Živá voda

Živá voda https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108324/bmid_ziva-voda-jWl-108324.png 5 263 63

Nejrozsáhlejší Pagnolův román zavádí čtenáře do krásného, divokého kraje, do horské vísky, kam jednoho dne přivítá se svou ženou a dcerkou pan Jean. S nadšením se všichni ujímají pochybného dědictví - osamělé usedlosti. Velmi brzy však narážejí na hlavní problém tohoto kraje - nedostatek vody. Jean se snaží vodu získat, i když se proti němu staví příroda, ale i lidé z okolí. Úsilí, s kterým pan Jean bojuje s lidskou zlobou, nenávistí, hloupostí, je marné. Dcera Manon však smrt a neštěstí svého otce pomstí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

L´eau des collines , 1956

kmentova
31.12.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Moc krásný příběh. Doporučuji. :-)

Rade
04.12.2014 5 z 5

Moje hodně oblíbená, čas od času se ke knize ráda vracím.
Dostala jsem se k ní přes neméně působivé filmy Claude Berriho "Jean od Floretty" a "Manon od pramene" s vynikajícími herci: Yves Montand (Papet), Daniel Auteil (Kohoutek) a G. Depardieu (Jean). Ač nemám moc ráda dabované filmy (zejména v kině), zde vynikající český dabing - L. Munzar coby Papet a kupodivu skvělý M. Donutil jako Jean.

Sorrow
27.11.2014 5 z 5

Toto poměrně rozsáhlé dílo odehrávající se na francouzském venkově ve mně vyvolalo mnoho pocitů, z nichž nejsilnější byl určitě úžas. Úžas nad krásou přírody (ale i její krutostí) a krásou jazyka...Úžas nad tím, jak dokážou být lidé krutí, aniž by vlastně věděli, komu ubližují, mající však svou vlastní minulost a úmysly, které je k mnoha činům mohou dovést...
Kniha na jednu stranu pohladí po duši, ale na druhé donutí k zamyšlení nad tím, že každý špatný skutek, vykonaný ať přímo nebo nepřímo, byl, je či bude po zásluze potrestán...Snad...

Selinute
27.10.2014 5 z 5

Čtení jsem si doslova užívala a šetřila, aby mně co nejdéle vydrželo. Provence, tak jiná, než jak ji znám ze svých návštěv, v knize plná zloby, pokrytectví, nenávisti a chamtivosti. Tento poetický, smutný, přesto překrásný příběh nemůžu nazvat jinak než čtenářskou lahůdkou. A také filmové zpracování je opravdu vynikající a bezesporu patří mezi skvosty filmové tvorby.

fruitbueno
11.10.2014 3 z 5

Atmosféra a postavu super, rozvláčnost textu ale ne..

Pawlisman
19.09.2014 5 z 5

Skvost celosvětové literatury. Všechny tři klíčová díla Pagnola jsou skutečná nádhera nejen pro citlivé duše a milovníky starých časů a přírody. Podobně jako u Goghových obrazů ta atmosféra, vůně a světlo přímo zurčí z tohoto uměleckého díla. Krásné propletení prózy plné děje a poetiky a životní krásy (jako například u Řeka Zorby).

1Milan
21.06.2014 5 z 5

Nádherný film umocněný skvělými herci Yves Montandem, Danielem Auteil, Emmanuel Béart.Viděl jsem 2x a teď si musím přečíst knihu.

MayB2
26.05.2014 5 z 5

Krásná a drsná krajina s drsnými obyvateli, kteří do svého odlehlého světa v kopcích hned tak někoho nepřijmou. Jejich hlavní zákon "je cizí, nezajímám se o něj" postupně vede ke krutému konci, který zmírní druhá část knihy.

Atuin
20.05.2014 5 z 5

S touto knihou má člověk pocit, že je neustále na čerstvém vzduchu. Cítí to sucho, tu možnou neúrodu, svěží vodu a honící se mraky po obloze. Na každé straně nové odhalení, nové přiblížení, a já se plně shoduji s komentářem pode mnou. Navíc mi styl silně připomíná Márqeze, Velice krásná knížka.

playada
13.05.2014 5 z 5

Dávám pět hvězd, ale dala bych i deset :-). Něco tak pěkného už jsem dlouho nečetla. Jsem ráda , že se mi tato kniha dostala do rukou a považuji ji tak trochu za poklad. Bylo to opravdové pohlazení po duši.

Ladys
10.02.2014 5 z 5

Papet, Kohoutek, pan Jean, Manon od pramene...... Postavy nádherně napsané knihy, která voní teplem, životem, láskou, krutostí, malostí a francouzským venkovem. A tomu celému dodává sílu dar slova. Moje z nejoblíbenějších. Stejně jako "Jak voní tymián"

drussila
01.06.2013 5 z 5

Silné čtení, plné vůní a fatality. Poslední strana katarze jako hrom. Vynikající filmová adaptace ve dvou dílech: Jean od Floretty a Manon od pramene.

Koka
02.05.2013 5 z 5

Nesourodost krásy provensalské přírody a zloby až krutosti jejích obyvatel vytvářejí zvlášní napětí. Moje prvotní romantická představa francouzských venkovanů jako dobráků se srdcem na dlani díky této knize (a pak několika dalším francouzským knihám a filmům) vzala za své. Knihu proslavilo hlavně skvělé filmové zpracování s Yvem Montandem a Gérardem Depardieum.

ponti
06.03.2013 5 z 5

Nádherná, dojemná kniha s barvitými popisy přírody, osobností, osudů... Krásná.

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Další autorova kniha ze slunné Provence. Tentokrát ne jako vzpomínky malého chlapce, ale jako příběh plný ziskuchtivosti a lačnosti, zlomyslnosti a lhostejnosti, ale také opravdové lásky, která překoná i touhu po pomstě.

panjan
19.09.2012 4 z 5

Jedna z mála knih, kde je kladen výjimečný důraz na prostředí, ve kterém se odehrává děj románu. Jeho barvitý a obrazný popis je nejsilnější devizou této knihy. Když otevřete Živou vodu, vydáváte se na toulky provensálským venkovem, do kopců kde lehký vánek ohýbá stonky planě rostoucích bylin. V kontrastu s touto poetickou krajinou Pagnol rozehrává příběh lidí sobeckých, pokryteckých, lhostejných k osudům jiných. A ani tento příběh se nenechá zahanbit dokonalou provesálskou krajinou, je promyšlený, vše krásně zapadá do sebe, a na konec se uzavře do kruhu. Krásné to čtení.

Zuzvil
26.06.2012 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších a velmi oblíbených knih, je to krásná, klidná a velice poučná kniha z nádherného prostředí francouzské Provence. Jsou zde skvěle vykresleny jednotlivé postavy a také jednotlivé emoce. No a popisy krajiny, ach, ty jsou prostě dokonalé. Samozřejmě má kniha i přesah v podobě poselství, které obsahuje. K přečtení rozhodně doporučuji.

Janaf
25.06.2012 5 z 5

Viděla jsem film, četla knížku a mohu jen doporučit. Dávám 5 hvězdiček

rose
21.01.2012 5 z 5

Pan Pagnol to prostě umí. Stejně jako v "Tymiánu" je v knížce ten poklidný životní rytmus venkova, lidské starosti i radosti, vůně koření a horké slunce, dojetí i laskavý humor. Nádherná knížka.

betka
06.01.2012 5 z 5

Hezká kniha voňavá i pichlavá popisované zkutečnosti jsou univerzální pro všechny vesnice světa tady jen k tomu se vznáší vůňe Provence