Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474967/bmid_zkaza-a-nadeje-Aev-474967.jpg 4 1267 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

ZůzaSomolka
15.11.2021 5 z 5

Nemůžu říct, že by to bylo méně ponuré a zoufalé než předchozí díl. Když už člověk má pocit, že by to mohlo vyjít, že by se to mohlo k lepšímu obrátit, stane se něco nečekaného, něco, co hodí hlavní hrdinku na dno (stejně jako v šesti vranách) a to je jeden z důvodů, proč je to tak dobré, proč je to tak napínavé a čtivé - člověk nikdy neví, co se pokazí a kdy se to pokazí a doufá, že se to nepokazí, ale tak nějak po těch x knihách ví, že se to pokazí. A ono se to zas vyřeší, a pak zas pokazí. Dočetla jsem celou sérii, protože se to čte dobře a chtěla jsem to mít přečtené a asi jsem i byla zvědavá. A jsem moc ráda, že jsem vytrvala a jsem ráda za konec, jaký to mělo. Nakonec všechno zapadlo na své místo a poskládalo to tu skládanku, kterou mělo. Všechny tak skvěle vylíčené emoce beznaděje, naštvání, smutku vykonaly, co měly. A výsledkem je příběh, který stál za to si přečíst a který není emočně plochý. Váhala jsem mezi 4-5 hvězdičkami a nakonec dala 5 pro ten konec, jaký to mělo. A protože není fér to srovnávat s Šesti vranami, které si zaslouží 6 z 5 hvězd.

Luna7
01.11.2021 5 z 5

Za mě dobré ukončení série. V té Bílé katedrále je to sice takové pomalejší, ale pak se to začíná rozjíždět. Prozkoumáme nová místa v Ravce a zažijeme další dobrodružství, ale zase přijdeme o pár postav. Musím přiznat, že ty dva zvraty ke konci jsem nečekala, což je dobře. Zato jsem čekala, že s Temnyjem to nedopadne dobře. Myslím si, že Alina skončila spokojeně, vždyť takový život si vlastně celou dobu přála, i když jí přece jenom to, o co přišla, bude navždy chybět.
Určitě si přečtu i další knížky z Grishaverse.

veverrka11
31.10.2021 3 z 5

Z prvního dílu jsem byla nadšená, že druhého zklamaná a z tohoto? Nevím, očekávala jsem asi trochu víc (přinejmenším jiný konec).
Alina se po epické bitvě z minulého dílu zotavuje v úkrytu se svými nejvěrnějšími. Jaké plány spřádá Temnyj a co se stalo s Nikolajem?
Začátek knížky je poměrně nezáživný. Od opuštění úkrytu pak kde o jeden zvrat za druhým. Ať už jde o Temnyjovu pomstu, Nikolajův osud nebo samotný závěr. Závěrečná bitva mi přišla napsaná poměrně stroze a uspěchaně, rozhodně na mě nepůsobila tak epicky jako ta z druhého dílu. A ten konec? Já ho prostě nemám ráda!

david9690
27.10.2021 5 z 5

Tak i serie Griša je dočtena. Bylo to moc příjemné toulání se po Ravce v úžasném světě obří autorčiny fantazie. Všechny 3 knihy byly extrémně čtivě napsané a jednoznačně musím uznat, že paní Bardugo prostě umí a já jsem si všech 5 knih (2x vrány, 3x Griša) co jsem od ní četl, opravdu vychutnal. Začátek 3-tího dílu v podzemí mě až zas tak moc neuchvátil, ale jinak to bylo výborné. A Nikolaj prostě nejlepší. Ty jeho skvělé hlášky mě fakt velmi bavily, jeho vynálezy byly úžasné a to jeho "hnízdo" v horách bych chtěl navštívit. Musím si sehnat ještě Zjizveného krále a Vládu vlků (serie právě o Nikolajovi) a myslím, že se mám opět na co těšit.
Byla to krásná serie a čas prožitý v Ravce se všemi těmi skvělými postavami byl pro mě velmi odpočinkovou záležitostí. Děkuji pěkně.

Kaytria
27.10.2021 4 z 5

Zakončení série to bylo dobré, nicméně je to asi nejslabší díl této série. A jak už bylo zmíněno, Šest vran je jednoduše lepší (Asi ani tak ne příběhem, ale tím, jak je to psaný - utíká to nějak svižněji). Ale i tak se to čte velmi dobře, téměř samo, a postavy jsou vesměs sympatický.

tessiesulcova
25.10.2021 5 z 5

Nádherné zakončení příběhu, i když pro milovníka mého nejoblíbenějšího záporáka... Kniha mě velmi překvapila a četla jsem jedním dechem až do konce. Alina jako hlavní osoba mi přirostla k srdci už v prvním díle, i přes to, že některé čtenáře štve její rozhodování mezi Malem a Temnyjem, ale mě to nikdy nevadilo.

