Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku

Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119728/bmid_zivot-a-zvlastni-podivna-dobrodruzs-7F1-119728.jpg 4 2074 212

Na přebalu titul: Robinson Crusoe. Proslulé dílo světové literatury, poprvé vydané r. 1719 a od té doby vydávané i překládané v různých úpravách, vychází nyní v nově přehlédnutém překladu pořízeném r. 1919 podle originálního vydání. Doslov napsal Aloys Skoumal.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Robinson Crusoe , 1719

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Pěkně převyprávěný příběh. V originále se Robinson setká s otcem, nikoliv s matkou.

mira.l
01.05.2022 3 z 5

Na originálního Robinsona jsem měl zálusk už delší dobu, minimálně od roku 2017, kdy jsem po letech opět sáhl po verzi, převyprávěné J. V. Plevou, kterou zná už několik generací především dětských čtenářů. A když letos vyšel v novém překladu v Odeonu, tak jsem si ho pořídil.
Zpočátku jsem si myslel, že původní Defoeův Robinson je v něčem lepší, v něčem horší nebo přinejmenším jiný. Každopádně asi nejen pro mě bylo trošku překvapením, čím byl Robinson před ztroskotáním, byl mnohým, naposledy - dalo by se říct - prachobyčejným otrokářem. No, nic moc chvályhodného, ale dejme tomu, taková byla doba. Není tedy asi divu, že generacím především dětí byla předkládána poněkud jiná verze. Ale upřímně řečeno, i mně osobně přišla Plevova verze poměrně záhy o něco sympatičtější a čtivější.
Tento Robinson (pominu-li neustále se opakující "Boží úvahy", v nichž stále tak nějak neměl jasno) byl podán takovým způsobem, kdy mi přišlo, že občas se chová dost podivně, občas dělá věci, nad kterými jsem se trochu podivoval či naopak nedělá věci, o kterých bych si myslel, že by jako trosečník měl řešit mnohem dříve, než je řešit začal - a jak to dělal v Plevově verzi, tam se jevil mnohem systematičtější.
Docela mi vadila absence členění knihy do jakýchkoliv kapitol. Celý ten příběh po ztroskotání má nějaký řekněme úvod, kde cosi popisuje, pak najednou skočí do deníku, kde nám opět zopakuje část z toho, co už uvedl v úvodu, aby se pak deníkové členění knihy vytratilo jak pára nad hrncem.
Z přibližně druhé poloviny knihy jsem byl už docela rozčarovaný a čím víc jsem se blížil k závěru, tím mi Robinson byl dalo by se říct protivnější. Dokud se popisuje to, jak se na ostrově postupně zařizoval, tak dobré, to by šlo (i když jeho obavy z napadení byly snad až paranoidní), ovšem zhruba od zachránění Pátka to začíná upadat, se záchranou jeho otce to jde prudce dolů a po objevení lodě se vzbouřenci už je to jenom fraška, v níž za prvé na ostrově pod Robinsonovým vedením probíhá operace, ze které jsem moc moudrý nebyl a za druhé v níž si sebestředný magor Robinson hraje prakticky na každé straně knihy na panovníka, krále, majitele či guvernéra ostrova, či snad až na jakéhosi poloboha, který má své poddané (a jejich řady se neustále rozšiřují, je jedno, jestli jsou to divoši nebo jeho krajané či jiní Evropané), kteří mu budou cele a bezvýhradně sloužit, a má potřebu se o tom neustále přesvědčovat. Dokonce by od nich chtěl třeba písemné prohlášení, že mu budou věrně sloužit a nijak ho neohrozí, psacích potřeb nemaje... Posledních zhruba 50 - 70 stran už mi začal být až odporný. No a popis toho, kterak zaopatřoval svůj znovunabytý majetek po návratu z ostrova, to už byla jenom taková třešinka na dortu k tomu, dát tuhle knihu na bazar. Děkuji pěkně, jednou stačilo. Pokud někdy opět dostanu chuť si přečíst Robinsona, určitě to bude verze od J. V. Plevy. Z počátečních úvah o plném hodnocení jsem postupně dost výrazně slevil a jsem rád, že jsem se dobral konce.

kykiryki28
23.04.2022 5 z 5

Už odmalička jsem milovala dobrodružné romány, ale nikdy jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla Robinsona Crusoa celého. Po té, co se mi do ruky dostal seznam povinné četby, okamžitě jsem šáhla po této knize. A udělala jsem dobře! Hned jsem si oblíbila jak Robinsona, Pátka, tak i celý jeho nádherný ostrov!

rafan65
16.04.2022 5 z 5

Další z knih kterou jsem po několika letech znovu přečetl a prožil toto krásné dobrodružství. Vždy se mi bude tato kniha líbit, protože má zajímavý příběh a také je příjemně a poutově napsaná.

