Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445819/bmid_zlaty-kompas-AgV-445819.jpeg 4 1147 1147

První díl rozsáhlé románové fantasy trilogie. V paralelním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. V jejím světě má každý člověk daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším zpodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází aletheometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Argo

Northern Lights , 1995

Yassmine
29.03.2013 odpad!

Nerozumiem tomu, ako mohla táto kniha dostať tak vysoké hodnotenie. Ani som to nedočítala.

Kate.S
02.02.2013 1 z 5

Po knize jsem sáhla, protže se všem moc líbila a navíc to vysoké hodnocení...Teď to nechápu. Příběh mě vůbec nezaujal. Lyra mi přila až moc přechytračelá a dotěrná holka.

Oinike
01.02.2013 5 z 5

Četla jsem ji kdysi dávno (když mi bylo 12). Z daemonů jsem byla nadšená, hlavní hrdinku bych chvílemi nejradši nakopla, ale celkově mě knížka opravdu bavila, i když jsem místy tak úplně nechápala, o co jde. Asi bych ji doporučila spíš starším čtenářům, ale kouzlo téhle trilogie je mimo jiné i v tom, že si v ní každý najde něco pro sebe, nezávisle na věku.

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

Film Zlatý kompas se mi v kině kdysi docela líbil, tedy spíš nadhozené myšlenky, ale z kina jsem odcházela s pocitem, že v pozadí příběhu je toho mnohem víc, než byl film schopný sdělit. Prostě jsme měla pocit, že pro opravdové vžití se do příběhu je potřeba kniha. K té jsem se dostala až o pár let později a ta mě utvrdila v tom, že jsem tehdy měla pravdu. Slušné rozpětí stránek dává příběhu dostatek prostoru se rozvinout do všech detailů a podrobností, které, když se na konci spojí, vytvoří úžasnou road-movie plnou strastiplných překážek, se kterými se musí vyrovnat dospívající dívka za pomoci mnoha sympatických přátel. Asi je to spíš pro děti, ale to mi vůbec nevadilo, protože Lyra je sympatická ve všech ohledech a i dospělí jí mohou závidět její vytrvalost a schopnost poradit si za každé situace. Oceňuji, že tu není žádné moralizování o rodinný vztazích (a že k tomu příběh přímo vybízí), ta trocha náboženství na závěr se dá překousnout a jediné malé mínus, co mě napadá, je konec - nekonec, protože poslední stránkou příběh rozhodně nekončí. Naštěstí je tu další díl, takže to není vůbec žádná katastrofa:-)

otula
25.12.2012 5 z 5

Výborná kniha, stejně jako celá trilogie. Příběh je postaven na originální myšlence a dokáže skutečně zaujmout, ačkoliv jsem se cítil trochu komicky, když jsem si knihy půjčoval v dětském oddělení knihovny :-) Jediné, co mi nesedělo, byly výkyvy v tom, že občas byly některé věci psány velmi dětinsky, zatímco u jiných pasáží pochybuji, že bych je jako malé dítě pochopil. Ale nic to nemění na tom, že jsem četby rozhodně nelitoval.

DariDerek
17.12.2012 5 z 5

Neskutečná kniha, úchvácená dějem, spokojená se vším a mít "svého" medvěda, to by se mi taky líbilo :-)

Pájuš
19.10.2012 5 z 5

výborná kniha, sice jsem některé fakta o prachu nepochopila, ale i tak se mi obsah libil. Navic ten nápad s daemony, kolikrát jsem toužila taky nějakého mít. Jedno z nejlepších fantasy co jsem četla.

