Žert

Román Žert má mnoho zajímavých postav a široce rozvinutý děj. Splňuje tak nezbytný předpoklad každé epiky, který se z nemalé části současné prózy vytratil. Hojnou měrou uspokojuje naši čtenářskou touhu po prožívání pestrých lidských osudů. Zároveň však nemůžeme necítit, že poutavými příběhy se zdaleka nevyčerpává. Cítíme, že se nás osobně dotýká jejich znepokojivým smyslem. Jinými slovy to znamená, že přitažlivé vypravěčství tu není jediným cílem; román vykonává jistý tlak, pod nímž jsme nuceni nově si uvědomit naši vlastní dobovou situaci, situaci lidí z druhé poloviny 60. let, kteří v sobě nesou – a vždycky ponesou – rozporný prožitek své nedávné společné minulosti.

(z doslovu Miroslava Petříčka)

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81842/zert-81842.jpg 4.31687
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
1. vydání originálu:1967
Počet stran:282
Jazyk vydání:český
Edice:Klíč (Knihovna lidové četby) (81.)
Autor obálky:Zdenek Seydl
Vazba knihy:pevná / vázaná
Náklad:35 000 ks
ISBN:22-046-68

Kniha Žert

ArwenAragorn

Výborná, ale nelehká kniha.

Chajda69

Žert je druhá Kunderova kniha, kterou jsem četl. Z obou (první byla Nesnesitelná lehkost bytí) jsem měl takový nesnadno popsatelný pocit tíživého očekávání, že ač se vše v jednu chvíli jeví dobře, za rohem čeká nějaká banální příhoda, která osudy hlavních hrdinů změní (a zpravidla k horšímu).

Hned následující týden poté, co jsem Žert dočetl, jsem použil jeho tři ústřední žertovné věty, které se na několik situací perfektně hodily. Nebyla to jen doba komunismu, kdy (i povedená) legrace mohla ničit život(y). A Kunderovy obě knihy, které jsem přečetl, sledovaly osudy průměrných lidí, a to osudy uvěřitelné.

Kundera ukázal, jak strašlivě povrchní byl život pod nadvládou komunistické moci. Náboženství bylo označováno jako opium lidstva, přesto však mocenská struktura státu přebírala způsob, jakým fungovaly církve a sama neměla daleko k tomu, aby se za jistý druh náboženství považovala. Folklór byl, bez ohledu na jeho historii, užíván k propagandě trapnou nápodobou. A povinnou vojenskou službu pro politicky nepohodlné snad ani není třeba komentovat...

Líbil se mi pohled na stejnou věc optikou různých postav, příběh pak dostal další rozměr - subjektivní vnímání téže skutečnosti se může poměrně radikálně lišit a co se z jednoho pohledu může zdát jako drobnost, může být z druhého pohledu zásadně důležité.

Žert se nicméně, z mého pohledu, nevyhnul jisté roztahanosti ve své ostravské části a v jedné části až příliš dlouhému rozboru folklóru. V souhrnu je to ale kniha, kterou stojí za to číst, protože (alespoň v mém případě) dokázala přidat do optiky, jakou se dívám na svět, nové prvky.

Maevie

Kundera vměstnal do jedné knihy tolik témat, kolik by jinému autorovi vystačilo na celou profesionální spisovatelskou kariéru. Nakonec je ale Žert vyprávění jen jednoho života, ze kterého bychom si všichni měli vzít ponaučení. Ludvíkova postava může vzbuzovat lítost. Jeho trest nám za jednu žertovnou pohlednici může přijít příliš přísný. Je těžké k hlavní postavě zaujmout negativní postoj, a proto jeho myšlenky a činy přisuzujeme mladistvé nerozvážnosti, nedostatku zkušeností a možná i tehdejší době. O to víc nám konec přijde hořký, když si uvědomíme, že první půlku života byl Ludvík samolibý a tu druhou pomstychtivý. A celou tu dobu sebestředný – zaměřený na sebe, nevnímající změny u ostatních, dobrovolně zaseknutý v minulosti a přiživující svoji nenávist.

helenkan

Opět díky výzvě se mi dostala do ruky knížka spisovatele,od kterého jsem ještě nic nečetla. A musím přiznat svojí chybu,že jsem čekala tak dlouho. Bylo to skvělé čtení.

Charlie119

Dobře vykreslená jak tehdejší doba, tak i pohnutky jednotlivých postav. Sonda do "měnící" se doby, kde staré tradice pomalu umírají. Maličko překvapivě zde není nikterak útočeno na tehdejší režim - přesto, jza jednu z hlavních záplatek by knihu tehdejší cenzura na pulty nepustila ani za Pražského jara.

Malýmedvěd

Velmi dobrá kniha. Plná myšlenek, plná otázek, plá emocí. Jednoduchá zápletka, ale úžasný a bohatý jazyk a mnoho malých mikro příběhů okolo. Díky pohledu několika osob se podíváte do doby dávno minulé. Přiblížíte si ducha té doby se vší jeho nesmyslností, krutostí a naivitou, ukáže vám dobu, kdy jednotlivec je méně než nic a kdy o osudu člověka svévolně rozhodují druzí. Podíváte se na pokřivené vztahy mezi lidmi, které jsou bohužel nadčasové ve všech dobách. V knize je spousta zajímavých myšlenek, nejen o smyslu života, o smyslu vztahů, o lásce, o smyslu pomsty a odpuštění. Silný je motiv sebeklamu a lhaní si do vlastní kapsy, jak u jednotlivce, tak ve společnosti, tak u politického zřízení.

MimaSvk

Hoci ma osudy postáv a priblíženie doby zaujali a rada by som dala príbehu vyššie hodnotenie, tak bohužiaľ, môj čitateľský zážitok mi sťažoval "jazyk" autora, ako aj niektoré opisy, ktoré rušili moju pozornosť a čítanie mi trvalo príliš dlho...

Schary

Kniha mě nenadchla. Dobový obrázek 50tých let s jeho nespravedlnostma...