Wahlker
15.04.2022 3 z 5

Dosť zvláštna kniha. Možno to ale bolo spôsobené tým prekladom

lapagerie
28.02.2022 4 z 5

Robinsona jsem samozřejmě četla jako dítě, ovšem tehdy převyprávěného od Plevy. Teď, když mé dítě obdrželo úkol přečíst Robinsona coby povinnou četbu, pořídila jsem audioknihu. A s úžasem jsem zjistila, že jde o hodně jiný příběh, než ten, který jsem čítávala jako dítě.
Defoeův Robinson rozhodně není počestný skautík, který se smolnou náhodou dostane na pustý ostrov. Je to tvrdý obchodník, otrokář. Na ostrově má možnost dlouze dumat o životě a jeho hodnotách, o Bohu, o náboženství jako takovém. Zaujaly mě pasáže v části po návratu Robinsona do Anglie, kde se jako "osvícený člověk" setkává s nepochopením, opovržením a názory, které kdysi považoval za normální.

LEGACY
08.01.2022 3 z 5

Stejně jako ostatní tak i já jsem měl svoje nostalgické epizodky, kdy jsem se vracel ve své paměti zpátky do dob, kdy jsem se díval na "neposkvrněnou" dětskou loutkovou verzi, kde je zobrazení Robinsona takřka výhradně idylické. Dnes však budu malinko kritičtější v ohledu na otroctví, nebo elitářský přístup.
Na druhou stranu je to příběh o přerodu namyšleného a materialistického floutka v pokorného, soběstačného a s osudem vyrovnaného člověka, jenž svým odhodláním a vírou přežije přes 20 let v tomto očistci.
Je to na jednu stranu hrozně motivující příběh, na stranu druhou se to ovšem četlo docela blbě. Oceán mám rád, co se týče Robinsona tak nemám, bohužel, úplně jednotné myšlenky.
Každopádně mě na konci celkem dostal takový můj postřeh/dohad. Přestože jej právě otevřené moře dostalo do šlamastiky jménem Karibik, tak první věc, jenž mu ležela na srdci (poté, co si po návratu dal věci do pořádku) byla znovu to moře. Byla to jeho láska, a byl v tom nejhorším případě ochoten ztroskotat znovu.
"I would much rather go a thousand leagues by sea, though I were sure to meet with a storm once a week"

Ronnie68
02.01.2022 4 z 5

Opět se jedná o knihu, kterou jsem si chtěla přečíst už delší dobu … je psaná v ich-formě … což mě bavilo a více vtáhlo do děje … plus je rozdělena na 2 části … jen mě více bavila ta první část, kdy ztroskotal na tom pověstném ostrově …

Hermiona419
16.12.2021 5 z 5

Nádherný příběh, přečtený jedním dechem! Velmi mě bavily Robinsonovy příhody s různými zvířaty na ostrově a také to, jak se pokoušel vyrábět mouku, chléb nebo třeba máslo.

kralicekP.
11.12.2021 odpad!

(SPOILER) Robinson Crusoe byl anglický obchodník, který obchodoval s otroky a se zahraničním zbožím. Podnikl spoustu lodních výprav. Jednou jejich loď ztroskotala na neznámém místě uprostřed oceánu. Robinsona v bezvědomí vlny vyvrhly na souš. Zjistil, že jediný z lodi přežil. Usídlil se na ostrově, vybudoval si domov v jeskyni, musel si zajistit vše nezbytné k přežití. Pěstoval obilí, založil chov koz, naučil se hrnčířství, šít oblečení z kozí kůže, udit maso, lovit zvířata. Začal si stavět loď, aby mohl opustit ostrov. Ochočil si papouška Pollyho, kterého naučil mluvit.Jednoho dne zpozoroval stopy po kanibalech. Když se s kanibali setkal, zachránil Pátka, který mu byl nadosmrti věrný, naučil ho mluvit anglicky a vysvětlil mu evropské zbůsoby chování. Zároveň pochopil, že ostatní civilizace nejsou horší než Evropané. Na ostrově Robison strávil 24 let a zpátky do Anglie se dostal, protože pomohl kapitánovi, kterého jeho vzbouřena posádka vysadila na ostrově. V Anglii svůj příběh daroval Danielu Defoovi. S Pátkem potom pořídil loď a začali výzkumnou plavbu kolem světa .
Úvod:Ztroskotání
Stať: Ostrov
Stať: Ponaučení
Závěr: Návrat domů

