Žert

Žert https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244/bmid_zert-fwJ-244.jpg 4 2693 309

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti. Doslov napsal Zdeněk Kožmín.... celý text

Warty
08.04.2019 3 z 5

Z knihy mám trochu smíšené pocity, vlastně ani nelze říct, jestli se mi líbila, nebo ne. Styl, jakým je kniha napsána se mi líbil, občas jsem se ale ztrácela v tom, kdo zrovna příběh vypráví (občas mi to dokonce došlo až dost pozdě). Není to špatné, ale...

Damato
06.04.2019

TAk teď mám dilema - přiznat, že tomu stylu pana Kundery prostě nerozumím a být tady, mezi tolika lidmi za trapku, co nečte skoro"klasiky", nebo z těch pár vět , které jsem četla , než jsem se ztratila a knihu dočetla jen proto, že jsem ji chtěla nějak vnímat a pochopit- naprosto zbytečně, prostě jsem se s myšlenkou knihy naprosto míjela,... a nebo tady udělat duchaplný komentář a být za duševně vyzrálou a ...ne, budu za duševně vyzrálou a přiznám se.... nerozumím tomu, nebavilo mě to, jsem jiná čtenářská skupina, než ta , pro kterou pan Kundera píše. Takže za mě - nuda, šeď, neznámo.....

Romanka89
05.04.2019 3 z 5

Od Kundery jsem asi dvakrát četla Nesnesitelnou lehkost bytí, která se mi velmi líbila, proto jsem od Žertu očekávala podobné pocity, avšak tohle dílo mi moc nesedlo. Občas mi chvíli trvalo se zorientovat o kom zrovna která kapitola vypráví a často jsem se v knize vracela.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě.

Aerine
01.04.2019 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Tak by se dal popsat plán Ludvíka, kterému "bylo kdysi dávno ukřivděno" a on si svou křivdu nese po celý život jako prokletí. Díky této křivdě nemůže najít své vlastní štěstí, a když se mu naskytne příležitost k zosnování plánu pomsty, doufá ve vykoupení. Koho ale kdy vykoupila pomsta?

Pavlína79
31.03.2019 3 z 5

Hezký styl psaní, hezký námět (život je plný krutých žertů) i způsob, jak se tím jednotlivé postavy vypořádaly. Ale ta doba je pro mě neznámá a těžko pochopitelná (není to čisté zlo, jako 2. SV, ale není tam ani moc dobra).

Eldaren
29.03.2019 5 z 5

Naprosto spickova kniha. Doporucuji vsemi deseti.

Majdusak
28.03.2019 5 z 5

Kunderovi nemůžu dát nic jiného než pět hvězd, jinak bych nebyla fér. Pro trpělivé čtenáře, kteří si rádi vychutnávají čtení a nevadí jim delší pronikání do hloubky postav. A absurditě některých režimů i lidského počínání.... a vztazích celkově.

Messilina
27.03.2019 3 z 5

Já jsem věděla, co budu zhruba číst už když jsem knihu otevírala, takže jsem na to čekala, a trochu mi to čekání přišlo dlouhé. Začátek bych asi zkrátila.

Michalka98
25.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Ze Směšných lásek mám rozporuplné pocity, ale tento příběh byl úplně o něčem jiném. Skvěle napsané, zajímavé myšlenky a ještě zajímavější vývoj hlavního hrdiny. Pocházím z Moravy, takže folklor je mi blízký, a příběh příjemně oživil. Doporučuji.

Netopyr07
22.03.2019 4 z 5

Tož... mám za sebou pana Intelektuála Kunderu. Některé pasáže mi šly ztuha, vyprávění z vojny (z Ostravy) šlo lehce, dovědět se něco z hudební teorie bylo přínosné a starých lidových zvycích jakbysmet :-)

simona g.
19.03.2019 2 z 5

No, tak nevím teda. Asi to nebude můj šálek čaje, kávy, ničeho. Děsně blbě se mi to četlo, do děje vkládány neskutečně nekonečné popisy věcí, bez kterých by se z mého pohledu kniha obešla a zbytečně zasahovaly do děje(viz sáhodlouhý kudrlinkatý popis historie lidových písní apod.). Za mne zklamání teda, jsem ráda, že mám dočteno.

RHorse
17.03.2019 5 z 5

Pro mě první knížka od Kundery, nevěděla jsem vůbec do čeho jdu a byla jsem spokojená. Kunderův styl vyprávění mi sedí. Občas nějaké úvahy, ale děj se posouvá. Kniha krásně přibližuje dobu raného komunismu. Alespoň doufám, protože jsem to nezažila, naštěstí. Chápu, proč komunismus získal takovou popularitu ve 48', ale proč se dnes k tomu tolik lidí tak upíná už nepochopím.

