Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445819/bmid_zlaty-kompas-AgV-445819.jpeg 4 1145 145

První díl rozsáhlé románové fantasy trilogie. V paralelním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. V jejím světě má každý člověk daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším zpodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází aletheometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Argo

Northern Lights , 1995

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Kniha má spád, je dobře napsaná. Doporučuji

DuncanIdaho
04.07.2017 5 z 5

Dobře napsané vyprávění z dobře promyšleného světa. Moc se mi líbí nápad daemonů.

sabca.0207
01.06.2017 3 z 5

Pořád nevím, co si o ní myslet. Na jednu stranu byla hodně napínavá, tajemná a dobrodružná, ale na druhou stranu by to chtělo hodně zkrátit, protože tam bylo hodně hluchých míst a rozhodně se mi nelíbil konec. Autor chtěl napsat nějaký wow efekt, ale bylo to nelogické a přehnané a trochu mě to odradilo od dalších dílů.

dancadragneel
27.04.2017 5 z 5

Prekrasna kniha, která mě rozhodně zaujala, potěšila a vrátila do dětských let. Už se nemohu dočkat až si přečtu další díl, poněvadž mě Lyry a Paintalaimonovo dobrodružství přinutilo se opět zacist do překrásné knihy s úžasným dějem

AllyKumari
21.03.2017 4 z 5

V knize jsou chvíle, které mi přišly fantastické a strhující, a pak jiné, které jsou už tak překombinované podivností, že působí poněkud kýčovitě. Příběh se nedá předvídat, a přesto jsou problémy řešeny za pomoci magického přístroje takřka levou zadní. Výborně napsané, ale něco tomu chybí. Neumím to popsat. Ta pátá hvězdička se prostě ne a ne rozsvítit.

Lokina
21.03.2017 5 z 5

Hezká, milá kniha s okouzlujícím světem. Film jsem viděla a moc se mi nelíbil. Kniha je prostě lepší :-) Ta myšlenka s daemony se mi hodně líbila, mít někoho s kým můžete sdílet své pocity, myšlenky, spřízněnou duši po celý čas vašeho bytí. Já bych osobně taky chtěla taky takového (třeba vlka nebo orla :-))

Percabethka
22.02.2017 5 z 5

Když jsem Zlatý kompas poprvé otevřela, říkala jsem si, že po těch YA v ich-formě, které jsem v poslední době četla asi nejvíc, mě tahle knížka nebude bavit. Opak je ovšem pravdou.
Díky svižnému tempu a vtipným částem se knížka četla v podstatě sama a ještě víc mě začala bavit, když jsem se dostala k části, kde říkají, že Alethiometry jsou z Prahy ♥
SPOILER
Jediné, co bych chtěla vytknout, je ten konec. Zabijí jí nejlepšího kamaráda, ale ona jen sleduje svoje rodiče a pak ho tam nechá jen tak ležet a odejde si? Vážně?
Kromě téhle části je ale kniha skvělá a mohu jí jen DOPORUČIT :)

evzen3368
24.01.2017

Tato kniha je velmi zajímavě vymyšlená
. Dostal jsem se k ní díky filmu který je oproti knize velmi špatný

wesulle
15.01.2017 4 z 5

Kniha měla dobrý spád a četla se rychle. Jen jsem se v závěru trošku ztrácela v autorově fantazii.

Ajrad1981
08.01.2017 4 z 5

Byť knihu hodnotím vysoko, je v ní něco, co mi tak úplně nesedí, ale nevím co. Nedokázala jsem si úplně oblíbit Lyru, přestože její mazanost, chytrost a odvahu oceňuji. Zvrat na konci, kdy najednou nevíte, kdo je vlastně větší padouch, patří také mezi to, co mám ráda. Příběh není ukončen, ale to je celkem logické, když se má jednat o trilogii. Vážně nevím, co mi tam vadí. Možná pocit na konci, kdy si nejsem tak úplně jistá, že mě láká pokračování?

Elea
05.01.2017 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila, má zajímavý děj i napětí, jen ze závěru jsem trochu v rozpacích.

Tess.96
20.11.2016 3 z 5

Ze začátku mi dělalo problémy se zorientovat v postavách, protože styl autora mi přišel takový zmatený, ale všímám si, že se začtením do knihy mám problémy skoro pokaždé. Pak se mi to začalo líbit, hlavně ten nápad s daemony. V jedné části knihy jsem se cítila až depresivně, když se ukázalo, co s nimi dělají a bylo mi jich líto, ale docela dost mě zklamal konec. Přišel mi naprosto nesmyslný, zmatený a kdyby nebyl zbytek knihy, tak dobrý, tak bych si nechtěla přečíst další díly, ale uvidíme.

