Žila jsem již před staletími

Žila jsem již před staletími https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8308/bmid_zila-jsem-jiz-pred-staletimi-O7k-8308.jpg 4 746 179

Úspěšná novinářka Jo Cliffordová dostává za úkol psát sérii článků o metodě návratů do minulosti – probouzení vzpomínek na minulá zrození pomocí hypnotického transu. Když přichází jako skeptik do ordinace zkušeného psychiatra, který tyto návraty provádí, netuší, že tím uvede do pohybu lavinu vzpomínek na svou dřívější existenci – lady Matyldy z Hay, středověké šlechtičny, která prožila svůj život ve Walesu za vlády krále Jana. Čtenář s bezdechým napětím sleduje rozvíjení a proplétání osudů lady Matyldy z Hay a moderní novinářky – reálný svět a minulost.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro ženy
Vydáno: , Brána , Knižní klub

Lady of Hay , 1986

ZdenkaS
29.05.2015 5 z 5

Moooc pěkné...jedna z nejhezčích knih.

akdar72
19.02.2015 5 z 5

Krásná kniha, pěkně psaná, napínavá s nádechem romantiky. Věřila jsem všemu...

tess.de.veles
11.12.2014 5 z 5

Moje první co jsem od ní četla...a musím říct, že se mi asi líbila nejvíc....pak ještě to Údolí havranů nebylo špatný...ale ta její zatím poslední kniha....myslím že to byla Řeka osudu a ta předposlední...to bylo ohromné zklamání.....Ale vždycky tu bude Lady of Hay...co mi vezme dech....Ještě musím dodat, že její poslední kniha přeložená v Čechách...byla docela fajn počteníčko..myslím že se jmenovala Nejtemnější hodina.

alef
14.11.2014 5 z 5

Lady Matylda z Hay, skutečná historická postava, její (zromantizovaný) příběh prožívá mladá novinářka Jo, kterou do minulého života (do Matyldina života) vrací hypnóza. Nakonec ji život Matyldy natolik pohltí, že ho chce "prožít" až do konce.

Mám také ráda historii, proto je pro mě proplétání reálného světa s minulostí zajímavým námětem, je to taková příjemná četba, když chci odpočívat, plus musím dát za historickou část (krásně popsaná středověká Británie, ostatně jako ve většině knih Erskinové, je vidět, že autorka vystudovala historii). Erskinová je pro mě osvědčená autorka, která mě nezklame (jak zajímavými tématy, tak krásně napsanou knihou), ať už sáhnu po kterékoli z jejích knih.

Karoli282
01.11.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila hodně. Pár věcí bych ale vytkla. Podle mě to dobře vystihla čtenářka "Budíček", která zde také zanechala komentář.

kklepkaa
09.09.2014 4 z 5

Mám ráda to mystično okolo minulých životů a tenhle příběh zcela naplnil mé očekávání a ne, zas takové sci-fi to není. Působí to celkem i reálně. Příběh je napsán velmi napínavě. Prolíná se zde hodně minulost a přítomnost. Nutno dodat, že historická část byla daleko záživnější. Je vidět, že spisovatelka svou látku pečlivě studovala. V přítomnosti byl příběh místy natahovaný a konec byl takový zvláštní. Vlastně jsem z toho např. vůbec nepochopila roli Richarda de Clare a takových otazníků mám v příběhu víc. Ale i tak hodnotím knihu jako celek nadprůměrně.

Babo
04.09.2014 3 z 5

Ze začátku se mi líbila,nápad nebyl špatný,ale myslím,že méně je někdy více.

girli
02.09.2014 5 z 5

První knížka od této autorky, kterou jsem přečetla... Nutno dodat, že jsem ji přečetla jedním dechem.
Minulé životy mě odjakživa fascinovaly, tudíž já tuto knížku miluju.
Ostatní romány autorky jsou taky velice čtivé, Žila jsem již před staletími u mne ale vedou :)

Klára90
11.08.2014 4 z 5

Knížka je velmi čtivá, zejména pasáže z historie. I příběh se mi velmi líbil, duše z dávné doby se setkají v současné době, aby se jejich osudy znovu protnuly...takové tajemno se mi líbí, proto jsem byla nadšena i z příběhu. Jediné, co se mi na knížce moc nelíbilo byl popis současnosti, zejména v druhé půlce knížky. Přišlo mi to zbytečně přehnané a někdy mi většina postav přišla úplně mimo, včetně samotné Jo. Ale převažují klady nad pozitivy, popis minulého života mě naplno pohltil a části o Matyldě jsem četla jedním dechem. Nejvíc mě pak nadchlo, když jsem si na internetu zjistila, že příběh je založen na pravdivém zdroji, že postavy z historie skutečně žily a autorka si k nim vymyslela už jen povídání. Paráda.

