Žert

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Žert má mnoho zajímavých postav a široce rozvinutý děj. Splňuje tak nezbytný předpoklad každé epiky, který se z nemalé části současné prózy vytratil. Hojnou měrou uspokojuje naši čtenářskou touhu po prožívání pestrých lidských osudů. Zároveň však nemůžeme necítit, že poutavými příběhy se zdaleka nevyčerpává. Cítíme, že se nás osobně dotýká jejich znepokojivým smyslem. Jinými slovy to znamená, že přitažlivé vypravěčství tu není jediným cílem; román vykonává jistý tlak, pod nímž jsme nuceni nově si uvědomit naši vlastní dobovou situaci, situaci lidí z druhé poloviny 60. let, kteří v sobě nesou – a vždycky ponesou – rozporný prožitek své nedávné společné minulosti. (z doslovu Miroslava Petříčka)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81842/zert-81842.jpg 4.31687
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Často je citován výrok Louise Aragona, že jde o „jeden z největších románů století“. (ddkk)


V anketě 100 nejdůležitějších knih 20. století, kterou roku 1999 vyhlásil francouzský deník Le Monde se Žert Milana Kundery, který žil ve Francii, umístil na 47. místě. Jinak výsledky vznikly na základě odpovědí 17 000 Francouzů, proto v anketě převažují díla z francouzského kulturního okruhu. (chaera)


omán je rozdělen do sedmi kapitol, což je analogie k symfonické básni, jež má sedm vět. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenovány dle vypravěčů. Jediný, kdo nemá svou vlastní kapitolu, je tajemná Lucie. (chaera)


Slovní zásoba je charakteristická pro jednotlivé postavy, díky čemuž je zvýrazněna variabilita skutečnosti, na kterou je nahlíženo z optiky více vypravěčů. (chaera)


Na motivy knihy natočil v roce 1968 režisér Jaromil Jireš stejnojmenný film. (chaera)


Slavoj Žižek se o knize vyjádřil jako o jediném dobrém románu Milana Kundery. Vše ostatní, co Kundera napsal jde prý dolů. (JP)


Podle deníku "Le Monde" 47. nejdůležitější román 20. století. (pistalka)