Zločin a trest

Zločin a trest
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51373/bmid_zlocin-a-trest-Qd5-51373.png 4 2702 2702

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům... Dostojevského styl vyprávění je ale natolik sugestivní a naléhavý, že jen málokdo odolá poněkud zvrácenému kouzlu Raskolnikova uvažování. Kniha patří k základním kamenům moderního evropského písemnictví a je určena každému čtenáři krásné literatury.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

Klárai
06.12.2016 5 z 5

Bezesporu nádherná kniha! Perfektní psychologické vykreslení postav, celkově sice trochu ponuré, ale to k Dostojevskému patří.

Minagon
05.12.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih všech dob. Strašně intenzivní a silné čtení. Naprosto jsem se sžil s hlavní postavou a trápil jsem se spolu s ním. Geniální.

FoboSVK
22.11.2016 5 z 5

Každý si už musel položiť otázku „čo by sa stalo ak ...?“ alebo „dokázal by som ...?“
A Dostojevskij sa nebál (už v tej dobe) za tie tri bodky dosadiť čin (a činy vedľajších postáv ku ktorým sa vyjadruje) o ktorom sa hanbíme premýšľať, uvažovať (aj keď verím, že mnohí z nás si takú otázku položili – len tak aby si to zanalyzovali – nič viac) a aj sami pred sebou (a nie to svoje úvahy zdieľať s verejnosťou) sa takej myšlienke bránime a hovoríme si „nad čím to vlastne uvažujem, veď to nie je normálne.“ A Dostojevskij to všetko opísal vierohodne, až podozrivo...

Pomocou hlavnej postavy síce rieši extrémnu situáciu ale tá psychická analýza je fakt reálne uveriteľná. Po prečítaní knihy nemôžem povedať či to Dostojevskij vystihol ani dúfam že nikto z nás. Ale skúste zmeniť subjekt a jeho extrému situáciu... Napríklad dieťa a jeho extrémnu situáciu –rozbitie trebárs vázy a následnom mlčaní/popieraní činu. Toto už mohlo zažiť viacero z nás a keď si spätne zaspomínam na podobné situácie veľa vecí sa zhoduje s Dostojevského analýzou (síce v menšej miere samozrejme ako v knihe).

Nakoniec by som asi povedal, že je to naozaj ťažká kniha ktorá rieši ťažké otázky ako je vražda a preto si treba rozmyslieť či ju začať čítať alebo ju odložiť na neskôr.

Domuly
20.11.2016 5 z 5

Je to moje první dílo od Dostojevského a je opravdu neskutečné, jak dokázal vylíčit psychiku člověka. Vnitřní rozklad, který skončil až vraždou, následný boj se svědomím a Raskolnikův pocit výjimečnosti, který si myslím, je často hlavním pocitem vrahů. Geniální, až jsem si říkala, že snad autor musel taky někoho zabít. Horší než samotný akt vraždy mi přišlo ubytí kobylky. To bylo tak barvitě popsané, že mi z toho až stály chlupy na rukou. Přes všechny tyto kvality, mi ve stylu psaní něco nesedlo. Oproti Tolstému, dalšího velikána ruského realismu, do kterého jsem se zamilovala po pár stranách, mi zde něco vadilo. Nejsem schopna říct co, ale určitě zkusím ještě nějaká další jeho díla.

nikol2178
09.11.2016 3 z 5

Četla jsem knihu v rámci povinné četby k maturitě, ale jinak to bylo fajn čtení.

Jap
18.10.2016 3 z 5

Asi to není můj šálek kávy. Knižku jsem přečíst zvládnul, ale trochu mě to chytlo až v poslední třetině. Jinak jsem se v tom dost ztrácel a přemýšlel, proč ta knížka je tak vyzdvihována. Šílení mi přišli celkem všichni. Rozhodně si nemyslím, že by kniha měla být jako povinné čtení, protože bude spíš začínající čtenáře od čtení odrazovat.

slaska77
12.10.2016 4 z 5

V některých pasáží zejména ze začátku až urputně depresivní, nevím, jestli vhodné jako povinná četba pro středoškoláky.