Babsie
19.09.2016 3 z 5

Rozhodně zajímavá knížka! Četla se mi dobře, byla napínavá, překvapivá, tajemná, dobrodružná a akční. Překvapivě mi nevadilo, že jsou hrdiny malé děti, což je ve fantasy knížkách obvyklé. Tady se totiž nechovaly jako dospělí, ale mnohem realističtěji. Lyru jsem si moc neoblíbila, protože mi přišla dost otravná, takže to mi na knize docela vadilo, ale aspoň se chovala na svůj věk. Nápad s daemony a s pokusy na dětech s krásným novým světem a zajímavými postavami jsem od začátku obdivovala. Knížka byla jiná než film, takže mě i překvapila. Přestože děj byl super, hodnotím jen průměrně, protože mohl být o dost kratší, prostší zbytečných scén a dlouhých popisů a bohatší o akci a zvraty. Na další díly se díky vydařenému konci velmi těším.

Aredhelka
02.08.2016 3 z 5

Kniha láká na mnohem více než v ní je :) Rozhodně to není špatná kniha, je pěkná, zajímavá a originální, něco mi v ní však scházelo.

Arya26
07.07.2016 5 z 5

Ož od malička jsem měla ráda film Zlatý kompas a až teď jsem se dostala k tomu přečíst knižní předlohu. Knížka mě překvapila byla svižná, nádherně se četla a stále se tam něco dělo - Lyra nás nenechala ani stránku vydechnout :) ! Nápad s démony se mi moc líbí, protože je to originální. Lyra byla taky moc příjemná postava. Určitě si musím přečíst ostatní díly.

Karammela
27.02.2016 5 z 5

Kdo tvrdí, že je trilogie Jeho šerá hmota jen dětskou literaturou, nic nepochopil. Četla jsem ji jako dítě, jako dospívající i jako dospělá a nepřestává mě fascinovat, bavit a těšit.

natalli26
14.01.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že první jsem viděla film v roce 2007 a to je možná dobře, protože film se mi strašně líbil a bez předlohy jsem tak neměla z čeho být zklamaná navíc vidět "Sarumana" a slyšet "Gandalfa" v jednom filmu shodou okolností také od New Line (ty mají na vině sestříhání filmu) byl takový příjemný bonus. Jediné čeho lituji, že jsem po trilogii nesáhla dřív - pořád jsem dávala přednost jiným knihám. Ale přečtení nelituji, první díl je naprosto super. Ze začátku mi trošku trvalo se zorientovat a utřídit si všechny informace a výrazy, ale jinak jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Autor sice tvrdí, že fantasy nečte a že tuto sérii za fantasy nepovažuje, ale je to opravdu dobře promyšlený příběh, vhodný nejen pro děti, ale i dospělé a vřele doporučuji. Lyra je mi jako postava hodně sympatická - je přidrzlá, ale učenlivá a chytrá. Dělá chyby jako každý jiný člověk a jako správná fantasy hrdinka neváhá se vydat za dobrodružstvím a zkoumat svět (v tomhle případě spíš světy). Nápad s daemony je navíc senzační - taky by se mi takový hodil :) Jen jí nezávidím ty rodiče no :D

notburga
04.01.2016 4 z 5

Příjemné oddechové čtení. Povedená fantasy, už se těším na další díly.

Mark2000
03.01.2016 5 z 5

Když se mi tato kniha dostala do ruky, netušila jsem, proč se o ní tolik mluví. Ale stačilo mi pár stránek a pochopila jsem. Tato kniha čtenáře přesune do světa podobného tomu našemu, kde každého člověka doprovází jeho daemon. Myslím, že další věcí, která tuto knihu tolik vyzdvihne je to, že je to vyprávěno dítětem. Philip Pulman mě touto knihou doslova učaroval a hrozně moc se těším na další díly.

trudoš
15.12.2015 4 z 5

Světla Severu jsou úvodním dílem trilogie, takže i přes velkou záplavu děje se to hlavní začne odvíjet až na konci. Čím více se však do knihy ponoříte, tím více budete přemýšlet a těšit se na to, kam vás další stránky zavedou. Je to velmi pestrý příběh o dětech a jejich nevinném vidění světa. O tom, že dospělí si jdou vždy za svým a ne všichni jsou jednoduše hodní nebo zlí. O širších souvislostech a menším zlu.
Nejsilnější stránkou Philipa Pullmana jsou propracované kulisy tak trochu jiné viktoriánské Anglie. Mluvící váleční medvědi, víly a diktatura církve nejsou to jediné, co se od našeho světa liší. Autorova fantazie je v tomto směru velmi bohatá a každou další kapitolou vás o tom jenom utvrzuje.
I když má román nesporné kvality, nějak v mém případě úplně nezabodoval. Faktem je, že vyprávění mě chytlo až k závěru, kdy se ukáže, že dětská bezelstnost může vyústit v ošklivé vystřízlivění. Konec mě však natolik navnadil na pokračování, že to se pro mě stalo prakticky povinností.