Antoaneta
17.06.2014 4 z 5

K půjčení této knihy mne zlákal název , obálka je tedy strašná ale název sliboval poodhalit tajemství minulého života.Musím říct že do knihy jsem se začetla hned od prvních stránek ,autorka píše čtivou formou stránky rychle ubíhají prolíná se minulost a současnost .mně se kniha zamlouvá hodně určitě se k ní časem opět vrátím.Zajímavé téma a vcelku dobře zpracované určitě stojí za přečtení.

Charley
05.04.2014 3 z 5

Zajímavý námět, zajímavě napsané. Obálka hrozná, podle ní bych si knihu rozhodně nepřečetla. Jinak tohle bude asi trochu spoiler, ale docela mě štvalo chování Jo, tehdy, kdy ji Nick ublížil (a ona v tu dobu ještě nevěděla, že to má vsugerované,aby jí něco udělal), kdyby mě někdo takhle "znásilnil" no rozhodně bych ho hned nezačala litovat a tak podobně. Tohle mi na tom vadilo. Ale jinak na tom nemám téměř co vytknout.

astroweb
11.03.2014 1 z 5

Nedočetl, zpočátku se jevilo zajímavě, ale pak nuda a podprůměr.

astroweb
11.03.2014 1 z 5

Nedočetl, zpočátku se jevilo zajímavě, ale pak nuda a podprůměr.

moonchild
27.02.2014 5 z 5

pěkná kniha.Já bych nebyla odvážná jako Jo že bych šla se nechat zhypnotizovat.Tak odvážná nejsem.Ale naštěstí se tak dopátrala celého příběhu Matyldy

anulika
12.01.2014 5 z 5

Další z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji jedním dechem a nemohla se odtrhnout.

willi
29.08.2013 4 z 5

Od teď už nebudu soudit knihu podle obalu...opravdu mě tato kniha mile překvapila! I když bylo občas chování hlavních postav nelogické a naivní, což jak zjišťuji po přečetní některých komentářů, není jen můj názor, tak Vás děj svým způsobem strhne. Jen paní Lankašová, která navrhla obálku knihy, trošku přestřelila a k překladu názvu se nebudu raději ani vyjadřovat.

ledmed
18.06.2013 4 z 5

Kdyby každý druhý v knize nebyl vynikající hypnotizér a trochu jinak by to bylo i s mužským osazenstvem, tak bych dala pět hvězdiček, takto zůstanu raději jen u čtyř.
Matyldin život byl po jedné stránce docela tvrdý,vale dokázala si ho náležitě vychutnat i s tím, co jí bylo nabídnuto. Pro mě hrdinka. Četla jsem jedním decheM. Naopak Jo, o které všichni prohlašovali, že je rozumná, tak byla docela zklamáním, i když dopadla o poznání lépe. Nejspíš, aby dostala druhou šanci na šťastný život.
Když Jo slíbila své babičce, aby si zajistila někoho jako dohled na noc, že prý lidí se najde, tak stejně volala Nickovi, i když věděla, že jí touží ubližit a už to několikrát udělal. To bych opravdu potřebovala, aby mi někdo takový hlídal spánek. Nebo se pomalu už nechá Samem zhypnotizovat po telefonu. A to že neustále doplňují záboby alhoholu, tovuž mi přišlo úsměvné.
V minulosti se to dalo pochopit, aleten chléb a pivo? :) Ale i přesto vásvkniha dokonale strhne.

Evazita
10.06.2013 3 z 5

Kdyby hlavní hrdinka se všemi nesouložila (ač chtě či nechtě), tak bych asi dala hvězdiček víc...