Shimargh
08.10.2016 3 z 5

Moc nechápu v čem tkví status kultu u této knihy, je to naivní, rozvleklé a vcelku nudné čtení.

Natyna3
30.09.2016 4 z 5

Tak jsem to dala! Byl to mazec..
Nejprve, když na začátku knihy došlo k vraždě, jsem si říkala, co tam proboha budou těch 350 zbývajících stran řešit! Ale ono opravdu bylo co rozebírat.
Určitě nelituji, že jsem po knize sáhla. I když jít s ní k maturitě mě trochu děsí. Není to taky žádné lehké, ploché dílo, že?
Zločin a trest doporučuji všem, kteří se chtějí do něčeho na nějakou dobu vžít, protože je to jedno z děl, která si žádají čas. Tuto knihu nelze přečíst za dva, tři večery, ale možná, že se už navždy stane součástí určitého období vašeho života.

B.V.
20.09.2016 5 z 5

Nesmírně toužím napsat sem komentář, ale zároveň mám chuť ho smazat, ještě než dokončím první větu. Ano, doufala jsem v silný čtenářský zážitek, ale že se do mě tato kniha vpije jako kapka jedu, kterou nepřijímám s nelibostí, nýbrž dychtivě, to jsem nemohla tušit. Je to jako dívat se na film, který se vymyká všem předešlým kinematografickým zážitkům, a na konci zůstat omráčně sedět a čekat, jestli se ještě vrátíte k sobě, na začátek, než jste film pustili - anebo jestli jste opravdu jiní, překroucení, vyměnění; docela cizí, a zároveň blíž sobě samým než kdy dřív. To se pak člověk touží vrátit na začátek, jen aby to mohl všechno prožít znova…

Qadin
05.09.2016 5 z 5

"Co se dá dělat, minula jste! Střílejte dál, čekám," řekl tiše Svidrigajlov a pořád ještě se usmíval, avšak nějak pochmurně. "Takhle vás chytnu dřív, než natáhnete kohoutek!"
Duněčka se zachvěla, chvatně natáhla kohoutek a znovu zamířila.
"Nechte mě!" zaúpěla zoufale. "Přísahám, že střelím znova... Zabiju Vás!"
"Pravda.. na tři kroky jistě. Ale jestli mě nezabijete.. tak..."
Oči mu zablýskaly. Udělal ještě dva kroky.
Duněčka stiskla kohoutek. Revolver selhal!
"Špatně jse nabila. To nevadí! Máte tam ještě kapsli. Dejte si to do pořádku, počkám."

...
Svidrigajlov vyndal revolver a natáhl kohoutek. Achilles zvedl obočí.
"Thak přece, na thakový žertíky thady není místo!"
"Pročpak by nebylo?"
"Prothože není!"
"Podívej kamaráde, to je mi fuk. Mně tohle místo vyhovuje. A kdyby se tě ptali tak jim řekni, že jsem odjel do Ameriky!"
Přiložil si revolver k pravému spánku.
"Ale thady ne, thady není místo!" polekal se Achilles a vytřeštil oči.

úžasné dialogy, dobrá psychologie postav, cynické a kritické, pořád nechápu, že Raskolnikovi bylo pouhých 23 let...

Kremrolka
16.08.2016

Zezačátku mě kniha moc nebavila a styl,kterým byla napsána také ne,ale pak jsem se do knihy začetla a mile mě překvapila . Určitě doporučuji přečíst ;)

Bumeso
14.08.2016 5 z 5

Prvotřídní čtenářský zážitek!!

sssmile
06.08.2016 3 z 5

Upřímně, jsem ráda, že to mám za sebou. Ne že by se mi to nelíbilo, jen mě někdy unavovaly odstavce a odstavce myšlenek, ve kterých jsem se občas ztratila a pěkně zamotala. Jinak super knížka, no a, že už je to nějaký čas, co prvně vyšla.

konicekbily
31.07.2016 5 z 5

Napsáno/vydáno před sto padesáti lety! Velká poklona Fjodore Michajloviči!