Hotovson
09.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Pro mě asi jedna z nejoblíbenějších knížek, i když tuhle dlouhou verzi Odeon 1975 jsem čet teprve podruhý. Takže jsem byl samozřejmě obeznámen se všim, co se dělo na ostrově, i když teda co si pamatuju z převyprávění od Plevy, tak to bylo docela zaobalený, přecejenom je to spíš pro děti a mládež, narozdíl od tutý verze. Hody kanibalů tu byly popsány docela barvitě. Celkově to bylo spíš takový "dospělácký", i když měl Robinson v podstatě úplně všechno, co k životu potřeboval. Buď to rostlo na ostrově a nářadí sebral na lodi. Celkově se mi tady i líbil víc vztah s Pátkem a Robinsonovo pokusy obracet ho na víru, i různý zamyšlení o Bohu a tak. To je z převyprávění vypuštěno a neni se čemu divit, jako mladýho by mi to těžce nudilo.

Zajímavá je i druhá část, i když tam už je to bráno docela hopem. Památnej moment bude to vypálení vesnice na Madagaskaru, to bylo dost brutální.

Po dočtení jsem se zamyslel, jak by vypadala ostrovní část, kdyby mu moře nepřihrálo ten vrak lodi napěchovanej věcma, rozhodně by to byl zajímavej příběh, takovej hardcore survival :)

lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

Meda77
06.11.2021 5 z 5

Klasika z let našeho dětství, docela nostalgie. Pro mladé jde o poutavý příběh ztroskotance, tedy ne životního, ale trosečníka, který se snaží hlavně přežít a to hlavně bez mobilu a Facebooku.Společnost mu dělá věrný přítel Pátek. [Vážně nejde o den před víkendem.]

Klarkare
22.10.2021 4 z 5

Dobrý príbeh, vadili mi iba hrozne dlhé opisy.

borupet
20.10.2021 5 z 5

Klasika pro všechny věkové kategorie. Nestárnoucí krásný příběh, který čtenáře zanese daleko od dnešní přetechnizované doby.

ŽralokPeet
15.10.2021 5 z 5

Dobrodružství, které bych chtěl prožít a štve mě, že ho neprožiju. Skvěle napsaná kniha.

hambra1
02.07.2021

Bohužel musím napsat, že tohle je druhá knížka v celém mém životě, kterou jsem nedočetla. Několikrát jsem ji odložila a znovu jí dala šanci, ale nedám to. Dlouhé pasáže o Bohu, Prozřetelnosti apod. je na mě prostě moc.

vas
29.05.2021 5 z 5

Jako dítě jsem Robinsona povinně četl ve škole a kromě tehdejších působivých ilustrací Zdeňka Buriana mě kniha nijak zvláště nezaujala. Teprve později jsem ocenil ten báječný příběh muže, vzdorujícího těžkým podmínkám na ostrově. Romantika až na půdu, ale zároveň střízlivě pojatá. Defoe byl vážně vynikající vypravěč - zkuste napsat romantický příběh bez milostného vztahu - a myslím, že nakazil virem dobrodružství hodně lidí.

Holkaodkoní
15.05.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby. Má krásný příběh a moc mě bavila (stejné jako většina knih). Určitě doporučuji.

Akjort
08.05.2021 4 z 5

Knihu jsme dostali jako povinnou četbu. Bála jsem se, že mě nebude bavit, to jsem se ale spletla. Celý příběh se mi moc líbil a hrozně mě zaujal. Jak jsem četla, tak jsem si dokonce chvílemi přála něco takového zažít, ale někdy jsem zase na něco takového ani nedokázala pomyslet.

boj o přežití trosečníci anglická literatura ztroskotání, potopení lodě klasická literatura

Kniha Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku je v

Přečtených3 793x