Taťka Hraboš
16.03.2019 5 z 5

Kunderův první román, ale už tady prokázal své mistrovství - jeho práce s jazykem, výborně psychologicky zvládnuté postavy, originální úvahy, smysl pro absurditu (a dalo by se pokračovat dál a dál) - z něj zcela oprávněně činí našeho světově nejuznávanějšího a nejpřekládanějšího spisovatele. Tahle kniha je i skvělou připomínkou šílenství předchozího režimu, hlavně v jeho raném období. Doporučuji především těm, kteří s ohledem na svůj věk už neměli možnost si socialismus na vlastní kůži "vychutnat". Tahle kniha má navíc potenciál zaujmout mladé čtenáře, protože v ní jde zejména o to, co je zajímá nejvíce - láska, přátelství, vztahy (i když vlastně tenhle potenciál mají ze stejných důvodů všechny autorovy knihy, které jsem zatím četl).

Kopta
08.03.2019 4 z 5

Kundera. To jméno snad nepůjde zapomenout. Ať už kvůli politické situaci tehdy i dnes, kvůli činům, jeho životu a nebo i jeho dílům. To vše kombinuje autora, který dokázal za svůj život jako málokdo. Do dnes živoucí ikona, která se svou nedostižností zdá být již jako spousty let po smrti, ale stále nesmrtelná. Žert je toho důkazem. Dlouho se musíte provrtat skrz postavy a jejich charaktery, což ne vždycky může člověka bavit a ne vždy mu připadat jako dobrá záležitost. Ale i tak vám to nedá. Čtete si dál a vy začnete chápat souvislosti a s nimi vám to začne připadat lepší a lepší. Skončí to všeljak. Ale ne vyloženě špatně. Ani ne tolik v rámci příběhu, jako spíš v rámci geniality díla.

Veruci
05.03.2019 4 z 5

Kniha, která mě nepohltila, četla jsem jí docela dlouho. Když jsem pokračovala ve čtení až po několika dnech, musela jsem se mnohokrát vracet, abych se v ději úplně neztratila.
I přes to musím dát nadprůměrné hodnocení za vykreslení doby, za neskutečně bohatou češtinu (vzpomněla jsem si na Hrabala) a v neposlední řadě za ten příběh, ve kterém si osud s hrdiny zahrává s určitou dávkou ironie a po jehož dočtení mi bylo tak nějak zvláštně smutno.

Eeli
03.03.2019 4 z 5

I když je kniha často uváděna v souvislosti s politikou, není její dominantou představit poměry té doby, ale spíše se zaobírá soukromým životem hlavního hrdiny, přesvědčeného komunisty, který kvůli žertu přichází o své možnosti, ambice a snad i ideály. S pocitem křivdy tak Ludvík Jahn tak nějak přežívá a žene se za pomstou, která dávno ztratila smysl.
V knize se střídá Ludvíkovo vyprávění s pohledy ostatních postav a jsou tak uvedeny informace z pohledu obou stran, aby si čtenář mohl knihu interpretovat dle svého uvážení. Části věnované lidovému folklóru byly takovým zjemněním příběhu, i když pro někoho mohou být trochu nezáživné.

Ludmila.spok
02.03.2019 5 z 5

Hloupý Žert, pár písmen poskládaných do slov, která měla zabolet úplně někoho jiného. Jejich důsledek si Ludvík uvědomuje do konce svého života, byť dnes by neznamenaly nic... Neuvěřitelně silný příběh o tom, jak silné může být přesvědčení, přání a ouha, hlavně ta pomstě a přesto i ta zasáhla jinde, než bylo původně zamýšleno.

marrrqui
28.02.2019 5 z 5

Takhle kniha byla jedním z témat mé bakalářské práce a má tolik rovin, je tak promyšlená, že jeden komentář to nedokáže vystihnout. Sebeklam, interpretace životních událostí, které se odehrávají na historickém pozadí padesátých a šedesátých let. Zatvrzelost, naivita, zklamání, absurdita. A jeden čtenář, který o tom všem musí donekonečna přemýšlet...

freestyla
15.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha a velké překvapení! Můj první Kundera, a rozhodně ne poslední.

Pozde
13.02.2019 5 z 5

Výjimečná kniha. Rozhodně to není jen příběh z doby totality, ale neskutečně hluboká, přesná a úchvatná studie lidského chování, existence v čase a vývoje (jedince i společnosti). Studie křivdy, lásky, náboženství, lidské geneze, paměti. Když občas někdo někde položí už značně otřelou otázku, kterou knížku bych si s sebou vzala na opuštěný ostrov, byl by to s největší pravděpodobností Žert. Už jen pro to, že se dá číst stále dokola a pokaždé se v něm dá nalézt něco nového. Jedno přečtení rozhodně nestačí.