Zeptej se táty

Zeptej se táty https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40821/bmid_zeptej-se-taty-bt5-40821.jpg 4 418 85

Smrt zpozorní naše životy. Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout. Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být. Téměř to nejde, neb víme ukrutně málo. Naše mysl je zahlcena otázkami a pochybami, nedůvěrou a nevírou, nervozitou a agresí. Energie je vyplýtvána na slepý každodenní provoz. Slova se vzepřela potměšilou nepřesností, ruce jsou krátké...... celý text

premekvyskocil1
03.06.2020

Obdivuji roztříštěnost jednotlivých příběhů, která je však na konci zabalena do úžasné pospolitosti. Málokteré kniha přiměje člověka opravdu přemýšlet nad životem, a tahle je jedna z nich. Ale poslední dobou se mi to stává stále častěji...

bigbabe
08.03.2020 3 z 5

Pěkná, krátká kniha k zamyšlení. Příběh smrti na pozadí komunismu a náboženství.
Kam až člověk může zajít, aby popřel sám sebe za účelem přežití. 40 let ...

Anetidlo
30.12.2019 1 z 5

Od knihy jsem myšlenkami utíkala jinam. Nacházely se v ní zajímavé myšlenky, ale autorův styl psaní mi nesedl, přišlo mi to obyčejné, nezajímavé.

Lamanai
02.12.2019 4 z 5

Kniha s významnými myšlenkami, která svým rozjímavě sebezpytujícím stylem zkouší trpělivost a vytrvalost čtenáře. Bylo to jako hrabat poslepu rukama v bahnitém dně řeky, než vylovíš perlorodku. A pak se z toho postupně stane obsese. Po první přijde druhá, pak dvě najednou a zničehonic jich mám plné kapsy a cítím se jako zloděj, kterého nikdo nehledá. Po útrpné první třetině jsem v textu našel hodně cenných myšlenek, obrazů, příběhů, otázek. Zajímavé překlenutí časem přes několik zlomových období bolestných dějin konce 20. století, ale taky překlenutí různých pohledů na víru, absenci boha, vyprázdněnost doby a ducha. Velmi nečernobílý pohled na člověka jako studnici tajemství, osobních dilemat, selhání, nalézání opojných chvil života a jejich ztrácení navěky. Silné pojmenování témat jako oběť, zrada, ústupek, ohnutí hřbetu, donášení, sebeobrana a obrana rodiny, zanevření na svět, vytrácení sil. A smrt, v jejímž tupém světle vše nabývá přízračných kontur. Bylo to těžké čtení, ale nakonec jsem výzvě vděčný, že jsem v zoufalství a bezradnosti ohledně tématu "Ostrava" po titulu sáhl. Hvězda dolů je za to, že se to tak hrozně špatně čte a tudíž spousta moc pěkných a důležitých momentů v knize zůstane mnohým navždy skryta.

iva23
01.08.2019 4 z 5

Pěkně se mi četlo.

vladka321
29.06.2019 4 z 5

Zvláštní kniha se zvláštním rovnáním času, myšlenek. Hodně depresivní, ale i hodně pravdivá. Dost jsem si zapřemýšlela i zaplakala...

Lutzka
09.06.2019 2 z 5

Kniha ve mne zanechala smisene pocity. Prolinani casovych obdobi, myslenek, neoddelenost primych reci pro me byla spis matouci... V nekterych az prilis popisnych pasazich jsem se ztracela a netusila, proc tam vlastne jsou zarazeny... Docteno jen kvuli vyzve.