Knihu velmi doporučuji všem milovníkům fantasy a YA. Dávám 5 hvězdiček z 5 a nikdy bych neměnila. Akorát mě mrzí, že je konec...určitě se ke knihám znovu vrátím.

roso.mak
20.10.2021 3 z 5

Ptáček jarabáček se blbě hledá, když vás zavírají vlastní fanatici...

Ten konec mě přišel takový zvláštní. Myslím, že by se to dalo vyřešit trochu epičtěji, vždyť je to přece jenom fantasy, ne?

marrie5227
08.10.2021 5 z 5

Nad tímto dílem jsem si vyplakala oči. Neskutečný konec celé série. Autorka rozhodně nešetřila napětím, akcí a dojemnými scénami.
Za mne rozhodně nejpovedenější díl, krásná práce.

Nikola_
03.10.2021 5 z 5

Za mě skvělý závěr série

knihomolkaMist
24.09.2021 3 z 5

Krásné zakončení děje. Už se těším, až si přečtu Šest vran, abych se konečně mohla vrhnout na seriál :D
Děj byl celkem fajn, ale stále si stojím za názorem, že první díl je prostě nejlepší.
Je to každopádně moc fajn jednoduchá a čtivá fantasy, která se čte neskutečně rychle :)

pipa36
17.09.2021 4 z 5

Líbilo se mi to. Celý příběh dospěl do uspokojivého konce, závěr mě dokonce překvapil. Přesto mám pocit, že závěrečný souboj Temnyje s Alinou nebyl tak "epický", jak jsem si původně představovala - jejich setkání na závěr druhého dílu v kapli se mi líbilo výrazně více.
Rozhodně se mi ale série líbila, asi budu příběhem z Ravky pokračovat.

klarka009
16.09.2021 4 z 5

Tak a je to tady. Konec této série :) Začátek v Bílé katedrále mě tedy nebavil, ale jinak to bylo opět super. Velmi se mi líbily části, kdy Alina chodila "navštěvovat" Temnyje. To jak ji to k Temnyjovi táhlo i přes to, co vše měl na svědomí bylo super :) Mal mi v tomto dílu vadil nejméně, konečně dělal to co měl a nedělal vlny :D Vyprávění Baghry o Morozovovi jsem četla s otevřenou pusou a podruhé mě autorka šokovala když Alina našla třetí umocňovač. To jsem opravdu nečekala. Nikolaj zde byl opět úžasný, měl vždy na vše skvělou odpověď a jeho Kolovrat bych chtěla vidět na vlastní oči :) Konec byl na mě moc sluníčkový. S Temnyjem se to uzavřelo na můj vkus moc snadno na to, jak byl mocný a starý.. Když to shrnu tak celá série byla super, ale vím že autorka to umí i lépe, což mi potvrdilo čtení Šest vran

knihomolkalenka
16.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Začátek mě v podzemí moc nenadch ale pak byl příběh nesmírně poutavý a čtivý. To všechno co se tam odehrálo bylo hustý. Aparátuse jsem vůbec neměla ráda. To co se tam všechno stalo mi nahnalo mráz po zádech . Slzička ukápla hlavně z posledních stran knihy. Celá trilogie mi přišla hodně odlišná od Šesti vran i když jsem Šest vran nedočetla. Moc se mi série líbila a asi neplánuji číst další knížky od autorky abych si nezkazila pohled na Grišu.
Knížku moc doporučuji a zase nádherná obálka.
4,5/5⭐

4129
04.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Myslela jsem že tato série není nic pro mě. Poslední díl jsem skoro ani nedočetla. Ale jen co se to v posledním díle rozjelo? Myslím že mi tahle knížka několikrát zlomila srdce i když s koncem jsem spokojená. Upřímně je mi hrozně líto Alexandra. Chlapce, který chtěl bezpečné místo kam bude patřit.