A700
08.09.2012 5 z 5

Světla Severu - má nejoblíbenější fantasy kniha. Příběh možná trochu pohádkový a tedy spíše pro mladší čtenáře, ale bavil mě pokaždé (knihu jsem přečetla asi třikrát). Vždy hned po pár přečtených stránkách propadnu ději, sledovat příběh děvčete s jejím daemonem mi přijde uchvacující. Lyra je postava neúnavná, plná energie, chytrá, odvážná a poměrně motivující.
Moc se mi líbí nápad přiřadit k lidem daemony, vždy jsem si pak představovala, jakou podobu by asi měl ten můj.
Také mě pohltila myšlenka více světů, Prachu a s ním souvisejícího alethiometru (což je mimochodem daleko hezčí název než jen zlatý kompas..)! Přiběh je skvěle promyšlený, rozsáhlý a hlavně - dovede mě k přemýšlení, což velmi oceňuji. Znáte to, když dočtete knihu a říkáte si: "Co teď?".. Ještě že tohle je teprve první díl trilogie, i když ho asi z těch tří považuji za nejlepší.
Škoda tolik okleštěného filmu. Prvně jsem četla knihu a pak až viděla film a tak mě trochu zklamal, protože atmosféra v knize je tak nějak kouzelnější, ucelenější. Ovšem chápu, že pokud by film měl obsahovat vše, musel by trvat daleko déle než "jen" necelé dvě hodiny.
Určitě všem doporučuji, tohle dílo považuji za velmi příjmné počtení. Asi se do toho zase brzy pustím..

anisek989
09.07.2012 4 z 5

Už chápu proč má na ČSFD folm tak nízké hodnocení, Vždycky jsem si myslela, že ten film je skvělý, ale po přečtení knihy se mi zdá hrozný ! Polovina knihy ve filmu ani není a konec je taky uplně jiný. Kniha se mi moc líbila a četla se taky moc dobře.

Kituna
04.05.2012 3 z 5

kdyz sem si knihu pujcila v knihovne tak jsem si myslela ze to bude nejaka kravina .. ale nebyla!!§ kniha byla velmi zajmaváá ale zase jako že byla nejlepsi to rict nemuzu

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

Kniha (a tedy celá série) patří k mým nejoblíbenějším. Všem určitě doporučuji, ale musím se zastat starého překladu vydání z roku 2002, přijde mi mnohem lepší, psané v hezčím jazyce.

nikorka
29.01.2012 5 z 5

Túto knižku som si len tak náhodou ako mladšie dievča požičala v knižnici, a začala som ju čítať, najprv len so záujmom, ale potom to vzrástlo na dychtivosť zistiť čo bude ďalej. Kniha mala v sebe to, čo ma veľmi zaujímalo, dobrodružstvo, dynamiku, prekvapenie a tiež istú hrôzu, že čo sa to vlastne s deťmi dialo.. Okrem hlavnej hrdinky sa tam vynorili iné postavy, ktoré som si fakt obľúbila (Iorek, Lee Scoresby... ). A keďže som bola mladšia, a nemala som ani internet, tak som nevedela, že vôbec nejaké pokračovanie je, ale straašne veľmi som po tom túžila,a raz som šla do knižnice a bolo to tam ! Chytila som na mieste noviniek jednu knihu a prečítala som si, že to je pokračovanie Zlatého kompasu. Pribudla nová postava, dej sa rozšíril aj o súčasný svet, aj o nejakú tú dôležitosť hrdinov a ich činov do budúcna, a aj z histórie ľudstva, proste nabrala väčšiu vážnosť - nie je to rozprávka ledajaká. A tretia kniha - neskutočná. Uplne iný smer, ale neskutočné, na konci som strašne plakala. :)
A ešte by som chcela dodať niečo k filmu. Veľmi ma mrzí, že ma to neuchvátilo, film sa nenatočil podľa mojich predstáv, no ale čo už. Filmové reprodukcie kníh sa len ťažko, ak vôbec, vyrovnajú knihe. A potom tak v tichosti nadávam, keď mi niekto povie, že ten film je nudný alebo ho tak neočaril, pretože viem, aké super to bolo v knihe a chcela by som, aby to zažil z pohľadu knihy, ale nedá sa niekoho nútiť čítať .. :)

UPDATE: 2020
Netflixový seriál ma príjemne prekvapil a odporúčam ho. Som veľmi zvedavá ako bude pokračovať v ďalších sériách. Držme si palce :)

DiscworldFan
01.01.2012 5 z 5

Kniha je krásná, čtivá a výpravná. Moc se mi líbili démoni, také bych chtěla nějakého mít. Dále mě docela zaujal názor na církev. Podle mě je nejlepší část knihy na výzkumné stanici. Jsem docela zvědavá, jak bude trilogie pokračovat a rozhodně plánuji si přečíst další díly. Viděla jsem také film a kniha je mnohokrát lepší, jediné co se mi hodně líbilo na filmu je soundtrack, jinak mě velmi zklamal konec.

denuska
06.09.2011 4 z 5

Nemohu napsat negativum, Lyra, daemoni, alethiometr......opět krásná práce s lidskou fantazií. Kéž by bylo více skvělých fantasy autorů.