Pajina68
27.07.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Měla jsem ji jako povinnou četbu, ale asi z rebelství jsem nechtěla nic povinně číst. Ale po pár letech jsem zjistila, že ne všechny knihy, které jsme číst "museli", jsou špatné. Tenhle příběh mne velice zaujal a kniha se mi moc líbila.

Renatecka
24.07.2016 3 z 5

Literární klasika, po které jsem sáhla ze zvědavosti a chtěla jsem sama poznat, jakýže skvost to tedy je. Námět knihy hodnotím velmi kladně, ovšem styl vyprávění už mě tak moc nezaujal. Předlouhatánské rozebírání veškerých myšlenek, popisy, patetické jednání a rozmluvy postav - za to ubírám nějaké hvězdičky. Na čtení toto dílo není jednoduché, místy mě popisy a sáhodlouhé vyjadřování Raskolnikových myšlenek tak unavilo a zmátlo, že jsem potom místy i při čtení začala přemýšlet, co budu vařit k večeři :-D :-D. Ale jsem ráda, že jsem knížku dočetla do konce a můžu si ji zařadit na seznam přečtených děl.

Mr.Burns
14.07.2016 5 z 5

O čem je tato kniha a co jsem si z ní odnesl? Jak lze popsat slovy něco tak složitého jako lidskou duši, veškerá její zákoutí, rozdíly a protiklady? Rozhodují o naší povaze naše geny, výchova nebo vnější prostředí? Co vede člověka k vraždě?

Kniha pojednává o celé paletě pocitů, které se v každé mysli neuvěřitelně mísí, prolínají, ale zároveň jsou v rozporu. Dostojevkijmu se dle mého názoru velmi věrně povedlo zobrazit duši člověka, který ztratil smysl bytí a neví co dál. Pojednává o lidské čistotě i intrikách – často v rámci jedné postavy (zj. té hlavní). Pojednává o lidech na rozcestí, o lidech sužovanými chudobou, o lidech „sužovaných“ bohatstvím a o lidech sužovaných démony (alkoholem, promiskuitou, nenaplněnými představami o zářné budoucnosti plné uznání, pocit méněcennosti,…). Vypráví také o lidech, kteří dokázali smysl života zpětně najít, o lidské vytrvalosti a o lidské dobrosrdečnosti (respektu) i egoismu (despektu). Jednoduše řečeno, jedná se o knihu kontrastů.

Ve chvíli, kdy člověk ztrácí i poslední jiskřičku naděje, nachází se jeho mysl v pustinách, jedinec bloudí a hledá východisko (vražda, sebevražda, pomatení smyslů, ztráta smyslu pro rozpoznání hodnoty jakéhokoliv lidského života, obhajoba svých činů ideologiemi,…). V knize se však objevuje i naděje, která může nabývat různých podob – láska, víra nebo pomoc druhým.

V neposlední řadě bych vyzdvihnul a ocenil autorovy schopnosti sugestivně popsat dialogy nebo scény (umlácení koně). V určitých chvílích mi srdce doslova bušilo spolu s postavami.

„Chudoba není neřest, o tom není sporu. Já vím, že ani pití není ctnost, to je nasnadě. Ale bída, velevážený pane, bída je prosím neřest. Jste-li chudý, stále ještě netratíte ušlechtilost svých přirozených citů, kdežto v bídě vždycky a každý. Za bídu dokonce nevyhánějí z lidské společnosti holí, ale vymetají koštětem, aby vás co nejvíce ponížili; a docela správně! Protože když mám bídu, jsem první ochoten sám sebe urážet! Proto si rád přihnu!“(str. 9)

hana1984
08.06.2016 5 z 5

Od této knihy jsem ani nevěděla co čekat,ale velmi příjemně mě překvapila.Dobře se četla a čtenáře hodně vtáhla do děje.

KMiriam
02.06.2016 5 z 5

Patří ke klenotům světové literatury. Jako ostatně celé Dostojevského dílo. Psychologický postřeh je tu "hlavní postavou" a je mu podřízen i děj. Nesluší se toto dílo vůbec komentovat. Skláním se s úctou a obdivem.