alenkamanakova
27.04.2019 5 z 5

Kniha mě chytila za srdce, opět z Ostravské tvorby, bylo to napsané autenticky, ze srdce, kolikrát až velice bolestivě ze srdce. Cítila jsem své podobné myšlenkové propojení s autorem. Je škoda, že se úspěchu knihy nedožil. Toto je osobnost, která by si to zasloužila :)

poiu
23.04.2019 4 z 5

Kniha smrti, o spoustě nevyřčených otázek, o odpovědích, které se už nedozvíme.... Každá z postav svým způsobem vzpomíná na ztrátu blízkého člověka. Lékař Jan Nedoma umírá a zanechává po sobě ženu Martu, syny Jana (řečeného Hanse) a Emila, jeho ženu Jeny, její sestru Johanu a nejmladší dceru Kateřinu.... Zanechává po sobě především zmatek v jejich duších a mnoho, mnoho otázek.... Jaký byl pan Nedoma ve skutenosti? Kde je pravda? Ví ji snad někdo z nich? Nebo má pravdu ten pan Wolf?

______________ Ukázka:
Tak jsem si říkal, ať jde ke všem čertům i s tím, o čem si myslí, že je deprese.
Vidíš, Emile, a já jsem chtěla mít děti právě s normálním člověkem, s takovým, co myslí na rodinu a na majetek, abychom se měli dobře, když já jsem taková ohrožená! Tak blbá jsem byla!
Ti říkám, buď ráda, že s ním nejsi. Takoví lidé jsou zlí, takoví lidé napáchali v dějinách nejvíc zla. Žádní zloději a loupežníci a smradlaví vandráci, ale normální slušní lidé, co myslí na rodinu a aby se taky měli trochu dobře, ti schvalovali obchod s otroky, genocidu Indiánů, tihle normální lidi podporovali Hitlera, Stalina, Gotwalda a já nevím...
___
Najednou nebylo jiné cesty, už jsem se tou lží dusil. Pohrdal jsem sám sebou. I když jsem na poradách a školeních jen mlčel, připadal jsem si špinavý, doslova pokálený. A ta zmanipulovaná přjímací řízení! Kolikrát jsem si říkal, co tam ještě dělám? Zachraňuji si život a ztrácím duši.
Tak to jednou řekl Emilovi a dalším studentům, kteří za ním i potom docházeli. A na jejich němý a tím naléhavější dotaz, zda by oni měli také podepsat (Chartu), odpověděl rázně: Dostudujte, máte život před sebou a musí tu být někdo, kdo něco umí. Spokojili se s tímto rozhřešením, i když Emil cítil, že slova o životě směněném za duši platí pro všechny.

Plavkyně
05.04.2019

Hodně neveselé čtení.
Ústředním motivem je umírání a vyrovnávání se se smrtí blízkých zarámované bezútěšnými popisy Ostravska. Už jen ten začátek..

"Lidé cestující rychlým vlakem si toho psince vůbec nevšimnou. Křik vysílených tvorů bez domova je pohlcen rachotem kol na výhybce, která soupravu odklání pryč z tohoto kraj, který ještě dále klesá.
...
A vlak je pryč, a jestli se za námi z jeho oken někdo přece jen ohlédl, jestli dokonce i zahlédl dva lidi před vraty psího útulku, stejně necítil ten smrad a neslyšel ten křik a neměl v hrudi to srdce sevřené těžkou vzpomínkou."

A možná právě díky tomu úvodu mě více než téma smrti a umírání provázel celou knihou pocit provinění vůči těm, které jsme k sobě připoutali.

Proto jsem byla vděčná za závěrečné věty. Protože dokud jsme naživu, máme šanci alespoň něco málo ještě udělat.

"Tak co uděláme? ptala se Jeny celá rozrušená.
Já nevím. Ty rozhodni.
Co mám rozhodnout?
Jestli to bude příběh soucitný, nebo bezcitný."