Janniska
21.08.2021 5 z 5

Celá trilogie se mi moc líbila.Napínavé , přesto oddechové čtení.Pohádkový svět vytvořený autorkou byl plný úžasných a (aspoň v mé hlavě) krásných míst,bytostí i lidí.Ráda jsem do toho světa unikla a byla na chvilku jeho součástí.Děkuji

Kni-holka
09.08.2021 3 z 5

Nejvíce mě překvapila rozdílnost mezi sérii Griša a Šest Vran. Stejný autor, ale úplně rozdílný styl i kvalita vyprávění. Série Griša se mi líbila. Četlo se to dobře a za víkend se to dá v pohodě přečíst. Bála jsem se třetího dílu, protože druhý se mi moc nelíbil. Připadal mi zbytečně moc "táhlý". Ale trojka byla lepší, i když jsem očekávala trochu "drastičtější" konec obávaného Temnyje. A trochu moc patetická mi přišla první společná noc Mala a Aliny v předvečer závěrečné bitvy. Ale tak každého vkus. Ale přiznám se, že malinko slzička ukápla, když ty dva upalovali a všichni vykřikovala "Svatá Alina", ale na Alexandra si nikdo nevzpomněl. Ano, zabil mnoho lidí a grišů, ale po tom, čím si prošel, jak byl vychován a co bylo jeho cílem - ochrana a právoplatné postavení grišů - tak se mu člověk někdy nemůže ani moc divit. A proto oceňuji, že Alina, i když potichu, jeho jméno vyslovila. Evidentně to pro něj bylo důležité, aby jej někdo jménem znal. Na Zjizveného krále se těším.

Luciluc
28.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Čekala jsem akčnější závěrečný díl...Prostředí Bílé katedrály mi bylo nesympatické, ještě, že se tam odehrával jen začátek děje. Zato Nikolajův Kolovrat byl zajímavým místem (chtěla bych vidět tu hvězdnou oblohu :-)). Hledání ohnivého ptáka mi přišlo docela zdlouhavé, ale nalezení třetího umocňovače bylo celkem nečekané. Baghřino tajemství ohledně Morozova bylo asi největším překvapením. Byla jsem ráda, že zase více prostoru dostala Žeňa. Nikolaj byl opět fajn a líbily se mi "návštěvy v mysli" mezi Alinou a Temnyjem. Finálovou bitvu jsem čekala drsnější, i víc ztrát na životech...konec mě překvapil, až takový happy end jsem nečekala. Třetí díl se mi líbil asi nejméně, ale celkově trilogii hodnotím kladně a uvažuji nad tím, že si znovu přečtu Zjizveného krále..

Sss708
27.07.2021 4 z 5

Sérii jsem začala číst jen pro doplnění knih šest vran z kterých jsem byla nadšená.Sice mi celá série přišla slabší,ale určitě nelituji,že jsem se do ní pustila.Četlo se to dobře a určitě knihy zařazují mezi dobré.Poslední stránky po bitvě byly pro mě dojemné.

VeDny
23.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Čtu si komentáře ke všem dílům a baví mě sledovat, jak každý preferuje jiný díl. Osobně jsem přečetla sérii na jeden zátah během tří dnů a nejsem si tedy jistá, čím jednotlivé knihy skončily a začaly, pro mě to byl ucelený skvělý zážitek a už teď vím, že si knihy vyskládám do knihovny a jednou se k nim vrátím.
V tomto dílu mi přišlo zajímavé, že Alina tak vrtkavě těkala mezi třemi muži, aniž by to sama byla schopna pochopit. Pokud čtenář četl kvůli citovému napětí, musel z toho být nadšený, protože s každou kapitolou jsem myslela, že už se fakt pro jednoho rozhodla...minimálně tak udržela v pozoru fanouškovské základny každého z nich.
Začátek v podzemí byl utrpení, prozření ohledně třetího umocňovače jsem téměř nestihla vstřebat, ale popis světa, chování postav a dějové zvraty to všechno v dobrém přebily - jelikož jsem četla dříve Šest vran, věděla jsem, že Vrása zmizne a ještě se objevila informace o tom, co se s Alinou stalo- což nakonec bylo osmkrát jinak, čili jsem byla pořád napnutá.
Za mě skvělý zážitek, snad jen škoda, že knihy nejsou třikrát tak dlouhé. :)

Nifredil
14.07.2021 4 z 5

Je skvělé, když dokáže nějaká série zakončit pořádně všechny linky příběhu, nic není ochuzeno a ve čtenáři nezůstane pocit, že už vlastně nebylo o čem psát nebo autor něco vynechal. Tady se to povedlo na jedničku, vše do sebe zapadlo, zakončení bylo logické, vše uzavřeno a nikde nic nezkráceno nebo vynecháno. Kéž by bylo více takových sérií, hlavně v žánru hrdinské fantasy, kam tohle určitě spadá. Můžu doporučit, trojka nezklame a celá série udržela napětí i spád. Po dlouhé době jsem četla zase fantasy a tohle je moc pěkný zástupce daného žánru, rozhodně nelituji, že jsem sáhla zrovna po téhle sérii. Hezký čtenářský zážitek.