Případ úzké dýky

Případ úzké dýky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106269/pripad-uzke-dyky-zlociny-na-velke-morave-106269.jpg 3 96 34

Zločiny na Velké Moravě série

Úvodní část série dobrodružných historických detektivek, které se odehrávají na Velké Moravě Hlavními hrdiny a velkomoravskými detektivy jsou Slavomír, kníže z mojmírovského rodu, a jeho vikinský přítel Erik. V prvním příběhu, ve kterém rezonují vzpomínky na potupnou porážku franských vojsk při jejich vpádu na Moravu roku 855, pověřuje král Rastislav Slavomíra s Erikem vyšetřením vraždy stavitele Radslava, autora opevnění největších moravských měst a mikulčické baziliky. Rastislavovi záleží na potrestání stavitelových vrahů mimo jiné i proto, že Radslav krále v podstatě vychoval. Na začátku mají Slavomír s Erikem jen dvě stopy - ránu po podivně úzké dýce v Radslavově hrudi a svědectví opilého bednáře. Záhy se však dozvídají o neznámých okolnostech Radslavova života a dostávají se na stopu nebezpečného spiknutí...... celý text

Detektivky, krimi Literatura česká Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Případ úzké dýky , 2012

trudoš
30.12.2016 2 z 5

Díky autorově příznačné bodrosti působí historická detektivka Případ úzké dýky dojmem pohádky O statečném Slavomíru. Když jsem ale přistoupil na tu rozprávkovou tóninu, šlo to skousnout výrazně líp než jeho výlet do krajů drsné školy ve Starožitné smrti.
Fajn je, že se příběh drží krátkého rozsahu. Přesto se zápletka natahuje o opakovací scény, či dobrodružné vsuvky, které nemají jiného smyslu než pozdržet pátrání. A to v podstatě jen proto, aby mohli hrdinové disputovat a obdivovat své skvělé vlastnosti, místo toho, aby se věnovali vyšetřování. Nehledě na občasné sklouzávání k melodramatu, které pečlivě budovanou atmosféru drsného středověku rozebírá na prvočinitele. Hlavní problém u mě ale byla jednoduše nuda. Vývoj událostí nepřekvapil, stejně jako odhalení vraha a závěrečné přetahování kdo koho zabije se nese v duchu předem očekávaných zvratů. Ona ta kriminální linie vůbec působí trochu šroubovaně, jako by byla dosazena jen proto, aby kniha mohla dostat příslušnou nálepku. Zbytečně.

Selinute
08.07.2016 3 z 5

Jednoduchá, nenáročná a dost předvídatelná detektivka. Pro mě docela příjemná oddechovka a moc se mi líbí i nápad - psát historické detektivky z Velké Moravy.

Čtec
19.03.2016 4 z 5

Velká Morava - a raný středověk vůbec - je období, které mne zajímá. A tak jsem se celkem logicky dopracoval k cyklu Zločiny na Velké Moravě. Hned na začátku musím říct, že za ten námět si Stanislav Češka zaslouží absolutorium, protože beletristé, kteří děj svých knih umístili do Rastislavových či Svatoplukových dob, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Původně jsem si myslel, že to byl pouze Eduard Štorch (O Děvín a Velehrad). Pak jsem narazil na Pavla Hejcmana (Cesty knížecí). Sem tam se najde něco o soluňských věrozvěstech, ale to nebývá primárně o Velké Moravě.

Proto jsem se na Češkovy detektivky velmi těšil. A hlavně na to, jak si vlastně Velkou Moravu konkrétně představuje. Ta doba je tak vzdálená a tak málo zdokumentovaná, že představy se mohou, a celkem oprávněně, velmi lišit. Zvláště když od popisu Štorchova uplynulo skoro osmdesát let a od Hejcmanova padesát. A právě za tu odvahu přidávám jednu hvězdičku.

Nu, a k čemu jsem dospěl? Češkovu představivost velice kvituji, velkomoravské reálie popisuje podrobně a přitom nemám pocit, že by čtenáře mátl či nějak mlžil. V knize navíc své zdroje popisuje a velmi sympaticky objasňuje, co a koho si vymyslel, případně co je objektivní pravda a co je při současném stavu archeologických výzkumů pravděpodobné. Potud tedy v pořádku a palec nahoru.

Horší už je to se čtivostí. Popisy jsou příliš suché, opakující se znovu a znovu v dalších lokalitách, kam se přesouvá děj. Co se ústřední dvojice „detektivů“ týče, na první pohled se zdá kombinace chytrého a vzdělaného knížete Slavomíra a jeho pravé ruky, silného a neohroženého Vikinga Erika skvělá. Kdyby … kdyby ve skutečnosti nebyli oba úplně stejní. Viking si ostrovtipem nezadá se vzdělaným knížetem a kníže v boji většinou ještě předčí Erika… Někdy jsem měl pocit, že kdyby se kdykoliv libovolně jejich jména prohodila, vyšlo by to úplně nastejno.