Lizard
04.04.2019 2 z 5

Nedávno jsem četla, že člověk má během dne až 40 tisíc myšlenek... a mě většina z nich zasáhla právě během čtení této knihy, a to se jí ani zdaleka netýkaly.
Kniha vyšla až po smrti autora. Obsahuje zajímavé pasáže k zamyšlení, ale i tak jsem se dost často ztrácela a utíkala v myšlenkách jinam. V ediční poznámce je psáno, že text byl záměrem autora (např. zrušení uvozovek, střídavý proud rozhovorů a vnitřních dialogů, ...). Zajímavé, ale bohužel i toto působilo mé chabé soustředění na samotný text. Ničím zvláštním mě kniha bohužel nezaujala.

animovanej medv
22.03.2019 2 z 5

Já nevím, co si o knize myslet, byla na mě moc všechno, zmatená asi nejlepší výraz. Dočetla jsem jen kvůli výzvě...

elotriel
18.03.2019 3 z 5

Kniha mne zvláštním způsobem oslovila, ale vadilo mi přeskakování v čase.

Chesterton
11.03.2019 4 z 5

[audiokniha]
Tahle výzva byla vážně VÝZVA.
Občas jemné pohlazení, nenápadná laskavost, zajímavý styl i čeština, začátek poutavý, ale celek pro mě téměř nedrží pohromadě. Kromě klopotného tápání, víření myšlenek, zahlcení a neurčité nenálady mi nedala vůbec nic. Dost dřina. Tento způsob hledání připomíná víc těkání a drolení než směřování ke smyslu.
Snad alespoň autorovi pomohlo psaní poponést životní tíhu. . . . .
Nedokážu hodnotit, natož doporučit.

Moc se mi líbí mnohé komentáře těch, co pochopili a ocenili 5*. Asi jsem četla úplně jinou knihu. Podle mě to je kniha, co nepovznáší, ale táhne ke dnu.

"Spí jako spávají ti, které někdo naučil usínat." ️
3/4

teeyinka
10.03.2019 3 z 5

Ponuré, depresivní, nešťastné, vyvolávající otázky, ale zkrátka lidské.

ujfi
27.01.2019

Každá Balabánova kniha je plná hlubokých myšlenek, které je potřeba vstřebat. Čtení o smrti, která provází naše životy. Autor navíc mistrně popisuje ostravské prostředí. Kniha rozhodně není pohodovým čtením na dovolenou, ale stojí za to ji přečíst.

barca9312
25.01.2019 odpad!

Ze začátku to šlo. Zbytek jsem pretrpela jen kvůli vyzve

Efča59
03.12.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla již podruhé a to v rámci Čtenářské výzvy. Když jsem ji přečetla před osmi lety poprvé, patřila mezi moje top knihy a doufala jsem, že se k ní někdy vrátím. To, jak se vám bude kniha líbit, zavisí pravděpodobně i na momentálním naladění. Za mě se jedná o velmi kvalitní knihu, mistrné přelévání myšlenek, zároveň ale velká deprese . Celkově vyznívá tak, že na ztrátu blízkého člověka se nedá připravit a následně sami uvažujeme o smyslu našeho bytí na tomto světě. Přes samotné depresivní ladění za mě špička, hluboké, depresivní, krásné.... Balabána prostě můžu.

Martin1900
03.12.2018 5 z 5

Jan Balabán je jeden z nejvýznamnějších českých autorů. Výborná kniha, která v člověku dlouho doznívá.

Clea3112
08.11.2018 3 z 5

Smrt, odchod nejbližšího a vyrovnání se s tím patří bezesporu k nejobtížnějším životním lekcím. V knížce "Zeptej se táty" se s tím pere (pral) i Jan Balabán. Tíhu tématu cítíte zavěšenou na každém slově, větě.... Vím, že je to těžké a "hodit" vše na papír někdy může pomoct .....Přesto za mě - momentálně - ne. Celkový dojem z knihy je bezmoc, zoufalství, deprese, které autora pohlcovaly mnohem více, než možná ukazuje samotný text. Po dočtení knihy můj bezprostření pocit - honem, rychle, pryč, teď nějakou jinou vyšší energii !

smrt rodinná tajemství otcové a synové Magnesia Litera české romány

Jan Balabán
česká, 1961 - 2010
2010  80%Zeptej se táty
2004  82%Možná že odcházíme
1998  71%Prázdniny
2010  88%Povídky
2006  80%Jsme tady

Kniha Zeptej se táty je v