.jpg 3 280 53

Afghánistán, sedmý rok panování Alexandra Velikého. V bohy zapomenuté zemi umírají nejlepší synové Makedonie. Aleksandros ho Trítos ho Makedón! 27. července 1880. V průběhu druhé britsko-afghánské války ztrácí 66. pěší pluk v bitvě u Maiwandu čtyřiašedesát procent svého početního stavu. God Save the Queen! 15. února 1989. Ukončení sovětské intervence v Afghánistánu, během níž zahynulo více než třináct tisíc vojáků Rudé armády. Da zdravstvujet Sovětskij Sojuz! Rok 2010. Znovu jsou tady. Ani šuraví, ani amerikáni, ale nějací další, šejtanem vyslaní nevěřící psi - aby je Alláh vyhubil. Lá iláha illá-l-láh!... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Żmija , 2009

Razič
30.05.2018 3 z 5

Jo, přiznávám, půjčil jsem si ji proto, že je to Sapkowski.
Bohužel jsem zjistil až po dočtení, že na konci je slovníček pojmů... Ale co už, pod pojmy ural nebo áká si něco umím představit. Kdo neumí, tomu Zmiji moc nedoporučuju. Na příběh se vlastně díváme z docela netradičního pohledu, který spojuje absurditu války a socialismu a každodenní boj pologramotnejch sovětskejch vojáčků (je tu už taky někdo přesycenej dílama, kde hraje prim hrdinství amerických vojáků??). Ale od míchání časovejch linií jsem čekal něco trochu jinýho a vůbec mi nějak utekl celej point tutoho polofantasy.

Krub
04.02.2018 4 z 5

Nečekejte od Zmije Zaklínače. Hlavní postavy obou příběhů jsou si sice docela podobné, avšak obě knihy se snaží o něco jiného. Zaklínač je sága s nespočtem symbolů, vedlejších postav, dějových linií a nezodpovězených (a nejspíš i nezodpověditelných) otázek. Zmije je oproti tomu docela přímočará knížečka s dvěma ústředními postavami, jejichž příběh proplétá a vede jedním jasným směrem.

Zprvu mi přišlo, že autor neví, kam chce příběh směřovat. Možná za to mohl vojenský slang, kterým všichni mluví, ale textu podle mě pouze škodí, protože narušuje jeho čtivost. Možné je, že úvod a charakteristika hlavní postavy byly prostě nesmyslně roztahané. No a nebo jsem tajně doufal v druhého Geralta a chvíli mi trvalo zvyknout si na někoho nového...

Faktem ale je, že když se příběh konečně rozjel, nešlo ho zastavit. Sapkowski (jak už má koneckonců ve zvyku) mixuje žánry i nápady, pohrává si s fantazií a příběh graduje až do pramálo překvapivého finále, které je ale ušito ze všech důležitých příběhových nití.

Zmije byla výborná kniha, přinutí přemýšlet a Sapkowski mi jí dokázal, že jednoznačně patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele, ale přečíst si ji znovu? To asi ne.

Garik
05.01.2018 5 z 5

V mojej pamäti sa časom akákoľvek stopa po dojmoch (či nejakom obsahu) z tých exkurzií do minulosti stratila. Tá mystika, či čo to malo byť, ma neoslovila, ale ani mi nevadila. Sovietska dejová línia zanechala silný dojem. Síce takmer nič, s čím by som sa nestretol v ruských filmoch, ale z pera majstra to bolo fakt skvelé.

„Abychom přežili a zůstali lidmi,“ dodal před sebe zahleděný Lomonosov. „Uchovali si lidství.“
„To nejde,“ řekl pomalu Levart. „Nelze si uchovat lidství ve válce.“
Válka člověka potřísní krví. Každý, kdo se jí účastní, je jí nakažen a poznamenán. Válka v něm probudí nejhorší instinkty. Surovost a bestialita se pro něj stanou nejen něčím obyčejným a všedním, ale vysloveně banálním. Sám sebe klame ten, kdo věří, že si ve válce uchová svoje lidství, že mezinárodní právo a harmonie ius in bello jsou schopny zastavit nebo aspoň zmírnit chaos války. Lidství ve válce je přelud, fantasmagorie, protože válka a lidství jsou pojmy, které se navzájem vyvracejí.

_Peprmintka_
02.01.2018 1 z 5

Nejradši bych si za tu jednu hvězdu urazila ruce, ale nemohu jinak. Už dlouho jsem neměla tak šílený problém se do nějaké knihy pořádně začíst. U Zmije jsem se vysloveně trápila. Ač mám normálně válečnou tématiku moc ráda, zde mě veškerý popis válečné techniky naprosto otravoval a jakýsi mystický význam tajemné zmije mi úplně ušel. Nechápu, co nám tou knihou chtěl autor sdělit, ale na jeho místě bych raději už moc zaklínačský svět neopouštěla.