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o minulých životech a vzpomínkách na ně. Děj je velmi propletený, ale ničemu to nevadí, ba právě naopak. Čím víc se blížíte konci, tím víc si přejete, aby kniha byla delší. :) Četla jsem ji už před pár lety, ale dodnes mi zůstala v živé paměti.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Opět budu lehce kritická, ale tak snad neodradím potenciální čtenáře, to bych nerada, i přes mé výhrady, je to velice čtivé dílko :). Váhala jsem, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy, ale po dočtení jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Byl to příběh téměř dokonalý – mladá novinářka, v minulém životě krásná lady ve staré Anglii, která má ve svém životě tři významné muže, svého manžela, svého rytíře a svého krále. Ve skutečném životě má svého fotografa, svého expřítele a svého psychopata. A tato novinářka pomocí hypnózy poznává osud této šlechtičny žijící ve dvanáctém století, nelehký život, boje, intriky, lásky, pověry a čáry… Bylo by to téměř dokonalé, kdyby byla knížka o sto stran kratší a těch sto stran by bylo z velké části ze současné linie, při níž jsem si občas připadala jako bych hleděla na naivní seriál o mladých, krásných a všehoschopných z devadesátých let… Občas to bylo opravdu spíš na cukání koutků od nevěřícného smíchu, nejen že to táhl každý s každým, v podstatě tváře byly pořád tytéž, jen obsazení jednotlivých párů se měnilo. Navíc kdykoli byla příležitost pokusil se někdo z postav využít postavu jinou… no sympaťáci od pohledu. Navíc byli občas tak neuvěřitelně naivní až hrůza. Mám silný pocit, že autorka se těmito pasážemi pokoušela nejen zbytečně natahovat dílo, kterému by dle mého rozsah 400 stran bohatě stačil a přidal na kvalitě, ale také jakoby se uměle snažila neustále čtenáře nalákat na milostné scény. Mohla si to ušetřit, když se to opakovalo již po několikáté byl děj předvídatelný a stával se nudný. Navíc tyto strany nepřinesly pro děj nic zásadního. Docela hodně mi vadilo, že když už bylo v knížce docela hodně vět „prý“ ve welštině, tak se nikdo nenamáhal hodit pod čáru překlad – evidentně ji všichni asi ovládáme…Navíc nemůžu si pomoct ale mám pocit, že některé linie nebo informace nebyly dotažené – např. a tohle nepovažuju za spoiler - podle proroctví chůvy měla Matyldina dcera Tylda být její zkázou, ale proč, to už se čtenář nedozví, jen jakési chabé zmínky, ze kterých si milý čtenáři vydedukuj, co chceš… aspoň já to nikde nenašla, nebo linie se Samem, to jako ten konec myslela autorka fakt vážně? To mi přišlo jako by to chtěla odbýt, „honem a ať už můžu dopsat svůj happy end.“

Nicméně teď ke kladům, tohle byly jen věci, co mi vadily nejvíc a nerada bych odradila potenciální čtenáře. Prvních sto stran nemělo chybu, to jsem si říkala, že autorka nasadila vysokou laťku, pak bohužel přišel pro mě zbytečně natahovaný střed s pasážemi, které bych bez váhání vyškrtla a ději by to neublížilo a závěr středověké linie byl opět kvalitní, bohužel závěr přítomné linie mi přišel slabší. Je to opravdu velice čtivé, autorka vystudovala historii a v linii z minulosti je to znát. Tato linie mě hrozně bavila a bylo radost ji číst. Člověk měl na chvíli pocit, že se s lady Matyldou a ostatními postavami dostal do dvanáctého století, do doby bojů o půdu, jež probíhaly mezi barony, doby lovů v lesích, doby výstavby hradů a kostelů, do doby pověr, čar, a kouzelných míst…Super byly i vedlejší linie v současnosti, například návštěvy Jo a starých míst, kde pobývala kdysi lady Matylda, návštěva u babičky, návštěva v horách u Clementsových … Tyto linie neměly sice moc široký prostor, ale bavily mě mnohem víc, než neustále vynucovaná „nutná“ hypnóza…

Celkový dojem z knihy je nadprůměrný, protože mě uchvátil středověký příběh odehrávající se ve dvanáctém století i osudy rodiny de Braosů. Už jen kvůli jejich příběhu se ke knize v budoucnu vrátím. Současná linie je podstatně slabší, ale místy velmi napínavá a také čtivá.

středověk Wales hypnóza minulé životy prolínání minulosti a současnosti

Barbara Erskine
britská, 1944
2005  83%Žila jsem již před staletími
2008  84%Dům ozvěn
2019  77%Strom duchů
2014  87%Nejtemnější hodina
2017  78%Spáčův hrad

Kniha Žila jsem již před staletími je v

Přečtených1 210x