Papája17
20.08.2011 5 z 5

Film je podle mě jen slabý (a trapný) odvar toho, co v téhle knížce skutečně je.

akina
10.07.2011 4 z 5

Kniha mě docela zaujala, jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla, když jsem ji stále odkládala s tím, že mi film možná stačil, ale teď se rozhodně chystám na další díly. Jen tedy rozhodně nedoporučuji dětem, své osmileté dceři bych ji přes spaním určitě nečetla.

Hanyuu-hime
02.07.2011 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem si myslela, že kniha je určená spíš dětem a také proto, že jsem viděla film a opravdu mě tedy nijak nedostal, knihy jsem se stranila...
Byla to ale ohromná chyba, jelikož je to opravdu povedené dílo, které stojí za to a spíš než dětem bych ho doporučovala starším, už kvůli tomu, že něco z toho by děti třeba ani nemusely chápat...
Občas mě sice Lyra neskutečně vytáčela svou neskutečnou chytrostí, ale nakonec jsem to nějak přežila...
Zkrátka je to opravdu povedená kniha a určitě stojí za to, si ji přečíst.

OldaB
15.05.2011 5 z 5

Celkem chybně jsem se domníval, že je to kniha pro děti. Překvapil mě ovšem mnohovrstevnatý příběh, ve kterém vše souvisí se vším. Po přečtení se mé myšlenky často ubírají k víře, to se mi moc často nestává. Těším se na další dva díly.

Kvothe
27.03.2011 5 z 5

Tato kniha je jednou z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četl a četl jsem jich mnoho a mnoho. Bohužel to píši sem pod nové české vydání Zlatý kompas, jehož překlad je vskutku ubohý - původní překlad Světla severu má sice doslova stupidní přebal :-)) ale je mnohokrát kvalitnější. Světla severu, Dokonalý nůž a Jantarový dalekohled nabízí příběh, který odkazuje na téma duše, bytí, existence, esence, svět idejí, Boha, Andělské bytosti a mimo jiné také na člověka samého. Vše je skryto v úžasně zpracovaném a neskutečně čtivém fantasy hábitu. Film je bohužel ostudou tak úžasné knihy - pořád je ale nesčetněkrát lepší než ne-film Eragon :-))

motobo
15.11.2010 4 z 5

Podle přebalu mi kniha připadala, jakoby neměla tu správnou jiskru.
Ale protože jsem viděl film natočený dle předlohy této knihy, tak
jsem se rozhodl si knihu přece jen přečíst. Po přelouskání úvodních
stránek první kapitoly jsem si připadal jako omámený. Drogou pro mne
bylo každé slovo a já se nemohl od knihy odtrhnout. Poprvé za dlouhou dobu se mi
stalo, že jsem se cítil jako malé dítě co našlo schovaný poklad.
Náramně jsem se odreagoval, ale obsah knihy mne nenechal lelkovat moc
dlouho. Poté, co jsem se vžil do děje, mne kniha donutila přemýšlet
nad otázkami z ní vyplývajících. Někdo by si mohl myslet, že kniha bude
pro děti, maximálně pro mládež do 15 let. Ale opak je pravdou. Díky až možná
filozofickým otázkám, tykajících se podstaty celého světa a nekonečného
vesmíru, si tuto knihu vychutná také člověk starší. A zároveň je tu možnost
uvažovat nad propojeností paralelních světů, kterých autor hojně využívá v
hlavní tezi. Proto je mé hodnocení následující:

Objektivní hodnocení 87%
Subjektivní hodnocení 94%