Svářeč
02.01.2018 2 z 5

Nečte se to vlastně úplně špatně, Zmiji jsem přečetl prakticky za jeden den. Ale jinak je to fakt těžký průměr až podprůměr. Především neumím rusky ani se neorientuji v armádní terminologii. Co z toho vyplývá? Že asi dvě třetiny knihy jsem vůbec netušil o čem hrdinové mluví a než po každé druhé větě listovat dozadu do vojenského slovníčku, to radši budu číst dál. Některým ruským větám se ještě dá jakž takž rozumět, ale s těmi vojenskými zkratkami je to horší. Dále: hrdinové jsou velmi, velmi nevýrazní. Kde jsou časy, kdy Sapkowski tvořil zajímavé postavy? A nakonec: samotný příběh je poměrně slabý, námět mě osobně příliš nezaujal. Prostě zklamání, spíše než o nějaké ambiciózní dílo se jedná o jednohubku na jeden, dva večery. Od Zmije jsem vlastně ani nic nečekal, koupil jsem si ji v podstatě jen proto, abych si ověřil, zda je kritika na internetu oprávněná. A je...

Charlie90
05.09.2017 3 z 5

Knížka nabízí zajímavý pohled na rusko-afghánskou válečnou epizodu s příměsí fantasy. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale po dočtení jsem z ní byla mírně v depresi =D

Adeli.
26.08.2017 3 z 5

Jako fanoušek fantasy a děl Sapkowského jsem se rozhodla pustit do této knihy, která je mi svým válečným tématem vzdálená. Kniha mě ale rychle vtáhla do děje a svůj názor na válečnou literaturu jsem změnila - kniha mě velmi bavila, alespoň v momentech, kdy popisovala "válečnou dějovou linku" Afghánistánu. Zvrat přišel ve chvíli, kdy do děje zasáhly fantasy prvky, které mám jinak opravdu ráda. Do knihy se mi nehodily a až do konce jsem čekala nějaké racionální vysvětlení - např. že se vše odehrálo v mysli hlavního hrdiny pod vlivem nějaké psychické či jiné nemoci. To se však nestalo. Vadily mi i dvě další historické dějové linie, které do knihy vstupovaly. Byly nedostatečně vykreslené, pro mě jako čtenáře zbytečné. Přestože se mi kniha četla až do konce velmi lehce, byla jsem po dočtení dost rozladěná.

Mantikocka
05.07.2017 1 z 5

Tak hrozný to není, ale ani žádný zázrak.
Zápletka se zmijí je úplně zbytečná.

Mr.BFU
11.06.2017 3 z 5

Příjemná kniha z nedávné minulosti opepřená historií dávnou a tajemnou.

jan14s
21.03.2017 4 z 5

Zajímavá knížka.

MC87
25.02.2017 4 z 5

Tento román je docela "oddechová" řezničina na 200 stran, kde dochází, podobně jako u Hellerova "Nemalujte si to", k prolínání historických období. Nutno konstatovat, že Sapkowskému se tento nelehký úkol podařilo splnit trochu lépe a k prolínání časů postupně dojdeme zahaleni opiovým oparem, který je tak charakteristický pro oblast Afghánistánu.

Fanoušci autorovy nejslavnější ságy se této knihy nemusí obávat, když budou pečlivě číst a nezaleknou se vojenské terminologie (nemusíš si číst vysvětlivky, prostě pochopíš, že se jedná o zbraň nebo transportér) v díle najdou gryfa a především popis boje je opravdu strhující. Magie okolo hada může zase fanouškům připomenout příběhy Conana a popis fungování ruské armády také vždy vyvolá úsměv.

Zajímavost - i v době tvrdé rusko-afgánské války se znesvářené strany uměly domluvit na odminování údolí pomocí divokých koz a převezení heroinového kontrabandu.

Elea
12.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, dobře se četla, přesto však z ní mám dost rozpačitý dojem, jako bych pořád čekala na něco, co nepřišlo.

xelzax
30.10.2016 3 z 5

Přes pěkné vykreslení postav a zajímavé scény mi v knížce něco chybělo. Možná se autor příliš zaměřil na jednotlivé scény a nějak mu unikl výsledný dojem z celku.