Chystal jsem se postupně číst další pokračování, ale když jsem narazil v knihkupectví na druhý díl, obracel jsem jej v rukách … a pak vrátil zase zpátky do police a koupil si jinou knihu… Ale myslím, že je to jen dočasná pauza a časem se k sérii vrátím. Což mi docela potvrzuje zlepšující se hodnocení novějších dílů.

haski
19.03.2016 4 z 5

Moc mě potěšila kniha, ale i spisovatel. Konečně jsem poznala jeho styl. Po mých oblíbených severských detektivkách to byl příjemný návrat do historie Moravy. Na mě trochu moc popisné, ale asi to i k té době patří.

Dandulka
22.08.2015 5 z 5

Velmi čtivé, děj má spád a vtip. Velká Morava- to nebyla jen soustava hradišť, v těch hradištích žili lidé a měli své radosti i starosti, které autor moc hezky popisuje,

kryspin66
08.08.2015 3 z 5

Dost jednoduchý děj a velmi časté popisy obydlí, oblečení a pod. Ubírá to na spádu děje. To mi na knize vadilo. Uvidím co další příběh.

cori
12.03.2014 3 z 5

Anotace mě hodně navnadila, detektivní zápletka je celkem promyšlená, i když je jasné, kdo vraždu spáchal, neboť už od prvních stránek jsou jasně určené role - na jedné straně čestní a hodní Moravané a na druhé zlotřilí a lstiví Frankové. Autor jistě moravská hradiště (archeologická naleziště) prochodil a přesně nastudoval jejich dispozici, ale nemusel v textu popisovat rozložení místností a nábytku v každém domě, do něhož Slavomír vstoupil.
Str. 26 popis oblečení Erika: v 6 po sobě jdoucích větách autor použil 6x sloveso mít. Str. 27 a 28 popis Dolnogradu: v 16 souvětích je 18x sloveso být.
Když si odmyslím ty nudné popisy, jedná se o příjemnou oddechovku. Jen mně nesedlo, že staří Moravané používají v 9.století opakovaně výrok: "Náhoda je blbec." Trochu komické je též, že Slavomír ovládá pár karate (kung-fu) chvatů, které se naučil od jednoho Araba, který se je pro změnu naučil od šikmookého muže z Kitaje.

vincek1
08.11.2013 3 z 5

Kniha, která je chvílemi napínavá a chvílemi až nudná. V historických knihách mám rád kapitoly, které se čtenářům snaží přiblížit prostředí ve kterém žijí hrdinové příběhu. V této knize se však dosti často dokola opakují některé pasáže a myslím si, že je to, jakoby autor chtěl splnit kvótu napsaných stránek. Je to můj názor, který nikomu nevnucuji. Z tohoto pohledu se mi zdají lepší příběhy pana Jana Bauera, ale jak říkám je to můj osobní názor.

irousek9
12.08.2013 2 z 5

Dle čistě mého názoru,je zde zbytečně zdlouhavý popis všech věcí,oblečení a budov,který se zbytečně opakuje.Přečetla jsem již velkou řádku historických knih,kde je samozřejmě důležité,aby si čtenář představil okolí,ve kterém se odehrává děj,ale jde to stručněji a hlavně zajímavěji.Nakonec mi vyplývá,že čistě detektívní zápletka v této knize by se ale vešla jen na pár stránek a ke všemu pachatel je zde nastíněn již v první čtvrtině knihy,takže žádné velké napětí se zde nekoná.Přečtu si ale určitě i další díl,uvidíme,zda bude lepší,nebo si já lépe zvyknu na podání příběhu tohoto autora.Nechtěla jsem srovnávat s panem Vondruškou,ale musím.Na míli vzdálené od jeho spisovatelského talentu...

Macek58
11.06.2013 4 z 5

Příjemné čtení na dlouhé zimní večery.

Márinka
19.04.2013 3 z 5

Po Vondruškovi se těžko čte někdo jiný. Ale třeba se pan Češka "vypracuje". Má v plánu mnoho pokračování :)

honza66
28.03.2013 2 z 5

Není to úplně špatný, ale až moc mě přišlo, že se autor chce svézt na popularitě Vondrušky a jeho Oldřicha z Chlumu. Jako kdyby trochu opisoval, resp. nechal se až moc okatě inspirovat. A to pak nikdy nedopadne tak dobře jako originál...

Yvette
12.07.2012 5 z 5

Velmi dobrý příběh, nadchne jak příznivce detektivek, tak ty, kteří čtou rádi historické věci.

vitavita
06.04.2012 5 z 5

Konečně zase kniha, která souvisí s Velkou Moravou. Je čtivá a napínavá. Už se těším na další pokračování.