BlackNapalm
22.01.2016 4 z 5

Propracované postavy, zajímavé detajly nesmyslné války, doplňěnej slovníček vojenských výrazů

Albina
17.01.2016 3 z 5

I mně, jako některým předcházejícím komentátorům, se kniha zdála nedotažená. Tři dějové roviny, poselství o tom, že Afghanistán je země, na níž si vylámou zuby dobyvatelé všech dob, magie v podobě zlaté zmije, ale pořád mně tam něco chybělo.

angloumene
21.11.2015 4 z 5

Na to že Sapkowski tvoří hlavně skvělou fantasy, musím uznat, že rozhodně není žádný zelenáč, ani co se vylíčení současnosti týče. No jasně, úplný realismus to zase není, ale to není vůbec na škodu. Osobně se nepovažuji za fanouška moderních, vojenských děj jakéhokoliv typu, ale Zmije má prostě šmrnc a čtenáře baví.

Peleus
07.11.2015 4 z 5

Po Husitské trilogii, kde autor předvedl, že umí skloubit historické reálie s fantasy prvky, jde o další dílo, které je tentokrát převážně ze skutečného světa s minimem tajemna, což překvapivě funguje. Výhrady tak lze mít jen skutečně k nemalému množství ruských slov, jež přidává na atmosféře, ale místy ubírá na srozumitelnosti textu. Musí se však přiznat, že kromě vojenských zkratek (kde pomůže slovník pojmů na konci knihy) se i bez znalosti těchto slov dá vcelku úspěšně pochopit smysl sdělení.

P.S. Příjemné, krátké čtení.

MaxQ
20.03.2015 4 z 5

Á, pan Sapkowski přispěl svou troškou do ranku válečných knížek. A samozřejmě trošku netypicky. V závěru knihy jsem se ve snových pasážích trošku ztrácel, ale to byla spíše chyba mé nepozornosti. Myslím, že by jí slušelo trošku víc stránek, četla se jedním dechem. Neodpustím si aspoň dva citáty:

"Sám sebe klame ten, kdo věří, že si ve válce uchová svoje lidství, že mezinárodní právo a harmonie ius in bello jsou schopny zastavit nebo aspoň zmírnit chaos války. Lidství ve válce je přelud, fantasmagorie, protože válka a lidství jsou pojmy, které se navzájem vyvracejí."

"Protože jistý oficiálně neexistující muž pera napsal, že jsou věci, které by člověk neměl vidět a pokud je viděl, je lépe, aby umřel."

Fuksinka
09.09.2014 2 z 5

U Zmije měly být vysvětlivky na konci stránky a ne až na konci knihy (samozřejmě jsem si jich všimla až za polovinou knihy). Je otravné neustále přetáčet stránky a hledat pojmy, nehledě na to, že jich tam spousta není. Takže lekce ruštiny se nekoná a můžete se domýšlet, co kdo asi řekl.
Další slabinou je snaha přiblížit 3 bojovníky z různých časů na tak málo stránkách. Z těch pár slov si o nich představu neuděláte a tak mě vlastně při čtení otravovali, nejraději bych jejich části přeskočila a vrátila se k Levartovi. Jenže ani o Levartovi se toho moc nedovíme, škoda potenciál by měl velký.
Nemá cenu se rozepisovat víc, plně souhlasím s Covenantem.
Jenom dodám, že kniha má pár opravdu dobrých částí (citace Orwella při pitce, rozhovor o autobusu atd...), jenže ani Sapkowskiho vypravěčský um nezachrání všechno.
Jinému autorovi bych možná dala 3*, ale Andrzeji, na tebe mám jiné nároky.

Covenant
15.07.2014 2 z 5

Sapkowski si libuje ve faktech. Těžko říct, kdy je to k dobru a kdy už je to otravné. Měl jsem co dělat, abych se všema ERPÉGÉČKAMA, KÁPÉEMKAMA, KÁPÉESKAMA a jinými názvy protipěchotních min, tanků, obležení a vůbec, vojenskou terminologií prokousal. Když jsem se tím tedy prohrabal, snažil jsem se ponořit do příběhu hlavní postavy, praporčíka Levarta a "jeho" zmije. Začala se mi do toho míchat historie z britsko-afghánské války a Makedonie. Opouštěl jsem stále příběh z roku 1989, abych se nořil do historie dřívější. Nešlo to. Nepřirostli mi k srdci, snad jen na závěr, ale to je málo. Levart a jeho zmije mě neučarovala. Jak už jsem zmínil, kniha mi nabídla pouze hromadu názvů vojenských zbraní a vybavení. Do toho ještě proslovy v jazyce, kterému nerozumím. A ještě Mudžáhidi a jejich slovník. Na tak malou knihu, zbytečně moc popisu a chabý příběh (je to vlastně rozvleklá povídka). Sapkowského mám rád, ale tohle mi prostě nesedlo...